+הוסף פעילות
לוגו נקודה ישראלית

משק אורן – מרכז מבקרים לתיירות חקלאית ובית בד להפקת שמן ארגן

מפגש ישיר חוויתי וטעים עם משפחת חקלאים שהביאה את גידול הארגן לארץ ומתמחה בהפקתו.

במקום יוקרן סרטון- מתורגם למספר שפות ויוצע כיבוד קל עם שתייה חמה הכולל טעימות של שמן הארגן ותוצרת חקלאית מקומית לפי עונות השנה. בנוסף קיימת אפשרות לסיור בין מטעי הגידולים השונים, סיפור על היסטוריית המקום, הקשיים עימם מתמודדים חקלאי האזור ועד הבחירה לגור בבקעת הירדן ולהביא אליה את גידול עץ הארגן.

הכוורת – בית חורון

הכוורת היא מרכז מבקרים לגידול דבורים וייצור דבש, הממוקמת ביישוב בית חורון ופונה אל הנוף  המרהיב של הרי בנימין.
במרכז המבקרים נחשף המבקר לעולמן המרתק של דבורת הדבש, ומקבל הצצה נדירה לתהליך גידול הדבורים, מבנה הכוורת, ציוד הדבוראי, חדר הרדייה ותהליך רדיית הדבש.
בכוורת חנות בוטיק בה תוכלו לרכוש ממגוון מוצרי המכוורת: דבש מפריחות שונות, בירה דבש, נרות משעוות דבורים, סבונים וגם תכשירי מרפא מדבש ודונג.

מרכז פעם

מרכז "פעם – חוויה יהודית ירושלמית" הינו מרכז מבקרים תיירותי-קהילתי בשכונת הבוכרים ובשכונות שסביבה. המרכז, המופעל ע"י המינהל הקהילתי בוכרים-גאולה, מקיים סיורים בין הסמטאות הציוריות ומפגשים מיוחדים עם דמויות מהשכונה. המסע המיוחד בזמן פותח למבקרים צוהר לעולמם של תושבי השכונה והשכונות הסמוכות לה, אז והיום: מדור המייסדים וגדולי ישראל שחיו כאן בדורות הקודמים, ועד עקרות הבית המשמרות גם בימינו את הטעמים והניחוחות הייחודיים למקום. הביקורים במבנים ההיסטוריים שהפכו לסמל, המראות והקולות מהעבר יוצרים קסם מיוחד שטעמו נותר לשנים ארוכות. את הסיורים מנחים מדריכים מקצועיים שגדלו בשכונה ויודעים להנחיל למבקרים את הרוח והאווירה הנדירות שלה. "מרכז פעם" ממוקם ב"בית דוידוף" – מבנה מפואר בעל ארכיטקטורה יוצאת דופן, ששימש כביתו של יוסף דוידוף, ממנהיגי קהילת טשקנט שעלה ארצה והתיישב בשכונה.

צימר ואירוח בדואי בגליל-המאהל של סבתא

שבט אלהייב-רומת אלהייב הוא כפר בדואי בגליל התחתון הממוקם בבקעת בית נטופה, מצפון לציפורי, השייך למועצה אזורית אל-בטוף. היישוב הוקם בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20 על ידי בני השבט . והיום מונה כי 2000 נפשות,ורוב אנשיו משרתים בכוחות הבטחון.
סמוך לכפר נמצאת חרבת רומא-על שם היישוב היהודי "רומא" תקופת בית שני.
בשלהי התקופה העות'מאנית בארץ ישראל, נדד שבט אלהייב לצפון ארץ ישראל והתיישב בשולי עמק החולה. בימי המנדט הבריטי רכשו בני השבט קרקעות באזור.חלק מבני השבט נשארו בכפר טובא זנגרייה, וחלקם רכשו אדמות בבקעת בית נטופה ובבית זרזייר-נהלל.
בקרבת היישוב נמצאת אנדרטת הלוחם הבדואי.

נגב ZOO

גן החיות "נגב zoo" הנו גן החיות הגדול בנגב ומשתרע על שטח של כ- 50 דונם, הגן נמצא במבואותיה המערביים של העיר באר שבע לא הרחק מבית הספר הטכני של חיל האוויר ובסמוך לחווה החקלאית ולכפר רפאל.
המסלול בגן הנו מסלול מעגלי החולף על פני כל התצוגות וכל הגן ומתקניו מונגשים באופן מלא לנכים.

בגן מוצגים כ- 130 מינים שונים של עופות, יונקים וזוחלים מהארץ והעולם, חלקם נפוצים ומוכרים, חלקם נדירים ביותר כמו האריות הלבנים היחידים בארץ ! אשר נכחדו מהטבע וחיים אך ורק בגני חיות וחלקם בסכנת הכחדה. מרבית בעלי החיים שוכני הגן נולדו בשבי ורגילים לנוכחות בני אדם בקרבתם, אולם חלק מבעלי החיים הנן חיות בר אשר הובאו לגן מהטבע ע"י פקחי רשות הטבע והגנים ואנשים פרטיים לצורך קבלת טיפול רפואי לאחר שנמצאו פצועים בשטח, בגן הם זוכים לקבלת טיפול רפואי ובמידת הצורך גם שיקום ולאחר מכן, את הבריאים שניתן להשיב לטבע אנו משחררים ואילו השאר משתלבים בתצוגות הגן. אחד מהדברים המייחדים את הגן הוא בכך שקהל המבקרים יכול להתבונן בבעלי החיים מקרוב מאוד ובכך להבחין בפרטים קטנים וחשובים המאפיינים אותו.
ייחוד חשוב נוסף הוא, שבניגוד לגני חיות אחרים אנו דווקא מאפשרים האכלה של בעלי החיים באוכל מיוחד אותו ניתן לרכוש בכניסה לגן ובכך נהפך הביקור בגן לחוויה מיוחדת בה נוצר קשר בין המבקרים לבעלי החיים.
בגן תראו את האריות הלבנים היחידים בארץ מקרוב מאוד…..
במקום קיימת פינת ליטוף חדשה עם עיזים גמדיות וסוסים ננסיים, חוויה מדהימה לכל מבקר !
כחלק מתפיסת עולמנו, הדוגלת בקידום וחינוך לסבלנות וסובלנות בין האדם לחברו ובין האדם לסביבתו מתוך כבוד והבנה, הגן מקיים שיתוף פעולה פורה עם מספר עמותות וארגונים העוסקים בשיקום מבוגרים ונוער בעלי מוגבלויות ומסייע בכך באמצעות שילובם בעבודות החזקת הגן ובטיפול בבעלי החיים.
כל הכנסות הגן מיועדות לטיפול בבעלי החיים ולפיתוחו.
דרכי התקשרות
כתובת: דרך אילן רמון 5 באר שבע
טלפון 08-6414777
פקס 08-6442530

רי-גוש טרקטורונים וג'יפים בגוש עציון

בחברת ReGush המתמחה בארגון טרקטורונים באזור גוש עציון הרי יהודה. נוף מרהיב וירוק מעיינות ובמרחק נסיעה נוח מירושלים. חברת ReGush הוקמה מתוך אהבת חבל ארץ יהודה והזיקה לטיולי שטח. הטיולים מלווים על ידי מדריכים מנוסים. הטיולים בנהיגה עצמית
הטרקטורונים חדישים מדגם קאן אם מאבריק מהמובילים והבטיחותיים בתחום.
כמו כן טיולי ג'יפים נוחים וממוזגים
מסלולי טיול באורך שעתיים וחצי יום .באיזור גוש עציון .הרי יהודה.הרי ירושלים ומדבר יהודה.
טיולי הטרקטורונים היוצאים מהיישוב אלון שבות שבהרי יהודה (כ-15 דקות מירושלים), עוברים במעיינות בפינות חמד קסומות וצופים לנוף הררי מרהיב.

שירת המדבר

1. סיורים חוויתים על צמחי תבלין ומרפא
הצמחים צופנים בחובם תכונות נפלאות וסודות רפואיים. אנו מזמינים אתכם לפגוש ולהכיר,לטעום, להריח ולהתחבר אל עולם צמחי התבלין והמרפא.
אנו מציעים חוויה לימודית אותנטית, ארומטית ומעשירה, המתאימה לקבוצות מגיל 16 ומעלה, ונמשכת כשעה וחצי
2.משחק הבריחה המדברי הראשון
שיקוי הנעורים הנבטי – משחק בריחה מרתק
בואו למסע חיפוש מלא ריגוש בעקבות סודם השמור ביותר של הנבטים
בחווה עתיקה ונסתרת, בין דיונות חול אין סופיות, סמוך לעיר הקדומה ניצנה,
מסתתר סודם הגדול של הנבטים – סוד שיקוי הנעורים הנצחיים.

הנבטים, המכונים אדוני המדבר, שלטו על דרך הבשמים הידועה והובילו אוצרות ובשמים מהמזרח הרחוק ליוון ורומא העתיקות.
סודם השמור ביותר היה שיקוי נעורים שנרקח עבור מלכם האדיר והבטיחו לו נעורי נצח.

סוד הכנת השיקוי נעלם ונקבר תחת דיונות החול ואלפי השנים שחלפו.
במגילות מוזכרת מערה נסתרת וסודית אשר בה שומרים הכוהנים את השיקוי יקר הערך ואת סוד הכנתו.
אין ספור ניסיונות, לאיתור וגילוי המערה לא צלחו, וסוד השיקוי נעלם לעד ונקבר תחת דיונות החול הזהובות.

האם תצליחו לגלות את פתח המערה ולמצוא את השיקוי הנעלם?

בחצר של אורה

סיור מודרך בבוסתן של 80 סוגים שונים של עצי פרי אקזוטיים וסיפור אישי של המשפחה על ההישרדות בשואה והעליה ברגל מתימן, מכירת ליקרים וקונפיטורות מפרות הבוסתן, וכיבוד ברמות מחיר שונות.

"כל הטוב שבטבע" – אפרת גיאת

בעמק התימנים שבעין כרם – סיורים ברוח היהדות ואירוח ביתי אותנטי המשלב כיבוד תימני עם גבינות עיזים מעשה ידנו. מוזמנים לסייר איתנו בסמטאות עין כרם בעקבות סיפורי דמויות שחיו במקום, הסיורים מלווים בקטעי שירה, תמונות והרבה מאוד סיפורים מרתקים: סיפורה של גבאית בית הכנסת התימני, סיפור חלומה של הנסיכה שהתגשם אחרי מאה שנה והנס שקרה לבן התשעים… ועוד ועוד סיפורים. הסיור מסתיים באירוח ביתי בעמק התימנים בבית עתיק הצופה אל הנוף הקסום של הואדי (נחל עין כרם).

בית הבד ארץ גשור

שמן ארץ גשור מציג תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית איכותי

כמו בתחום היין, גם בתחום שמן הזית התרחשה בשנים האחרונות מהפכה. הצריכה הגוברת והשימוש הנפוץ בשמן, יצרו צורך אמיתי בהבחנה בין השמנים השונים, בבחירת האיכותיים והבריאים שביניהם ובהתאמה מושלמת לשימושים שונים במטבח אנין הטעם. שמן ארץ גשור מקיבוץ גשור בדרום רמת הגולן, הוא הראשון בתחומו, המיישם בייצור השמן שיטות גידול קפדניות ומתקדמות שאומצו מתחום גידול הענבים ליין ובכך, עונה לצורך הגובר בסדרת מוצרי שמן זית זניים איכותיים. בעולם מוכרים כאלפיים זנים של זיתים שפותחו באופן שיתאים לסביבה ולהעדפות של האנשים באזורים השונים. כדי להביא לקהל מגוון רחב של טעמים נטענו בגשור, שבדרום רמת הגולן, מעל חמש מאות דונם של כרמים עם עשרה זנים שונים של זיתים, כל אחד עם טעמים וארומות האופיניים לו. הכרמים מטופלים עם דגש על איכות המוצר הסופי.

העצים עוצבו למסיק ממוכן עם בצרת ענבים שהותאמה למסוק את הזיתים כמו בכרמי הענבים. אנו עוקבים אחר ההבשלה של כל זן ומוסקים כל אחד בדרגת ההבשלה המתאימה לו כך שהארומות הייחודיות לו יבואו לידי ביטוי בצורה מקסימלית. קביעת המועד המדויק למסיק מתאפשרת בזכות השימוש בבוצרת המכנית. היעילות הגבוהה המושגת בדרך זו מצמצמת את מספר השעות העובר מהרגע בו נימסקים הזיתים ועד לרגע עצירת השמן בבית הבד.

טעמתם פעם שמני זית במגוון טעמים?

אתם מוזמנים ליהנות מסיור חווייתי אשר יכניס אתכם לעולמו המרתק של שמן זית ארץ גשור.
הביקור מיועד לכל המשפחה ומשלב צפייה בתהליך המתקדם של עצירת השמן האיכותי (בעונת המסיק), צפייה בסרט "סיפורו של שמן ארץ גשור" וכמובן טעימות ממגוון השמנים הזניים תוך הכרת השימושים והארומה הייחודית לכל זן.

הפעילויות עונתיות ומתאימות למבוגרים ולילדים, חובבי טבע וחקלאות. בבית הבד תכירו תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית זני איכותי, לפיה קיימת שליטה מוחלטת על תהליך ייצור השמן, מגידול השתילים ועד לבקבוק, תפיסה אשר הופכת את השמן לאיכותי ובריאותי בקנה מידה עולמי. השליטה בתהליך מתחילה בקביעת מיקום הכרמים, דרך ייצור עצמי ומוקפד של השתילים, ועד תהליך המסיק, ייצור השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה מיוחדים. תהליך ייצור מתקדם זה, מאפשר לנו לשמר את איכות השמן ולהבטיח את שמירת הטעם והארומה הייחודיים לכל זן.

עגור אירועי ניווט

יש כאלה שניווט מזכיר להם את הטירונות, ויש כאלה שניווט מזכיר להם את הפעם ההיא שהלכו לאיבוד בטיול הגדול בדרום אמריקה. למעשה, האסוציאציה היחידה שניווט מעלה לרובנו, היא WAZE…

אצלנו באירועים לא תעלו על מדים, את המוצ׳ילה תשאירו עמוק בארון, וה- WAZE? הוא לא יעשה את העבודה במקומכם…

אנחנו נעניק לכם חוויה מיוחדת בחיק הטבע, הכוללת טיול בשבילים, במסלול ניווט נעים ומהנה ואם תרצו גם מאתגר!

הניווט יהיה עבורכם חוויה מיוחדת ומגבשת עם ערך מוסף.

התנדבות בארגון לקט ישראל

לקט ישראל הוא הארגון היחיד בארץ שכל עיסוקו הצלת מזון, למען הזקוקים לו. הארגון קוטף עשרות אלפי טון של תוצרת טרייה ואוסף ארוחות מבושלות ומעבירם באמצעות מאות עמותות לכ-175,000 נזקקים בכל רחבי הארץ.

הארגון מקיים מגוון רחב של פעילויות להצלת מזון ממגוון מקורות: קטיף תוצרת חקלאית עודפת ואיסופה מחקלאים, קטיף בשדות לקט ישראל וכן איסוף עודפי מזון מבושל. המזון המבושל מועבר ממקורות שונים כגון: חברות הסעדה, מלונות, בסיסי צה"ל, משטרה ועוד. כל עודפי המזון מועברים תוך הקפדה על כללי בטיחות מזון באמצעות עמותות, לאוכלוסיות שידם אינה משגת.

הצטרפו לעשרות אלפי מתנדבים שמאפשרים לנו להציל יותר עודפי מזון טריים, מזינים ואיכותיים וכך להמשיך ולסייע לאלפי נזקקים בכל הארץ

 

קטיף ירקות ופירות

קטיף תוצרת חקלאית המועברת באמצעות עמותות, למאות אלפי נתמכים בכל הארץ.  חוויה מהנה ומיוחדת של קרבה לאדמה ולטבע יחד עם ההתרגשות שבתרומה ובנתינה לזולת. פעילות חברתית מגבשת למשפחות וקבוצות. ההתנדבות בעלות סמלית של 20 ₪ למתנדב.

במושב נהלל ובסמוך לקבוצת שילר * א'-ה' בין השעות 8:00-16:00 * מתאימה לילדים מכיתות ה’ ומעלה

לפרטים והרשמה: 09-7909202  volunteer@leket.org

*התנדבות בקבוצה הינה במינימום עלות של  500 ₪ לכיסוי העלויות

נגב 4 יו -Negev4you

ההחלטה הכי טובה שעשיתי בחיי הייתה לעבור לנגב. חיי השתנו ומצאתי את הייעוד שלי. את האהבה שלי למקום המרתק הזה – הנגב – אני רוצה להעביר הלאה – אליכם.  

 

נולדתי בישראל להורים ניו-זילנדים. גדלתי באוסטרליה וחזרתי לארץ בגיל 19. כבר אז הנגב קרא לי. אך אולי עוד לא הייתי בשלה לו.
התגוררתי בצפון ועסקתי בהוראה במשך עשרים שנה בתחומים מגוונים ומאתגרים. בין השאר ריכזתי פרויקטים של עולים אתיופים ונוער בסיכון והתמחיתי בחינוך לגיל הרך ובחינוך מיוחד באמצעות תנועה.

עברתי להתגורר במדרשת בן-גוריון. רציתי חינוך איכותי וסביבתי לילדיי, אוויר צח, חיי קהילה ובעיקר להרגיש – ש"השמים הם הגבול."

 

 

הגעתי למקום שבו נשקפים מידי לילה שמים במלוא הדרם. מחזה שמרחיב את האופק עד אין סוף.

 

היסטוריה עניינה אותי תמיד. וזה התקשר לי מאוד למקום החדש בו בחרתי לחיות. רציתי להבין לעומק את המרחב בו אני חיה ולקשר את הסיפורים ההיסטוריים למקום, לנגב, לאנשים.

כיום אני מורה דרך מוסמכת, מדריכת רכיבה על אופניים ומפיקת אירועים.

ומה מרגש אותי?

אמנות, יצירה, חשיבה מחוץ לקופסה, להעביר חוויה מדברית לילדים, לבני נוער ולמבוגרים.

להעביר אליכם סיפורים שקיבלתי מאחרים ולעתים להוסיף על סמך ניסיוני האישי. כל זה כדי להדביק אתכם באהבת המדבר ובסיפורים המרתקים שלו.

לטייל בעמק המעיינות עם סופי

עמק המעיינות , עמק בית שאן יושב על הבקע הסורי אפריקאי ומכיל בתוכו, מעיינות רבים,צמחייה ובעלי חיים בעיקר את הציפורים הנודדות המבלות איתנו את חודשי החורף בבריכות הדגים.  העמק חובק היסטוריה ארוכת שנים של התיישבות לאורך כל התקופות, סיפורי מקום של הנוסעים בדרך והחלוצים שהביאו פריחה ושגשוג.

ניווט סלולרי משפחתי בכל הארץ

בואו להכיר את כפר תבור דרך משחק ניווט סלולרי בפלאפון הנייד שלכם…
המשחק משלב כיף, ערכים, גיבוש משפחתי וידיעת הארץ. במהלך המשחק תתבקשו למצוא את דרככם באמצעות מפה בין נקודות בעלות עניין, תוך מענה על שאלות חשיבה, ידע וביצוע משימות הדורשות עבודה משפחתית וחשיבה מקורית ויצירתית.

גן דודזון – גלריה ופסלי פסיפס

גן הפסלים וגלריית הבית של רות ומאירק'ה דודזון (נכתב גם דודסון) פורשים בפני המבקר עבודות פסיפס ייחודיות המשולבות בחורש טבעי וגן פורח. הגן מכיל כ-300 עבודות של פסלי מוזאיקה ופסיפס, מסיכות פסיפס, פסלי טוטם, דמויות אנושיות ובעלי חיים. העבודות מפוזרות בין עצי אלון, קטלבים, אגוזים ועצי מחט, והוא מזכרת חיה ל-50 שנה של עבודה ויצירה יומיומיים. הפסלים, המסיכות, התמונות, הדמויות, החיות והטוטמים משתלבים יחד ליצירה אחת כוללת של אמנות פסיפס מלאות צבע, דמיון והומור.

הבית המיוחד, שנשמר בזכות ייחודיותו, מאפשר הצצה מרתקת אל אורחות החיים בקיבוץ של פעם ומספר את סיפורו של מאיר דודזון (או דודסון), פלמ"חניק, לוחם, ממקימי חטיבת גבעתי, איש עבודה, משפחה ויצירה.

הגן שוכן בקיבוץ אילון שבגליל המערבי.

שביל הידע במדבר

הסיור מציג בגאווה את הישגיה המדהימים של ישראל, ותחנת המחקר החקלאי של רמת הנגב, בפיתוח חקלאות.

הסיור כולל: צפייה בסרט מרגש המתאר את הקשר של מרכז הפיתוח עם החקלאים, תצפית מרהיבה,

כניסה לחממות התיירותיות, לראות את הגידולים השונים עליהם מתבצעים הניסויים, הזנים הייחודיים שפותחו במו"פ,

להכיר חקלאות משגשגת, כנגד כל הסיכויים בתנאי מדבר קיצוני, תוך שימוש במים מליחים ועל קרקע חולית.

נפגוש את דבורי הבומבוס המאביקות, ונשמע על עבודת האגרונום והחקלאי.

 

מרכז מבקרים ויידור

"מרכז ויידור חלון לחקלאות בערבה".

כמעט כל מבקר בערבה שואל את עצמו:
מי הם "המשוגעים" שהתיישבו באמצע המדבר?
מה גדל בתוך אין סוף החממות בערבה?
איך יתכן שיש בערבה כל-כך הרבה מים?
במרכז המבקרים החדש תוכלו להכיר את הערבה מקרוב וליהנות מחוויה עשירה וייחודית.
בואו לסיור רב חושי, הכולל סרט תלת מימד, כניסה לחממות תצוגה עם מיטב גידולי הערבה וביקור בחלל חוויתי מסקרן, בו תוכלו להוריד גשם, להפוך לחקלאים לרגע אחד/ ולהציץ לתוך חייהם של חלק ממשפחות הערבה.

 

הארטישוק של נועם

משק יעקובא קיים מאז משנות ה-50' במושב ניר בנים שבחבל לכיש. כיום חיים בו שלושה דורות של חקלאים גאים. המשק הוא מראשוני ומגדולי מגדלי הארטישוק בארץ מאז קום המדינה.

הארטישוק של נועם
היום מתפרש המשק על-פני יותר מ-500 דונם של ארטישוק והוא למעשה ממגדלי הארטישוק הגדולים בארץ.עונת הארטישוק היא בין נובמבר למאי. בחודשי הקיץ המשק מתמחה בגידול של ענבי מאכל מזן לבן בשם סופריור וזן אדום בשם פלאם סידלס בשטח כולל של מעל ל-70 דונם. בנוסף בשטח של -16 דונם של כרם זית לשמן כתית מעולה מזן ברנע וסורי. המשק פועל על פי סטנדרטים של איכות, אמינות, מקצועיות ומצוינות, בעבודה החקלאית ובשיווק התוצרת הטריה.

אירוח במשק
בחודשי החורף החל מחודש ינואר המשק פותח את שעריו למבקרים ואורחים בסופי השבוע, במקום מוגשות ארוחות עשירות בדגש ארטישוק ,הכל ממטעמי המטבח הביתי של נועם ,ההגשה בצורת בופה בהגשה עצמית.,בנוסף מתקימים סיורים רגליים לשדות הארטישוק ,בליווי הסבר רחב על מקורותיו ההסטוריה וסגולותיו הבריאותיות של הארטישוק ,וכמובן אופן גידול הקטיף והאריזה , את אופן קילוף הארטישוק בקלי קלות וטיפים קולינרים נוספים.אך בלי לשכוח גידולים נוספים הגדלים בדרך וההיסטוריה של המושב והאזור כולו בנוסף אפשר לקנות במקום כמובן ארטישוק טרי שתילי ארטישוק ומוצרי משק נוספים

פינת שרות עצמי
במשך יתר ימי השבוע למעונינים בארטישוק טרי ,צימוקים טבעיים[מהענבים של המשק] ,ושמן זית מעולה מכרם הזיתים של המשק. אפשר לקנות בפינת שרות עצמי . הנמצאת בסככת המיון [יש שילוט מהכניסה למושב]

שתילי ארטישוק
לאוהבי גינון והארטישוק אנו מוכרים שתילים למעונינים לשתול בגינתם שתילי ארטישוק [5-ש"ח] העונה הממומלצת לשתילה היא נובמבר-פבואר נשמח לענות לשאלות ב-0542278637 [נעם] .

הארטישוק בישראל
הארטישוק הוא גידול רב שנתי (5 שנים) הגדל בעיקר במרכז הארץ, בחבל לכיש ובמועצה האזורית באר טוביה. יש כ- 15 מגדלים גדולים, וכמה עשרות קטנים. את הארטישוק התחילו לגדל בארץ באופן מסחרי, לפני 45 שנה, ואז ניתן היה לחיות בכבוד מחצי דונם. היום יש צורך לגדל ארטישוק על 300 דונם, כדי להבטיח השרדות כלכלית. בישראל מגדלים כיום, כ – 4,000 טון ארטישוק בשנה המיועד לשוק מקומי בלבד – לא ליצוא. לשם השוואה בעולם כולו מגדלים 1.5 מליון טון, בעיקר באיטליה (40%) ספרד (20%), צרפת, ארגנטינה ועוד.

 

מי ומו משק קרמר

משק קרמר הינו משק ותיק הפועל למעלה מ- 100 שנה. משק חקלאי שבמרכזו רפת משפחתית גדולה ומרכז מזון בו מכינים אוכל לפרות ולבעלי החיים הנמצאים בו. אבי המשפחה, עמנואל קרמר, הקים רפת קטנה כדי לפרנס את משפחתו. שלושת בניו בחרו להמשיך את דרכו ועם חלוף השנים התרחבה הרפת והתפתחה מאוד.

כיום פועלות במשק שתי רפתות כשהחדשה שבהם פועלת בשיטת החליבה הרובוטית. למעשה, הרפת היא אחת מהרפתות המושביות הגדולות בארץ. הרפת ממשיכה לגדול וכל העת נולדים עגלים ועגלות חמודים.

במשק פועל מרכז מבקרים שבו צעירים ומבוגרים יכולים לחוות מקרוב את תהליך יצור החלב ואת החיים במשק חקלאי. הביקור מתחיל בסרט קצר ואחר כך יוצאים לעבוד בתחנות הרפת: מכינים מזון, מאכילים פרות, רואים את הרובוט בפעולה ואפילו משקים בחלב את העגלים הקטנים. שיאה של הפעילות היא הכנת גבינה טעימה ושוקו מחלב טרי (מפוסטר כמובן…).

אתם גם מוזמנים ללטף חיות ולהאכילן בפינת החי שלנו. בנוסף תוכלו לרכוש גבינות טעימות מחלב צאן או בקר ומוצרי משק נוספים.

