+הוסף פעילות
לוגו נקודה ישראלית

הכוורת – בית חורון

הכוורת היא מרכז מבקרים לגידול דבורים וייצור דבש, הממוקמת ביישוב בית חורון ופונה אל הנוף  המרהיב של הרי בנימין.
במרכז המבקרים נחשף המבקר לעולמן המרתק של דבורת הדבש, ומקבל הצצה נדירה לתהליך גידול הדבורים, מבנה הכוורת, ציוד הדבוראי, חדר הרדייה ותהליך רדיית הדבש.
בכוורת חנות בוטיק בה תוכלו לרכוש ממגוון מוצרי המכוורת: דבש מפריחות שונות, בירה דבש, נרות משעוות דבורים, סבונים וגם תכשירי מרפא מדבש ודונג.

מרכז פעם

מרכז "פעם – חוויה יהודית ירושלמית" הינו מרכז מבקרים תיירותי-קהילתי בשכונת הבוכרים ובשכונות שסביבה. המרכז, המופעל ע"י המינהל הקהילתי בוכרים-גאולה, מקיים סיורים בין הסמטאות הציוריות ומפגשים מיוחדים עם דמויות מהשכונה. המסע המיוחד בזמן פותח למבקרים צוהר לעולמם של תושבי השכונה והשכונות הסמוכות לה, אז והיום: מדור המייסדים וגדולי ישראל שחיו כאן בדורות הקודמים, ועד עקרות הבית המשמרות גם בימינו את הטעמים והניחוחות הייחודיים למקום. הביקורים במבנים ההיסטוריים שהפכו לסמל, המראות והקולות מהעבר יוצרים קסם מיוחד שטעמו נותר לשנים ארוכות. את הסיורים מנחים מדריכים מקצועיים שגדלו בשכונה ויודעים להנחיל למבקרים את הרוח והאווירה הנדירות שלה. "מרכז פעם" ממוקם ב"בית דוידוף" – מבנה מפואר בעל ארכיטקטורה יוצאת דופן, ששימש כביתו של יוסף דוידוף, ממנהיגי קהילת טשקנט שעלה ארצה והתיישב בשכונה.

צימר ואירוח בדואי בגליל-המאהל של סבתא

שבט אלהייב-רומת אלהייב הוא כפר בדואי בגליל התחתון הממוקם בבקעת בית נטופה, מצפון לציפורי, השייך למועצה אזורית אל-בטוף. היישוב הוקם בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20 על ידי בני השבט . והיום מונה כי 2000 נפשות,ורוב אנשיו משרתים בכוחות הבטחון.
סמוך לכפר נמצאת חרבת רומא-על שם היישוב היהודי "רומא" תקופת בית שני.
בשלהי התקופה העות'מאנית בארץ ישראל, נדד שבט אלהייב לצפון ארץ ישראל והתיישב בשולי עמק החולה. בימי המנדט הבריטי רכשו בני השבט קרקעות באזור.חלק מבני השבט נשארו בכפר טובא זנגרייה, וחלקם רכשו אדמות בבקעת בית נטופה ובבית זרזייר-נהלל.
בקרבת היישוב נמצאת אנדרטת הלוחם הבדואי.

מרתף יינות התבור

מרתף יינות התבור הינו יקב בוטיק המייצר יינות בהליך טבעי. היקב הוקם בשנת 1999 במושבה הותיקה והפסטורלית כפר תבור שבגליל התחתון, ע"י שימי אפרת, סגן אלוף במילואים.

אהבתו של שימי ליין החלה עוד בילדותו שבמרוקו. בתור ילד נחשף לשיטות הייצור הביתיות והטבעיות בהן השתמשו יהודי מרוקו לייצור יין- את שיטות אלה לא נטש עד היום. במשך שנים ייצור היין היה תחביבו, עד שלאחר שחרורו מהצבא החליט להקים את היקב עליו חלם במשך שנים

אנו מתמחים בייצור יינות אדומים (מרלו וקברנה סוביניון) ולבנים (סוביניון בלאן), בכמות מצומצמת ובאיכות גבוהה מענבים שגדלו בכרמי כפר תבור.

שיטות הייצור הינן מסורתיות והטיפול הוא מסור וקפדני החל מהבציר הידני של הענב ועד לתהליך הביקבוק, כך שהמרקם, הטעם והניחוח הטבעי של העינב נשמרים.

היינות שלנו מכילים חומרים טבעיים בלבד (ללא משמרים כלל), ואינם עוברים תהליך סינון- על כן מתאימים גם לקהל הטבעוני.

במסגרת ביקורכם תשמעו מפיו של שימי הסבר על תהליך הייצור, הכולל טעימות יין. אנו מארחים החל מזוגות בודדים ועד לקבוצות של 15 איש לערב גבינות ויין הכולל הרצאה על עולם ותרבות היין. יש לתאם מראש.

מלבד היינות, היקב מציע ליקרים במבחר טעמים, זיתים ביין מתוצרת בית ודבש.

נגב ZOO

גן החיות "נגב zoo" הנו גן החיות הגדול בנגב ומשתרע על שטח של כ- 50 דונם, הגן נמצא במבואותיה המערביים של העיר באר שבע לא הרחק מבית הספר הטכני של חיל האוויר ובסמוך לחווה החקלאית ולכפר רפאל.
המסלול בגן הנו מסלול מעגלי החולף על פני כל התצוגות וכל הגן ומתקניו מונגשים באופן מלא לנכים.

בגן מוצגים כ- 130 מינים שונים של עופות, יונקים וזוחלים מהארץ והעולם, חלקם נפוצים ומוכרים, חלקם נדירים ביותר כמו האריות הלבנים היחידים בארץ ! אשר נכחדו מהטבע וחיים אך ורק בגני חיות וחלקם בסכנת הכחדה. מרבית בעלי החיים שוכני הגן נולדו בשבי ורגילים לנוכחות בני אדם בקרבתם, אולם חלק מבעלי החיים הנן חיות בר אשר הובאו לגן מהטבע ע"י פקחי רשות הטבע והגנים ואנשים פרטיים לצורך קבלת טיפול רפואי לאחר שנמצאו פצועים בשטח, בגן הם זוכים לקבלת טיפול רפואי ובמידת הצורך גם שיקום ולאחר מכן, את הבריאים שניתן להשיב לטבע אנו משחררים ואילו השאר משתלבים בתצוגות הגן. אחד מהדברים המייחדים את הגן הוא בכך שקהל המבקרים יכול להתבונן בבעלי החיים מקרוב מאוד ובכך להבחין בפרטים קטנים וחשובים המאפיינים אותו.
ייחוד חשוב נוסף הוא, שבניגוד לגני חיות אחרים אנו דווקא מאפשרים האכלה של בעלי החיים באוכל מיוחד אותו ניתן לרכוש בכניסה לגן ובכך נהפך הביקור בגן לחוויה מיוחדת בה נוצר קשר בין המבקרים לבעלי החיים.
בגן תראו את האריות הלבנים היחידים בארץ מקרוב מאוד…..
במקום קיימת פינת ליטוף חדשה עם עיזים גמדיות וסוסים ננסיים, חוויה מדהימה לכל מבקר !
כחלק מתפיסת עולמנו, הדוגלת בקידום וחינוך לסבלנות וסובלנות בין האדם לחברו ובין האדם לסביבתו מתוך כבוד והבנה, הגן מקיים שיתוף פעולה פורה עם מספר עמותות וארגונים העוסקים בשיקום מבוגרים ונוער בעלי מוגבלויות ומסייע בכך באמצעות שילובם בעבודות החזקת הגן ובטיפול בבעלי החיים.
כל הכנסות הגן מיועדות לטיפול בבעלי החיים ולפיתוחו.
דרכי התקשרות
כתובת: דרך אילן רמון 5 באר שבע
טלפון 08-6414777
פקס 08-6442530

בית הבד ארץ גשור

שמן ארץ גשור מציג תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית איכותי

כמו בתחום היין, גם בתחום שמן הזית התרחשה בשנים האחרונות מהפכה. הצריכה הגוברת והשימוש הנפוץ בשמן, יצרו צורך אמיתי בהבחנה בין השמנים השונים, בבחירת האיכותיים והבריאים שביניהם ובהתאמה מושלמת לשימושים שונים במטבח אנין הטעם. שמן ארץ גשור מקיבוץ גשור בדרום רמת הגולן, הוא הראשון בתחומו, המיישם בייצור השמן שיטות גידול קפדניות ומתקדמות שאומצו מתחום גידול הענבים ליין ובכך, עונה לצורך הגובר בסדרת מוצרי שמן זית זניים איכותיים. בעולם מוכרים כאלפיים זנים של זיתים שפותחו באופן שיתאים לסביבה ולהעדפות של האנשים באזורים השונים. כדי להביא לקהל מגוון רחב של טעמים נטענו בגשור, שבדרום רמת הגולן, מעל חמש מאות דונם של כרמים עם עשרה זנים שונים של זיתים, כל אחד עם טעמים וארומות האופיניים לו. הכרמים מטופלים עם דגש על איכות המוצר הסופי.

העצים עוצבו למסיק ממוכן עם בצרת ענבים שהותאמה למסוק את הזיתים כמו בכרמי הענבים. אנו עוקבים אחר ההבשלה של כל זן ומוסקים כל אחד בדרגת ההבשלה המתאימה לו כך שהארומות הייחודיות לו יבואו לידי ביטוי בצורה מקסימלית. קביעת המועד המדויק למסיק מתאפשרת בזכות השימוש בבוצרת המכנית. היעילות הגבוהה המושגת בדרך זו מצמצמת את מספר השעות העובר מהרגע בו נימסקים הזיתים ועד לרגע עצירת השמן בבית הבד.

טעמתם פעם שמני זית במגוון טעמים?

אתם מוזמנים ליהנות מסיור חווייתי אשר יכניס אתכם לעולמו המרתק של שמן זית ארץ גשור.
הביקור מיועד לכל המשפחה ומשלב צפייה בתהליך המתקדם של עצירת השמן האיכותי (בעונת המסיק), צפייה בסרט "סיפורו של שמן ארץ גשור" וכמובן טעימות ממגוון השמנים הזניים תוך הכרת השימושים והארומה הייחודית לכל זן.

הפעילויות עונתיות ומתאימות למבוגרים ולילדים, חובבי טבע וחקלאות. בבית הבד תכירו תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית זני איכותי, לפיה קיימת שליטה מוחלטת על תהליך ייצור השמן, מגידול השתילים ועד לבקבוק, תפיסה אשר הופכת את השמן לאיכותי ובריאותי בקנה מידה עולמי. השליטה בתהליך מתחילה בקביעת מיקום הכרמים, דרך ייצור עצמי ומוקפד של השתילים, ועד תהליך המסיק, ייצור השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה מיוחדים. תהליך ייצור מתקדם זה, מאפשר לנו לשמר את איכות השמן ולהבטיח את שמירת הטעם והארומה הייחודיים לכל זן.