 

מחירון

סיור חווייתי

מאכילים פרות, משקים עגלים, סדנא להכנת גבינה, פינת ליטוף.
משך הפעילות: שעה וחצי.

מחיר רגיל: 35 ש"ח לאדם.
הנחה: 10% הנחה מ5 נפשות ומעלה.
מחיר לילד: תשלום מגיל שנתיים.

חוות הקקטוסים – CACTUS & SUCCULENT FARM

משתלת חוות הקקטוסים מתמחה בגידול צמחי מדבר לאספנים, משתלות, גננים ולסתם אוהבי צמחים.
המשתלה מספקת צמחי קקטוסים וסקולנטים לכל משתלות המכירה מאילת בדרום ועד נהריה ומעלות תרשיחא בצפון.

במשתלה אלפי מיני צמחים למכירה ואוסף פרטי לצפייה. אספנים מגיעים אלינו בקביעות למצוא מציאות וצמחים נדירים אשר אינם משווקים במשתלות המכירה. אשר אינם משווקים במשתלות המכירה. ניתן לרכוש במקום במחירים מיוחדים מגוון רחב של קקטוסים, הרכבות מיוחדות, קוקטיילים שונים, כדי חרס, עציצי עץ המזל ועציצים באריזות מיוחדות למתנות. כמו כן ניתן לקבל במקום הדרכה לשתילה וטיפול בעציצים ובגינות קקטוסים

קצת על המקום שלנו

במקום שקט ופסטורלי במושב תלמי – יוסף שבנגב, נמצאת חוות הקקטוסים הגדולה והעשירה ביותר בעולם חוות הקקטוסים – סן פדרו היא אטרקציה תיירותית אמיתית המאגדת תחתיה מספר פונקציות אשר כולן ביחד מקנות חוויה אמיתית למבקר בה .

תוכלו לשוטט בין מאות אלפי הצמחים המרהיבים ביופיים השתולים בשתי גינות נפרדות, האחת בצמוד למשתלת המכירה, אשר בה ניתן לקנות אלפי מיני צמחי הקקטוסים וסוקולנטים במחירים מוזלים וכן חוות סן פדרו בגודל 20 דונם אשר מכילה בתוכה חאן שיירות ללינת שדה במזרנים בסגנון זולה משודרגת וכן תוכלו לשבת במרפסת הזולה ולצפות בזריחה או בשקיעה וללגום יין צבר מקקטוסים.

במקום גם מבנה ערסלים (ערסלים זוגיים, בודדים וכן ערסלי ישיבה) הממוקם ביחד עם תוכי האהבה.

אז בואו ותכירו מקרוב את כסא החותנת, נפוליטוס (קקטוס צבר שמבשלים איתו) אשר ממנו מכינים פוייקה טעים וקקטוס צ'יפס, את פירות הצבר והפריחות המרהיבות שבצמחים המוזרים ביותר בעולם .

חוות צברי אורלי

בחוות צברי אורלי שברמת הנגב גדלים 1100 דונם של זני פטנט ,צבר אדום, סגול, צהוב וכתום חדשים, ייחודיים, בקנה מידה עולמי.

הזנים פותחו במשך 17 שנים בישראל, החל משנת 1975 באמצעות טכניקות ישום אגרו טכניות ומחקר מקיף בתחום טכנולוגית המזון ,הם נושאי העיסוק המחקרי המתנהל ע"י המיזם, החל משנת 1990. 

זני הצבר: טיפוסי מכלוא בהם שולבו התכונות הטובות של מגוון זני (אפונטיה) צבר מדרום אמריקה ומקסיקו הבסיס הוא אופונטיה פיקוס אינדיקה בתוספת המטען הגנטי.

הפרי (טונס) והענפים (נופל) הם ייחודים והאיכותיים ביותר בעולם וגדלים אורגנית ללא כימיקלים וחומרי הדברה בחוות ענק ברמת הנגב. [כביש 204 מדימונה לירוחם].

הזנים החדשים פותחו להיות בסיס יצור חומרי גלם לתעשיות המזון והבריאות.

פרי וירק טרי למאכל יומיומי.

המטעים מניבים פרי וענפים ירוקים לאורך כל חודשי השנה.

 

אולה – סטודיו לניפוח זכוכית

סטודיו ייחודי בישראל לניפוח זכוכית, אשר הוקם על ידי אולה ברנר, אמנית, בוגרת בצלאל ומעניק הזדמנות נדירה להתוודע לעולם ניפוח הזכוכית. הסטודיו מציע לאמנים ומעצבים סביבת עבודה וציוד לניפוח זכוכית, במקום מתקיימים אירועים וסדנאות לקהל הרחב, וכמו כן צוות הסטודיו מעביר סדנאות וקורסי ניפוח זכוכית בהתאמה אישית, לאמנים ומעצבים. הסטודיו ממוקם במושב אביעזר שבעמק האלה, מקום קסום, עשיר בטבע, מרחבים, יקבים, מבשלות בירה, אוכל טוב… בקיצור הסביבה המושלמת ליצירה והשראה.

אפשרויות הפעילות בסטודיו
מפגשי אמן לקבוצות – הנחית סיורים וסדנאות חוויה לקבוצות, לארגונים ולאירועי חברה. הזדמנות נדירה לצפות ולהתנסות בעבודת ניפוח הזכוכית.

סיור בסטודיו
הזדמנות נדירה לצפות בעבודת ניפוח הזכוכית. קבוצות המגיעות לביקור יקבלו בין היתר הסבר על מקורות ניפוח הזכוכית, על ייחודיות החומר, סיור בסטודיו והסבר על יצירות האומנות של אולה.

במהלך הביקור צוות הסטודיו ידגים תהליך ניפוח זכוכית וטכניקות ניפוח שונות.

 

 

משה כץ – פיסול בפלדה

אש ופלדה אור ותנועה

Moshe Katz – Fire and Steel, Light and Motion

נפח, מפסל בפלדה המעצב את יצירותיו בצורה ייחודית תוך שמירה על צבעה הטבעי של הפלדה.

פסליו מעובדים בשיטות מגוונות שהמשותף להם הוא ליבון בתנור פחמים.
משה מציג את עבודותיו בביתו ובסדנת העבודה, במושב גבעת ישעיהו, ומארח מבקרים בקבוצות ובודדים.

ניתן לקיים סיורים מודרכים, בליווי של האומן, הכוללים: ביקור בסדנת האומן והמחשה של אופן עבודתו, הסברים על תהליך היצירה והעבודה, סיור בגן הפסלים הממוקם בחצר הבית וכן התרשמות מיצירותיו המגוונות של האומן המוצגות בביתו.

זמן סיור – בין שעה לשעה וחצי.
מספר משתתפים – עד 50 איש.

סטודיו אהוא

מופע מקורי, מלב אל לב – כותבים ושרים את שיריהם.
עדי חושף דרך המוסיקה גם טקסטים נפלאים מן התנ"ך והמקורות.

עדי בר-נוי – פסל וצייר
כתיבה, ציור ופיסול ביציקות ונפחות ברזל. מלמד פיסול, מרצה על המתימטיקה התשיעית המצוירת ונותן מפגשי אמן בסדנה.

 

 

ג'ק גודמן – אמן

מהסטודיו של ג'ק: פסלים מעץ ומפלדה, צלליות ממתכת, חוגים בגילוף בעץ, ועוד…

ג'ק גודמן נולד בדרום אפריקה בשנת 1937. עלה לישראל עם אשתו ושלושת ילדיהם בשנת 1973. משנת 1974 הוא גר במושב נווה אילן עד עצם היום הזה.

ג'ק כיום הוא פנסיונר שעובד חלקית, אך עיקר עיסוקו כפסל אומן היוצר פסלים בגילוף בעץ, ובברזל.

סגנון הגילוף בעץ
ג'ק מגלף בעץ ב – 35 השנים האחרונות. ג'ק משתמש בקווים הטבעיים של העץ, ומשנה אותם, לטובת ההשראה שהוא מקבל מהעץ עצמו. עם זאת הוא מושפע בעבודותיו מהסביבה בה הוא חי ומהאווירה שבה.

פסול בברזל
בעבודות הריתוך ג'ק חוזר לשורשים. ראשית עבודתו כאומן הייתה פיסול בחימר, ומשתמש בטכניקה דומה של הנחת פיסות הברזל אחת על השניה, בטכניקה ייחודית של ריתוך בתוך תהליך היצירה.

חוגים הגילוף בעץ
במהלך שבע השנים האחרונות ג'ק מלמד חוגי גילוף בעץ למתחילים בסטודיו שלו בנוה אילן.

מפגש אומן
קהל המטיילים באזור מבואות ירושלים, בודדים, וקבוצות עד 20 איש מוזמנים למפגש-אומן אישי מרתק עם ג'ק גודמן בסטודיו. משך הביקור כחצי שעה.

סיור מודרך בנווה-אילן ההסטורית
ג'ק מזמין את אורחיו לסיור מרתק באתר ההיסטורי של נווה-אילן, אשר קם בשנת 1946 כקיבוץ משלט שנועד להגן על הדרך לירושלים. משך הסיור כשעה.

 

 

משק 42 – דיר עיזים ומשק חקלאי

משק 42 – חנות ומחלבה – מושב טל שחר

תקציר : משק 42 הוא דיר עיזים ומשק חקלאי משולב המזמין משפחות ובודדים לביקור מלמד וחווייתי בדיר העזים, בכרם הזיתים ובין הכוורות.

במקום מחלבת עזים, דבש דבורים טהור, שמן זית איכותי ועוד.

"במשק קטן בין הרים וגבעות, שוכן דיר עיזים עם המון הפתעות". זה אומנם נשמע כמו התחלה של ספר ילדים מופלא, אבל זה מקום אמיתי ממש.

במשק 42 מקיימים חקלאות משולבת המורכבת משלושה ענפים חקלאיים פעילים: דיר עיזים, מכוורת דבורים וכרם זיתים.

המשפחה חיה במקום, גידול העיזים החליבה וייצור גבינות – נעשים במקום. מגדלים דבורים, ומקפידים לגדל כמה שיותר צמחי צוף ואבקה עבורן.

וכמובן מגדלים זיתים, מוסקים אותם בסתיו ועוצרים את השמן. לכל עונה יש ייחוד משלה.

ביקור חוויתי במשק 42
כל יום חמישי אחה"צ אתם מוזמנים (בחינם) להגיע לדיר, להשתובב עם הגדיים הצעירים, ולהכיר את החקלאיים שמגדלים ומייצרים לנו את האוכל.

הילדים מוזמנים לרוץ ולקפוץ עם הגדיים במרעה, לעלות על הטרקטור של עודד, לחלק אוכל לעיזים, להנות מהחליבה ועוד ועוד.

הגדולים יוכלו ללמוד מעט על החיים החקלאיים שמתקיימים בארץ, על החיבור בין האדמה לאוכל שלנו, על העיקרון המנחה את המשק על פי רעיון השיווק הישיר מהחקלאי לצרכן, על עקרונות הניהול של משק משולב הדוגל בעבודה עצמית ועוד.

וכשהילדים יתנסו בעבודת המקום או יבלו עם הגדיים, ההורים יוכלו להתפנק עם קפה טעים ולשוטט בחנות קטנה ומיוחדת.

 

Faran – פארן קוסמטיקה

חברת "ניחוח טבע" הוקמה במצפה רמון בשנת 1999 על ידי איתי קינן, עם חזון של פיתוח וייצור מוצרים טבעיים לחלוטין השואבים את השראתם מן הטבע ומן המדבר, באיכות משובחת וללא פשרות.

יותר מעשור שמה "ניחוח טבע" דגש על מחקר ופיתוח קווי מוצרים ייחודיים, על שכלול שיטות וטכנולוגיות יצור ועל ליקוט חומרי גלם משובחים מגידולים מקומיים, ים תיכוניים ומשאר קצוות עולם.

ב"ניחוח טבע" מייצרים לפי תקנים מחמירים ביותר, רוב המוצרים קיבלו תו תקן אורגני טבעי והינם תחת פיקוח ורישוי חברת ECOCERT הצרפתית. רוב רובם של המוצרים הינם 100% ממקור טבעי, דבר נדיר ביותר בקנה מידה עולמי.

המפעל מורשה משרד הבריאות ומחזיק ברשיונות הנדרשים למכירה בארץ ובחו"ל.

אנו מתמחים בפיתוח נוסחאות על פי דרישת הלקוח ובייצור PRIVATE LABEL
ב"ניחוח טבע" מיוצרים יותר מ- 100 סוגי סבון (אמיתי) ב- 3 קווים שונים (עבודת יד וממוכן). החברה מקפידה על איכות ללא פשרות וחלק נכבד מהייצור שלה מיוצא לרחבי העולם.

"לפני שנים רבות החלטנו להקים את ביתנו במצפה רמון, במרכזו של נוף בראשית מגוון, עצמתי וייחודי בקסמו, מרחביו ושכבותיו. מאז שנת 1999 אנחנו מייצרים ומשכללים מוצרי טיפוח ממקור טבעי בעבודת יד, בשימת לב של צוות עובדינו המסור והמיוחד.
היום אנו מתכבדים לחלוק עמכם יצירתנו זו."

תמר כנרת

בין התמרים בחצר של קבוצת כנרת ממשיך ופועם ליבה של ההיסטוריה.
אגדה שהתחילה בחזון של חלוצים, חברי הקיבוץ, שרצו להשיב אל ארץ התנ"ך את התמר, רצון שהפך לחלום חלום שהפך למציאות.

 החלום הזה התחיל עם 17 לירות בכיס והרבה אמונה בדרך למסע שלא נגמר. שני חולמים, חברי קבוצת כנרת, בן ציון ישראלי ועמרם רבר, חמושים ברוחו המפעמת של הוזה תמרים ידוע, שמואל סטולר יצאו למבצע מסוכן וסודי – המבצע להשבת התמר. הם פילסו את דרכם בין ביירות, דמשק ואירן, בין נהרות הפרת והחידקל אל תוך עירק, בין סכנות ודרכים עקלקלות עד שהגיעו אל החוטרים הנכספים, אותם הבריחו בדרך לא דרך על גבי גמלים ומשאיות, בין גבולות אויב, כשרק דבר אחד אוחז בליבותיהם – החלום להצמיח היסטוריה בארץ ישראל – להשיב מגלות בבל אל ארץ התנ"ך את התמר.
(קרדיט: תוכן ותמונות – תמר כנרת)

סאגס סיורי סגווי – קיסריה

סיור סגווי מרתק בנבכי ההיסטוריה של עיר הבירה הרומית אשר נבנתה ע"י הורדוס הגדול.

העיר שלחופו של הים התיכון, השתרעה בתקופה הביזנטית על שטח גדול הרבה יותר מהמוכר לנו היום ואנו נגלה את האתרים ההיסטוריים הנוספים שפספסנו בדרכנו למופע של שלמה ארצי.

נעסוק בהיסטוריה והארכאולוגיה בד בבד עם הארכיטקטורה של קיסריה המתחדשת בבתיה המפוארים.

נשמע סיפורי רכילות עתיקים ואירועים שהשפיעו על העולם עד היום והחלו בקיסריה.

מסלולים מסודרים על מדרכות ובשטח בסמוך לאתרים מיוחדים כמו פסיפס הציפורים הביזנטי המרשים, ההיפודרום המזרחי, מגרשי הגולף הירוקים, האובליסק הגבוהה, אמות המים בחוף האקוודוט דיונות של חולות נודדים בתוליים שהגיעו אלינו מהנילוס ועוד.

הסיור מתחיל בחניון מועדון הגולף בקיסריה.

 

מנוחה ינקלביץ Menucha Yankelevitch

הציור עבורי הוא כטל תחיה לגוף, לנפש ולנשמה,' ומהווה חלק אינטגרלי ושמח ביומיום שלי.
יצירותיי מוצגות בגלריות יוקרתיות בארץ ובעולם.  מאות יצירות נרכשו ע"י תיירים ואספנים ומעטרים בתים ועסקים . לדוגמא,

אשתקד מלון רמדה הזמין ממני ציור ענק כ- 3 מטר לחדר האוכל  VIP.

הצגתי 6 תערוכות יחיד, והשתתפתי בהרבה תערוכות קבוצתיות.

כבת למשפחה ירושלמית מדורות, מהווה ירושלים נושא מרכזי בציורי, וכן דמויות ההוד שבה והווי החיים היהודי.

הציורים מכניסים לבתים: אותנטיות, מסורת, כמיהה לירושלים, תרבות, שייכות ואנרגיות חיוביות.

היצירות מרגשות ולא פעם גרמו לצופה לדמעות.

רוכשים מכל גווני הקשת מתקשרים באושר ושמחה להודות על התמונה ומרגישים חיבור ליצירה,

אשמח לספק לכם ציור כלבבכם בכל סגנון שתבחרו לשביעות רצונכם :  ציורי שמן  במגוון טכניקות, עבודות יודאיקה מוקפדות על קלף ואבן ירושלמית, ויצירות אמנות עכשוויות ועדכניות.

כמו"כ מארחת קבוצות לראות את האמנות שלי ולשמוע את סיפורי האישי ומקורות השראתי.

מכון המקדש

"מכון המקדש" עוסק, מאז היווסדו בשנת תשמ"ז, בהשבת נושא "בית המקדש" לחזית המחשבה היהודית ובקידום העיסוק היומיומי בנושא זה.

במסגרת זו, בין השאר, שוחזרו במכון רבים מכלי המקדש והם מוצגים לציבור בתערוכת המכון בירושלים.

המכון גם פועל לקרב את מושגי המקדש ולהמחישם כך שיהיו מובנים יותר.

לצורך כך נבנה במכון דגם מדויק של בית המקדש וכן צוירו על ידי אמנים ידועי שם ציורי שמן מרהיבים המתארים את חיי המקדש.

המכון רואה חשיבות עליונה בכך שיותר ויותר יהודים יעסקו בלימוד ובעשייה בעניינים הקשורים למקדש מתוך תפיסה שהמקדש הוא מרכז החיים היהודיים ומהווה קשר חי בין עם ישראל לאביו שבשמים.

חאן ספינת המדבר

חוות "ספינת המדבר"
בבעלותו של פארחן שליבי, ממוקמת מול פארק גולדה שבנגב על כביש 40
בקרבת צומת משאבים, מרחק 200 דקות מבאר-שבע, במרכז אזור עם אטרקציות  ומסלולי טיול רבים.

 

לינה

אצלנו בחווה תוכל/י לבחור את סוג הלינה המתאים לך ולכיסך.
– לינה באוהל בדואי מרווח – בו מחצלות ומזרונים.
– לינה בבונגלוס (סטייל סיני) – בכל בונגלוס 3 מיטות, מצעים, שמיכות וכריות
– באתר שירותים ומקלחות מרווחים ונקיים עם מים חמים כל הזמן.
– לינה במבנה אירוח – 4 מבני אירוח, בכל מבנה שני חדרי שינה, מזגן, מיטות, מצעים, שמיכות כריות, שירותים ומקלחת צמודים, פינת ישיבה מאובזרת במקרר קטן,
כיור, ערכת קפה, מרפסת עם שולחן וכסאות.

 

אטרקציות

טיולי גמלים – בחווה עדר נאקות מאולף ומטופח,
יציאה לטיולים לאזור קסום על גבעות ביר עסלוג' עם תצפית נוף יפה, משך הסיור כשעה.
טיולי ג'יפים ורכב ספארי 4X4 לאזור נחל צין ועין עקב
טיול ליל ירח בנחל חוורים
סדנאות גיבוש וחוויה סדנאות מיסטיות למיניהן ועוד..ועוד..ועוד..

מגדל דוד המוזיאון לתולדות ירושלים

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים ממוקם במצודה מימי הביניים הידועה בשמה 'מגדל דוד' בסמוך לשער יפו, שער הכניסה ההיסטורי לעיר העתיקה.

המוזיאון מציג את סיפורה של ירושלים, את האירועים הבולטים בתולדותיה למן העדויות הראשונות לקיום עיר בירושלים באלף השני לפנה"ס ועד להיות ירושלים בירת מדינת ישראל ואת חשיבותה לבני שלוש הדתות. תצוגת הקבע ממחישה את תולדות העיר לאורך ציר הזמן באמצעים מגוונים, ומוסברת בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק. השרידים שבה הם עדות לעבר רב התהפוכות של העיר, ויוצרים בתוכה ייצוג של העיר ירושלים על תקופותיה בזעיר אנפין. ממגדלי המצודה נשקף נוף מרהיב בתצפית של 360 מעלות אל העיר העתיקה של ירושלים ואל העיר החדשה.

נוסף להיותו מוזיאון להיסטוריה פניו של המוזיאון אל ההווה ואל העתיד: מוזיאון מגדל דוד מציג תערוכות מתחלפות אשר מתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום, והן משלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה הספונה בין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים. כן עורך המוזיאון הרצאות ואירועים מיוחדים בתחומי המוזיקה, המחול והדרמה, ומקיים עשרות פעילויות ותכניות חינוכיות.

במקום מתקיים מופע לילי יחידי מסוגו בעולם. מופע המספר את סיפורה של ירושלים. תרבויות, דתות שליטים ומיתוסים קדומים נגלים על החומות ומופיעים בין השרידים הארכיאולוגיים שבמצודת העיר העתיקה. החיזיון הלילי הוא חגיגה של צלילים ומראות עוצרי נשימה העוטפים את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה.

לצד שלל הפעילות המתקיימות במוזיאון ובמטרה לספר את סיפורה של ירושלים בצורה חדשנית ואינטראקטיבית, מגדל דוד מוביל את השימוש באמצעים דיגיטליים המעשירים את חוויית המבקרים ומציע מגוון משחקים ואפליקציות לילידים, למשפחות ולמבוגרים.

הקמת המוזיאון

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים נפתח לקהל באפריל 1989 ביזמתו ובעידודו של ראש העיר דאז, מר טדי קולק ז"ל. טדי קולק ביקש לחדש כך מסורת מימי המנדט הבריטי, עת שימש המקום מתחם תרבות ואכסניה לתערוכות מתחלפות (1932-1921) ולאירועי תרבות.

כדי להכשיר את המצודה לקראת הקמת מוזיאון העיר בה, בוצעו במקום חפירות ארכיאולוגיות, ונערכו פעולות שיקום נרחבות: חדרי המשמר של המצודה שוקמו והותאמו לשמש חללי תצוגה של תערוכת הקבע לתולדות ירושלים, אולם צלבני הוכשר לשמש חלל לתערוכות מתחלפות, לאורך חומות המצודה הוכשרו שתי טיילות המאפשרות תצפיות מרהיבות על העיר, ובחצר המצודה בין הממצאים הארכיאולוגיים נבנו מסלולי הליכה. כל אלה נעשו מתוך הקפדה על נהלי שימור ופיתוח שפת-שימור שנועדה להבטיח את אופיו הייחודי של המקום.

במקביל פעל צוות מקצועי על הכנת תצוגת הקבע לתולדות ירושלים בהחלטה להקים במקום תצוגה פרשנית, שאינה מתבססת על אוסף מוצגים אותנטיים, אלא משתמשת באמצעי המחשה מגוונים.

מיום פתיחתו ועד היום נמצא מוזיאון מגדל דוד בשורת המוזיאונים המובילים בעולם מבין המוזיאונים ההיסטוריים.

הרפת הרובוטית

הרפת הרובוטית במשק עסיס – בכפר התיירותי אבנ"י אית"ן מזמין אתכם לחוויה ערכית עם טעימה מהעתיד, כי אצלנו הפרה מחליטה מתי מתאימה לה חליבה!

פעילות
סיור ברפת
ארבע תחנות
מה מקבלים: סרט, צפייה ברובוט, הגמעה וחביצה
משך הסיור: שעה ורבע לפחות

 

מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל

חיפה, 11 באפריל, 1912. חזונו של פאול נתן, מייסד חברת "עזרה" של יהודי גרמניה, מתגשם בטקס הנחת אבן הפינה למוסד חינוכי טכנולוגי חדש – הטכניקום.

נתן ביקש להקים מוסד לימודי שיכשיר עובדים יהודים בתחומי הטכנולוגיה, יתרום לשיפור מצבם של יהודי הארץ תחת שלטון האימפריה העותמאנית הנחשלת ויעודד את עלייתם של יהודים נוספים. האדריכל שנבחר למבצע היה אלכסנדר ברוולד ולמנהל המקומי מונה ד"ר שמריהו לוין.

עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה נדחתה התכנית. הגרמנים, הטורקים והבריטים השתמשו במבנים למטרות אחרות,מבתי מטבחיים עד בית חולים.

רק ב-6 בפברואר 1925, עם שישה מורים, 16 תלמידים ושתי מחלקות (ארכיטקטורה והנדסה אזרחית) נערך טקס החנוכה. ב-1965 עברו רוב הפקולטות למתחם הטכניון בנווה שאנן, וב-1984 הוקם המוזיאון.

הביקור יחשוף אתכם להיסטוריה מרתקת ולאדריכלות יוצאת דופן, בצד תערוכות בנושאי מדע, טכנולוגיה וחלל. עוד במקום: פארק אטרקציות מדעי וסינמטריקס – קולנוע רב-חושי בתלת-ממד.

אל תוותרו: לפני הביקור מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט באשר לתערוכות חדשות ופעילויות מיוחדות.

במיוחד לילדים: בשבתות ובחופשות נערכות לעתים פעילויות מיוחדות, הדגמות מדעיות, משחק "בלשי מדע" ופעילויות בתחומי השימור, המורשת וההיסטוריה של המקום.

הידעת? הוויכוח על שפת הלימוד בטכניקום, שזכה לכינוי "מלחמת השפות", גרר תגובות נזעמות ביישוב היהודי, כולל התפטרותו של ד"ר שמריהו לוין. לבסוף נכנעה חברת "עזרה" והודיעה על שינוי שפת הלימוד מגרמנית לעברית. והטכניקום? הוא שינה את שמו ל"תכניון" – חידוש של חיים נחמן ביאליק, על בסיס המילה העברית "תוכן". רק ב-1945 שונה השם ל"טכניון".

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית

מוזיאון הרמן שטרוק – חיפה

בסתיו 2013 הושלם שיקום ושימור בית שטרוק והפיכתו למוזיאון על שם הרמן שטרוק, אחד מאמני ההדפס החשובים בעולם. שטרוק היה יוצר ממוצא יהודי שפעל בסביבה גרמנית ניאו-רומנטית לאחר מלחמת העולם הראשונה. האמן, איש מערב שבחר לעלות לארץ ישראל, לב ה"אוריינט", ביטא ביצירתו את זיקתו אל המסורת היהודית ואל הרוח הציונית החדשה.