התנדבות בארגון לקט ישראל

לקט ישראל הוא הארגון היחיד בארץ שכל עיסוקו הצלת מזון, למען הזקוקים לו. הארגון קוטף עשרות אלפי טון של תוצרת טרייה ואוסף ארוחות מבושלות ומעבירם באמצעות מאות עמותות לכ-175,000 נזקקים בכל רחבי הארץ.

הארגון מקיים מגוון רחב של פעילויות להצלת מזון ממגוון מקורות: קטיף תוצרת חקלאית עודפת ואיסופה מחקלאים, קטיף בשדות לקט ישראל וכן איסוף עודפי מזון מבושל. המזון המבושל מועבר ממקורות שונים כגון: חברות הסעדה, מלונות, בסיסי צה"ל, משטרה ועוד. כל עודפי המזון מועברים תוך הקפדה על כללי בטיחות מזון באמצעות עמותות, לאוכלוסיות שידם אינה משגת.

הצטרפו לעשרות אלפי מתנדבים שמאפשרים לנו להציל יותר עודפי מזון טריים, מזינים ואיכותיים וכך להמשיך ולסייע לאלפי נזקקים בכל הארץ

 

קטיף ירקות ופירות

קטיף תוצרת חקלאית המועברת באמצעות עמותות, למאות אלפי נתמכים בכל הארץ.  חוויה מהנה ומיוחדת של קרבה לאדמה ולטבע יחד עם ההתרגשות שבתרומה ובנתינה לזולת. פעילות חברתית מגבשת למשפחות וקבוצות. ההתנדבות בעלות סמלית של 20 ₪ למתנדב.

במושב נהלל ובסמוך לקבוצת שילר * א'-ה' בין השעות 8:00-16:00 * מתאימה לילדים מכיתות ה’ ומעלה

לפרטים והרשמה: 09-7909202  volunteer@leket.org

*התנדבות בקבוצה הינה במינימום עלות של  500 ₪ לכיסוי העלויות

לטייל בעמק המעיינות עם סופי

עמק המעיינות , עמק בית שאן יושב על הבקע הסורי אפריקאי ומכיל בתוכו, מעיינות רבים,צמחייה ובעלי חיים בעיקר את הציפורים הנודדות המבלות איתנו את חודשי החורף בבריכות הדגים.  העמק חובק היסטוריה ארוכת שנים של התיישבות לאורך כל התקופות, סיפורי מקום של הנוסעים בדרך והחלוצים שהביאו פריחה ושגשוג.

המוזיאון לתרבות האיסלם

יד ל.א. מאיר, המוזיאון לאמנות האסלאם, נחנך ב-1974 בירושלים, במטרה להציג את אמנות האסלאם בתפארתה. המוזיאון שם לו כיעד לעסוק בפעילות איסוף, שימור והצגה של פרטי אמנות וארכיאולוגיה המייצגים את אמנות האסלאם על פני כל התקופות, הכיבושים וחילופי השלטון שהתחוללו בהיסטוריה המוסלמית, החל מהמאה השביעית ועד המאה ה-19.

ב-40 שנותיו, המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים קנה לו שם כמשכן לאחד האוספים החשובים מסוגו בעולם, והוא היחידי מסוגו בארץ. אוספי הקבע המוצגים בו מעניקים פריסה רחבה ומבט עומק לאוצרות האמנות מן המרחב המוסלמי שהשתרע ממצרים, סוריה, עיראק, איראן, תורכיה, הודו, אפגניסטן וספרד. אוצרות אלה ובהם דפי קוראן עתיקים, חפצים שימושיים, כלי חרס, מתכת וזכוכית, תכשיטים שטיחים ועוד, משקפים את עושר הצורות והסגנונות האופייניים לאמנות האסלאם.

למן ייסודו, המוזיאון ראה כתפקידו לעודד ולפתח מחקר ולימוד של אמנות האסלאם, ותפש את ייעודו כמגשר ומעמיק את ההבנה בין יהודים וערבים החיים זה לצד זה. כיום, ביתר שאת, מציע מוזיאון האסלאם המתחדש בירושלים למבקרים פרספקטיבה חדשה להבנת הציוויליזציות האסלאמיות, מתוך דיאלוג עם אמנות עכשווית ובאמצעות שיח בין תרבויות, הערבית והיהודית.

כמרכז תרבות וחינוך, המוזיאון הוא אתר חי ותוסס המציע חוויה רב תחומית ומהווה מוקד משיכה
לקהלים ערבים ויהודים. בין השאר, המוזיאון רואה כמשימתו להתוות את החוטים המחברים בין התרבות הערבית ושפתה ובין התרבות של יהדות מדינות צפון אפריקה וספרד שפעלה בהשפעתה. כאכסניה למפגש בין תרבותי של אנשי רוח, סופרים ומשוררים, אמנים ומוסיקאים, המוזיאון מהווה השראה ליצירה, ומקדם שיח המושתת על סובלנות, דיאלוג כבוד הדדי ושוויון. בכל אלה מבקש המוזיאון להטביע את חותמו בישראל ובאגן הים התיכון.

המוזיאון נתמך על ידי משרד התרבות, משרד החינוך ועיריית ירושלים.

בית מורשת יהדות תימן ומורשת העיר, והארכיון ההיסטורי ראש העין

בית מורשת יהדות תימן שוכן במבנה מנדטורי שהוכרז לשימור על-ידי הרשות המקומית. המבנה עבר תהליך שיקום והתאמה, וכיום משמש משכן קבע לבית מורשת יהדות תימן ולבית `יד לבנים`. המבנה בבעלות העירייה ומנוהל על ידה.