בית שטרוק הוא מבנה מהודר בעל ערך אדריכלי והיסטורי רב שתוכנן בידי האדריכל הנודע אלכסנדר ברוואלד, הצופה מראש הכרמל אל נופי המפרץ ועמק זבולון. הבית המרשים שבו אירח האמן נבחרי ציבור ואמנים רבים, משלב בתוכו אלמנטים מזרחיים ואירופיים: חלונות מקושתים בסגנון אוריינטלי ורצפות מצוירות שעל חשיפתם ושחזורם הושם דגש בשיפוץ.

כאן ממתינה לכם תערוכת קבע המוקדשת לפועלו וליצירתו של הרמן שטרוק. כמו כן נערכות במקום תערוכות מתחלפות העוסקות בסוגיות נבחרות של תולדות האמנות ואמנות של היום, תוך התמקדות בתחום ההדפס.

אל תוותרו: מומלץ להצטרף להדרכות בתערוכות הכוללות הדגמות הדפס, סדנאות הדפס וכן סיורים ברחבי שכונת הדר, מופעים מוזיקליים, סדנאות ומפגשי אמן ועוד.

במיוחד לילדים: סדנאות הדפס לילדים ופעילויות יצירה בחגים.

הידעת? הרמן שטרוק, שעסק כאן בטכניקת ההדפס האמנותי, יצר בבית זה סטודיו זהה לזה שהיה לו בברלין.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש

מוזיאון דור לדור, בית כץ – קרית ביאליק

כיום קשה לדמיין זאת, אך בשנת 1924 היה עמק זבולון שומם ברובו. בשנה ההיא הגיעו למרחב מבודד זה אפרים וסבינה כץ, ועל אדמה שרכשו הקימו את ביתם הראשון – היחיד בעמק כולו.

הבית והחווה הצמודה לו נשרפו במאורעות תרפ"ט והביאו לבניית בית האבן העומד על תלו כיום, וסביב הבית החלו אנשי העלייה החמישית מגרמניה להקים את שכונת עולי גרמניה.

במוזיאון תמצאו תיקי משפחות הראשונים, תצלומים, חפצים וחומר ארכיוני עשיר על העיר ועל העלייה החמישית. חדר המייסדים מתאר את סיפורם של ראשוני העיר באמצעי המחשה ויזואליים וקוליים, חדר העלייה החמישית כולל מוצגים, מפות ואנקדוטות, ובחדר ההקרנה פועלים סרטונים ומצגות על ראשית קרית ביאליק ותולדות העלייה החמישית.

תוכלו להזמין סיורים בנושאים כגון העלייה החמישי ויישומה בקרית ביאליק, אישיים היסטוריים ואדריכלות מקומית. ואם אתם כבר כאן סיירו בקרית ביאליק הוותיקה והגיעו אל מגדל המים הישן, שדרת הפיקוסים, מבנים היסטוריים ואתרים נוספים. נכון לאביב 2015 שוקדים כאן על שיפוץ חצר בית כץ הצמודה למוזיאון.

אל תוותרו: חדר האווירה שבו אפשר להתוודע לאורח חייהם של ראשוני המתיישבים באמצעות ריהוט תקופתי וחפצים שונים.

במיוחד לילדים: פעילויות לגילאים שונים המבוססות על סיפורי מתיישבים ותוכני מרכז דור לדור: כתבי חידה, פעילויות ייחודיות למשפחות ועוד.

הידעת? בשנת 1934, עם ההכרזה על הקריה כ"עיר הגנים", נפטר המשורר חיים נחמן ביאליק והוחלט לקרוא לה על שמו.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית.

בית גרושקביץ – מוזיאון וארכיון היסטורי לתולדות קרית מוצקין

הידעתם כי ב-9 באוקטובר 1934 התקיים טקס הנחת אבן הפינה לקריית מוצקין, בידי גוף הקרוי "ארגון המעמד הבינוני בחיפה"? מטרת הארגון, שרוב חבריו היו עצמאיים בעלי עסקים קטנים בחיפה, הייתה לאפשר לחבריו חיי רווחה בבנייה צמודת קרקע, במרחק סביר ונגיש לעסקיהם בעיר הגדולה.

שמו של היישוב החדש מנציח את המנהיג הציוני אריה לייב (ליאו) מוצקין שנפטר באותה השנה. במאי 1935 נחנך המבנה הראשון – מגדל המים – ומיד אחריו נבנו בתים נוספים. המוזיאון והארכיון ההיסטורי שוכן בבית ראש המועצה הנבחר הראשון, אריה לייב גרושקביץ (1960-1897). בית המשפחה נתרם לצורכי ציבור ושימש כספריית ההשאלה העירונית.

ב-2004 הוחלט לשפץ את המבנה, לשמרו ולכונן בו את המוזיאון והארכיון ההיסטוריים לתולדות העיר. הארכיון כולל פרוטוקולים ומסמכים מקוריים משנת 1935, כ-10,000 תמונות מחיי הקריה, תצלומי אוויר מתקופות שונות, דגם הקריה ושכונת הצריפים משנות ה-40, תיקים אישיים וסיפורי מייסדים, פרסומים, קטעי עיתונות ועוד. במוזיאון תיחשפו למאות פריטים המייצגים את התקופה במבחר תצוגות נושאיות מרתקות. הביקורים המודרכים במוזיאון ומגוון הפעילויות מותאמים לקהלי יעד שונים, החל בילדי גנים ותלמידי בתי ספר עד גמלאים.

אל תוותרו: אפשר להזמין סיורי שטח נושאיים: "בעקבות ראשונים", "מורשת קרב", "בתי כנסת" ועוד.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, דפי משימות ופעילות (לקבוצות ו/או לכיתות בתי ספר בתיאום מראש).

הידעת? סמל העיר המקורי עוצב ב-1946 ועבר כמה שינויים ותוספות במשך השנים. עם זאת מגדל המים, המבנה הראשון שהוקם בה, ממשיך להתנוסס על הסמל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אסירי המחתרות עכו

המבנה ההיסטורי המרשים והסביבה הפסטורלית, אל מול הים הכחול, אינם מעידים על הדרמות שהתחוללו כאן במחצית הראשונה של המאה ה-20.

מוזיאון אסירי המחתרות, שזכה לשדרוג של ממש לפני כמה שנים, שוכן במבצר רחב ידיים שנבנה בתקופה העות'מאנית. בימי המנדט הפכו הבריטים את המבצר לבית סוהר מרכזי שבו נכלאו מאות מחברי המחתרות – ההגנה, האצ"ל ולח"י – בעקבות מאבקם על הגנת היישוב, מלחמתם במנדט הבריטי והזכות להקמת בית לאומי בארץ ישראל. המוזיאון מציג את סיפורו של הכלא בעכו, הכולל את מאסרם של זאב ז'בוטינסקי ומגִני ירושלים בשנת 1920, תשעת עולי הגרדום (1947-1938), הפריצה לכלא במאי 1947, קורותיהם של קבוצות האסירים המרכזיות ושגרת החיים הכלא.

במקום פועלת תצוגה חדשנית המשלבת חוויה אינטראקטיבית המלווה בהדרכה ובמוצגים מקוריים ומשוחזרים. הסיור כאן משלב את תולדות המבצר העתיק, שיסודותיו צלבניים, ואת סיפורי המחתרות, כולל היכרות עם הערכים של אנשי המחתרות בזמן שלטון המנדט הבריטי כגון ציונות ואהבת הארץ, גבורה והקרבה. אורך סיור כשעה וחצי, בתיאום מראש בלבד.

אל תוותרו: סיורים מודרכים בין תאי האסירים, אגף ז'בוטינסקי, נקודת הפריצה, תאי הצינוק, תא הגרדום וחדרי ההנצחה.

הידעת? עולי הגרדום זכו להנצחה משמעותית במרוצת השנים, ורחובות רבים בערי ישראל קרויים על שמם.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אוצרות בחומה – עכו העתיקה

אם כבר עורכים מסע בזמן מומלץ לעשות זאת בלבה של חומת אבן אדירת ממדים, המעניקה את האווירה ואת התפאורה הנדרשות, זאת בצד היסטוריה, פולקלור ונוסטלגיה.

בלב החומה המזרחית של עכו העתיקה, שנבנתה ברובה על ידי השליט העות'מאני אל-ג'זאר לפני כ-200 שנה, נמצא מוזיאון "אוצרות בחומה". המבנה, ששמו המקורי בורג' אל קומנדאר, נבנה במקור כבסיס צבאי לחיילי המשמר העותמאנים ששמרו על עמדות התותחים. החללים המקומרים בלב החומה הם כיום אולמות התצוגה במוזיאון, המשמש כמרכז לאתנוגרפיה ולפולקלור וממחיש את הוויי החיים של עכו ושל הגליל משלהי המאה ה-19 עד קום המדינה.

המוזיאון הייחודי מאכלס שני אגפים המשחזרים היטב את רקמת החיים של תושבי העיר וסביבתה. האגף הראשון מתעד בעלי מלאכה מסורתיים – סנדלר, רצען, נגר, כובען, רוקע נחושת, חרש עץ, נפח, מתקן פרימוסים ועוד – באמצעות "חנויות" ופריטים שחלקם נדירים. . האגף השני מוקדש לאוספים ולאספנים והוא מלא "אוצרות" – מסלון דמשקאי עד כלי קודש של העדות השונות.

אל תוותרו: הזמנת סיורים מודרכים ברחבי המוזיאון המלווים בשחקנים (בתיאום מראש).

במיוחד לילדים: פעילויות למשפחות והפעלות לילדי בית הספר והגנים, בהתאם לגיל.

הידעת? עכו, שתחילתה בתקופת הברונזה הקדומה, נחשבת לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם. בשנת 2001 הוכרזה העיר העתיקה אתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו‏.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית.

בית ליברמן – המוזיאון לתולדות נהריה

לאחר שעמד מוזנח במשך שנים, שוקם ושוחזר אתר היסטורי חשוב זה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת, עיריית נהריה ומפעל הפיס, ומאז שנת 2000 הוא משמש מוזיאון לתולדות נהריה, בירת הגליל המערבי.

המבנה שנבנה ב-1860 והשטח שסביבו נרכשו ב-1934 על ידי מייסדי נהריה וב-1935 נמכרו לפיליפ ליברמן, תעשיין יהודי מהעיר סטניסלבוב שבאוקראינה (פולין, באותם ימים). בבית גדול מידות זה מוצגים פריטים המתארים את הקמת נהריה ב-1935 ואת הקשיים הרבים שפקדו את היישוב במרוצת השנים. כאן גם תגלו כי המתיישבים הראשונים של הקיבוצים עברון ונאות מרדכי וכן של שבי ציון סייעו בעבודות השונות של המשק החקלאי וכן בשמירה על המקום. רק בהמשך הקימה כל קבוצה יישוב משל עצמה.

במוזיאון מוצגים ותמונות מעברה של נהריה בהיבטים שונים: עיבוד חלקות חקלאיות, קליטת אוניות מעפילים, התפתחות ענפי התעשייה והקיט, התמודדות עם מצבים ביטחוניים וכלכליים מורכבים ועוד. מומלץ לצפות בסרטון על אודות נהריה בעבר ובהווה (אפשרות לכיתובים בשפות אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית).

הביקור במקום כולל הדרכה השזורה בסיפורים אישיים מרתקים, המסייעים להמחשת ההיסטוריה המקומית. בבית ליברמן תוכלו לרכוש ספר הדרכה למטייל בנהריה וספרים נוספים מתולדות היישוב וכן לקבל מידע אודות אטרקציות בסביבה.

אל תוותרו: ביקור בגלריה לאמנות הפועלת במגדל המים הסמוך לשדרות הגעתון, מבנה מרשים המתנשא לגובה של 27 מטרים הניצב על גבעה שגובהה כעשרה מטרים. במקום תערוכות מתחלפות ואירועי תרבות שונים.

הידעת? נהריה קיבלה את שמה מנחל ("נהר") הגעתון הזורם במרכזה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית, הונגרית, נורבגית

מיקום: רח' הגדוד ה-21, סמוך לכניסה הדרומית לעיר, צמוד לקניון שבשכונת עין שרה (רח' אירית 2), נהריה

מוזיאון המייסדים – מעלות תרשיחא

במבנה שהוקם בשנות ה-60 של המאה שעברה, המכונה "הרכבת" והוכרז מבנה לשימור, הוקם מוזיאון המייסדים על שם יעקב חזן. המוזיאון יציג בפניכם את תולדות ההתיישבות במעלות. הוא מתמקד בסיפורם של מייסדי העיר ויאפשר לכם להכיר מקרוב את עלילות החלוצים, ללמוד על בניין הארץ וגם לתת מקום של כבוד לזיכרון ההיסטורי.

כאן תגלו כי ראשוני המתיישבים היהודיים הגיעו לתרשיחא ב-1949 והתיישבו בה. עליית יהודי רומניה שקובצו ממעברות העולים יצרה חיי תרבות עשירים שכללו תיאטרון, בית הארחה, עיתון, בתי קפה ועוד. לאח מכן ייסדו עולים אלו את מושב מעונה וחלקם התיישבו במעלות. באמצע שנות ה-50 התיישבו עולי מרוקו בכפר תרשיחא ובשנות ה-60, עם העלייה ההמונית, הוקמה מעברה בתרשיחא. שנה לאחר מכן הוקמה מעברה באזור התעשייה של מעלות. התיישבותם של עולי רומניה ומרוקו היא התשתית להקמת מעלות ב-1957.

במקום ממתינה לכם תצוגה מתחלפת וכן דירה לדוגמה שבה חדר מגורים, מטבחון, פינת אוכל ופינת ישיבה. נוסף על כך עוצבה כאן מכולת משוחזרת משנות ה-60. בחצר המוזיאון צומחים גידולים המאפיינים את תפיסת המגורים של "משק עזר". ולאחרונה נוסד כאן "ישראל נגלת לעין" – מרכז לחקר המשפחות במעלות תרשיחא. אפשר לסייר במוזיאון בלבד ואפשר לשלב גם הרצאה וסיור רכוב במעלות ותרשיחא, הכולל סיור רגלי ברובע הנוצרי הציורי של תרשיחא.

אל תוותרו: ביקור בחדר ההנצחה של חללי הטבח ממאי 1974.

הידעת? שם היישוב מעלות נובע מהיותו ממוקם על מעלות ההרים.

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון חומה ומגדל חניתה

בבית אבן הנישא בראש ההר, אל מול נופי הגליל המערבי, ניצב מוזיאון חומה ומגדל חניתה. המוזיאון מציג את סיפור העלייה הנועז של חניתה כמבצע לאומי, במסגרת יישובי חומה ומגדל. התערוכה – שבה אוסף תצלומים ייחודי ונדיר, מפות ומסמכים, כלי נשק, כלי עבודה ועוד – תפרוש בפניכם את תולדות היישוב מאז העלייה לקרקע (1938) עד למלחמת העצמאות.

סרט קצר מתאר את הרקע ואת התנאים שהפכו את הקיבוץ לסמל של נחישות וגבורה, והוא משלב שירים, סרטים וקטעי ארכיון יחד עם ראיונות של אנשי הקיבוץ המספרים את סיפור המקום מזווית אישית ומרגשת.

מומלץ לשלב סיורים במסלולי הקיבוץ (משעול השומרים ושביל גן העדן) ובסביבה הקרובה (שביל הבאר ועין כובשים).

אל תוותרו: באגף הארכיאולוגיה תוכלו לצפות בממצאי האזור מתקופות קדומות, כגון שרידים של בזיליקה ביזנטית, פסיפסים נדירים, מטבעות מתקופת בית שני, משקוף אבן מתקופת המשנה והתלמוד וכלי אבן ששימשו את האדם הקדמון.

במיוחד לילדים: "חניתה סיפור חלוצי אמיתי" – חוברת פעילות מאוירת וססגונית בשילוב משימות ויצירה מפתיעה למזכרת, "כאן מזמן" – כתב חידה המלווה לביקור באגף הארכיאולוגי שבעזרתו הילדים מגלים את סיפורה של חניתה הקדומה וסיור תיאטרלי (לבתי ספר) – מפגש חווייתי עם הדמויות המרכזיות בסיפור העלייה לחניתה.

הידעת? במוסדות היישוב הייתה התנגדות לרכישת אדמות חניתה, כי "יהודים אינם יודעים לחיות מההר". בסופו של דבר הכריע דוד בן גוריון לטובת הרכישה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

רכבת העמק אלרואי

מי לא נשבה בסיפורי רכבות, מסעות ומה שביניהם? רכבת העמק המיתולוגית, שפעלה בתקופת השלטון העות'מאני, נעה באטיות בין כמה תחנות ביישובים הפזורים בעמק יזרעאל, בהן תחנה קטנה באלרואי ששימשה כמקום מפגש לתושבי היישוב. מעניין לדעת כי היישוב הוקם ב-1935 במיוחד עבור יוצאי כורדיסטן, וזאת לאחר מאבק עיקש שניהלו חברי ארגון הכורדים בחיפה מול מוסדות היישוב.

התחנה שימשה את תושבי אלרואי, קריית עמל וקיבוץ שער העמקים. עם השנים חדלה הרכבת לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, וקוצים ושממה כבשו כל חלקה טובה. תושבי המקום נטלו על עצמם את מלאכת השיקום של האתר והחליטו לחדשו ולשחזרו.

כאן ממתינות לכם תחנה הרכבת ששוקמה ומסילת הברזל שחודשה, וכן קרונות של רכבת, קטר ואפילו גן פורח ופסטורלי. באחד הקרונות הוקם מוזיאון לתולדות היישוב המציג את סיפור המקום, ובקרון אחר מוקרן סרט המתאר את סיפור רכבת העמק ואת תולדות ההתיישבות באלרואי. קבוצות מוזמנות לערוך ימי גיבוש ופעולות העשרה מגוונות.

אל תוותרו: מסלול הליכה קצר במעלה הדרך מוביל למעיין שהעניק מים חיים ליישוב. צמוד למעיין יש בריכת מים מלאכותית המהווה אטרקציה אזורית בימי הקיץ. המקום הוא גם נקודת יציאה מומלצת לטיולי אופניים.

במיוחד לילדים: הפעילות "אמץ אתר", המיועדת לתלמידים מהאזור. לקבוצות עם ילדים המונות 60-20 משתתפים אפשר לארגן פעילויות הכוללות הדרכה חווייתית, סרט, טיול מודרך באזור ופעילויות יצירה ייחודיות.

הידעת? היישוב נקרא על שם דוד אלרואי, שהנהיג במאה ה-12 תנועה משיחית בכורדיסטן, פרס ועיראק.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: שכונת אלרואי בקרית טבעון, סוף רחוב

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי ומרכז המבקרים ע"ש האלוף מאיר עמית

רבים יודעים על הנוטרים שפעלו בימי טרום המדינה, אך מה היה סדר יומם ומה היו תפקידיהם בהגנה על היישוב העברי? בנקודה אסטרטגית על קו התפר שבין נצרת ליגור שוכנת מצודת נהלל ההיסטורית. היא נחנכה ב-1936, בעיצומם של מאורעות הדמים שהתרחשו ברחבי הארץ. תפקידה היה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק יזרעאל – יהודית וערבית – ועל אנשי השלטון הבריטי. על התחנה פיקד סרג'נט יצחק שבילי, מפקד סמכותי ובעל אישיות מרשימה, שיצר יחסי רעות עם כל תושבי העמק.

במסווה של פעילות משטרתית שגרתית עזרו שוטרי התחנה בפיקודו של שבילי לפעילי ההגנה בפעולות מבצעיות רבות. לאחר שיקום התחנה על ידי המועצה לשימור אתרים, הוקם בה מרכז מבקרים למורשת השוטר והנוטר העברי בארץ ישראל.

המרכז, על שם האלוף מאיר עמית, פורשׂ את סיפור חייו ופועלו של מאיר עמית לצד סרט ייחודי המציג את סיפורם הלא נודע של הנוטרים העבריים. עוד במקום: סיורים מודרכים, צפייה בסרטון הממחיש את אווירת התקופה ואת הקשר בין הנוטרים של ימי המנדט לשוטרי משטרת ישראל היום. אפשר להזמין ערבי זמר וימי עיון.

אל תוותרו: פעילות ניווט וכתבי חידה לקבוצות, באמצעות סיור באופניים חשמליים.

במיוחד לילדים: משחק התגנבות יחידים למשטרת נהלל (בתיאום מראש).

הידעת? בתחנת המשטרה שירתו אלו לצד אלו שוטרים יהודים ושוטרים ערבים.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: על כביש 75 בכניסה למנשייה זבדה

מקורות – מרכז מבקרים אשכול

לאחרונה ציינה מקורות – חברת המים הלאומית – יובֵל להקמת המוביל הארצי – עורק המים הראשי של ישראל ואחד ממפעלי התשתית הגדולים שהוקמו בארץ. עוד ב-1902 חזה הרצל כי בעתיד יהיה צורך להוליך בארץ מים למרחקים גדולים. עשורים רבים מאוחר יותר, ב-1964, הושלמה בנייתו של המוביל הארצי, המזרים מים מהכנרת למרכז הארץ ולדרומה.

במרכז מבקרים מיוחד זה ילמדו הילדים כיצד מגיעים המים אל הברז בבית, ואתם תזכו להצצה מיוחדת אל אחד האתרים החשובים בתוואי המוביל הארצי – אתר אשכול. האתר קרוי על שם לוי אשכול, מייסד מקורות, אשר כיהן לאחר מכן כשר אוצר, כשר הביטחון וכראש ממשלת ישראל.

אין ספק שהמוביל הארצי ליווה את מפעל ההתיישבות ואִפשר את מימוש החזון הציוני. באתר אשכול הנמצא בבקעת בית נטופה שני מאגרי מים ענקיים הקולטים את מי הכנרת ומפעל סינון מרכזי לסינון המים. כאן הם מטופלים ומוכנסים לצינור המוביל הארצי המזרים אותם לרחבי הארץ.

מהנושאים המוצגים באופן חווייתי במרכז המבקרים: משאבי המים בארץ, הדרכים לטיפול ולהשבחת איכות המים והובלתם לכל חלקי הארץ, המיצג "מים, אור וצליל", סרטוני המחשה, מודלים, משחק טריוויה על מפת ענק של ארץ ישראל ועוד. הביקור מלווה בהדרכה ומיועד לקבוצות בלבד.

אל תוותרו: תצפית פנורמית על הבקעה וסרט חווייתי המוקרן באודיטוריום.

במיוחד לילדים: הפעילות במהלך השנה מתאימה לכיתות ה' ומעלה, ובחגים – למשפחות עם ילדים. אל תוותרו על משחק הטריוויה עם מסכי מגע, שבו הילדים מתמודדים עם בעיות אספקת מים ברחבי הארץ.

הידעת? מקורות הוקמה ב-1937 כדי לסייע ליישובי עמק יזרעאל שנקלעו למשבר עקב מצוקת המים. ב-1938 הקימה את מפעל המים הראשון שלה בשדות העמק.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, רוסית, ספרדית, צרפתית

מיקום: ממחלף המוביל יש לנסוע לכיוון כפר מנדא. מול קיבוץ חנתון פונים לכיוון המאגרים ואתר אשכול

בית חיים שטורמן

חובבי היסטוריה, ארכיאולוגיה, טבע, תרבות, אמנות – נראה כי כל אחד ואחת ימצאו את מבוקשם באתר המיוחד הזה, הסמוי מן העין, ובו שפע תערוכות ואוספים מוזיאליים המוקדשים למורשת המפוארת של עמק בית שאן.

האתר, שנחנך ב-1941, מנציח את זכרו של חיים שטורמן, ממנהיגי השומר וההגנה, חבר עין חרוד, שנפל בי"ח באלול תרפ"ח (1938) בעת שרכבו עלה על מוקש בעמק בית שאן. עמו נהרגו אהרון אתקין וד"ר דוד מוסינזון, על שמם נקרא גן השלושה (הסחנה) הסמוך.

המוזיאון שוכן במבנה מרהיב המיועד לשימור, ובו אוסף פוחלצים ייחודי של בעלי חיים שחיו בעמק, אוסף ארכיאולוגי הכולל ממצאים מגוונים מהאזור, כלי נשק מימי ההגנה ועוד. באולם התערוכות המתחלפות מוצגות יצירותיהם של אמני העמק ותערוכות בנושאי טבע, התיישבות וסביבה.

עוד במקום: ארכיון עשיר, אודיטוריום וחצר הנצחה שבה פריטים כגון תותח הרים צרפתי הידוע בשם "נפוליאונצ'יק", הדוידקה האימתנית שניצחה בקרב על העיר בית שאן, משאית משוריינת מימי שיירות באב אל-וואד וסליק נשק סודי. בתיאום מראש אפשר להזמין טיולים מודרכים בנושאי ההתיישבות.

אל תוותרו: תערוכת "הידיד" – רטרוספקטיבה ראשונה ומקיפה על חייו ודמותו של אורד צ'רלס וינגייט ופלוגות הלילה. בתערוכה פריטים שטרם הוצגו לציבור, כגון אקדחו האישי וספר התנ"ך שנשא עמו וינגייט.

במיוחד לילדים: פעילויות מרתקות בנושאים מגוונים בתערוכות, ברחבי המוזיאון ובסביבתו.

הידעת? בית שטורמן הוא המוזיאון הראשון להתיישבות שהוקם בארץ ישראל

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

כפר הנוער החקלאי כדורי

יצחק רבין, יגאל אלון, חיים גורי ואפילו אלי יצפאן. אלה רק אחדים מבוגרי בית הספר החקלאי כדורי, שהוקם ב-1933 למרגלות הר תבור. הקמתו התאפשרה הודות לנדבן סר אליהו (אליס) כדורי, שהורה בצוואתו להקדיש חלק מהונו לטובות החינוך בארץ ישראל.

במהרה זכה בית הספר למוניטין יוצא דופן, ורבים ביקשו להתקבל אליו. התלמידים התגאו במורשת כדורי, שבאה לידי ביטוי באחריות ובמעורבות שגילו בנעשה בבית הספר, בניהול העצמאי ובבחינות הכבוד. הבוגרים השתלבו בהתיישבות החקלאית– ואחר כך – בצבא ובאקדמיה. לאחר קום המדינה התרחב בית הספר ונהפך לכפר נוער ממשלתי שבו לומדים כ-1,650 תלמידים. גם כיום מדובר בתופעה ייחודית בנוף הארץ, ובכדורי לומדים יחד תלמידים מהאזור לצד תלמידי פנימייה – יהודים ותיקים ועולים, צ'רקסים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

המבנה המרכזי והמשק החקלאי עברו בשנים האחרונות תהליך שימור ביוזמת כפר הנוער, עמותת הבוגרים והמועצה האזורית הגליל התחתון, ובסיוע המועצה לשימור אתרים. במבנה המונומנטלי שתכנן האדריכל המנדטורי אוסטן סנט בארב הריסון, יש כיום מרכז מבקרים ותצוגה נושאית המתארת את סיפור בית הספר בתמונות מחזור, חדר הנצחה, מצגת וסרט. עוד במקום: אנדרטה לבוגרי כפר הנוער שנפלו במערכות ישראל ותצפית לחי בר והמשק.

אל תוותרו: סיור הכולל היכרות עם תולדות המקום, מורשתו, הוויי החיים שבו וכן התרשמות מעבודות השיקום והשחזור.

הידעת? ממשלת המנדט הבריטי החליטה לחלק את תרומתו של כדורי ולהקים שני בתי ספר חקלאיים – אחד לערבים בטול כרם ואחד ליהודים למרגלות הר תבור.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מרכז למורשת הצ'רקסית

בלב הגליל התחתון חבוי עולם תרבותי נסתר ומרתק. כאן, בכפר כמא, תוכלו לזכות בהצצה מסקרנת אל חייהם ואל מורשתם של הצ'רקסים החיים בגליל כקהילה קטנה המונה כ-4,000 תושבים.

מרכז המורשת נמצא בגרעין העתיק של הכפר, בתוך בית שאמי – מבנה מהתקופה העותמאנית הבנוי אבני בזלת שחורה, עם חצר גדולה שסביבה חומה גבוהה. המבנה שוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונהפך למוזיאון.

מקורם של הצ'רקסים בהרי צפון-מערב קווקז, שם חיו במשך אלפי שנים. במאה ה-19 כבשו הרוסים את קווקז, יותר ממיליון צ'רקסים נרצחו והנותרים גורשו ממולדתם. האימפריה העותמאנית השכנה קלטה את הפליטים ועודדה אותם להתיישב בשטחיה, כולל בארץ ישראל.

המוזיאון כולל מצגת המתארת את התרבות העתיקה, פריטים קדומים מהתרבות הצ'רקסית שחלקם נדירים ומקורם בהרי קווקז, תלבושות של לוחמים צ'רקסים וכלי עבודה ששימשו את המתיישבים הראשונים במקום. באמצעות המוצגים הנגלים לעין מספר המדריך על מסורות ומנהגים: דרכי החיזור והנישואים, חיי המשפחה, המטבח המקומי ועוד. אפשר להזמין סיורים מודרכים במוזיאון בשילוב סיור בגרעין העתיק של הכפר בכרכרת סוסים, או סיור רגלי בין הסמטאות הצרות של הכפר בליווי סיפורים על היישוב ועל המורשת הצ'רקסית.

אל תוותרו: מומלץ להזמין סיור הכולל צפייה בלהקת המחול המקומית בריקודי פולקלור סוחפים.

במיוחד לילדים: משחקי חפש את המטמון.

הידעת? במחצית השנייה של המאה ה-19 הקימו הצ'רקסים בארץ שלושה יישובים, מהם נותרו כיום שניים – כפר כמא וריחנייה, שניהם בגליל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, צ'רקסית

מוזיאון בית הרופא

פריז של הגליל – כך כונתה בעבר המושבה הצעירה והדינמית מנחמיה, השוכנת בעמק המעיינות, באמצע הדרך בין בית שאן לטבריה.

מנחמיה נוסדה בדצמבר 1901 כיישוב יהודי ראשון בעמק וכאחת מארבע מושבות יהודיות בגליל התחתון. ההתחלה, כמו במקרים רבים, הייתה מאתגרת: המייסדים נאלצו להתמודד עם קשיים כלכליים, ביטחוניים, אקלימיים ובריאותיים. המרפאה שהוקמה במנחמיה סייעה לבני המקום ושימשה עוגן הצלה גם ליישובים שקמו אחריה, בהם כינרת ודגניה.

למוזיאון הרופא שני אגפים עיקריים. הראשון הוא אגף הרפואה המתעד את השירות הרפואי בגליל בראשית המאה ה-20: סוגי מחלות וגורמיהן, אמצעי ריפוי, בית מרקחת על ציודו המקורי, כלים ואביזרי טיפול. כאן תמצאו, בין השאר, כוסות רוח, חוקנים, מכשיר לעקירת שיניים ועוד.

להשלמת התמונה, אגף ההתיישבות במוזיאון מתעד את חיי האיכרים. שימו לב לדיורמה המעניינת המציגה את סיפור המיילדת שהייתה מגיעה רכובה על סוס מיבניאל למנחמיה. באגף זה אף מצויים דגם כיתת לימוד רבת-גילאים ואמצעי ההגנה על היישוב, והכול מלווה במסכי מולטימדיה ובאמצעי תצוגה המושכים את העין.

עוד במקום: הזמנת סיור ממנחמיה לאזור נהריים, בדגש הקשר ההיסטורי עם מפעל החשמל של רוטנברג, וכן עלייה לתצפית ביער לוי אשכול שממנו נשקפים רחבי העמק ומפגש הגבולות.

אל תוותרו: סיור מודרך ברחוב המייסדים, הכולל סיפורי בתים.

הידעת? בראשיתה נקראה המושבה "מלחמיה", אך ב-1921 שונה שמה למנחמיה על שם מנחם סמואל, אביו של הנציב העליון הרברט סמואל.

שפות הדרכה: עברית

תצפית מיכל

תצפית מיכל – פארק נהריים אשדות יעקב

בתצפית מיכל שבפארק נהריים אשדות יעקב ממתינה לכם הזדמנות יוצאת דופן לצפות מקרוב במפעל החשמל המרשים שהוקם סמוך לאשדות יעקב ולשמוע סיפורים היסטוריים על מים, חשמל, מורשת והתיישבות בלב נוף עוצר נשימה.

התצפית נמצאת בשטח ישראל ומספקת מבט מרשים במיוחד על המפעל הנמצא בצד מעבר לנהר ירדן, כיום בשטח ממלכת ירדן. המשתתפים בסיור חולפים ליד התעלות והסכרים הענקיים שנבנו כאן להובלת מי הנהרות ירדן וירמוך אל מפעל החשמל. אחר כך חוצים את "תעלת האפס" ומגיעים אל מפגש שני הנהרות (זהו מקור השם "נהריים"). מנקודת התצפית ניבט היישוב תל אור שבו גרו הפועלים והיישוב נהריים. הסיור אף מספק תצפיות לעבר הבית הלבן – הווילה של פנחס רוטנברג, "הזקן מנהריים", אבי החשמל בארץ ישראל. ממזרח נראים הרי הגולן והרי הגלעד, מערב כוכב הירדן, רמות סירין, רכס הפוריות ומצפון – פסגת החרמון. הסיור נערך באוטובוס או בכלי רכב פרטיים ואורך כשעה וחצי, בליווי מדריכי האתר. במקום סככות צל, מדשאות נרחבות, מגרשי חניה ושירותים מסודרים לנוחות המבקרים.

אל תוותרו: מומלץ להגיע לאתר ולקבל פרספקטיבה נוספת על חבל ארץ לא מוכר זה באי השלום.

במיוחד לילדים: לאחרונה התקבל אישור מטעם משרד החינוך לטיולי בתי ספר אל תצפית מיכל.

הידעת? בביתו של רוטנברג נפגשה גולדה מאיר עם האמיר עבדאללה לפני מלחמת העצמאות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (בתיאום מראש)

חצר הראשונים דגניה

חצר הראשונים דגניה – אם הקבוצות והקיבוצים, אתר אום ג'וני ומרכז המבקרים בבית הבד

השנה היא 1910. עשרה חלוצים ושתי חלוצות חדורי אמונה בערכי העבודה העצמית, השיתוף ובניין הארץ מקימים במו ידיהם, לחוף הירדן והכנרת, את דגניה א'. במהרה זוכה דגניה בתואר המחייב "אם הקבוצות והקיבוצים" ונהפכת לאחד היישובים הידועים ביותר בתולדות התנועה הציונית. בעקבותיה נוסדו בארץ מאות קבוצות וקיבוצים שנפרשו על פני מפת ישראל.

בחצר הראשונים היפה והאותנטית, שביקור בה נדמה כמסע אל העבר, תלמדו כי האמונה בכוחה של הקבוצה כמשפחה מורחבת, אינטימית ותומכת המצמיחה את הפרטים שבתוכה, הגשימה לראשונה רעיון חברתי מהפכני ששינה את פני החברה הישראלית.

אך זה רק חלק מהחוויה. בשנת 2010, במלאות 100 שנה להקמת דגניה, חברו קבוצת דגניה א', קרן קיימת לישראל ומועצה לשימור אתרי מורשת בישראל לשם שחזור הצריף באום ג'וני ושיפור האתר לטובת המבקרים. לכם לא נותר אלא להתענג על סיור מאום ג'וני לדגניה, המביא את סיפורם המופלא של מייסדי הקבוצה הראשונה ושל תחילת ההתיישבות השיתופית.

מוזיאון דגניה מספר בתצלומים שובי לב את סיפור התקופה. במרכז המבקרים אפשר לשכור מכשיר לסיור קולי (עברית ואנגלית) הפורשׂ את סיפור דגניה בכל אתריה היסטוריים. לקבוצות מוצע משחק תחנות אינטראקטיבי מהנה באתרים השונים.

אל תוותרו: כנסו אל מרכז המבקרים החקלאי בבית הבד שבו מפיקים שמן זית מזיתי דגניה. במקום חנות מפעל וכן מוקרן סרטון המתאר את תהליך הפקת שמן הזית. – מהעץ לבקבוק.

הידעת? מקור השם "דגניה" בחמשת מיני הדגנים הגדלים בארץ.

טלפון: מרכז המבקרים וחנות 04-6608641, הזמנת סיורים לקבוצות 052-3749170

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

חצר כנרת

ימי החלוצים היו ימים של עבודה קשה, הגות מעמיקה, שירה מעוררת השראה, ויכוחים ערכיים אל תוך הלילה ואהבות רומנטיות. חצר כנרת, אחד האתרים החשובים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל, אף מוסיפה לרשימה נוף קסום.

לאחר שעמדה נטושה במשך עשרות שנים, חזרה החצר לפעול ביוזמתן של המועצה לשימור אתרים, המועצה האזורית עמק הירדן והעמותה לשחזור חצר כנרת. החצר הוקמה בשנת 1908 על אדמות דלייקה ואום-ג'וני כדי להכשיר פועלים חקלאיים יהודים, ואגב כך שימשה מעין מעבדה שבה התגבשו הניצנים הראשונים של רעיונות חברתיים כגון הקבוצה, הקיבוץ והמושב. כאן חיו ופעלו א"ד גורדון, רחל המשוררת, האגרונומית חנה מייזל, ברל כצנלסון, זלמן שז"ר ועוד.

באתר פועל מרכז מבקרים והדרכה למורשת העלייה השנייה וההתיישבות בעמק הירדן וסביבתו. במהלך סיורכם תגיעו אל מבני החצר, חדר האוכל, האסם, חוות העלמות, החאן ועוד, ובאמצעות הסיורים המודרכים תתוודעו להיסטוריה המרתקת של המקום ושל האישים והרעיונות שצמחו בו, בצד התרשמות מעבודות השיקום והשחזור וביקור באתרים בולטים נוספים באזור: בית העלמין המפורסם של כנרת, בית המוטור בכניסה לקבוצות כנרת, ביתניה עילית ועוד.

אל תוותרו: הסרט "מחלונה של רחל", המגולל את קורותיה של המשוררת וסיור קצר בבית הקברות הישן.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, הדרכה מומחזת ודפי פעילות.

הידעת? בחצר כנרת הונחו היסודות לארגונים שעיצבו את פני המדינה שבדרך: ההגנה, תנובה, סולל בונה והמשביר.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון ובית ראשונים

מוזיאון ובית ראשונים ע"ש יעקב ואייל הורביץ – מגדל

סיפורי חלוציות רבים נולדו סביב הכנרת. אחד הפרקים המרתקים בתולדות ההתיישבות כאן מצוי במגדל – יישוב שקיים מאז ימי בית שני ומוזכר בתלמוד כ"מגדל נוניא" ו"מגדל צבעא". לאחר הכיבוש הערבי התיישבו במקום פלאחים ערבים שקראו למקום מג'דל. ב-1910 חודש היישוב היהודי כחווה חקלאית פרטית של חובבי ציון מרוסיה בהנהלת משה גליקין. מטרת החווה הייתה להכשיר את חלוצי העלייה השנייה לעבודה חקלאית. בין השאר חיו ופעלו כאן יוסף טרומפלדור וחברי הקומונה שלו, שמואל פיקסמן, יוסף חיים ברנר ורבים אחרים. בשנות ה-20 התפרקה החווה, המקום קיבל מעמד של מושבה ובשנת 1949 הוכרז כרשות מקומית. המוזיאון הוקם בשנת 1998 באחד המבנים הראשונים של החווה.

במקום פועל מרכז הדרכה והסברה למורשת העלייה השנייה ולהכרת תולדות היישוב ותושביו.

עוד באתר: תצוגה של תמונות ומסמכים מימיה הראשונים של מגדל כחווה וכמושבה, המתארת באופן כרונולוגי את התפתחות היישוב. אפשר לתאם סיורים מודרכים במוזיאון, בחצר החווה וכן באתרים השונים במושבה: מעיין נון, וילה מלצ'ט, מגדל המים הראשון ומגדל השמירה.

אל תוותרו: סרט באורך של 19 דקות המתאר את תולדות מגדל מימיה הראשונים עד היום. הסרט שזור באבני הדרך המרכזיות שיצרו את הערכים של ראשית ההתיישבות.

הידעת? בימיה הראשונים, נקראה החווה "אחוזת מוסקבה".

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מצודת חוקוק

השנה היא 1945, ובמחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית מבקשים ליישב את האזור המשתרע מצפון-מערב לכנרת. חברת סולל בונה מתגייסת למשימה, ובעזרת אנשי הפלמ"ח מקימה מצודת אבן אימתנית שמשמשת את גרעיני ההכשרה של הפלמ"ח. שנה לאחר מכן הקימו גרעיני ההכשרה את קיבוץ חוקוק. בימי מלחמת השחרור היה חוקוק מחסום בין הכוחות הערבים לכביש שחיבר את טבריה לגליל העליון. במשך שנים היה זה היישוב היהודי היחיד בסביבה, והוא שמר על אדמות האזור כולו. לאחר מלחמת השחרור התפתח הקיבוץ מחוץ לחומת המצודה, שהמשיכה לשמש כמרכז קליטה עד שנת 1983.

כיום זהו אתר מורשת ומרכז מבקרים לתולדות ההתיישבות ולידיעת כוח המגן לפני קום המדינה. במקום נערך שימור של חצר המצודה, שכללה שני מגדלי תצפית והגנה, חדר אוכל ומטבח, מאפייה, חדרי שינה, מחסן ומתפרה, נשקייה ומערכת איסוף ואגירת מים. בחצר הוצבו ארבעה אוהלים ששימשו כ"חדרי משפחה" למתיישבים שאיישו את המקום. לקהל הרחב מוצעים סיורים במצודה, פעילות לימודית חווייתית וכן פעילויות ערב מגוונות.

אל תוותרו: סיורים הנערכים באזור המערות הסמוך.

במיוחד לילדים: פעילויות חינוכיות וסיורים לתלמידי בית ספר.

הידעת? בסביבה התגלתה מערכת מערות מסתור שהייתה שייכת ליישוב קדום בתקופת מרד בר כוכבא, וכן מערה שבה התגלה שלד של אדם קדמון.

שפות הדרכה: עברית, ספרדית, אנגלית, רוסית

מוזיאון בית המאירי

בשיפולי הרובע היהודי העתיק של צפת ניצב בית אבן היסטורי בן שלוש קומות, בכל קומה בו מתפתלים מבוכים ומעברים משונים. המבנה המרתק טומן בחובו את סיפור חייהם של היהודים בצפת ב-200 השנים האחרונות.

עולמה של הקהילה היהודית המקומית, על פלגיה ועדותיה, מועבר באמצעות חפצי לבוש וריהוט, כלי בית, מלאכה וקודש, וכל זה מעשה ידיו של איש אחד – יחזקאל המאירי, שהקים בעירו האהובה מוזיאון ייחודי המוקדש לצפת ולאנשיה.

המבנה – על תשעת חללי התצוגה שלו – הוא אחד השרידים היחידים מהגרעין העתיק של צפת, וקומותיו ומפלסיו נבנו בתקופות שונות. בקומה התחתונה שרדו מהמאה ה-16 מבני מגורים ומקווה טוהרה שעץ תאנה פרץ וצמח מבין כתליו. בלב הבית שני אולמות גדולים ששימשו באמצע המאה ה-19 את בית הדין הרבני הספרדי. מעל האולמות שוכן מבנה בית הספר לבנים שהוקם בסוף אותה מאה. בין החצרות והכוכים יש בורות מים חצובים ודליות גפן עתיקות.

למבקרים מוצעות תכניות מגוונות בשעות גמישות, בתיאום מראש. אפשר להזמין סיורים ברובע העתיק ולערוך אירועים משפחתיים. ליחידים ניתנת הדרכה קצרה לקראת סיור עצמי במוזיאון.

אל תוותרו: שיאו של הביקור הוא מפגש עם "זקני צפת", המגולמים על ידי מדריכים-שחקנים.

במיוחד לילדים: אפשר לרכוש חוברת הפעלה לחוקרים הצעירים שתלווה את הילדים בין חדרי המוזיאון.

הידעת? יחזקאל המאירי (1989-1934), מייסד המוזיאון, היה סופר, עיתונאי ודור חמישי לבני צפת. המוזיאון היה בעבורו מפעל חיים שלו הקדיש כ-30 שנים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: רחוב קרן היסוד 158, העיר העתיקה, צפת

מצודת ביריה

סיפורה של ביריה יכול לשמש נושא לסרט עלילתי רב-תפניות: בשנות ה-40 של המאה הקודמת

– כחלק מהמאבק בתקנות של שלטונות המנדט הבריטי שהגבילו רכישת קרקעות – החל הפלמ"ח ביישוב נקודות בגליל. ביריה הוקמה על אדמת קק"ל בינואר 1945 על ידי המחלקה הדתית של הפלמ"ח, אלא שבפברואר 1946 גילו הבריטים נשק שהחביאה יחידת הפלמ"ח, אסרו את 24 החברים והשתלטו על המצודה. בארץ ובעולם נשמעו מחאות נמרצות.

שבועות אחדים לאחר מכן, בלילה גשום וסוער, עלו 3,000 אנשים עמוסי משא כבד והקימו את ביריה ב' סמוך למצודה. הבריטים המופתעים תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את מבניה וניסו לכלוא את המגִנים שנותרו בה. מאות מתושבים מהאזור העפילו אליה שוב והחלו בפעם השלישית בבניית ביריה. לבסוף, לנוכח הזעקה שקמה בארץ ובעולם, התיר הצבא הבריטי למתיישבים להישאר במקום.

כיום מצוי במקום מרכז מבקרים מרתק המתעד את תולדות האתר ואת המאבק ליישובו. יש בו מוצגים מאותה התקופה, תצלומים וסרטון. אפשר להזמין סיורים מודרכים באתר ובאזור, פעילויות חווייתיות בנושא מורשת יהודית, יערות קק"ל ועוד.

אל תוותרו: תצפית מראש המגדל וטיולים ביער ביריה, שבו עתיקות, קברי צדיקים ושפע פינות חמד.

במיוחד לילדים: הפעלות חינוכיות וחווייתיות וימי גיבוש, לינות שטח ופעילות בשעות הלילה. במוזיאון מצויה מערכת מולטימדיה להפקת עיתון ברוח התקופה.

הידעת? בתקופת התלמוד (המאות ה-6-3 לספירה) הייתה כאן עיירה יהודית ובימי הביניים פעל כאן ר' יוסף קארו. בסוף המאה ה-16 ננטש היישוב.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: יער ביריה, מצפון לעיר צפת

אתר השחזור בראש פינה

בשנת 1878 (תרל"ח) יצאה מהיישוב הישן בצפת חבורת צעירים יהודים שמאסו בכספי ה"חלוקה" וביקשו להתיישב במקום חדש ולעבוד בו את האדמה. הם ניסו לקיים כאן יישוב חקלאי בשם "גיא אוני", אך הניסיון לא צלח ורובם עזבו. במקום נשארו רק משפחות אחדות.

ב-1882 הגיעו למקום כ-30 משפחות חברות חובבי ציון ממוינשט שברומניה והקימו מושבה חקלאית בשם "ראש פינה", על פי הפסוק: "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה". (תהילים, קי"ח, כ"ב) באתר השחזור הציורי ומלא הקסם תזכו להציץ אל החיים בראשית הציונות בגליל. כאן ממתין לכם שחזור של מושבת ראשונים, על בתיה ומבני הציבור שלה: בית הפקידות, בית פרופסור מר, בית הכנסת, בית המורה, בית המלון של אלתר שוורץ, בתי המתיישבים הראשונים, מערת שלמה בן יוסף ומצפה נמרוד. במקום נמצא גם הארכיון ההיסטורי של המושבה, גלריות לאמנות, בתי קפה ומסעדות. ב-2015 נחנכה תערוכת הקבע בבית פרופסור מר ושמה "פרופור מר: על מלריה, יתושים ו-DDT".

בסיורים הנערכים במקום: סיור מומחז אל ראשית התיישבות, סיור בעקבות ספרה של שולמית לפיד "גיא אוני", סיור בבית העלמין הישן, סיור גלריות וסיור בוואדי ראש פינה.

אל תוותרו: טיול בגן הברון, על הצמחייה העשירה, הטרסות היפות ובריכות הנוי שבו.

במיוחד לילדים: משחק "המירוץ למיליון" – סיור מומחז וחווייתי בסמטאות המושבה וסיור לתלמידים בדגש על מושגים שונים בתולדות הציונות.

הידעת? פרופ' גדעון מר (1961-1894) שבביתו תבקרו, היה רופא וחוקר בעל שם עולמי שחקר את מחלת המלריה. בביתו הוא אף מיקם את מעבדתו וערך בה ניסויים רבים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: מושבת הראשונים, ראש פינה העתיקה

הסנדלרייה

בקיבוץ איילת השחר ממתינה לכם הפתעה נוסטלגית שתאפשר לכם לראות, לחוש ואף להריח את אחת המלאכות הנעלמות המרתקות ביותר.

הסנדלרייה של איילת השחר שוזרת בתוכה את "סיפורי הרגליים" של החלוצים ומתיישבי הגליל. ראשיתה של הסנדלרייה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. עם השנים הלכו ונעלמו ארבעת הסנדלרים שעבדו בה, ואיתם גם הנעליים והסנדלים שיצרו מדי שנה בשנה לשימוש החברים בקיבוץ. הסנדלר האחרון שנותר בקיבוץ הוא שאול שבתאי. עקב מצבו הרעוע של המבנה נאלץ שאול לסיים את עבודתו במקום, ובשנת 2009 התבקשה המועצה לשימור אתרים לסייע בשיפוץ המבנה. תהליך החייאת הסנדלרייה היה מעין "ארכיאולוגיה של תקופות מאוחרות" וכלל סידור המקום ותיעודו כפי שנשמר במשך כ-70 שנה. רק לאחר מכן נערכו עבודות השחזור והשימור של המבנה עצמו.

כיום הסנדלרייה פעילה שוב, ובביקורכם תוכלו לצפות מקרוב בתהליכי ייצור נעליים וסנדלים באותן שיטות של פעם ובשימוש במכונות הנושנות ובכלי העבודה המסורתיים.

אל תוותרו: בסדנה "סנדלר ליום אחד" תלמדו את סודות המקצוע ותכינו בעצמכם סנדלים. התהליך כולל הכרות עם חומרי הגלם, גזירה, חיתוך, הדבקה ושיוף. הסדנה אורכת 7-6 שעות ומתאימה ל-2-3 משתתפים.

במיוחד לילדים: ערכת היצירה "שוליית הסנדלר" תגרום לקטנים לצאת מכאן עם מחזיק מפתחות בצורת סנדל תנ"כי מיניאטורי מעור.

הידעת? שם הקיבוץ נגזר מהפסוק "למנצח על איילת השחר מזמור לדוד" (תהילים, כ"ב, א'), והוא מאזכר את שמו הערבי של המקום, נג'מת א-צבאח (כוכב הבוקר).

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון הרעות מייסודו של יהודה דקל וחבריו

מצודת כ"ח (משטרת נבי יושע) היא אחד המבנים הידועים בארץ מתקופת מלחמת העצמאות ואחד מאתרי מורשת ישראל. המצודה שוכנת על רכס נפתלי במיקום אסטרטגי ההופך אותה לשער הכניסה לאצבע הגליל. היא הוקמה על ידי הבריטים ב-1937 כחלק ממערך ההגנה של גדר הצפון והם נטשוה ב-15 באפריל 1948. עוד באותו היום החלה המערכה בין היהודים לערבים על השליטה בנקודה אסטרטגית זו ופרץ הקרב הראשון.

ב-20 באפריל נערך הניסיון השני לכיבוש המצודה על ידי לוחמי הפלמ"ח בקרב מתוכנן ומאורגן ביותר. עקב כמה כשלים הסתיים קרב זה בכישלון צורב, 22 לוחמים נפלו, אך אחוות הלוחמים נתגלתה בו במלוא תפארתה. המצודה נכבשה לבסוף בקרב השלישי, שהיה חלק ממבצע יפתח לכיבוש הגליל ויצא לדרך ב-15 במאי, יום לאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל.

האתגר שעמד בפני מתכנני המוזיאון היה לגבש תפיסה עיצובית חווייתית היוצרת דו-שיח עם מוטיבים וערכים כגון הסביבה הטבעית, המצודה, אחוות הלוחמים, הרעות וההתייחדות עם הנופלים. ביקור במקום, שהוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונחנך ב-2014, ממחיש היטב עד כמה הצליחו המתכננים במשימתם זו.

במוזיאון תצוגה מרהיבה המשלבת חפצים תקופתיים ופריטים של לוחמים בצד תמונות היסטוריות וקטעי וידיאו המציגים את אירועי העבר באופן חזותי. במוזיאון מוקרן סרט דרמטי המשחזר את הקרב השני. לצד המוזיאון יש תצפית מרהיבה לעמק החולה הפרוש ממזרח לרכס נפתלי.

אל תוותרו: עמדת מציאות רבודה (אוגמנטד-ריאליטי) המאפשרת מבט תלת-ממדי ממעוף הציפור על מהלכי הקרב השני על המצודה.

הידעת? שמה של מצודת נבי יושע שוּנָה למצודת כ"ח לזכר 28 (כ"ח) הלוחמים שנפלו על כיבושה.

שפות הדרכה: עברית. אנגלית (הסרט מוקרן בעברית, אנגלית, או עם כתוביות ברוסית)

מיקום: לצד מצודת כ"ח. בנסיעה מכביש 90 פונים מערבה בצומת כ"ח. מכביש הצפון הישן אפשר לנסוע דרך סאסא וברעם.