המבנה הוא שריד של בסיס התחזוקה של חיל-האוויר הבריטי משלהי תקופת המנדט. עם הקמת המדינה הפך המחנה הבריטי הנטוש למחנה מעבר לעולים מתימן (1949 – 1950), ואז שימש מבנה זה בית תינוקות. עם הקמת היישוב ראש העין בראשית שנות החמישים, שימש המבנה לצרכים שונים: מגורים זמניים לעולים, בית-ספר לבנות, מחסן מועצה ותחנת כיבוי-אש.

בשנות התשעים החלה הרשות המקומית, בשיתוף עמותת בית מורשת, לשקם ולשפץ את המבנה, על מנת להשמישו כמבנה ציבור. בשנת 2004 בקירוב עבר בית מורשת למשכן זה, לאחר גלגולים במבנים אחרים ברחבי העיר.

בימים אלו שוקדת העירייה על הכנת פרוגראמה חדשה למבנה ולתכנים.

המבנה נמצא בלב לבו של הגרעין ההיסטורי של היישוב, בסמיכות למוסדות ציבור חשובים בעיר, על צירי תחבורה ראשיים, ועל תוואי היסטורי-תיירותי משולט.

בבית מורשת מוצגים ושמורים אוספים הנוגעים ליהדות תימן ולתולדות ראש-העין כגון: כתבי יד, תכשיטים, תצלומים, טקסטיל, חפצים – כלי בית ועבודה, ספרים, מסמכים מראשית היישוב, קלטות אודיו-ויזואליות ועוד.
בבית מורשת תערוכת קבע, המציגה את חיי היהודים בתימן, השיבה למולדת והקליטה בה, וכן ציוני דרך בהתפתחות העיר. במקום נערכות גם תצוגות מתחלפות.

בית מורשת מארח קבוצות, משפחות ויחידים, ומציע מגוון פעילויות וסיורים מודרכים בבית מורשת ובאתרים שונים בעיר:

 • מקיים אירועי תרבות הפתוחים לקהל הרחב: הרצאות, סדנאות, ימי עיון וכנסים.
 • נותן שירות למגוון רחב של פונים, המתעניינים או חוקרים את יהדות תימן או סיפורה של העיר.
 • משכיר את המקום לאירועים פרטיים, שתוכנם מתאימים לרוח המקום.
 • הקהילה המקומית שותפה לפעילויות בבית מורשת – בתיעוד ובחקר מורשת יהדות תימן וראש העין, בטיפול באוספים, בארגון אירועים וכדומה.

ניתן לקיים במקום בתשלום: אירועים, חינה, תערוכות, הרצאות, כנסים, ימי עיון, שבתות חתן/כלה, ימי הולדת.

הגדת חבל ימית

סיפור מרגש של עבר, הווה ועתיד השזורים יחדיו בחלומות של מתיישבים.

זו לא רק נוסטלגיה, אלא רצף של ערכים: התיישבות, חלוציות, הפרחת השממה, ויתור על הבית למען השלום ואהבת ארץ ישראל.

המוזיאון הפתוח- נגבה

ב12/7/48 הקרב נטה לרעתנו.ההפגזות וההפצצות שהחלו ב06:00 בבקר חרשו את אדמת נגבה.להקות ספיטפיירים וליסנדרים מצריים באו גלים גלים והמטירו אש. שתי סוללות התותחים ומרגמות ירו אש מהירה ולוחמי נגבה-חסרי אונים. גל אחרי גל של חי"ר נהדף

וצוות הפיאט עם משליכי בקבוקי מולוטוב בלמו את הטנקים.קשר האלחוט נדם. הרסיסים קיצצו את האנטנות ותחושת היאוש החלה להתגנב אל הלבבות של המגינים.

כבר איבדנו 5 הרוגים ושישה עשר פצועים. קובה וילן המפקד מספר:

"נכנסתי לבונקר של הפצועים, ובידי ארגז רימוני מילס.לכל אחד הנחתי ביד את הרימון .

אמרתי: לאחר שהמצרים הורגים אותנו הם מתעללים בגופותינו.זה פוגע במורל העם.

אסור לנו לתת להם את הסטיספקציה(נחת) להראות את גופותינו. אתם יודעים מה לעשות עם הרימון כשתשמעו בחוץ קולות בערבית.

אחרי כשעתיים הם החלו בנסיגה. שבתי ואספתי את הרימונים מן הפצועים.

המוזיאון הפתוח- נגבה הינו מסגרת מורשתית, המהווה מוקד לעשייה חינוכית ותיירותית.

בהגדרתו המשפטית הוא "מוזיאון פרטי" של הקיבוץ , מפני שאינו עונה על קריטריונים הקשיחים של איגוד המוזיאונים או של אגף המוזיאונים של משרד החינוך.

בהיותו אתר מורשת פרטי אין הוא מוזיאון של משרד הביטחון, אף על פי שמהווה אבן שואבת ליחידות צה"ל רבות, וזאת בזכות סיפור מעשי גבורה של ותיקי הקיבוץ.

                                           

המטרות

הנחלת הערכים החינוכיים המהווים נדבכי יסוד במורשת הציונית:

א)עליית חניכי "השומר הצעיר" מפולין לארץ- 1933.(תנועה מגשימה ולא רק מטיפה…)

   ("תיקון האדם" כמפתח ל"תיקון העם" היהודי).

ב)הכשרה והכנות לעלייה על הקרקע בראשל"צ ("גבעת גנים" בנחלת יהודה).

  (רכישת ניסיון קיבוצי חברתי- חקלאי)

ג)"חומה ומגדל"- העלייה על הקרקע ב1939, השתלבות  במרחב.

  (בניית יחסים תקינים עם השכנים ועם הבריטים).