מוזיאון אלאמיר למורשת הדרוזית

עד כמה אנו באמת מכירים את המסורת הדרוזית המפוארת ואת תולדותיה המרתקים – ואף המסתוריים – של העדה שקשרה את גורלה עם מדינת ישראל? בכפר חורפיש שבגליל העליון, במבנה ששימש בשנות ה-50 את מוכתר הכפר, פועל מוזיאון ייחודי על שם אמיר גאנם, המוקדש למסורת הדרוזית ולמנהגיה ולאורחות החיים של הדרוזים, וכן להעמקת הדו-קיום ויחסי האחווה בין הדרוזים ליהודים.

במקום שפע של פריטים היסטוריים, בהם תלבושות אותנטיות (כולל שמלת כלה), כלי בית ועבודה מגוונים, כלי נגינה, כלים רפואיים, מכשירי רדיו ישנים, חרבות ושבריות וכמובן תצלומים היסטוריים. בחנות המזכרות אפשר לרכוש חפצים שונים – מחליליות עד מחרוזות.

המוזיאון, שנחנך ב-1997, עורך בתיאום מראש סיורים באתרים סמוכים כגון מערת פער, הר מירון וקבר הנביא סבלאן – הנחשב לאתר השני בחשיבותו עבור הדרוזים בישראל ועוד.

אל תוותרו: סיור מודרך בסמטאות היישוב, שמקורותיו בתקופה הביזנטית – אל בתים נושנים, סיפורי עם מקומיים ובית התפילה הדרוזי בכפר (הכלוואה). בתיאום מראש.

במיוחד לילדים: הרצאות על המסורת הדרוזית מותאמות לגיל הילדים.

הידעת? במהלך ההיסטוריה המקומית רוב היישובים הדרוזיים הוקמו בהרים כדי להישמר מאוכלוסייה עוינת.

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית.

חצר תל חי

למרגלות הרי הגליל העליון, בראש גבעה המשקיפה על נופיו המרהיבים של עמק החולה, שוכנת חצר תל-חי.
החצר הקטנה הבנויה אבני בזלת מחוספסות, הייתה לערך ולמושג המאיר את נתיבות חיינו עד היום.
במרכז החצר מונחים כלי עבודה חקלאיים הממחישים את שאיפתם של מתיישבי תל-חי לחיי עבודה ושלום.
את סיפור המקום נספר בגוף ראשון, בהצגת דמויות החלוצים ונספר את סיפור חייהם, את הקשיים ואת סיפור הקרב המפורסם של יוסף טרומפלדור וחבריו ב- י"א באדר.
הביקור באתר הוא חוויה מרגשת המעניקה משמעות ועצמה ייחודית לכל טיול בגליל העליון.
אנו מזמינים אתכם למסע מרתק ומרגש אל שאלות היסוד של חיינו בארץ ישראל.
ההדרכה בחצר תל -חי נוגעת בערכים של ציונות, חלוציות וההתיישבות באצבע הגליל.

1 במרס 1920. קבוצת חמושים ערבים מגיעה לחצר תל חי. הם דורשים מחברי הגרעין היושב במקום לערוך חיפוש אחר הצרפתים שנואי נפשם. יוסף טרומפלדור נעתר לבקשה – הוא יודע כי החיפוש יסתיים בלא כלום. מסיבה שלא הובהרה מעולם, נשמעת לפתע ירייה מחדר העלייה. בתוך שניות מתפתחים בחצר חילופי אש ממושכים. לקראת ערב החליטו בלב כבד מגיני תל חי כי אין ברירה אלא להתפנות. טרומפלדור נפצע אנושות. הרופא שטיפל בו העיד כי לפני מותו אמר את המשפט שיהפוך לססמה ולסמל: "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו".

13 שנים קודם כן, ב-1907, הוקמה במקום חצר חקלאית שהפכה בסוף מלחמת העולם הראשונה לקיבוץ תל חי, ששילב התיישבות וביטחון, ומקומו כנקודת מפנה בתולדות הציונות נקבע במאורעות תר"פ שהגיעו לשיאם בנפילת תל חי.

ב-2008 שוקמה החצר ועוצבה מחדש בסיוע המועצה לשימור אתרים, וכיום פועל בה מרכז מבקרים חדשני ומרתק. במקום מבנה משוחזר של החצר ובקירותיו הושתלו מערכות מולטימדיה חדשניות המציגות את סיפור תל חי כחוויה נדירה עם נגיעות אקטואליות למציאות הישראלית, ועם התייחסות לשאלות נוקבות שאינן מרפות מאז ועד היום.

סיורים מודרכים בחצר בימים א'-ה' בהזמנה מראש ויום ו' בשעות 10:00, 11:30, 13:00.

אל תוותרו: סיורי עששיות והליכה בשביל הפצועים בשעות החשכה

במיוחד לילדים: הפעלות חווייתיות, תצלום בבגדי חלוצים ופעילויות מיוחדות בהזמנה מראש.

הידעת? על שמו של טרומפלדור נקרא גדוד העבודה וההגנה שהוקם ב-1920. זאב ז'בוטינסקי, חברו הקרוב, קרא על שמו את תנועת הנוער בית"ר (ברית יוסף תרומפלדור).

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: כניסה מהקמפוס הישן של מכללת תל חי, קרית שמונה

יקב סקוריה

יקב סקוריה ממוקם במושב כנף שברמת הגולן.
השם של היקב נובע מהמיקום בו גדלים הענבים מהם מיוצרים היין.
סקוריה היא אבן געשית.
הר הגעש יוצר בתהליך הפליטה שלו אבנים בגדלים שונים. אחד האבנים המוכרות יותר היא הטוף. טוף היא אבן קטנה. סקוריה היא אבן גדולה יותר שגם נוצרת בתהליך זה.
הכרמים של היקב ממוקמים למרגלות הר הגעש תל פארס. היקב נקרא על שם האבן הגדולה – סקוריה – שנוצרת בהר הגעש.
היקב נוסד ב- 2008, והחל דרכו בייצור כמויות קטנות של יין לצריכה עצמית. כיום היקב מייצר כ- 4000 בקבוקים בשנה מזן קברנה סוביניון וסירה.

תהליכי הייצור ביקב קפדניים מאוד ומלווים כל העת בבקרה ובבדיקות במעבדה הסמוכה ליקב.
יינות היקב מתיישנים 12 חודשים בחביות עץ אלון מתוצרת צרפת, חלקן חדשות וחלקן משומשות.
ניתן לבקר ביקב, בתיאום מראש. אנו מארחים גם קבוצות ומקיימים סיורים בכרמים, במקומות ייחודיים בגולן וביקב עצמו.

(קרדיט: תוכן ותמונות -יקב סקוריה).

פארק יטבתה

פארק חוויה חדש לכל המשפחה ולקבוצות החושף את סודות המדבר והטעם של יטבתה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת לצד פינות משחק ומתקני אתגר.
פארק יטבתה החדש צמוד לפונדק יטבתה.

סובב יטבתה: סיור מודרך למשפחות ולקבוצות. פוסעים ב"דרך השוקו" ברפת, במחלבה, ובקיבוץ, סיור חקלאי ומתקנים של אנרגיה מתחדשת. הסיור בתאום מראש.
סדנאות גלידה יטבתה: חושפים את סודות הייצור, המכשירים והמרקמים הטריים. בתאום מראש.

(קרדיט: תוכן ותמונות -פארק יטבתה)

פארק תמנע

פארק תמנע, חושף בפני המבקרים מרחבי טבע מדבריים, נופים קדומים עוצרי נשימה ותצורות סלע מרהיבות.
הפיסול הטבעי באבן החול האדומה מציע למבקרים למעלה מ 20- מסלולי טיול ברגל, ברכב או באופניים אל הפטרייה, הקשתות, עמודי שלמה, קניון "הפרצופים" (הקניון הוורוד), עמק ציורי הסלע, מכרות הנחושת, סינגל תמנע ואחרים.

אורחי הפארק ייהנו ממיצג מולטימדיה "מסע בממלכת הנחושת".
עוד בפארק: סיורי שקיעה ולילה המתקיימים בימי הקיץ ובתיאום מראש. שחזור מדויק של "אוהל מועד" – המשכן שליווה את בני ישראל בנדודיהם במדבר, השכרת אופני הרים, שיט בסירות פדאל, מילוי בקבוקים בחול צבעוני ועוד.
אתר קמפינג לקבוצות, משפחות ומטיילים וכן מתחם "וילה קאמפ" מפנק. חאן המלך שלמה: מסעדה חלבית- צמחונית כשרה וחנות מזכרות.

חוות ערנדל – מלון בוטיק

חוות ערנדל – חוות הבודדים היחידה על כביש הערבה, נישאת מעל סביבתה וצופה אל הערבה והרי אדום.
בחווה מלון בוטיק- "ערידלה". מול נוף עוצר נשימה של הרי אדום, הוקמו שישה צימרים ייחודיים, שכל פרט ופרט בהם נבחר בקפידה. בקתות האירוח המרווחות, משתלבות עם גווני האדמה החמים של המדבר, הסוויטות המוקפות בוסתן עצי פרי.

הסוויטות, זוגיות או משפחתיות, מעוצבות ומאובזרות בפריטי אספנות. בכל בקתה מיטה רחבה ומפנקת, רהיטי עץ בסגנון וינטאג', מטבח מצויד, קמין, מרפסת צמודה עם מערכת ישיבה ושכשוכית פרטית, מעוטרת אבני פסיפס, הכל בעבודת יד.

בלב החווה, מתחם אירוח מרכזי. מבנה עץ מרשים המשמש כמרכז מבקרים, עם לובי מוקף חלונות ענק, המשקיפים על נוף בקעת הערבה. פינות ישיבה, פופים, קמין עץ שדולק בימי החורף הקרים וארונות עמוסים צעצועים ומשחקים לילדים. במקום מוגשות ארוחות הבוקר לאורחי הלינה, עם מבחר לחמים ומאפים טריים תוצרת בית, גבינות מיוחדות, פשטידות, מגוון עשיר של סלטי בריאות טעימים, מיצים סחוטים וקינוחים מפנקים.

עד משמש המבנה להופעות מוזיקה, הרצאות ושיעורי יוגה מועברים במתחם במהלך חודשי השנה. בתיאום מראש.
עוד בערנדל – חווה החקלאית ובה מטעי תמרים וכרמי זיתים אורגניים, מהם מפיקים בבית הבד המקומי שמן זית אורנגי.

סיור בחוות ע'רנדל חושף הייסטוריה בת אלפי שנים, שמתחילה כתחנה במסעם הארוך של בני ישראל ביציאתם ממצרים, דרך שרידים נבטים, אדוני המדבר שסחרו במור ולבונה שהובילו בשיירות גמלים מעמן, ותימן, עד תעלות קשר,ובונקרים מתקופת השלטון העותומני והבריטי שחלשו על הגבעה בגלל מיקומה האסטרטגי ושרידי המוצב הצה"לי. הסיורים בהזמנה מראש ובתשלום.

קטורה

44 חדרי אירוח לזוגות, קבוצות ומשפחות באווירה כפרית נעימה. החדרים מצוידים מאובזרים לנויות האורחים. האירוח על בסיס לינה וארוחת בוקר המוגשת בחדר האוכל הקיבוצי.

סיורים מודרכים החושפים את ענפי המשק השונים בקיבוץ, מפעל האצות החדשני, השדה הסולרי הגדול במדינה והיכרות עם "מתושלח" – עץ דקל שהונבט מגלעין תמר עתיק בן כ-2,000 שנה, שנתגלה בחפירות הארכיאולוגיות במצדה.

סיור ב"כפר מנותק רשת" – מתחם המדגים שיטות בנייה ייחודיות המנותקות מתשתיות ורשת החשמל. עוד בקטורה: קפה קולותבו מוגשת עוגת הגבינה המפורסמת לצד קפה משובח מבית ג'ו, גלריית אומני הקיבוץ, ייעוץ והכונה למטילים והשכרת אופני הרים.

חווית צומת

מרכז המבקרים של מכון צומת מזמין אתכם לחוויה ייחודית ומהנה של שילוב בין הלכה לטכנולוגיה!
עשרות מכשירים אינטרקטיביים, סרטוני הסבר, סיורים מודרכים, הרצאות ועוד.

נפלאות עין כרם – נשים יוזמות תיירות

ימי גיבוש, ימי כייף, סיורי נשים, אירועי סוף שנה עם צוות "נפלאות עין כרם". שלל חוויות בעין כרם הקסומה מבוססות אירוח בבתים העתיקים בעין כרם. בואו להכיר את עין כרם מבפנים, בפינות החמד הנסתרות, בסימטאות העתיקות, ובתוך הבתים.

בכל בית מזומנת לכם חוויה . חוויות פולקלור ומורשת, קולניריה, מפגשי אומניות, סיורי חוץ בעין כרם, סיורי נשים, סיורי טבע, אקולוגיה ומלאכות עתיקות, סדאות בישול משעשעות, סיורי טעימות וסיורים בירושלים עצמה באתרים הקלאסיים.

נגבלנד טורס

נופש במצפה רמון?
אנו בנגב לנד נארגן ונבצע עבורכם את כל הפעילות בנופש האתגרי במצפה רמון וסביבתה.
נגב לנד מתמחה בארגון חבילות נופש אתגרי במצפה רמון, טיולים לאתרי מכתש רמון בשילוב ג'יפים פתוחים.
באפשרותנו להפעיל מעשרות ועד מאות משתתפים בפארקים לפעילות אתגרית וסביבתו, ופארקים לפעילות אקטיבית.

ברשותנו:
ג'יפים סגורים וממוזגים במצפה רמון. שילוב ג'יפים פתוחים בהרי אילת.
אופני הרים – לקבוצות עד 100 רוכבים בדבוק האחת
סנפלינג ע"י מדריכים ברישיון.
רובי צבע לקבוצות+ ירי אל מטרות.
קשתות וחיצים-מסלולים ומטווחים ניידים.
אומגה – גלישה זוויתית – לקבוצות.
סככות צל, וציוד לסדנאות יצירה לילדים.
מערכת הגברה ותאורה לשטח.
ציוד קייטרינג לדוכני כיבוד, וקבלות פנים.
תאום שירותי קייטרינג לאירועי שטח בכל הרמות.
הפעילויות מבוטחות אחריות מקצועית וביטוח צד ג'.

לחברה סניף נוסף באילת.

"קל-דעת"

חברת "קל-דעת" לטיולי סגווי שטח הוקמה על ידי ד"ר דובי הדר, מדריך טיולים ותיק ומרצה לידיעת הארץ.
למעלה מ- 30 שנה עוסק דובי בהדרכת טיולים. במקביל להדרכת טיולים, גם למד במחלקה ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן ובמשך השנים סיים לימודי תארים ראשון שני ושלישי בלימודי ארץ ישראל.
אחרי ש"חרש" את הארץ לאורכה ולרחבה ברגליו ולימד דורות של מדריכים בקורסים והשתלמויות, בחר דובי להדריך גם טיולי סגווי. לא סתם סגווי, אלא הכלי החדיש סגווי X2 הדגם המיוחד המותאם לסיורי שטח.
הטיול בסגווי הוא קלי קלות. מהרגע שעולים עליו, תוך מספר שניות מבינים שאפשר לסמוך על הסגווי והוא יתאמץ ל"רחף" במקומנו. למה להתאמץ בהליכה, אם הסגווי עושה זאת בשבילנו ללא כל מאמץ?

הדעת בטיול מובטחת. דובי עצמו מדריך את הטיולים וזוהי חוויה בפני עצמה! מי שהוביל אלפי מטיילים והדריך עשרות קורסי מדריכים והשתלמויות וחי כבר עשרות שנים בגולן, מכיר היטב כל פינה ויודע גם איך לספר סיפור.
השילוב של "קל" עם "דעת" הוא השיא של חווית הטיול. הטיול ללא מאמץ וחווית הקלילות מלווים את המטייל גם הרבה אחרי שהטיול הסתיים. אצלנו ב"קל דעת" חשוב שתהנו מהרכיבה על הסגווי, אבל לא פחות מכך חשוב לנו שגם תהנו מטיול טוב.

מסלולי הטיולים של "קל-דעת טיולי סגווי" נבחרו בקפידה כדי שיהיו מעניינים ומאתגרים וישאירו את המטיילים עם חיוך ענק על הפנים – חיוך שיחזיק מעמד זמן רב…

טיולי סגווי "קל-דעת"– חוויה אטרקטיבית של אקשן בשטח. הטיולים המודרכים בקבוצות אינטימיות מתחילים ב"גן הצליל והרוח" ובהמשך יוצאים אל היער המקיף את מושב אלוני הבשן. נסיעת "הריחוף" על הסגווי בדרך היער אל התצפית המשקיפה אל סוריה היא חוויה מאוד מיוחדת! טיול "ריחוף" בלי כל מאמץ פיזי – במסלול הסגווי הכי אתגרי שתוכלו למצוא!

הנחיות לטיולי סגווי:
• הרכיבה בסגווי אינה מצריכה רשיון נהיגה.
• הרכיבה בסגווי מותרת מגיל 16 ומעלה בלבד.
• הרכיבה בסגווי לילדים מגיל 16 עד 18 אפשרית בהסכמת הוריהם.
• הרכיבה בסגווי אפשרית רק למי ששוקל בין 45 ל- 117 ק"ג.
• הרכיבה בסגווי אסורה לנשים בהריון.
• בזמן הנסיעה חובה לחבוש קסדה. אנו מספקים את הקסדות.
• מומלץ להשתמש גם במיגון ברכיים ומרפקים. אנו מספקים את אמצעי המיגון הנדרשים.

הרשמה ותשלום
כל הטיולים בהזמנת מקום מראש. לא מומלץ להגיע ולראות שאין לכם מקום בטיול שעומד לצאת…
• יש להגיע לטיול בזמן שנקבע. מומלץ להגיע כמה דקות לפני תחילת הפעילות.

מרכז מורשת גוש קטיף בניצן

אודות המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מרכז מורשת גוש קטיף הינו גוף ממלכתי שהוקם מכוח החוק ומטרתו לספר את סיפור ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון ולעסוק בערכים הלאומיים והחינוכיים הקשורים למפעל זה למען הדורות הבאים.

המרכז שוכן באופן זמני באתר הקרוונים בניצן.
במרכז המבקרים אפשר להיפגש עם סיפור ההתיישבות של גוש קטיף על כל מרכיביו: ההתיישבות,ההתמודדות עם הטרור, המאבק והעקירה והצמיחה מחדש.

המרכז מקיים באופן סדיר, פעילויות הנצחה, מחקר, חינוך ותודעה הקשורות במורשת גוש קטיף וצפון השומרון.
למידע על הפרויקטים השונים  לחץ כאן.

מרכז קטיף נועד לשמר מפעל מפואר של 35 שנות התיישבות בגוש קטיף,למען הדורות הבאים.

החול יכול

החול יכול – מתחם קונספט ייחודי וראשון מסוגו לפעילות באומנות החול!
תתארו לכם את האצבעות נעות בין גרגירי החול, הדמיון מובע בין צללים, חושים וצבעים. המתחם, בעיצובו האקולוגי, הממוחזר ובניחוח ים מפגיש בין חדשנות לערך ומהווה מרחב קסום לביטוי היצירתיות והמקוריות של כל אחד.

במקום מגוון עמדות מרתקות: שולחנות אור חול, ארגז לפיסול, עמדת יצירה והכנת מזכרת, עמדת תוכן והכנת חול צבעוני ע"י המשתתפים. חדש! Sandstory & Sensory Room חדר מסתורי בו הסיפור נעלם ודימיונכם משלים את הפרטים.

מקום ליצור, להתחבר לטבע לאומנות ואחד לשני.

חוות האלפקות

לפני 28 שנים הבאנו את האלפקות והלאמות מדרום אמריקה לישראל, במטרה לגדל חיות שלא למטרת מאכל אלא למטרת הפקת צמר איכותי ואקסלוסיבי. היום, ניתן לפגוש בחוות האלפקות כ-300 אלפקות ולאמות, סוסים, גמלים, חמורים, ועיזים.

חוות האלפקות היא החווה היחידה מחוץ לגבולות אמריקה בה מתבצע כל תהליך הפקת הצמר החל מהגידול והשבחת הסיב ועד למוצר הסופי (מהאלפקה עד הסוודר). בביקור במפעל הצמר בחווה תוכלו ללמוד על סגולותיו ויתרונותיו של צמר האלפקות ומה הופך אותו לכל-כך איכותי ביחס לסוגי הצמרים הטבעיים האחרים. תוכלו להתנסות בפעילויות צמר לסייע בעיצוב ואף להתחדש בפריט צמר אלפקות איכותי ואופנתי מחנות המפעל שבחווה. החווה משמשת כמרכז לתיירות מדברית באיזור מצפה רמון ומציעה מגוון אטרקציות לכל קבוצת גיל או אוכלוסייה:

 • רכיבה על סוסים
 • צימרים ומתחמי לינה לקבוצות
 • סטודיו ליוגה
 • פעילויות גיבוש ו-ODT
 • פיקניק לאמה ועוד.
 • חוות האלפקות היא נקודת מוצא מצוינת לטיול מדברי בנופי בראשית של הר הנגב: מצוקים, תצפית מרהיבה למכתש רמון, טרסות נבטיות ובוסתנים זעירים. רכיבה רגועה המתאימה לכולם ורכיבת אקשן למנוסים שבכם.

צימרים
על גבעת הלאמות שבחווה, בלב נווה מדבר שטובל בירוק, פזורות חמש יחידות אירוח קסומות: ארבעה צימרים וסטודיו אחד' בהן תוכלו להתארח ולטעום לכמה ימים מחיי החווה.
כל הצימרים והסוויטות מעוצבים ונעימים מאד, וכוללים:

 • פינת ישיבה
 • פינת אוכל
 • מזגן אוויר
 • מטבחון מצויד (כולל מקרר, כירה חשמלית, תנור וכלים)
 • חדר רחצה מרווח
 • נוף מדבר וחווה מכל החלונות
 • מרפסת מוצלת המשקיפה על הלאמות והאלפקות

הביקור בחווה זו חוויה בלתי נשכחת והנאה מובטחת לכל המשפחה.
לחובבי השטח והנופים נמליץ לצאת לטיול סוסים זוגי או משפחתי, לנופי הבראשית של מכתש רמון.

כדור פורח עם אובר ישראל

חושבים שכבר חוויתם הכל? מה לגבי טיסה בכדור פורח? נסו את אובר ישראל ותראו בעצם לא חוויתם כלום…

דמיינו את עצמכם נכנסים אל כדור פורח עם יקיריכם, מוקפים סל נצרים ונוף מדהים… האש מפיחה בכדור הפורח רוח חיים, ואתם עולים אל על, גבוה לשמיים. דברים שרואים משם לא רואים מכאן, נופי הארץ פרוסים למרגלותיכם, וההתרגשות בשיאה. בנחיתה, תחכה לכם שמפניה חגיגית.

בוקר הטיסה בכדור פורח

אם יש משהו ששווה לקום עבורו בזריחה – זה טיסה בכדור פורח! צריך להבין שניפוח הכדור זוהי חוויה מדהימה כשלעצמה. מי שרוצה, יוכל לסייע במלאכת הניפוח לצוות הטיסה. על דבר אחד אי אפשר להתווכח – כולם יהנו עם קרני השמש שתבצבצנה מבין העננים.

בבוקר הטיסה הצוות יקבל את פניכם עם שתייה חמה ונשנושי בוקר מפנקים. לאחר תדרוך קצר של בטיחות נקפץ אל הסל בידיעה שאנחנו לקראת טיסה מדהימה בכדור פורח, ונוף מקסים הולך להיגלות לפנינו.

זה הזמן לשכוח מצרות היום יום, להתרכז בנוף ובאווירה המיוחדת שיש למעלה בשמיים, בעוד הצוות אחראי על ניווט הכדור בהתאם לכיוון הרוח. אל תשכחו להביא מצלמות בכדי לתעד את כל היופי שמשתקף מלמעלה.

כדור פורח – לאחר הנחיתה

אם חשבתם שהחוויה מסתיימת עם הנחיתה – חישבו שוב. בסיום הטיסה צוות הקרקע ימתין לכם עם בקבוק שמפניה חגיגי ויחלק לכם מזכרת מיוחדת לאות השתתפות בטיסה בכדור פורח. אחר כך נחזור לנקודת ההתחלה עם רכבי שטח.

כמה זמן נמשכת טיסה בכדור פורח?

הטיסה אורכת כשעה – אבל הזמן עובר שנהנים.

חוות הנופש ורד הגליל

חוות הנופש ורד הגליל – מקום לחוויות בנוף אחר

חוות הנופש ורד הגליל ממוקמת על גבעה הצופה לכנרת, הרי הגולן והגליל בקרבת כורזים, צומת עמיעד וראש פינה. המקום נוסד בתחילת שנות ה- 60 ומציע לאורחיו חופשה כפרית ייחודית בחווה המשתרעת על כ-120 דונם של צמחיה שופעת, נוף, בוסתנים ומרחבי דשא.
ניתן להתארח באחד מ- 30 בתי נופש קסומים מעץ ואבני בזלת מקומית.
לצאת לטיול רכיבה של שעה עד מספר ימים בנופים נפלאים של גולן גליל וכנרת.
לקחת שיעורי רכיבה או קורסי רכיבה קצרים לאורחי מלון.
ליהנות מארוחה טובה במסעדת טיביס היפהפייה בחווה- בניצוחו של שף חיים טיבי.
מסעדה כפרית משפחתית משובחת הממוקמת בלב החווה- וצופה אל מגרשי הרכיבה.
עוד בחווה: מתחם "קרוב לטבע" לטיפולי גוף מקצועיים, בריכת שחייה מול נוף כנרת (בעונה),
לובי אינטימי, פינות משחק, גת עתיקה, מפרצוני שלווה, ושבילי טיול.

צוות החווה ישמח לעזור לכם לתכנן את החופשה המושלמת עבורכם.