ד)מלחמת העצמאות- עמידת המגינים נגד הצבא המצרי הסדיר.(עמידה  כנגד כל הסיכויים)

ה)שיקום הדרגתי – התגברות על אבדן 14 חברים ועל מכשולים חברתיים וכלכליים.

                           (עקשנות ואמונה בעתיד טוב יותר למרות  המצב הקשה) 

השיטה

ה"נשק הסודי" הוא סיפור מתח, ויש לנו 12 שעות הדרכה  בשני המעגלים-החיצוני והפנימי. כל קבוצה בוחרת בצורה ארגונומית את מה שמעניין את הנפש הקולקטיבית…

המעגל החיצוני:

סיור באוטובוס של המבקרים בעיבדיס (קרב בן 60 שעות),

גבעה 105 (כיום גבעת תום ותומר),(לידתם של " שועלי שמשון")

גבעה 113-(גבעת ארנון)- הפריצה לנגב (מכתב המוות של יעקב ארנון)

מצודת יואב(מבחוץ)-מעשה הגבורה של "ג'אנה הגרוזיני"-גאנה סימן-טוב

(גבעה 69, גשר "עד הלום", אשקלון, כיס פלוג'ה, גשר פריג'ר, ניצנים-אתרים אפשריים).

המעגל הפנימי:

המגדל ההיסטורי, הטנק המצרי, אנדרטת המגינים שליד בית הקברות הצבאי, הטרקטור הראשון, "חומה ומגדל" .

 ההדרכה מתבססת על סיפורים אישיים של ותיקי נגבה,של  ותיקי גבעתי ועל הספרות המקצועית. למבקרים  מוצעת צפייה בשני סרטונים- (15ד '+ 25ד') בתרגום לאנגלית,רוסית ולאמהרית.

                                                                                                    

                                                                                 מאיר מינדל,מספר 

 

בית שי עגנון בירושלים

בית עגנון בירושלים הוא אתר מורשת לאומי, ביתו ההיסטורי של הסופר, זוכה פרס נובל לספרות ש”י עגנון, שהפך למוזיאון ספרותי. בבית זה התגוררו עגנון ובני משפחתו משנות ה-30, וכאן, בחדר העבודה שבקומה השנייה, כתב עגנון רבות מיצירותיו הנודעות כגון סיפור פשוטהכנסת כלהאורח נטה ללוןתמול שלשום ושירה .

הבית נבנה על פי תכניתו של האדריכל פריץ קורנברג בסגנון הבאוהאוס. קוויו ישרים ופשוטים, מחוסרי עיטורים וקישוטים. הוא אינו מחופה אבן ירושלמית, משום ששכונת תלפיות היתה רחוקה ומנותקת משאר חלקי ירושלים ולכן לא חל עליה החוק המנדטורי המחייב חיפוי אבן. הבית המוקף ברושים שוכן בשכונת ארנונה, רחוק ממרכז העיר.

לאחר פטירתם של עגנון ושל רעייתו אסתר, הבית נרכש על ידי עיריית ירושלים ופעל כבית ספרות ותרבות במשך שנים. בתחילת שנות האלפיים הבית עבר תהליך שיפוץ ושימור ונפתח מחדש לקהל בשנת 2009. מאז פוקדים אותו מידי יום קבוצות ומבקרים, המשתתפים במגוון סדנאות, קורסים, סיורים, מופעים, הרצאות, תערוכות ואירועים ספרותיים.

 

בית עגנון שימש מאז ומעולם אתר עלייה לרגל לאנשי הרוח, התרבות והספרות בני תקופתו של עגנון, וכך מאז ועד היום. בין באי ביתו של עגנון היו ידידיו הרב קוק, המשוררים חיים נחמן ביאליק ואורי צבי גרינברג, המשוררת אלזה לסקר שילר, ראש העירייה טדי קולק, ועוד.

בית ילין במוצא

על אם הדרך לירושלים, במרכזו של עמק מוצא ובצמידות לבית הכנסת של המושבה, ניצב בית ילין ההיסטורי – הבית הראשון שנבנה במוצא בשנת 1890. הוא נבנה על ידי יהושע ילין, בנו של דוד טביא ילין, שרכש את הקרקע מערביי קאלוניה, יחד עם חותנו יחזקאל יהודה בשנת 1860. בשנת 1890 בנו יהושע ורעייתו שרח לבית יהודה, את ביתם הפרטי מאחורי החאן שנבנה על ידם 20 שנה קודם לכן ולימים הפך לבית כנסת. בנוסף נטעו כרם ובוסתן, ניסו את כוחם בייצור רעפים ורכשו אדמות להמשך ההתיישבות במוצא. היו אלה ראשיתן של החקלאות, התעשייה והיזמות הפרטית בארץ ישראל, בימים שבהם החל היישוב הישן לצאת מגבולות ירושלים שבתוך החומות.

מה באתר: ביתו הפרטי של יהושע ילין – מבנה אבן שעבר עבודות שיפוץ ושימור נרחבות המשמש כיום כמרכז למבקרים במוצא ובאזור. הבית מספר את סיפור המעשה החלוצי יהודי על פי חזונו האישי של ילין. הוא משמש גם כמרכז מידע והדרכות לתולדות ההתיישבות במוצא ובסביבתה. ניתן לצפות בסרטון קצר על משפחת ילין. במקום חלקת קרקע חקלאית בת חמישה דונם ובה בוסתן עצי פרי וגינת תבלינים ובסמוך לבית ניצב בית הכנסת העתיק.