קצת היסטוריה

יהודה אבני הגיע משיקגו ופגש את יונה בקיבוץ חצרים. בשנת 1961 עלו יחדיו לצפון לחפש נחלה בה יוכל יהודה להקים חווה ולהגשים את חלום ילדותו. אהבתו לסוסים, לאוכל טוב ולאנשים הנחו אותו לבחירת הגבעה הזו הצופה לכנרת ולקביעת אופייה של החווה. השטח היה מכוסה קוצים וסלעים והפיכתו לקרקע בה ניתן לשתול לזרוע ולבנות הייתה קשה וממושכת, קק"ל ועובדים מסורים סייעו רבות. ב- 45 השנים שחלפו עוצבו פניה של החווה תוך רצון שהבאים אלינו יהנו מהנוף…

בית בד גלילי

רק 55 דקות מתל-אביב, במושב בית לחם הגלילית, בין בתי האבן הטמפלרים ליער אלונים עתיק, נמצא כרם הזיתים שלנו ולידו בית בד בוטיק המפיק שמן זית כתית מעולה בשיטה אקולוגית ובאיכות קפדנית.
לצד בית הבד פועל מרכז מבקרים המציע חוויה גלילית יחודית של טעמים וריחות. מרכז המבקרים פתוח בכל יום, כולל שישי שבת וחגים. האורחים מקבלים הדרכה אודות מערך הפקת שמן הזית מול המכונות ועל התהליך היחודי של הפקת שמן זית בטכנולוגיה מתקדמת ואקולוגית. ההדרכה מאפשרת הצצה מעמיקה לעולם שמן הזית. ניתנת ההזדמנות היחודית לשאול שאלות ולקבל תשובות רבות אודות איכות שמן זית, זנים שונים, טעמים, אחסון שמן והאופן הנכון לשימוש בשמן זית במטבח הביתי. ההדרכה כוללת צפייה בסרט קצר המלווה את תהליך הפקת השמן מהעץ עד לבקבוק וכמובן טעימות של שמני זית ממגוון הזנים.
בחנות בית הבד ניתן לרכוש מלבד שמן זית גם גבינות עיזים יחודיות, יין בוטיק, ריבות תוצרת בית, מוצרי קוסמטיקה טבעיים, זיתים כבושים כמובן והפתעות על פי עונות השנה והתוצרת החקלאית המקומית.
הכניסה חופשית! ביקור הכולל הדרכה, צפייה בסרט וטעימות בבית הבד אינו כרוך בתשלום.
בחצר המתחם בית קפה, פינות ישיבה מול נוף הכרם והיער, פינת ליטוף והאכלת עזים ומשחקי ילדים.
מומלץ לעקוב אחר אירועים עונתיים בדף הפייסבוק של בית בד גלילי – Galili olive oil.

חאן הר אודם

חאן הר אודם – לינה ברמה אחרת

החאן שוכן במושב אודם שבצפון רמת הגולן, למרגלות ההר של שמורת יער אודם בגובה 1,187 מ'. המרחבים הירוקים בקיץ, והמושלגים בחורף הופכים את הביקור בחאן לחוויה מסוג אחר בכל עונות השנה.

החאן נבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומציע לינה חווייתית ומפנקת במבנה נקי ומעוצב, לקבוצות או משפחות.

כל אורחי החאן נהנים משירותי המתחם:

• מזרנים עבים ומפנקים
• מטבח מאובזר
• חדר אוכל מרווח ונעים
• שירותים ומקלחות מרווחים ונקיים
• פינת החתלה
• גינה קסומה עם פינת פיקניק הכוללת מנגל וטאבון אבן מפואר
• פינות ישיבה
• פינת טלוויזיה (Yes)
• אינטרנט אלחוטי חופשי
• החאן ממוזג בכל עונות השנה לפי הצורך ומאפשר לינה נוחה ונעימה
בימים החמים והקרים ביותר בשנה
• נגישות מלאה לנכים כולל שירותים ומקלחת מותאמים
• אפשרות לאירועים פרטיים (כולל חתונות, מסיבות רווקים/רווקות, בריתות וכו' עד 250 איש)
• ארוחת בוקר ישראלית – מוגשת במזנון
• בתיאום מראש, קיימת אפשרות לארוחות מוזמנות בסגנונות שונים
(ערבי אסאדו, ארוחה דרוזית ועוד)
• ביישוב קיימת מרכולית, בית כנסת ומגרשי ספורט.

בצמוד לחאן אטרקציות רבות: יער האיילים המפורסם, קטיף עצמי, רכיבת סוסים, טיולי טרקטורונים, ריינג'רים וג'יפים, ייקב בוטיק וכמובן מסלולי ההליכה המפורסמים של שמורת יער אודם, כולל הג'ובה הגדולה ושביל הגולן . במרחק נסיעה קצרה (10-15 ד') אורחי החאן נהנים מפעילויות נוספות כגון קיאקים, סקי בחרמון (בעונת החורף), מסלולי הליכה רגליים, אופני שטח וביקור בשמורות הטבע הייחודיות של רמת-הגולן והסביבה.

בנוסף, אורחי החאן יכולים ליהנות משירותים נוספים בתשלום ובתיאום מראש: 

• מדריך דרך לשמורות הטבע בגולן
• עיסויי גוף בסגנונות שונים
• קיימת אפשרות להזמנת משלוחי מזון לחאן (פיצה, אוכל דרוזי וכו')

סבונטו – מפעל סבונים טבעיים

סבונטו הוא מפעל ליצור סבונים טבעיים בעבודת יד עם סיפור ייחודי ומרגש.
המפעל ממוקם בכוכב השחר והוקם בכדי לייצר תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים תושבי האזור.
ריח מתחבר לריח, שמן זך ונקי מתמזג עם בוץ מעומק ים המלח, המלאכה נעשית בטבעיות ובמסירות והסבונים מפיצים ניחוח גן עדן ומתפזרים בנחת על ההרים המשקיפים על ים המלח…
מוזמנים להגיע לביקור שהוא חגיגה של ניחוחות…
מיצג הממחיש מהו סבון טבעי ואיך מכינים אותו?
להריח,לטעום ולחוש את מרכיביו המשובחים של הסבון שלנו.
ולשמוע את סיפורו הכל כך מיוחד ומרגש של המפעל.
** ניתן לשלב סדנת הכנת מובייל מסבון בתוספת תשלום.

מצוק טיולי שטח

חברת מצוק פועלת בשוק החל משנת 2002, מפעילה ומדריכה טיולי אופניים בכל רחבי הארץ, מעמידה עמדות להשכרת אופניים לבודדים בהרי ירושלים. מפעילה טיולי טרקטורונים, רנגרים, תומקאר וג'יפים. ברשותנו צי אופניים המתוחזק והמתקדם בענף, כ-150 זוגות אופני שטח שיובילו אתכם הכי רחוק שתרצו להגיע ,לטעום את הטבע בדרך קצת שונה, משוחררת, מהירה ומלאת אנדרנלין, או משהו רגוע שיוריד לכם את הלחץ היום יומי של החיים.

אלון קירשברג, מקים החברה, מדריך טיולים מוסמך בהכשרתו, בחר לשלב את אהבת הארץ והטיולים בסוג פעילות שונה כדי לתת למטייל את העוצמה שהטבע יכול להשרות עלינו כשאנו מטיילים בו, באופניים ברגל או בג'יפ. כל אחד יכול לבחור את סוג הפעילות המועדף עליו ולהנות מחוויה אתגרית או רגועה בכול רגע נתון. למשפחות, לזוגות רומנטים לקבוצות גדולות, אנו נמליץ לכם על הפעילות לפי המצב הרוח תוך מתן דגש על הבטיחות. ציוד תקין המתחדש אחת לשנה ומעטפת ביטוחית על כל הפעילויות שאנו מבצעים: באופניים, ברכבי תומקאר לנהיגה עצמית בשטח, ג'יפים, וסיורים מודרכים בכל רחבי הארץ.

מוזיאון הטבע התנ"כי

מוזיאון הטבע התנ"כי הינו מוסד ייחודי מסוגו שהוא בחלקו גן חיות, חלקו מוזיאון להסטוריה של הטבע וחלקו מרכז למידה יהודי. הוא מציג מגוון עצום של יונקים, ציפורים, זוחלים, דו-חיים וחרקים המוזכרים במקרא ו בתלמוד.

במוזיאון מגוון רחב של תערוכות שביניהם אוסף של פוחלצים למינים הגדולים יותר בעוד שהמינים הקטנים מוצגים בתצוגות חיות! בנוסף לכך יש גם מספר רב של פריטים ביולוגיים בעלי משמעות וחשיבות דתית יהודית. הביקורים במוזיאון הינם במסגרת סיורים מודרכים חווייתיים, בהם יש אפשרות להתקרב ולגעת באופן אישי בבעלי חיים!

דרך הסיורים האינטראקטיביים הללו, מבקרי המוזיאון יוכלו ללמוד אודות זהויות ומשמעויות של בעלי החיים במקרא, להרחיב את הידיעה בערכים, משפט והיסטוריה יהודית ועל ההיסטוריה של הטבע, הנופים והחיות של ישראל התנכית.

חאן ארץ המרדפים

חאן דרכים אקולוגי- אירוח מדברי ישראלי.
על דרך ים המלח.
רק רבע שעה מירושלים, שעה מהמרכז ורבע שעה מים המלח.
באזור מלא אפשרויות טיול ונופש, אטרקציות לכל המשפחה.
מגוון אפשרויות לינת שטח וקמפינג.
לינת שטח לתיירות נכנסת
אירועים קטנים וארוחות
ארוחות טבעוניות בבישול מדברי מסורתי

חאן אקולוגי

משמעות האקולוגיה כמו שאנו רואים אותה בחאן היא לאו דווקא "מיחזור". בעיניינו, אקולוגיה היא פשוט לומר תודה.
תודה על המים, תודה על המזון, תודה על כל מה שאנו מקבלים מן האדמה הטובה, פשוט תודה.
כאשר אנו מודים ומוקירים את אשר ניתן לנו באהבה מן הארץ, אנו מכבדים יותר.
מתוך הכבוד אל הטבע ואל פרי האדמה אנו מנסים להשתמש בתבונה במשאבים.
בתשומת לב שלא לקלקל את המקום בו אנו חיים.

 

אילות – אירוח בקיבוץ

רק 3 ק"מ מאילת. 40 חדרי אירוח מפנקים לבודדים, משפחות וקבוצות, מרחבי דשא, פינות משחקים וערסלים. החדרים צופים אל מפרץ אילת מדרום, שמורת הרי אילת ממערב והרי אדום ממזרח.

מסעדת "כפות תמרים": מסעדה ישראלית כשרה המגישה ארוחות בוקר, צהריים וערב, ארוחות ליל שישי מסורתית ועשירה.

ואירועים עד 400 אורחים. קייטרינג בכל שישי וערב חג ובו מזנון עשיר ומגון.
סיורים עם שף – סיורים קולנריים לקבוצות, בתאום מראש.
מזנון עשיר ומגוון.

עיזה פזיזה – משק צבן

חוויה ייחודית במשק עיזים משפחתי וארוחות של גבינות עיזים.
סיורים, סדנאות להכנת גבינה כפרית ופעילות גיבוש לפרטיים, משפחות וקבוצות.
מקום לעצירה בדרך, קפה וקניות במעדניה.
תכנית גמישה ללקוח, פעילות בעברית ובאנגלית, מתאים למבוגרים וגם לילדים.

חוות גזית

חוות גזית – חוות סוסים הממוקמת במושב אביטל שלמרגלות הגלבוע. החווה מציעה מגוון רב של פעילויות לקבוצות, משפחות וזוגות:

טיולי סוסים – טיול חוויתי ברכיבה על גבי סוסים בשדות עמק יזרעאל לנופיו היפים של הגלבוע, בין הגידולים החקלאיים והטבע הפראי המשתנים בהתאם לעונות השנה. אורכי הטיול משתנים החל מחצי שעה ועד לטיולים ארוכים של מספר ימים. הטיולים מתאימים לרוכבים בכל הרמות.

רכיבה לקטנטנים – בחוות גזית גם הקטנטנים שלכם יוכלו ליהנות מרכיבה קצרה בשטח החווה.

ימי גיבוש וכיף – החווה מציעה ימי גיבוש ופעילויות לצוותי עובדים, מנהלים וקבוצות. בימי הגיבוש של חוות גזית ניתן להנות מטיולי סוסים, משחקי בוקרים, טיולי רייזרים ועוד המון המון פעילויות.

אירועים ומסיבות – החווה מציעה מגוון של פעילויות לכל הגילאים איתן תוכלו להרכיב אירוע אישי וחוויתי – רכיבות לילדים, טיולי רכיבה בשטח, משחקי בוקרים ועוד.. בנוסף, בחווה פינות ישיבה נעימות ומדשאות להנאתכם.

סדנאות ODT – סדנאות לפיתוח מיומנויות עבודה שונות באמצעות הסוסים, בעזרת ביצוע משימות וניתוחם לשפה ארגונית וניהולית – פיתוח מיומנויות ניהול ומנהיגות, תקשורת, שפת גוף, עבודת צוות, אסרטיביות, יכולת התנהלות מול עובדים ולקוחות ועוד…

הכי טוב בדרך – סדנת מנהיגות מחכמת הטבע והמקורות

חוויה וכלים מעשיים להנהיג את חייך להשגת מטרות דרך החוכמה הקדומה ליצירת יותר כסף, בריאות, שמחה ואהבה.
1. סדנאות שטח
2. הרצאות ומופעי השראה בכנסים
3. הדרכות פרטיות – סיור +
4. קורסי מנהיגות לקהילות
5. מסעות מדבר ופינוקים

(קרדיט: תוכן ותמונות -הכי טוב בדרך – סדנת מנהיגות מחכמת הטבע והמקורות)

מרכז המבקרים של קבוצת בזן בסימן 70 לעצמאות ישראל

השנה נחגוג 70 שנים לעצמאותנו. במקביל, קבוצת בזן מציינת 80 שנים להקמת בתי הזיקוק בחיפה. קבוצת בזן ובתי הזיקוק בפרט, מעמודי התווך המרכזיים של המשק הישראלי, מהווים את המנוע האנרגטי של המשק עוד טרם הקמתה של מדינתנו.

מרכז המבקרים של קבוצת בזן מאפשר למבקר מפגש בלתי אמצעי עם התעשייה. המרכז ממוקם בלב המפעל ובתוך הלבניה- אחד מתוך צמד מגדלי הקירור העצומים וההיסטוריים המעטרים כמעט כל תמונה של מפרץ חיפה.

הביקור הינו חוויתי ועוצמתי, במהלכו עובר המבקר 4 תחנות הכוללות, בין השאר: שולחנות אינטראקטיביים, מיני- מודל של מגדל הקירור, משחקי מחשב ושאלות טריוויה. הביקור מסתיים בסרט תלת מימד, המסביר כיצד נוצר הנפט הגולמי, איך הוא מופק ומה השימושים הרבים הנעשים בו כיום.

המבקר חוקר את הקשר של המוצרים הסובבים אותו, בהם הוא עושה שימוש יומיומי- לנפט. בנוסף ליסודות תהליך הזיקוק, נחשף המבקר לשלל נושאים מדעיים, כגון: תהליך הפיצוח, סביבה וגז טבעי.

הביקור הינו ללא עלות, מיועד לקבוצות (תלמידים החל מכיתה ג') ובהרשמה מראש.

אתם מוזמנים למסע מרתק בעקבות הנפט!

נשמח לארח אתכם ולחלוק עמכם ערכים אלו,

הפעילות הינה חינם!

הבית העתיק בעין כרם – מסיבת האהבה של סולטנה

ימי גיבוש, ימי כייף, אירועי סוף שנה ושמחות קטנות, כולל חווית אירוח בבית העתיק בעין כרם למופע סיפורים מרתק "מסיבת האהבה של סולטנה" – מופע סיפורים עם המשוררת ומספרת הסיפורים שושנה קרבסי.

הסבתות שלנו ידעו לתת עצות לחיים טובים וידעו סודות של אהבה , שפת סתרים הגלומה בתכשיטים עתיקים, חתונות, סיפורי שדים וקמעות . הסיפורים ממורשת יהדות מרוקו וספרד .

הביקור בבית העתיק בעין כרם הוא חוויה מוזיאונית מרתקת, מגת היין הקדומה בתחתית ועד לגגות הבית לתצפית .

ניתן להזמין כיבוד. ניתן לשלב סדנת קוסקוס משעשעת "קוסקוס סיפורים ואהבה" כולל טעימות.
ניתן לשלב חוויות אירוח נוספות בעין כרם בבתים מארחים נוספים בבתיה העתיקים של עין כרם וכן סיורי חוץ.

ניתן להזמין את המופע לבמות אינטימיות, סולטנה תגיע אליכם….

ניתן לשלב סדנת פלמנקו.

חוות כרמי עבדת

יתרון גדול הוא לגדל את הענבים בכרם ולייצר מהם יין ביקב הצמוד אליו. כאשר היינן הוא גם הכורם מתאחדים האינטרסים וייצור יין איכותי הוא קו מנחה החל מגידול הענבים, הבציר וכלה ביקב. כרמי עבדת הוא יקב משפחתי קטן המייצר כ – 6,000 בקבוקים בשנה.

 ייצור היין מתבסס על שני הזנים השתולים בכרם, מרלו וקברנה סוביניון. המרלו נבצר בדרך כלל באמצע אוגוסט והקברנה בתחילת ספטמבר. הענבים נקלטים ביקב מיד עם תחילתו של הבציר בשעות הבוקר המוקדמות, ונכנסים מיד למיכלי התסיסה. תהליך התסיסה מתבצע  בטמפרטורה של 25 מעלות דבר השומר על הארומות המיוחדות מן הכרם קו המנחה אותנו בכל ההחלטות המתקבלות ביקב.
לאחרונה התחלנו לייצר ליקרים מפירות הבוסתנים בחווה – ליקר משמש, אפרסק, נקטרינה, ותפוחים.

תוצרת היקב נמכרת בעיקרה בחווה לאורחי הצימרים ולקבוצות המגיעות לסיורים וטעימות יין. חלק מן היין נמכר במסעדות האזור וחלקו נמכר דרך אתר האינטרנט שלנו ומגיע ישירות אל המזמינים.

יקב לגזיאל

יקב בוטיק קטן של משפחת לגזיאל, המייצרת יין מהכרמים המשפחתיים הגדלים באזור ובהם זני קברנה סוביניון, שירז, מרלו וברברה.
היקב ממוקם בתוך מבנה דמוי מערה ומייצר כ 10,000 בקבוקים בשנה.
במקום הבנוי כפאב מתקיימת טעימת יין, סיור ביקב והסבר על תהליך ייצור היין, הסבר על חביות העץ וההיסטוריה של היין.

במהלך האירוע טועמים יין ושיכר פירות ומתכבדים בזיתים ובגבינות.

מוזיאון ומרכז הרצל

מרכז הרצל ללימודי הציונות הנמצא על הר הרצל הוקם במטרה להטמיע את דמותו של הרצל כיסוד מוסרי וערכי של אידיאולוגיה ציונית מהותית, עכשווית ומחייבת. המרכז מציע מערך רחב של תכניות, המתפרסות על טווחי זמן שונים – בין מספר שעות עד למספר ימים, בהתאם לקהל היעד ולדרישותיו. התכניות מיועדות, בין השאר, לאוכלוסיות יעד מגוונות המבקשות להעמיק את היכרותן עם המפעל הציוני.

אחד מעקרונות היסוד של המרכז הוא יצירת גשר בין העבר להווה, אשר יעורר את מורשתו של הרצל ואת החזון הציוני בקרב הדור הצעיר, במטרה להבטיח עתיד יהודי בעל ערכים, חזון ומעוף.

המרכז החינוכי הר הרצל מציע מגוון פעילויות: סדנאות ייחודיות, כנסים, ימי עיון, השתלמויות וטקסים שונים, המתאימים הן לתושבי ישראל והן ליהודי התפוצות. בנוסף, במרכז החינוכי מופקים חומרים חינוכיים חדשניים המיועדות למסגרות פורמליות ובלתי-פורמליות גם יחד, ופועלים למען הטמעת החינוך היהודי והציוני בישראל ובתפוצות.

אותם הנושאים שהעסיקו את הרצל לפני למעלה ממאה שנה – הזהות היהודית, האנטישמיות, יחסם של יהודי התפוצות לרעיון הציוני, משמעותה של ארץ-ישראל ודמותה של המדינה היהודית – מוסיפים להעסיק אותנו גם בימינו. עניינים אלה הנם מרכיב מהותי של העם היהודי לדורותיו, ויש לעודד את הציבור היהודי – בישראל ובעולם כולו – לדון בהם ולהבין את משמעותם האישית עבור כל אחד ואחד מאתנו.

המרכז החינוכי נועד לחבר בין העבר וההווה ולפתח את השיח אודות עתידו של המפעל הציוני. שנה לפני מותו, ב-1903, הביע הרצל את רצונו להיקבר בארץ-ישראל: "אני מבקש שיקברוני בארון ממתכת ליד אבי, ולשכב שם עד שהעם היהודי יעביר את גופתי לארץ-ישראל.." – צוואתו זו ממחישה את יכולתו לחזות את העתיד, שכן הוא האמין שמדינה יהודית קום תקום גם כאשר הדבר נראה כחלום בלתי-מושג. הרצל לא הספיק להיות נוכח בהגשמת החזון: מדינת ישראל נוסדה כ- 50 שנה לאחר שנפטר, אך מורשתו בהחלט מהווה נדבך מרכזי גם עתה.

יין לביא

"יין לביא", בבעלות רחמים לביא, עוסק בשיווק ומכירה של ציוד מכשירים מהמתקדמים בעולם לייצור יין ביתי – כולם מיובאים מאיטליה.

"יין לביא" הוקם על רקע הצמיחה הגוברת בתעשיית היין הביתי, והוא מספק מענה לצורך שזוהה בקרב יצרני היין הביתי ובקרב מביני היין לציוד, מכשור ואבזרים מקצועיים ואיכותיים.

מגוון הציוד והמכשירים המשווקים ב "יין לביא" כולל ציוד מעבדה, מכלי נירוסטה, מכבשים וקראשרים, ציוד תסיסה, צינורות שפייה, פקקי שעם וקפסולות, מכשירי פיקוק, מתקני מילוי בקבוקים, ציוד לניקוי ושטיפה ועוד.

"יין לביא" מציע בין היתר מבחר יינות פרימיום של יקבי בוטיק ישראליים, שני סוגים של יינות הבית (קברנה סוביניון ומרלו), אריזות שי מיוחדות, כלים דקורטיביים לאחסון יין ומגוון אבזרי יין איכותיים – כוסות יין, פותחנים מקצועיים ועוד ועוד.

יקב לה טרה פרומסה

לה טרה פרומסה הינו יקב קטן המייצר מגוון רחב של יינות ייחודיים על פי מיטב המסורת האיטלקית ובסה"כ כ-7000 בקבוקים בשנה.

ביקב פועלת מסעדה המשלבת שתי מסורות בישול גדולות – האיטלקית וההודית. בארוחות המוגשות במסעדה משולבים ,כמובן ,יינות היקב.

יקב לוריא

מרכז המבקרים החדש של יקב לוריא פותח את שעריו. אנו מזמינים אתכם לביקור חוויתי בו תוכלו ליהנות מסיורים מרתקים בכרמים וביקב, ללמוד על תהליכי ייצור היין הייחודיים ולבקר בחדר החביות. לאחר מכן, תוכלו לעבור סדנת טעימות מקצועית וכמובן ליהנות מיינות היקב.

בתום הסיור תוכלו להתרשם מחנות היקב, ובה מבחר היינות כולל יינות מתיישנים,אביזרי יין ושאר מוצרים גליליים.

יקב מונד

במושב משמרת שבגוש תל מונד והוא מייצר קרוב ל- 25,000 בקבוקים של יינות כשרים בשנה, מהזנים "קברנה סוביניון", "מרלו", שיראז – קברנה, "קברנה פרנק", "פטיט סירה", פטיט ורדו, יין לבן חצי יבש ויבש, מוסקט לקינוח ויין בסגנון פורט.

חוות מייסטר

"יקב מייסטר" הוקם בידי יעקב מייסטר המכונה בפי חבריו "יעקבל'ה" בשנת 2002, לזכר חותניו זהבה וצבי אורן מוותיקי המושבה ראש פינה.
יעקב מייסטר הוא פנסיונר של בנק הפועלים. במהלך 40 שנות עבודה בבנק הוא שימש בתפקידים בכירים של ניהול סניפי הבנק.
יעקב מעיד על עצמו שהוא נולד חקלאי ונשאר להיות חקלאי כל השנים.
לקראת הפרישה לפנסיה הבין יעקב כי זה הזמן לחזור "לשורשיו"  וכך החל לטפל ולעבד את השטח הקסום הזה שעליו שוכן מתחם היקב כיום.
עד 1934 היה האזור מעובד ע"י תושבי ראש פינה שהיו יורדים לכאן עם חמורים ופרדות ומעסיקים במקום פועלים ערבים שנקראו "חרטין".
אלה, היו מתגוררים במערות ובמחילות המוצלות הטבעיות שהיו בסביבה בתקופת החריש, הזריעה והבציר.
במאורעות בשנת 1934 הערבים שרפו ונטשו את הכול.
לפני 21 שנה נרצחו זהבה וצבי אורן, הוריה של רותי מייסטר, אשתו של יעקב מייסטר.
הרצח היה בראש פינה, עד היום רב הנסתר על הידוע וקיימת סברה שהרצח היה על רקע לאומני.
יעקב ורותי החליטו להקים גן זיכרון בחווה לזכר ההורים שנרצחו , הוחלט לקרוא לגן "גבעת אורן" על שם ההורים זהבה וצבי אורן.
בחווה, מאות עצי ארץ ישראל, פינות ישיבה, מדשאות מוצלות, משק חי ועוד.
יעקב החל מעבד את הקרקע. הוא העביר קווי מים, יישר את השטח, החל נוטע עצי פרי נשירים, כרמי זית, כרמי ענבים ועוד.
ניטעו כ-15 דונמים של כרמי יין, בזנים, קברנה סוביניון בעיקר, מרלו, שיראז, קברנה פרנק, פטיט ורדו ופטיט סירה מהם אנו מייצרים את היינות.
היינן עד לשנת 2012 היה יעקב מייסטר בעצמו, בוגר קורס היין הראשון של מכללת תל-חי.
יעקב כיום בן 70+ והוא ייצר יין ביקב מייסטר במשך 10 שנים.
יעקב, שעד לשנת 2014, עשה כמעט הכל לבדו, חיפש אחר עזרה בחווה.
החל משנת 2014 חברו איתי והדר, זוג צעיר מהגליל, ליעקב, למדו ממנו את "סודותיו", כיצד לטפל בצומח ובנטוע וכל מה שצריך על מנת להגשים את החזון.
הדר, בשל ההתאהבות המהירה בעולם היין והעניין הרב ,החליטה ללמוד את הנושא המרתק, ולייצר את היינות החדשים, בליווי אנשי מקצוע, בשאיפה לייצר יין מיוחד כמו היקב בו הוא מיוצר.
בהמשך הדרך החליט אחיו הצעיר של איתי, שגיא, להצטרף לעבודת הכפיים, ובכך מנסים השלושה לשמר, לפתח, לעבד ולטפח את חוות מייסטר ואת היקב בפרט.
אנו מזמינים אתכם לבקר ביקב שלנו ולחוות איתנו מעט ממה שאנו חווים במהלך עבודתנו ומחייתנו.

“דני במדבר”

מתכננים טיול ג'יפים ורצים אותו הפעם מרתק ומיוחד?
יוצאים לטיול נודד וצריכים שירותי לוגיסטיקה?
מארחים קבוצה גדולה של אנשים וחסר לכם מקום אירוח ו/או לינה?
ל"דני במדבר" היכולת, הכשרון והנסיון לתת לכם פתרון!

יקב מוני

אל יקבי המנזרים לטרון ובית ג'מאל הצטרף ב-2002 גם יקב מוני במנזר דיר ראפאת. שקיב ערטול ומשפחתו הגיעו לכאן בתחילת שנות ה-80 מהכפר מע'אר. הם שכרו מאות דונמים מאנשי האזור והקימו חווה חקלאית לגידולים שונים, ביניהם גם זיתים וגפני יין. את תנובת הענבים סיפקו ליקבים שונים. מוני, אחד מבניו של שקיב, נפטר ב1995 בטרם עת והמשפחה החליטה להנציח את זכרו ע"י הקמת יקב בוטיק. הזנים בכרמי ערטול הם רבים- קברנה, מרלו, שיראז, פטי סירה, שרדונה, זינפנדל, קברנה פרנק ועוד.
היקב מייצר תחת פיקוחו של היינן סם סורוקה יינות קברנה, מרלו,שיראז ושרדונה (כ-45,000 בקבוקים בשנה) ומתכנן לייצר יינות נוספים. מרתפי המנזר, שנחצבו בידי הנזירים במקום לפני שנים רבות במטרה להקים יקב, משמשים למרתפי היין. היינות כשרים, לא יקרים וניתן לקנות אותם בחנות היקב לצד שמן זית הנעצר במקום וזיתים סורים דפוקים מרירים ונהדרים שאפילו רק הם שווים את הנסיעה. אפשר לבקר ביקב בכל ימות השבוע, לטעום, לסייר ולרכוש יינות.

יקב מילס – יקב כרם בן זמרה

אורחי היקב המגיעים למרכז המבקרים הנמצא ביקב בגליל, מתקבלים בברכה ובמאור פנים על ידי עמליה, וזוכים להסבר מרתק על עשיית היין ותרבות שתיית היין בליווי טעימות יינות הדגל של היקב-סובניון בלאן, שיראז רזרב, קברנה סובניון רזרב, מרלו, גוורצטרמינר (שנחטף כשהוא בנמצא) ובלנדים מאוזנים של קברנה סובניון עם שיראז, וקברנה סובניון עם מרלו.
היין ביקב בגליל שלנו מתבגר במשך 10 שנים בחביות. הוא מתוק במידה ומחוזק באלכוהול מה שהופך אותו ליין מנחם כהגדרתה של עמליה.

מלבד יינות היקב הנמכרים במרכז המבקרים תוכלו לרכוש ליקרים שעשויים מפירות שמגדלים בבוסתן של המשפחה כגון דובדבנים, שזיפונים ומנדרינות בהתאם לעונה, מרקחות ריבה וגבינות עיזים משובחות,לאכול במקום בליווי יין או לצאת לפיקניק באזור הקסום שלנו במעיין עין עלווה, יער ברעם, נחל דישון עם הפינות הקסומות שבו ועוד.

ביקור ביקב בגליל הוא חוויה נעימה החושפת את המשתתפים לעולם חושני מלא ריחות טעמים וצבעים עזים בדרך שעשויה לשנות את דעתם של הספקנים שחושבים שהעיסוק ביין הוא פלצני.

יקב מישר

יקב מישר מזמין אתכם לסיור מודרך בכרם וביקב, בין מרחבים פתוחים של גבעות כורכר ופרדסים, באוירה של חקלאות ישראלית מצטיינת.

הסיור מלווה בהסברים על תהליכי גידול הגפן והכנת היין, מהכרם ועד לבקבוק.
בסיום הסיור תתקימנה טעימות מיינות היקב בסטודיו של הציירת נעמי סמילנסקי שהוסב לחדר טעימות מפנק באוירה אומנותית.

יקב מרגלית

רקע והיסטוריה

יקב מרגלית הוא יקב משפחתי קטן שהוקם ב – 1989. לבעלי היקב, יאיר מרגלית ובנו אסף יש יחס מועדף לזני בורדו הקלסיים קברנה-סוביניון, מרלו וקברנה-פרנק, ולכן היקב מתמקד בייצור יינות אלו.
השיווק המסחרי הראשון של היין (קברנה-סוביניון בציר 1989), היה לאחר שנים רבות של ייצור ביתי וניסיוני וחלוקת היינות ללא תמורה בין חברים. עניין הציבור ביקב הקטן הלך וגבר עם השנים, וזאת כנראה משתי סיבות: האחת, היה זה היקב המסחרי הקטן הראשון שהופיע בנוף תעשיית היין הישראלית שהייתה בשליטה מלאה של יקבים ותיקים, גדולים ובינוניים. והשנייה בגלל איכותו של היין וייחודו.

בשנים הראשונות היה היקב בכפר-בילו ובשנת 1994 עבר למיקומו הנוכחי ליד חדרה.
היקף היצור גדל לאיטו מ- 80 ארגזים ב- 1989 להיקף הנוכחי היציב שנים רבות של כ- 1600 ארגזים בשנה. חלק ניכר מהיין של הבציר החדש נמכר ביקב בשלשה סופי שבוע של טעימות ללקוחות היקב שנערך מאז שנת הבציר הראשונה, באביב בחדשי מרץ/אפריל. יתרת היין משווקת לחנויות ולמסעדות בישראל, וחלק קטן נמכר לייצוא.

טיפת יין אישית

השקפת העולם ביקב מרגלית היא קודם כל ליהנות מן העשייה תוך הקפדה מירבית ללא פשרות, על איכות היין. אנו מאמינים שקיימים אזורים בישראל שהם מקום אידיאלי לגידול ענבי יין, וזאת בגלל השמש והאור, וסוגי הקרקע, התורמים לאיכות הענבים.
ליינות מרגלית אופי מובהק, העובר כחוט השני לאורך השנים ומלווה את יינותיו מהראשון שבהם ועד האחרון.

כפר נהר הירדן

כפר נהר הירדן הוא כפר נופש ייחודי לילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות גנטיות או מחלות מסכנות חיים, ולילדים עם צרכים מיוחדים. הכפר מאפשר לילדים המתארחים בו לקחת פסק זמן של מספר ימים משגרת הטיפולים, הכאבים והמגבלות, ליצור קשרים חברתיים חדשים, לחזק את בטחונם העצמי ולבלות באושר עם גיבוי רפואי מלא – ללא עלות לילד ולמשפחתו.

בימים בהם לא מתארחים ילדים, כפר נהר הירדן פותח את שעריו לקיום אירועים במקום הכוללים:

אירועי חברה וארגונים
אירוח ימי כיף, גיבוש והעשרה לעובדים
ימי עיון וכנסים מקצועיים
הצגות והרצאות
סיורים לקבוצות מאורגנות

חשוב לדעת!
כשאתם בוחרים לקיים אירוע חברה, כנס, יום עיון או יום גיבוש בכפר נהר הירדן, אתם תורמים ישירות לילדים המתמודדים עם מחלות כרוניות קשות ולילדים עם צרכים מיוחדים.

שירת הכוכבים – חווית אסטרונומיה תרבותית

תצפית כוכבים ומצפה נייד בליווי טלסקופים

בואו לגלות את המסתורין שיש לשמיים להציע. הכרות עם מפת השמיים, קבוצות ושמות הכוכבים, כיצד מזהים את כוכב הצפון, גלגל המזלות, בתוספת הסברים מדעיים וסיפורים מרתקים על עולם האסטרונומיה ממקורות היהדות ועמים עתיקים יחד עם הסברים על התקדמות האסטרונומיה עד לימינו.

בנוסף, המשתתפים יזכו לצפות בגרמי שמיים דרך טלסקופים מקצועיים, דרכם על כוכבי הלכת, מכתשי הירח, גלקסיות, ערפיליות, צבירי כוכבים וכוכבים כפולים ומה שהשמיים יציעו לנו בליל הפעילות.

נהריים בגשר

ב"נהריים בגשר" תכירו אנשי חזון ומעשה.
מראשוני המתיישבים לפני כמעט 100 שנה ועד היום, הסיפורים של "גשר הישנה" מגלמים בתוכם את סיפורה של מדינת ישראל. על גדות הירדן הדרומי, נשמע את סיפורי החלוצים של שנות ה-30, על קרבות מלחמת העצמאות, על הקמת תחנת כוח היסטורית, על הסכם השלום עם הירדנים ועל שיתופי פעולה אזוריים.

בקצה כביש מתפתל בין שדות, מטעי תמרים ובריכות דגים, אל מול הרי הגלעד התלולים, שוכנת פינת נוף חבויה המביאה עמה ניחוחות עבר. סיפור היסטורי מרתק, על גבורה, נחישות ועוצמה אנושית.

תוכלו להנות מסיורים ופעילויות מגוונות לקבוצות ויחידים.

בשנת 1939 הגיעו למרחב הטרשי והפראי שעל גדות הירדן חלוצים נמרצים ובחרו לבנות כאן את ביתם –במקום מרוחק הסמוך לגבול, דל באמצעים אך מלא בקסם בראשיתי שקשה לעמוד בפניו.

אך זוהי רק חלק מהתמונה ההיסטורית: ב-1927 החלו העבודות הקדחתניות להקמת תחנת כוח הידרו-אלקטרית סמוך למפגש הנהרות ירדן וירמוך, ובתוך פחות מחמש שנים החלה תחנת הכוח נהריים לייצר חשמל. על המיזם, שפעל עד 1948, ניצח היזם פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים").

שני המאורעות שלובים כאן יחדיו ב"חוויית נהריים" – מיצג אורקולי הכולל סכרים נעים, מים זורמים, צלילים וצבע להמחשת פעילותה של תחנת הכוח; ובמיצג מולטימדיה מרגש במבנה האבן היחיד שנותר מהיישוב. עוד במקום: בונקר הלוחמים המקורי ו"אגדת לחם" – מאפייה ובה תנור לבֵנים בן למעלה מ-80 שנה.

מדי יום ב-11:00 וב-12:30 יוצא סיור מודרך הכולל את מיצג "חוויית נהריים" ומעבר בגדר המערכת אל גדת נהר הירדן. בתיאום מראש אפשר להוסיף סדנת אפייה, סדנת העצמה "הופכים חזון למציאות" וארוחות לאירועים.

אל תוותרו: טיילת גאון הירדן שעל גדת הירדן תפגיש אתכם עם שלושת הגשרים הנוטים מעל הנהר ועם חאן ממלוכי מהמאה ה-14 (בתיאום).

במיוחד לילדים: בחול המועד (פסח וסוכות) או בתיאום מראש – פעילויות וסדנאות מיוחדות.

הידעת? בית הילדים בגשר נבנה מלבני בוץ, ולאחרונה חודש בידי צוות השימור של המועצה לשימור אתרים, בשיטות המקוריות שבהן נבנה.

 

שעות פתיחה:

טלפון:

דוא"ל:

אתר: www.naharayim.co.il

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: כביש 90, בצומת קיבוץ גשר פונים מזרחה לפי השילוט

ביו תור שדה אליהו

מרכז המבקרים ביו תור נבנה מתוך כבוד ואמונה בדרך החיים הירוקה בה בחרנו.
יש בנו רצון גדול להעביר זאת לאנשים אחרים ככל האפשר, בכדי ללמד על חשיבות שמירת הטבע.
המרכז נמצא בקיבוץ שדה אליהו , קיבוץ דתי שיתופי בעמק המעיינות.
אנו חלוצים בארץ בתחום החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית, ומזמינים אתכם לחוויה מהנה ומעשירה בנושאים שונים :

חקלאות אורגנית – נבקר בשדה האורגני נטעם, נחוש ונהנה מהמרחבים הירוקים , בשדה המשתתפים ישמעו על מריו לוי האיש והאגדה , אבי החקלאות האורגנית בישראל , על הייחודיות של חקלאות זו ועל חשיבותה לבריאות שלנו.

הדברה ביולוגית – BIOBEE מפעל ההדברה הביולוגית הראשון בארץ , מפעל מוביל בתחומו ברמה הבינלאומית. בסיור נבקר את תיבות הקינון של התנשמת והבז, המסייעים בהדברה ביולוגית לחקלאים , הדגמות של הדברה ביולוגית באמצעות מיני חרקים וזבובים מעוקרים . הדגמה של דבורת הבומבוס המשמשת להאבקה טבעית בחממות ובשטחים פתוחים .

קהילה שיתופית דתית – הכרות עם אורחות החיים בקיבוץ שהוקם בשנת 1939 ועד ימינו עוד ממשיך להתקיים כקיבוץ שיתופי על כל המשתמע מכך…

בנוסף ניתן ליהנות אצלנו משלל אטרקציות וסדנאות ולשלב ארוחות חלביות בקפה בשדה או ארוחות בשריות באולם חדר האוכל .
במקום ישנה חנות לקניית מוצרים אורגניים וטבעיים ומוצרים מתוצרת מקומית.
המקום פתוח בכל השנה למעט חגים ושבתות . יש לתאם מראש.

יהל – מעין במדבר

כפר נופש בקיבוץ יהל, 28 חדרי אירוח לזוגות ומשפחות טבולים בירוק. החדרים מאובזרים ומצוידים, לנוחיות האורחים.

אורחי חדרי האירוח ייהנו מסיורים חקלאיים בדגש גבול השלום עם ירדן ושיתופי הפעולה בתחום החקלאות, טיולים אל שדה הבולבוסים בנחל יעלון, מסלולי רכיבה באופני הרים ושפע טיולים רגליים למשפחות ומטיילים. הסיורים לקבוצות בתאום מראש.

משפחות ייהנו מייעוץ חינם.

אייבקס – אירוח חווייתי במדבר iBex

מלון Ibex הוקם כדי לספק לאורחיו הנאה מירבית ומפנקת מחווית הבילוי בנגב.

מצפה רמון
אזורנו מאופיין באקלים נוח, נופים מדבריים, לצד היכרות עם צמחייה ובעלי חיים יחודיים, טיולים מרתקים, ושרידי תרבויות עתיקות שהתקיימו בנגב במשך אלפי שנים.

השהות במלון
המלון מדגיש את חווית השהייה המשותפת, וכולל חלל ביתי חם ומזמין, המאפשר למטיילים להרגיש בנוח וליהנות יחדיו. חדרי המלון מרווחים ומפנקים, פינות הקפה והמנוחה זמינות לכל אורח, ואולם האירועים והכנסים מאפשר לקיים פעילויות קבוצתיות: אירועים משפחתיים, כנסי מנהלים, סדנאות יוגה, ניה וכנסי חברה. ארוחות בוקר עשירות וארוחות ערב לפי הזמנה גדולות ומיוחדות.

חוויית אירוח
אצלנו תזכו לקבלת פנים חמה ולאירוח במלון חדשני ומפנק, המציע ליווי מקיף בתכנון החוויה הדרומית העשירה, והמלצות על פעילויות לכל רמות הקושי, הכוללות בין השאר – מסלולי הליכה רגליים, רכיבת אופניים וסוסים, טיולי ג'יפים ופעילויות העשרה נוספות.

TripAdvisor
בשל כל הסיבות הללו ועוד רבות נוספות, קיבל מלון IBEX את פרס שביעות הרצון באירוח מטעם trip advisor, בשנים 2013-2016. המלון נמצא זו השנה הרביעית בין 25 המקומות הראשונים לאירוח של לינה וארוחות בוקר בישראל.

חאן מילכה

חאן מילכה נמצא במושב תעוז שבהרי ירושלים 25 דקות מירושלים ו 30 דקות מתל אביב.

החאן מציע אירוח לקבוצות ומשפחות, ארוחות הודיות מסורתיות, סיורי ליקוט, ארוחות ובישולי לקטים, חניון מטיילים עם מטבח שירותים ומקלחות, אורווה לסוסים ואירוח בע"ח, הצעות ומפות לשבילי אופנים, מיצוי וזיקוק שמנים אתרים, סדנאות למלאכות מסורתיות.

המקום הוא אקולוגי ושוחר טבע.

ארץ גשור

מרכז מבקרים

טעמתם פעם שמני זית במגוון טעמים?
אתם מוזמנים ליהנות מסיור חווייתי אשר יכניס אתכם לעולמו המרתק של שמן זית ארץ גשור.
הביקור מיועד לכל המשפחה ומשלב צפייה בתהליך המתקדם של עצירת השמן האיכותי (בעונת המסיק), צפייה בסרט "סיפורו של שמן ארץ גשור" וכמובן טעימות ממגוון השמנים הזניים תוך הכרת השימושים והארומה הייחודית לכל זן.

הפעילויות עונתיות ומתאימות למבוגרים ולילדים, חובבי טבע וחקלאות. בבית הבד תכירו תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית זני איכותי, לפיה קיימת שליטה מוחלטת על תהליך ייצור השמן, מגידול השתילים ועד לבקבוק, תפיסה אשר הופכת את השמן לאיכותי ובריאותי בקנה מידה עולמי. השליטה בתהליך מתחילה בקביעת מיקום הכרמים, דרך ייצור עצמי ומוקפד של השתילים, ועד תהליך המסיק, ייצור השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה מיוחדים. תהליך ייצור מתקדם זה, מאפשר לנו לשמר את איכות השמן ולהבטיח את שמירת הטעם והארומה הייחודיים לכל זן.

בסיום הסיור, ואחרי שתדעו מהו הטעם האהוב עליכם, תוכלו לרכוש בחנות הצמודה למקום לשימושכם הפרטי או כמתנות, מבחר מוצרים בבקבוקים ופחים מעוצבים להפליא – כולם ממוצרי האיכות של ארץ גשור.

הדרך לקבוץ גשור, 15 דקות בלבד מהכנרת, עוברת בתוך נוף גולן מרהיב ומומלץ לשלב את הסיור עם טיולים בסביבה.

שעות פתיחה: ימים א-ה: 8:00-16:00 יום ו: 10:00-13:00 יום שבת: סגור.

רצוי לתאם הגעה מראש בטלפון: 04-6764036

5% הנחה על קניית שמן בחנות (מלבד פח 18 ליטר) וסיורים חינם

בית בד

איכות שמן זית ארץ גשור
תהליך הפקת שמן זית ארץ גשור כולל שליטה מוחלטת על כל שלב ושלב בתהליך: החל ממיקום המטעים וסוג הקרקע, דרך ייצור עצמי של השתילים וכלה בתהליך המסיק, עצירת השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה בבית הבד המודרני.

שמן זית כתית מוגדר כשמן שהופק באמצעים מכניים בלבד ולא ע"י מיצוי כימי.
השלב הראשון בהפקת שמן הוא ריסוק הזיתים לקבלת עיסה אחידה. ניתן לעשות זאת עם אבן שמרסקת את הזיתים או בעזרת מרסקת מפלדה עם סכינים או פטישים.

הפרדת השמן מהעיסה נעשית במספר שיטות. השיטה המסורתית היא הפעלת לחץ (מכבש) על עיסת הזיתים. שמים את העיסה בסלים מבד, מסדרים את הסלים בערמה ולוחצים עם מכבש בורג או עם בוכנה. השמן ניגר ונאסף בתחתית הער

מה. בבית הבד המודרני של ארץ גשור עושים את ההפרדה במספר שלבים. השמן היה כלוא בזיתים בתאים של הפרי שגודלם פחות ממיליליטר. הריסוק אמנם שובר את הזיתים אך השמן עדיין נמצא בטיפות קטנות. לפיכך, בשלב הראשון בוחשים באיטיות את עיסת הזיתים. הבחישה גורמת לטיפות השמן הקטנות להתלכד וכך מתרחשת הפרדה ראשונית של השמן משאר מרכיבי הפרי. שלב ההפרדה הבא נעשה עם צנטריפוגות (דקנטר). ההפרדה מבוססת על המשקל הסגולי השונה של השמן, המים והגפת (החלקים המוצקים של הזית). הסיבוב המהיר של הצנטריפוגה זורק כל אחד מהמרכיבים למרחק שונה ויוצר הפרדה של השמן משאר המרכיבים. הצנטריפוגות מפרידות את העיסה לשלושה מרכיבים – שמן, מים וגפת יבשה – תהליך מכונה "עבודה בשלוש פאזות", או הפרדה לשני מרכיבים – שמן וגפת – תהליך המכונה "עבודה בשתי פאזות". במצב זה המים נשארים עם הגפת ומתקבלת גפת נוזלית. בשני המקרים השלב האחרון בבית הבד הוא צנטריפוגה נוספת, מהירה יותר, המפרידה שאריות של מים מהשמן.

בכל סוג של בית בד, השמן המתקבל אינו צלול בגלל נוכחות חלקיקים קטנים של עיסת זיתים שמפאת גודלם הזעיר לא הופרדו בצנטריפוגה. שמן כזה הוא ראשון המסיק והוא מתאפיין בדרך כלל בטעמים חזקים יחסית האהובים על חלק מהציבור. תכונה זו נעלמת עם הזמן שכן החלקיקים שוקעים לתחתית המיכל או לתחתית הבקבוק. ניעור קל של הבקבוק יביא להרחפה חוזרת של החלקיקים והחזרת האופי הראשוני לשמן.

השמן מהוה בין עשרה לעשרים אחוז ממשקל הזיתים. שעור השמן בזית תלוי בזן, בשיטות הגידול, במועד המסיק ו….במזג האוויר. במידה והמסיק מתבצע מיד אחרי גשם הזיתים גדלים במשקלם ואחוז השמן בהם יורד.

קיימות מספר שיטות להעלאת כמות השמן המופק בבית הבד אולם שיטות אלה עלולות לפגום באיכות השמן. חימום למשל יביא לעליה באחוז השמן אולם מאידך יגרום להתנדפות של חלק ממרכיבי הטעם והריח של הזיתים ויפגע בטעם השמן. בכבישה קרה אסור שטמפרטורת העיסה תעלה על 28 מעלות.
זמן הבחישה אף הוא משפיע על שעור השמן המופק. מאחר ובזמן הבחישה העיסה חשופה להתחמצנות, בחישה ארוכה מדי תפגע באיכות השמן. זמן בחישה של 45 דקות נחשב לסביר ללא גרימת נזק לשמן.

השימוש בבוצרת המכאנית של גשור מאפשר מסיק של כמות גדולה של זיתים בפרק זמן קצר והגעתם לבית הבד תוך 2-4 שעות מתחילת המסיק של אותו יום. מהירות זו מאפשרת עצירה מידית של השמן, לפני תחילת תהליכי חימצון. כך אנו מונעים היוצרות של טעמי לוואי לא רצויים ועליה בחומציות. ההקפדה נמשכת בבית הבד, בו אנו שומרים על טמפרטורת כבישה קרה וזמן עירבול מינימלי לשמירה על המרכיבים הבריאותיים והארומות הייחודיות לכל זן.

יקב רוגלית – יקב בוטיק

יקב רוגלית נמצא באזור עמק האלה מדהים בנופים טבע והיסטוריה עשירה

לפני 7 שנים עברנו לגור במושב נווה מיכאל שבעמק האלה ומה שמשך אותנו זה הטבע ומזג האוויר הנוח.

האזור עשיר בכרמים, יקבים, מבשלות בירה ואוכל טוב

זה סיקרן אותנו התחלנו ללמוד את הזני הענבים ואת מלאכת עשיית היין וזה שאב אותנו לעשות יין בכמויות קטנות ואיכותיות   במרתף שנמצא בחצר הבית.

מקור השם "רוגלית" הוא גפן השרועה קרוב לקרקע "ויקח מזרע הארץ ויתנהו בשדה זרע, קח על מים רבים, צפצפה שמו. ויצמח ויהי לגפן סורחת, שפלת קומה, לפנות דליותיו אליו ושרשיו תחתיו יהיו. ותהי לגפן ותעש בדים ותשלח פארות" (יחזאל פסוק ה,ו)

דרך החלב – משק קורלנדר

משק קורלנדר נוסד ב- 1951 על-ידי לויצ'י ולילי קורלנדר ובנם טומי בן ה-3 שהיגיעו מרומניה אחרי מלחמת העולם
השנייה למושב בית הלל שהיה עדיין בשלבי בנייה הראשונים שלו. הסוכנות היהודית שליוותה את המתיישבים במושב
העניקה להם פרה בהריון וחצי סוס לתחילת הדרך. לאחר 3  שנים נולד למשפחה בן נוסף זאב.

באותה תקופה עסקה משפחה בגידול ירקות, חליבת פרות, לול מטילות ואת התוצרת היו מוכרים בשוק בקריית שמונה.
עם השנים המשק החקלאי התפתח מאוד.כיום  הרפת מונה כ- 400 פרות ומשלבת את הטכנולוגיות המודרניות ביותר
עם המסורת המשפחתית. תחום הפרדסים והמטעים גדל ובמקביל התפתח הענף האורגני במשק הכולל זיתים, רימונים, אשכוליות, תפוזים ולימונים. כיום עובדים במשק  בשיתוף 3 דורות סבתא לילי, הבנים טומי וזאב והנכדים דרור ועומר.

יקב בן-חיים

יקב בן-חיים השוכן ברמת השרון, מציע לכם חווית אירוח ייחודית בלב העיר.
יקב בן-חיים, הינו יקב בוטיק משפחתי הממשיך מסורת גידול יין שהחלה ע"י אבות המשפחה מאז 1932.

יקב בן-חיים פותח את שעריו ומזמין אתכם אל עולם היין:

היקב פתוח בימים א'- ה' בין השעות: 10:00-17:30  וביום ו' החל מהשעה 11:00 ועד שעה לפני כניסת השבת.

קבלת שבת: מתקיימת בימי שישי וכוללת, טעימות יין וגבינות לרקע צלילי המוזיקה מכל הזמנים. יינן היקב יקבל את פניכם לשיח והמלצות יין לשבת ובכלל. הכניסה חופשית.

סיור ביקב: ניתן לתאם סיור מודרך ביקב אשר בו תראו את מאחורי הקלעים של תהליך יישון היין, חדרי החביות, אולם המכלים, סיפור הקמת היקב לדורותיו וכמובן טעימת יינות. * בכפוף לשעות עבודת משגיח הכשרות, ללא ימי שישי.

ביקור לחברות ולפרטיים: יקב בן-חיים מציע  תרבות וחווית יין מקצועית על ציר הזמן בסדנא פרטית ומרתקת. נתכנס באולם המבקרים בישיבה סביב החביות ונתחיל  בטעימת יינות מקצועית בכוסות הקריסטל לצד כיבוד שילווה את היינות לפי בחירתכם ותקציבכם. ביקב פסנתר כנף ומערכת הגברה לניגון כל מוזיקה שתבקשו.

יינות היקב (סגורים) כשרים.

בטבע שלך – הפקות תוכן בשטח

"בטבע שלך" מציעה הפקות אירועים בטבע ומתמחה בפיתוח תוכן לקבוצות, ארגונים ומוסדות חינוך עבור – ימי גיבוש, ימי עיון, אירועים ומשחקים בטבע, סדנאות, ימי כיף, פעילויות ODT, הדרכות לעובדים ותוכניות חינוכיות שנתיות או ארוכות טווח למגוון של גילאים ומאפייני משתתפים.