בבית ילין אפשר לקבל יעוץ והנחיה על סיורים בסביבה: עמק הארזים, המושבה מוצא, מוצא עילית ועוד.

הדרכות באתר בימי שישי ושבת יש לתאם לפחות שבועיים מראש

שעות פתיחה: בית ילין פתוח לקהל בתיאום מראש בימים א'-ה', ובימי שישי ושבת פתוח לביקורי קבוצות של מינימום 20 מבקרים ובתיאום מראש.

טלפונים לתיאום הזמנות ל"קפה וסיפור": 050-8386831. "קפה וסיפור" עובד בימים רביעי-שבת.

 

לילדים: סיורים והפעלות ייחודיות, בתיאום מראש.

דרכי הגעה: 1. לבאים מכיוון ירושלים: נסיעה על הגשר החדש עד ההשתלבות עם הכביש הישן, משם עלייה לגשר הראל (מבשרת), פניה שמאלה על הגשר, פניה ימינה לכביש הישן בנתיב החוזר לירושלים מתל אביב, פניה שמאלה לכיוון בית זית מהכביש ומשם שמאלה ושוב שמאלה ושוב שמאלה עד העלייה על הכביש הישן בסבוב מוצא – 100 מטר ופניה ימינה מסומנת לבית ילין.

2. לבאים מכיוון תל אביב – כמו שהיה עד כה, מכביש 1, דרך סיבוב מוצא.

3. יש אפשרות נוספת להגיע מירושלים דרך הר הרצל – כניסה לדרך היער מיד ושם ומשם דרך היער לבית זית ויציאה בסבוב מוצא.

מכון ז'בוטינסקי ישראל

אב (ולדימיר) ז'בוטינסקי (1880-1940) היה מנהיג ציוני פורץ דרך, מדינאי, נואם, עיתונאי, סופר, משורר ומתרגם, מחולל "הגדודים העבריים", איש חזון ואיש מעשה. דמותו ועשייתו כבשה את לב ההמונים וקסם יצירתו לא פג עד היום. ז'בוטינסקי נודע גם כאבי תפיסת "קיר הברזל". תורתו המדינית קראה להקמת מדינה יהודית ויצירת רוב יהודי בארץ ישראל, ובמאבק הפוליטי שניהל להגשמתה. לשם כך ייסד את הזרם הרוויזיוניסטי בציונות ואת תנועת הנוער בית"ר. מכון ז'בוטינסקי בישראל פועל משנת 1937 להפצה של מורשת זאב ז'בוטינסקי.

מה באתר: מוזיאון ז'בוטינסקי מזמין אתכם לסיור חווייתי ולימודי הכולל הרצאה, סיור מודרך ושני מיצגים. אורך הביקור – כשעה.

להלן פירוט מהלך הסיור: בהגיעם אל המוזיאון יקבלו המבקרים הסבר על חייו ופועלו הרב של זאב ז'בוטינסקי.

"מעגל החיים" של זאב ז'בוטינסקי

המבקרים יצפו במיצג האורקולי "זאב ז'בוטינסקי – מעגל החיים" המתאר את דמותו של זאב ז'בוטינסקי, עיקרי הגותו ודרכו הרעיונית והמדינית. המבקרים יתוודעו למעגל חייו של ז'בוטינסקי בתוך ההקשר ההיסטורי, מילדותו באודסה ועד פטירתו בניו יורק.

תצוגת המולטימדיה היא רצף קולנועי בן 15 דקות. המיצג האורקולי מוצג סביב תערוכה מוזיאלית שמבוססת על פריטים ארכיוניים נדירים מאוסף מכון ז'בוטינסקי.

עליית "אף-על-פי"

בהמשך הסיור יצפו המבקרים במיצג נוסף "הספורט הלאומי – עליית אף-על-פי", מיצג אורקולי מרגש על תנועת ההעפלה הימית הרוויזיוניסטית בשנות ה-30, המגולל את סיפורה הדרמטי של העלייה כפי שכונתה על ידי ז'בוטינסקי, "הספורט הלאומי". במסגרת זו הגיעו ארצה 34 אניות שהביאו על סיפונן כ-20 אלף מעפילים. אלפי יהודים, ברובם צעירים, ניצלו בכך מן הגורל המר מידי הנאצים, מפניו התריע וזעק המנהיג הציוני ז'בוטינסקי. ובהגיעם לארץ, רבים מהם הצטרפו למחתרת האצ"ל האנטי-בריטית.

ניתן לשלב את הביקור עם כניסה למוזיאון האצ"ל הנמצא קומה מתחתינו, שם ניתן לצפות בסרט על פעילות האצ"ל לצד מיצגי קבע המתארים את עיקרי פעולות המחתרת וקיר הנופלים עם סיפורם של 12 עולי הגרדום.

מוזיאון חוסמסה- יד להגנה

מבנה חוסמסה נבנה בשנת 1934 על קרקע שרכשו בעלי "אגרובנק", יעקב מירנבורג ושמעון יעבץ. זהו מבנה באוהאוס שנבנה כבית מעל באר ושבו התגוררו השומר ומשפחתו. את הגן סביבו תכנן אדריכל הגנים יחיאל סגל. אזור חוסמסה בחולון והחולות שסביבו שימשו את ארגון "ההגנה" כמרחב אימונים מאמצע שנות ה-30 עד 1948. האימונים נערכו בנשק שהוטמן באזור ובסליקים שבבאר ובגן המקיף את הבמנה. במלחמת העצמאות שימשה חוסמסה תחנה בדרך הביטחון שחיברה בין תל אביב ובין מושבות הדרום והובילה לירושלים ולנגב. שיירות הובילו דרכה ציוד, מזון, נשק ותחמושת ואנשים ליישובים הנצורים והמרוחקים.

מה באתר: תצוגה חווייתית ופעילה על ארגון "ההגנה" בחולון – האימונים, הפעילות במחתרת, החשאיות, ערכי התקופה, דרך הביטחון ושגרת חיי היומיום על רקע הלחימה לעצמאות, והכל באמצעות תצלומים, מסמכים, חפצים ומצגות אינטראקטיביות; גן חוסמסה, בו פזורים מיצגים של דגם הדווידקה שנוסה לראשונה בחוסמסה, סליקים בהם הוטמן נשק; באר חוסמסה משנות ה-30 ששימשה גם כסליק ופעילה גם כיום.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים בתצוגת המוזיאון בחוסמסה ובאתרים נוספים בעיר (פילבוקס ודרך הביטחון) ו/או ביקור בגני הסיפור ובאתרים נוספים בחולון; סיורים בחולות בדגש על בעלי חיים וצמחיית חולות.

לילדים: פעילויות חווייתיות ברוח התקופה.

מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר מזכרת בתיה

במושבת העלייה הראשונה השכילו לשמור על הגרעין ההיסטורי בעל היופי והאופי הייחודיים לתקופה. מוזיאון המושבה כולל מרחב מגוון של מבנים, מתחמים ותצוגות קבועות ומתחלפות. תצוגת הקבע במבנה בית הפקידות הראשון, הכוללת תערוכות המציגות את עליית המייסדים על הקרקע, תרבות הפנאי, חיי היומיום, "בין אדם למקום", בעלי המלאכה ושחזור חדר מגורים, מתחם היסטורי שמור ומשופץ, תערוכת קולאז'ים "תבנית נוף מולדתו" של האמן ישראל לוי, תערוכת אוסף כלים חקלאיים ייחודיים ונפחייה.

מה באתר: תצוגת קבע, תערוכות מתחלפות, סיור באתרים היסטוריים, תצוגות באתרים היסטוריים, סרטונים.

לקהל הרחב: בכל יום שישי הראשון בחודש לועזי, בשעה 10:00, סיור מודרך בעלות סמלית, יציאה מהמוזיאון. לקבוצות, הדרכות בתיאום מראש, שעות גמישות לאורך כל שעות היממה וימות השנה.

לילדים: סיורים והפעלות לתלמידים בהתאם לתכניות המאושרות על ידי משרד החינוך, בתיאום מראש.

בית ויצמן

בית ויצמן נבנה בשנת 1936 היה ביתם הפרטי של ד"ר חיים ויצמן וד"ר ורה ויצמן. את ביתם בארץ-ישראל בחרו לבנות ברחובות, בצמוד למכון זיו שייסד ד"ר ויצמן בשנת 1934, וממנו צמח לימים מכון ויצמן למדע.

הבית תוכנן בידי האדריכל היהודי הנודע, אריך מנדלסון, שעזב את גרמניה עם עליית הנאצים לשלטון. בית ויצמן היה עבודתו הראשונה של מנדלסון בארץ-ישראל.

מנדלסון כתב: "זהו בית בן זמננו למהדרין… עם זאת, יש בו תכונות של בית מגורים באקלים סובטרופי, לדעתי זה סוג הבתים שילך ויכבוש את מקומו במזרח לאחר אלפיים שנה, כפי שהיה מקובל כשיהודה הייתה פרובינציה רומאית."

עם בחירתו של ד"ר ויצמן לנשיא המדינה הפך הבית למשכן הרשמי של נשיא ישראל. לאחר מותו עבר משכן הנשיא לירושלים. בני הזוג תרמו את האחוזה, את הבית ואת תכולתו למדינת ישראל, במטרה לשמר את מורשתו של הנשיא הראשון. שיפוץ ראשון, באדיבות קרן קלור, בוצע בבית בשנת 1978, והוא נפתח כמוזיאון לקהל הרחב. בשנת 1999 בוצעו בבית, באוסף ובאחוזה, שימור ושיחזור שהחזירו להם את אופיים כפי שהיה בתקופה שבה חיו בני הזוג ויצמן. השימור  בוצע בתכנונו ובפיקוחו של האדריכל הלל שוקן ודניאל אסייג ובתרומת קרן הנדיב.

כפר הנוער בן שמן

כפר הנוער בן שמן הוכרז כאחד מ-50 אתרי מורשת ותקומה לאומית לשימור, ולא בכדי. קחו פסק זמן, חזרו במנהרת הזמן 100 שנים לאחור ובואו אל אתר שבו ייסד נחום וילבוש ב-1905 את בית החרושת לשמן "עתיד". בקרו בחצר הפנימית שבה ייסד ישראל בלקינד את "קריית ספר" לתורה ולמלאכה ב-1906, את המקום שבו הגה וייסד בוריס שץ, מייסד בצלאל בירושלים, את הכפ"ת (הכפר התעשייתי) הראשון ב-1910, ובנה בתים ואכלסם באמנים תימניים שהועסקו בצורפות. שובו אל המקום שבו התחיל מכון וולקאני אותו ניהל יצחק וולקנסקי ובה נהגה רעיון המשק המעורב שממנו צמח מושב העובדים, המשיכו אל החצר הפנימית המשוחזרת שבה ייסד ד"ר זיגפריד להמן ב-1927 את כפר הנוער בן שמן. מאז ועד היום התחנכו ועדיין מתחנכים בתנאי פנימייה ילדים ובני נוער מכיתה א' עד י"ב, לומדים ועובדים. רבים ממקימי ההתיישבות העובדת ומנהיגי המדינה היו חניכים בכפר.