אנו עושים זאת באמצעות הפקות איכות שהדגש בהן הוא על החוויה והערך של המשתתפים. כל זאת תוך היכולת לשלב את האירוע בטבע, בהפקות שטח או כל סביבה התואמת את הקונספט של האירוע.

ערך החינוך באירועים שלנו. 

הצוות שלנו מתמחה בהפקה ופיתוח תוכן באירועים שלנו, תוך שימת דגש על אפקט החוויה.
אנחנו לוקחים את החזון והיעדים של הלקוחות שלנו, בין אם מדובר בסדנת הכשרה, בר מצווה או יום גיבוש בטבע, ומיישמים אותו בחוויה של המשתתפים.
צוות ההדרכה והתפעול שלנו הינם אנשי מקצוע בעלי יכולת יוצאת מן הכלל בהעברת חוויה באמצעות למידה.
על פי החזון שלנו, הצוות המעביר את החוויה הוא קריטי לאיכות האירועים. לכן כל מפגש קבוצתי, סדנא, טיול, אירוע וכל אינטרקציה ערכית עם המשתתפים נעשית ברמה גבוהה, עם ידע נרחב בתחום האירוע.

הערך המוסף בכל אירוע שלנו.

יש לך חזון, מטרה ספציפית או יעד מסויים שאותו חשוב לך להשיג באמצעות האירוע? אנחנו גורמים לזה לקרות. אנחנו נשאל אותך מה היית רוצה להפיק מהאירוע? איזה ערך היית רוצה להגשים באמצעותו?
אנו רואים בהגשמה של יעד זה כאתגר וכעיקר מפעלינו.
אנחנו נפעיל את כל המשאבים הקיימים להגשמת היעד; אנשי מקצוע ומומחי-תחומים, מדריכי חוויה, אטרקציות, כלים, משחקים, ערכות וארוחות ייחודיות.

תנו לנו חזון, יעד או רעיון ואנחנו ניישם.

אנחנו מתמחים בהפקות אירועים בטבע. מה שמבדל אותנו באמת הוא היכולת לקחת יעד או ערך שחשוב לך וליצור ממנו חוויה מקורית וייחודית עליה ידברו המשתתפים לאורך זמן. האירועים שלנו מותאמים לצרכי הלקוח, מאפייני המשתתפים ונושא הדגל או הקונספט שנבחר. ביכולתנו להציע את מכלול החבילה הנדרשת להפקת כל אירוע תוך שמירה על איכות וייחודיות בעת הביצוע.

ליווי אישי ומקצועי לאורך כל התהליך.

אנחנו הולכים יד ביד עם לקוחותינו ומלווים אותם לאורך כל התהליך. מחויבות ויחס אישי משלב התכנון ועד הביצוע הם עקרונות חשובים שאנו משמרים בעסק שלנו בקביעות לאורך כל השנים.
בשלב הראשון נעזור לך לבחון את מטרת האירוע בכדי שנוכל להגשים אותו בהמשך. לאחר מכן נאפיין את מרכיבי האירוע האפשריים, את הכלים,התקציב לוחות הזמנים והתהליך התפעולי שבאמצעותם ניתן להפיק את האירוע.

אל קסמי הגליל והגולן – תרצה ניב

מדריכת טיולים ומורת דרך עם רשיון משרד התיירות – תרצה ניב

תעודת מדריכת טיולים של החבל"ט/ מכללת תל חי ובעלת תואר ראשון בביולוגיה.

מאחורי כ-25 שנות עבודה והדרכת טיולים, בעיקר באיזור הצפון – הגליל והגולן, ובכלל מאוד אוהבת ומחוברת לאיזור ונהנית לעסוק בהדרכה בו. כבר שנים עוסקת בהדרכת טיולים באופן עצמאי וגם דרך גופים שונים כמו החבל"ט, קק"ל, סוכנויות שונות, קב' פרטיות של מבוגרים/משפחות בשמורת החולה ובאגמון החולה החדש וגם ב"בית דונה גרציה" בטבריה.

עבדתי בעבר כביולוגית במעבדה לחקר הכנרת, ברשות שמורות הטבע  (שמורת גמלא,שמורת החולה), בתחומי הדרכה, צפרות וצומח.

הדרכת טיולים – התמחויות מיוחדות :

 • צפרות עמק החולה ובכלל
 • סיור עומק בערי הקודש צפת וטבריה
 • סיור-סיפור במושבות הגליל
 • טיולי פריחה בהרים בואדיות ובנחלים
 • כמובן שכל מסלול ואתר באזור הצפון בנושאי טבע, היסטוריה
 • ארכיאולוגיה, התיישבות או אטרקציות אחרות לפי בחירה

הדסער

אירוח אלטרנטיבי ומודרני, פינוק מושלם בלופט מדברי

 אנחנו כאן כדי לדבר על ביחד. ביחד בחיים בכלל ובמיוחד ביחד במהלך חופשה. חיברנו את כל מה שאנחנו יודעים על חופשות ועל אנשים, ובנינו מקום שהוא כולו מקדש לביחד. מרחב אירוח, לינה וחווייה לאנשים שרוצים להיות ולבלות ביחד, לנוח ולשמוח ביחד.

השימוש שלנו בחומרים ממוחזרים, טבעיים, עץ ואבן ממשיך את השפה העיצובית הייחודית שלנו ואת הדרך שלנו אל עולם נקי, בריא ומתחשב יותר. ביחד זה קודם כל משפחה וחברות, זה קשר אנושי ומחוייבות הדדית. זה בא לידי ביטוי באירוח שאנחנו נותנים, בחומרים שמהם אנו בונים, הספקים המקומיים אתם אנחנו עובדים ואפילו עצם ההימצאות שלנו במצפה רמון. – ב’הדסער ביחד’ אתם גם נופשים וגם מצטרפים לחלק מקהילה גדולה של קיימות ועשייה מקומית.

המרחב הייחודי, הסטנדרט הגבוה, תשומת הלב לפינוקים והאווירה האלטרנטיבית – כשאנחנו בונים לעצמנו חופשה, אנחנו רוצים חופשה שכולה חוויה של ביחד.

המרחב כולל, בין היתר:

 • חללי לינה וחדרים מעוצבים עם מקלחות ושירותים לצד מרחבים להתרגעות או פעילות משותפים.
 • מטבח ובר של מסעדה מאובזר, פתוח ורחב ידיים. ערוגת צמחי תה ותבלין מגניבה.
 • פאטיו שופע ירוק עם בריכת שכשוך מחוממת, טרמפולינה, גריל אבן וטאבון בוץ.
 • שולחן פינג-פונג, מרחב השתוללות, פינת טלוויזיה, משחקים של ביחד
 • בר יין ומשקאות, ערסלים ופינת שיזוף, ספרייה ענקית (עם ספרים של “סיפור חוזר”) ו….

טוב, הבנתם את העיקרון. על העיצוב לא נרחיב כאן, כי עיצוב צריך לראות בעיניים, אז הקליקו על התמונות או הסרטון.

מסיבות וחגיגות, אירועים וימי כיף ועיון בחלל מעוצב אלטרנטיבי ומרגיע

מצאתם את המקום המושלם לאירוע שלכם – חיפשתם מיקום מקורי – יש. רחב ידיים ומעוצב – יש. וחשוב שתיהיה גם אווירה מיוחדת – יש. ואפילו אפשר להזמין תכנים וסדנאות מקוריים!

המתחם המרהיב של ‘הדסער ביחד’, פנים ופטיו שופע, מאפשר אירועים מכל הסוגים לעד כ-60 אורחים באווירה ייחודית ובפרטיות מירבית.

מסיבת רווקות או חגיגת יום הולדת, בת מצווה או יום הנישואין

על האירוע הזה כולם ידברו!

אתם מוזמנים להשכיר את המתחם או לעבור ולעיין בתכנים הנוספים שאנו מציעים לאורחינו כאן

נתראה בשמחה הקרובה

מפגשים עם תוצרת וחוכמת המדבר

הסיפור שלנו הוא סיפור ישראלי שמשלב אהבה לטבע ולמדבר עם אידיאולוגיה אמיתית של כלכלה מקומית מקיימת, כזו שהלכה ונרקמה במהלך הזמן והפכה לחלק מאיתנו: קיימות מעשית ומחזור, יינות מיקבי בוטיק בנגב, גבינות מחוות בודדים, אמנות ויצירה מקומית, ירקות אורגניים מהאזור, תרופות מצמחי מדבר ועוד

התוכן והמרחב שלנו משלבים ידע ממיטב החקלאים והיצרנים באזור. כל סדנא ומטעם נבחרו בקפידה ומייצגים את הסיפור המיוחד אותו בחרנו לספר. אלו תכנים המטיבים עם העולם. וכך גם הידיים העושות אותם. בהזמנה של תוכן וסעודה אתם מעודדים ומחזקים יצירה ועשייה מדברית מקומית, אנשים וטעמים אשר, בתורם, פותחים את ליבם אליכם חזרה.

אנחנו מזמינים את כולכם לתוכן חווייתי או סעודה – לטעום, לחוות ולהרגיש הוויה מדברית ברת-קיימא.

הצב המעופף ג'יפים ושטח

ה"צב המעופף" הינה חברת טיולי ג'יפים ופעילויות שטח שבסיסה בקיבוץ מרום-גולן.
תחומי הפעילות של החברה הינם טיולי ג'יפים, הדרכה לקבוצות, משחקי שטח והרפתקאה, ימי כיף, הפקות אוכל ולוגיסטיקה.
ייחודה של חברת הצב המעופף טמון בראש ובראשונה באיזור הפעילות:
ארץ צפון הגולן על שלל גווניה ונופיה, הכפרים הדרוזים, יערות עתיקי יומין, חיות הבר, הדי קרבות, האנשים והסיפורים הם הרקע והבסיס להתחלה טובה.

הדרכות תוכן עם חיוך, רוח הרפתקאה, אהבה לשטח והכרות עמוקה של האזור הם חלק נוסף המעצב את אופי הפעילות.

בראש החברה עומד אמיר דרורי. תושב קיבוץ מרום-גולן, איש שטח, מרחבים וחובב הנאות החיים, ששם לו למטרה להפוך את אהבתו לשטח ולאדם לדרך חיים יומיומית. כך לפני כארבע שנים החל פרוייקט "הצב" לרקום עור וגידים.
אבל האהבה הייתה קיימת שם תמיד.
לישון בשטח, לבשל על מדורות, להתחבר אל האלמנטים…לטייל ולראות.
המוטו הזה הוא שמעצב את אופי הפעילות שלנו ובזה נוכח מהרגע הראשון כל אדם שמגיע לאחת הפעילויות של ה"צב". בין אם מדובר בהדרכה מראש הר בנטל או בטיול חובק צפונות הגולן ,קשה יהיה  לכם להתעלם ולא להדבק בהתלהבות האופיינית לעשייה שלנו.
גם המדריכים והנהגים שעובדים במסגרת ה"הצב המעופף" נבחרים על פי הקו המנחה של האהבה לשטח ולאנשים והם "טיפוסים" אחד אחד. דבר שמוסיף לעושר החווייה של המטיילים.
קהל לקוחותינו הינו רב גוני וכולל  משפחות מכל קשת האוכלוסיה הישראלית, חבר'ה צעירים ברוחם, חברות נוער מקיבוצים ותנועות, ארגוני עובדים, חברות היי-טק ומטיילים פרטיים מהארץ ומחו"ל.  לכולם מכנה משותף אחד והוא האהבה והרצון לבלות עוד רגע, שעה או יום במסעות הטבע.

מחירון

שעת נסיעה נוספת

מחיר רגיל: 200 ש"ח.

גני יהושע – פארק הירקון

פארק גני יהושע חולש על שטח של 3,750 דונם,והוא משתרע ממחלף גהה במזרח ועד שפך הירקון במערב.

עוד בימיה הראשונים של מדינת ישראל החליט דוד בן גוריון, להקצות את שטח הפארק לרשות עיריית תל אביב תמורת לירה אחת לדונם, וכי בתחום שמשני צדי הירקון לא ייבנו בתים, והאזור יישאר פתוח ויהיה מרכז השטחים הירוקים של העיר.
במהלך השנים עובד השטח על ידי חקלאים שנאלצו בשנות ה-60 להתפנות מהמקום. בסוף שנות ה-60 החליט ראש עיריית תל אביב,מר נמיר,להטיל על משה עקרון את הקמת הפארק.
המשך הקמת הפארק היה בימיו של יהושע רבינוביץ, ראש עיריית תל אביב בשנים 1974-1969, שעל שמו נקרא הפארק "גני יהושע" . לימים הפך משה עקרון למנכ"ל הפארק הראשון.

עם השנים התפתח הפארק בשטחים שבמערבו ובמזרחו,הוקמו בו הגנים הייחודים , שוקם אתר שבע טחנות והושלם פרויקט "ראש ציפור" (המרחב בין נחל איילון לירקון) שהפך ממקום פרוע לאזור מטופל ומטופח.
האזור הפעיל ביותר בפארק נמצא בעיבורו ומשתרע על שטח דשא של כ-2,000 דונם מתוכם כ-1,200 דונם של מדשאות, והיתר חורשות, שיחים, ערוגות, פרחים ומתקנים שונים לרווחת הקהל.

להשקיית הפארק נדרשת כמות של כ-7,000 מ"ק מים שפיכים בשנה.
בעתיד מתוכננת הקמת מערכת השקיה שתתבסס על קולחים מטוהרים שיגיעו מאזור רמת השרון ורמתיים.

ברחבי הפארק ניתן למצוא מגוון אתרים לפעילויות שונות כמו:אזור לפיקניקים, מסלולי ריצה והליכה ושבילי רכיבה על אופניים החולפים ברחבי הפארק.
גם נכים, חברי אגודת "אתגר", מגיעים לפארק לרכיבה על אופניהם.
להורים ולילדים יש מלבד מדשאות וגני שעשועים, אזור באגם הפארק שבו הם יכולים להאכיל עופות מים ולוטרות.
הפארק קולט מדי שנה מאות אלפי מבקרים בסופי שבוע, בחגים ובאירועים מיוחדים.

במדשאות שבתאטרון הפתוח נערכים מופעי מוסיקה תחת כיפת השמים ,של אמנים מהארץ ומהעולם.
גם קבוצות כדורגל מתאמנות במקום, תנועות נוער מקיימות פעילויות שונות וגופים שונים עורכים ימי כיף.
פארק הירקון מציע למבקרים בו שלל אפשרויות לבילוי משפחתי, באזורים הפתוחים ולאורך הנחל.

צימר נוף גפנים

בין כרמים ושדות, בעמק האלה, במושב עגור נמצא לו צימר זוגי קסום עם נוף פסטורלי הצופה על כרם משפחתי המנוהל ע"י היינץ ולאה מטלר. היינץ – עלה משוויץ לפני כ-30 שנה וכיום מנהל את יקב הבוטיק המשפחתי, שבו גדלים ענבי קברנה סובניון ופטיט וורדו. לאה – ציירת וקרמיקאית מזה שנים ואת עבודותיה ניתן לראות במקום. הצימר ממוקם על גג עם מרפסת רחבת ידיים הצופה אל הכרם ומוקף בגינה עשירה בצמחי תבלין ובוסתן פירות.

האירוח בצימר כולל:

 • מטבחון + מקרר
 • פינת קפה ותה צמחים טריים מהגינה
 • פינת אוכל
 • מקלחת ושירותים
 • טלוויזיה בכבלים
 • מיזוג אויר
 • פרגולה

ניתן להזמין בתאום מראש:

 • ארוחת בוקר עשירה תוצרת הבית
 • סלסלת פיקניק הכוללת לחמים וירקות טריים, גבינות וריבות תוצרת עצמית, יין המיוצר במקום.
 • ארוחת ערב בשרית/חלבית
 • סיור ביקב המשפחתי המאפשר הצצה לעולם היין הכולל טעימות של יין וליקרים ומלווה בהסברים על התהליכים השונים בייצור היין והגראפה.

המקום נמצא בלב פארק בריטניה, בחבל עדולם ומציע שפע של מסלולי טיול ורכיבה על אופניים.
ניתן לקבל המלצות לטיולים ולסיורים כולל מפות, אפשרות להשכרת אופניים

מייל: mettler.winery@gmail.com

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – צימר נוף גפנים)

מתחם הקטר 70414

סיורים במתחם הקטר

במתחם הקטר 70414 ניתן ליהנות מסיורים מודרכים, המספרים את סיפורה של תחנת הרכבת התורכית מאז ועד היום. הסיור מלווה על ידי מדריך – המספר על ההיסטוריה והמורשת של המקום, מרחיב את הידע ומספק חוויה משלימה ומרתקת.
במסגרת הסיור תבקר הקבוצה בשלל אטרקציות ונקודות האתר, ביניהן: מיני מוזיאון אינטראקטיבי של רכבת ישראל, קרון הטרקלין- קרון מיצגים המספר את סיפור הרכבת בארץ ישראל, קטר הקיטור המקורי, תערוכה לתולדות באר-שבע ועוד…

 

(קרדיט: תוכן – מתחם הקטר 70414, תמונות- אבי פז)

מוזיאון המרציפן

זרעי שקד תבור נטעו ב-1998 עת הוקם מוזיאון המרציפן בכפר תבור.

מוזיאון המרציפן היה מקום ייחודי אשר הביא חידוש מרענן לעולם האטרקציות בישראל בדמות חוויה צבעונית ומתוקה המשלבת תוצרת מקומית מקורית עם זמן איכות ויצירה משפחתי.

זרעי שקד תבור נטעו ב-1998 עת הוקם מוזיאון המרציפן בכפר תבור.

מוזיאון המרציפן היה מקום ייחודי אשר הביא חידוש מרענן לעולם האטרקציות בישראל בדמות חוויה צבעונית ומתוקה המשלבת תוצרת מקומית מקורית עם זמן איכות ויצירה משפחתי.

עד לשנת 2010 תוצרת המפעל הקטן נמכרה רובה ככולה בכתליי המקום בכפר תבור. אז הוחלט על יציאה אל מחוץ לחומות הישוב והוקם המותג "שקד תבור".

עם השנים הרחיבה שקד תבור את יריעת מוצריה וכיום הינה מותג מוכר בשוק הטבע ובקרב נקודות מכירה מיוחדות אשר משווק מתוצרתו שלו וכן תוצרת משובחת של יצרנים נוספים מן הארץ והעולם.מרכז המבקרים שוכן בסמוך למפעל שקד תבור ומתחם יקב תבור אשר בכפר תבור.

במקום תמצאו את חנות המפעל בה כל תוצרת שקד תבור ויצרנים אורחים אחרים, וכן תוכלו לשמוע ולהכיר את עולם התוכן של שקד תבור והסביבה.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – מוזיאון המרציפן)

יקב טורא

יקב טורא הוא יקב-אחוזה משפחתי (Estate Winery) ואחד מיקבי הבוטיק המוקפדים ביותר בארץ. היקב הוקם בישוב רחלים על ידי ורד וארז בן סעדון בשנת 2003. כרמי היקב נטועים בישוב  ברכה שבשומרון בגובה 850 מטר מעל פני הים, המאפשר אקלים אופטימלי לגידול ענבי יין משובחים. המבחר  של יינות היקב מיוצר באהבה, התמדה וסבלנות. הם בעלי גוף מלא, עושר פירותי, ויוצאים לשוק לאחר התיישנות ממושכת במרתפי היקב.

כיום ישנה התייחסות רצינית מאד למשמעות של סוגי הקרקע בכרם, זוית החשיפה לשמש, הרוחות והכיוון שלהן, האקלים והמיקרו-אקלים, גובה הכרם מעל פני הים והשפעתם על הענבים והיינות. ככל שעולים לגובה יורדות הטמפרטורות אך החשיפה לשמש עולה. ברוב אזורי היין בעולם, מפסיקים לשתול כרמים בגובה של 1000 מטר – מעבר לגובה הזה הקור משפיע לרעה על הבשלת הענבים.

הכרמים של יקב טורא התגלו ככרמים מהאיכותיים ביותר בארץ. הם נהנים מטרואר ייחודי ונדיר ומתנאי גידול אולטימטיביים. תנאים אלו נובעים ממיקומו של הכרם על הר בגובה 850 מטר, החשוף לרוח המערבית. הערפל השורה על הכרם עד שעות הבוקר המאוחרות ומזג האויר במקום (16 מעלות בלילות הקיץ עם לחות של 98%, ומינוס 4 מעלות בחורף ולפעמים גם שלגים) חברו יחד עם אדמת הטרה-רוסה הסלעית ומעניקים לענבים איכות יוצאת דופן שהפכה לשם דבר באזור וברחבי הארץ. מסתבר שההבדל בטמפרטורות בגובה הרב עושה את ההבדל. הגפנים עשירות יותר ובעלות גוון וארומה עוצמתיים יותר, מה שמשפיע על איכות היינות ותורם לקשת רחבה של טעמים מודגשים.

את הכרמים הראשונים נטעו ורד וארז בן סעדון בישוב ברכה בשנת 1997, כאשר בשלב הראשון נטעו 20 דונם. מאז ועד היום ניטעו כרמים רבים נוספים. בסך הכל יש ליקב טורא 560 דונם כרם יין מהזנים: קברנה סובניון, קברנה פרנק, מרלו, שירז, פטיט ורדו, פינו נואר ושרדונה,סובניון בלאן, גוורצטרמינר וויוניה.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – יקב טורא)

הקרון להנצחת השואה

הנכם מוזמנים לתאם סיור מודרך בקרון רכבת שהובא מגרמניה ואשר שימש להסעת יהודים בדרכם האחרונה.

היחיד מסוגו וכמותו בארץ ואחד מתוך 24 קרונות מוזיאוניים בעולם.

המיזם כולו נעשה בהתנדבות. הביקור כולל הרצאה והצגת מסמכים ואביזרים. בסיור בקרון תנסו גם לחשוף את שלושת מגיני הדוד שנחרטו בו על ידי מסגר יהודי עובד כפייה.

משך כל הסיור כשעה+. לא מומלץ מתחת לגיל 17.

כנסו www.ha-karon.co.il ותאמו בפרטי בפייס karonshoanetanya או בנייד 052-2519484 . המקום מונגש למוגבלי ניידות.

תרומה 5 ש' למבקר. תרומה קבוצתית מרוכזת ניתנת קבלה.

רוני והצוות.

מוזיאון תולדות ירושלים בימי בית ראשון

ירושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, רושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, עיר של מלחמות ושלום. מרכז אריאל הוא מרכז ייחודי המפגיש את המבקרים עם תקופה חשובה זו.

במרכז, היושב ברובע היהודי, ניתן להתרשם מתערוכת קבע של ממצאים ארכיאולוגיים, דגם בנוי של העיר, ומיצג חדש ומרגש הנקרא "הרוח שהחומר", החושף את סוד קסמה של ירושלים .

"הרוח שבחומר" מיצג אורקולי מלווה צייר המבקש לצייר את יצירת חייו, את ירושלים, ולהאיר בצבעים את סודה. בדרכו הוא פוגש בדמויות ובאירועים אשר הותירו חותם לדורות. איורי אנימציה מרהיבים מלווים אותו במסע אחר הרוח שבחומר. החזיון מוקרן בעברית ובאנגלית.

דגם העיר – דגם בנוי של ירושלים בסוף תקופת הבית הראשון. במבט-על ניתן להתרשם מבתיה,מחומותיה ומבית המקדש, ולחוש כפוסעים בין סמטאותיה.

תערוכת קבע ובה מוצגים (לא מקוריים) הממחישים את חיי היומיום בתקופה: תכשיטים, כתובת השילוח מנקבת חזקיהו, בולות, ברכת הכוהנים מקברי כתף הינום ועוד. וכן המחשות, דגמים וצילומים המאפשרים הבנה והכרות מעמיקים עם ירושלים של תקופת המקרא.

במקום הדרכה פעילה ליחידים, לקבוצות ומשפחות.

יקב רוגלית

יקב רוגלית – יקב בוטיק

היקב נמצא במרתף שניבנה בשנות ה 50 בחצר הבית הצופה אל נוף עמק האלה הפסטורלי ומספק חוויה כפרית יחודית ומשפחתית .

היקב מיצר יינות אדומים מענבים מאזור עמק האלה הידוע במסורת היסטורית של גידול גפנים ויצור יין באזור זה הקיימת כבר 3000 שנה .

ניתן להגיע לסיור ביקב וטעימות יין גבינות ולחמים בתאום מראש.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – יקב רוגלית)

 

נופי מלח

בואו איתנו לחוויה יוצאת דופן – שייט מודעות בסירת מנוע קטנה לנופי המלח הקסומים: ארובות מלח, נטיפי מלח ויהלומי מלח מושלמים הם רק חלק קטן מתופעות הטבע הקסומות שהטבע מציע לנו כאן.

מוזיאון ידידי ישראל

מוזיאון ידידי ישראל הינו מוזיאון חדש אשר נפתח בשנת 2015 הממוקם בליבה של מרכז העיר ירושלים. המוזיאון מציג רובד נוסף בסיפור הציוני ובדרך להקמת מדינה, ומביא את סיפורי הגבורה של ידידי ישראל הלא יהודים לדורותיהם שתמכו בציונות ועמדו לצד היהודים לאורך ההיסטוריה. הסיפור מסופר על ידי קפיצה בין תקופות זמן שונות שבכל תקופה מוצגות הדמויות שעמדו לצד היהודים ובתרומתם עבור העם היהודים והקמת המדינה היהודית. המסע מוצג באמצעות טכנולוגיה פורצת דרך שדרכו נחשפים הסיפורים מימי המקרא ועד המאה ה20.

הסיור במוזיאון הינו חוויה אינטראקטיבית רב חושית יוצא דופן שאין דומה לו בארץ. במוזיאון ישנם שבעה מיצגים המשלבים טכנולוגיות תלת ממדיות, מסכי מגע והכל תוך כדי שימו באלמנטים ייחודיים מהמתקדמים בעולם, לרבות פיתוח טכנולוגי אור קולי ייחודי שפותח במיוחד עבור המקום. המוזיאון מספק למבקרים חוויה קבוצתית ויזואלית ורגשית ומוביל אותו אל מסע בעקבות ההיסטוריה.

המוזיאון מיועד לקהלי יעד רבים ומגוונים בזכות ייחודיות המיצגים המסרים וחוויות המבקר המוצעת במקום, ועד כה ביקרו במוזיאון מאות אלפי מבקרים. הסיור במוזיאון אורך כשעה ומלווה על ידי מדריך, כאשר סיור יוצא כל 15 דקות ומכיל עד 25 איש בקבוצה. הסיור מוצע ב-16 שפות שונות ביניהן עברית, אנגלית, ספרדית, רוסית ועוד. במתחם המוזיאון ישנם גם חנות מתנות ובית קפה כשר אשר ממוקמים בתוך מבנה היסטורי.