"בשבילי בן שמן זה המקום שבו עברתי מהילדות אל עולם הנעורים והבגרות. השנתיים וחצי שהייתי בבן שמן קבעו את מהלך חיי בעתיד", שמעון פרס, 2008.

מה באתר: מרכז מבקרים ובו סיפורי מורשת אודות הוויה חינוכית, ערכיות, ציונית מראשית המאה ה-20 ועד ימינו. במוזיאתר תוכלו לראות את הטלסקופ ואת מערכת השמש שנתן פרופ' אלברט איינשטיין ב- 1928 לידידו, מייסד כפר הנוער ד"ר זיגפריד להמן.

לקהל הרחב: סיורים מתקיימים בתיאום טלפוני עם שוקי שוקרון, 052-3629150.

לילדים: המוזיאון מופעל על ידי תלמידים. יש הפעלות לילדים, לרבות גן זאולוגי.

מוזיאון בית הבאר נתניה

שריד לחוות "פרדס הגדוד" שהתמחתה בגידול פרדסים והוקמה בשנת 1927, כשנתיים לפני הקמת נתניה, על ידי חמישה שותפים מהארץ ומחו"ל, כולם ותיקי הגדודים העבריים שהצליחו לקבל כמשוחררי מלחמה זיכיון מהנציב העליון לרכישת הקרקע. החווה נבנתה כחצר מרובעת ובצדה המזרחי ניצב בית הבאר שבקומתו העליונה התגורר מנהל החווה. סביב למתחם ניטעו פרדסים. החווה התקיימה כיישוב עצמאי ובו מספר משפחות ובית ספר. עד קום המדינה שימשו החווה והפרדסים כבסיס לפעולות "ההגנה". בית הבאר משמש כיום כמוזיאון לתולדות נתניה בשנים 1928-1948, תקופה של 20 שנה, בה העיר הייתה במעמד של מושבה.

מה באתר: במקום פועל מרכז הדרכה ומבקרים לתולדות נתניה וההתיישבות בחוות "פרדס הגדוד". באר המים הראשונה שעדיין עובדת ושואבת מים: תצוגת צילומים המתארים את ראשיתה של נתניה, מוצגים מן התקופה, מצגת על ימים עברו ונתינה של ימינו, סרטונים על המשפחות הראשונות, עץ הקשמה המפואר, הטיילת והים; בחצר תצוגה מרהיבה של תמונות גדולות על עברה של נתניה, סירת מעפילים וכלי עבודה בני התקופה.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים והיכרות עם ההיסטוריה המרתקת של המקום, האישיים והרעיונות שצמחו בו, התרשמות מהבאר הראשונה וביקור באתרים נוספים באזור.

לילדים: הדרכה מומחזת וחווייתית עם דפי פעילות.

בית אהרונסון- מוזיאון ניל"י

בשנת 1919, לאחר מות אהרן, החלו רבקה ואלכסנדר אהרנסון להגות באופן בו יוכלו להנציח את מחתרת ניל"י, את חבריה ופועלם ואת משפחת אהרנסון. הם הבינו שזו אחריותם וראו בכך מפעל חיים. אלכסנדר אהרנסון כתב ספרים ורשימות רבות. הוא נפטר בשנת 1948, ולא זכה לראות את בית אהרנסון מוזיאון ניל"י.

בשנת 1954 החליטו רבקה אהרנסון ויורם אפרתי, מנהל בית אהרנסון, בנו של דוד סוקולוביץ', חבר ניל"י, להקים מוזיאון להנצחת מחתרת ניל"י ומשפחת אהרנסון. המוזיאון ניבנה בחצר בית אהרנסון במקום בו עמד לפנים בית אשר באחד מחדריו נישמר אוסף הצמחים של אהרן אהרנסון. אוסף זה היה הגדול והעשיר מסוגו באזור כולו.

בשנת  1956 ניפתח המוזיאון לקהל הרחב. המבנה החדש כלל תצוגה מוזיאלית, ספרייה, ארכיון ואודיטוריום. כמו כן, יכלו המבקרים להיכנס לביתו של אהרן אהרנסון.

בית הראשונים פרדס חנה כרכור

בית הראשונים נבנה בשנת 1930 על-ידי פיק"א כגן ילדים לילדי פרדס-חנה.
עד שהושלמה בנייתו של בנין בי"ס עממי (אלונים), למדו במקום גם תלמידי כתות א' ב'.
המבנה שימש גם כבית כנסת עד לבניית בית הכנסת הגדול, וכן מקום לאספות כלליות של תושביה המושבה משלמי המסים, שהתקיימו פעמיים בשנה.
בשנת 1967 הושלמה בנית גני הילדים בצמוד לבי"ס אלונים, ואת מקום גן הילדים תפסה הספריה הציבורית.
עם הקמת המתנ"ס על שם כֵּנָה מָאיֵר שוב התרוקן המבנה,
ובשנת 1980 הוחלט להקדיש אותו לשימור תולדות המושבה המאוחדת. ב-7.12.1980 נערכה פתיחה חגיגית ל"בית הראשונים".

מוזיאון המזגגה

מוזיאון המזגגה שוכן במבנה אבן דו קומתי מרשים, בלב קיבוץ נחשולים שבחוף הכרמל. את בניית המזגגה יזם הברון אדמונד דה רוטשילד בשנת 1891 כבית חרושת לבקבוקי זכוכית עבור היקבים בראשון לציון וזכרון יעקב. כמנהל המפעל מונה מאיר דיזנגוף, לימים ראש העיר הראשון של תל אביב. בשל קשיים רבים נסגר בית החרושת למעשה הזכוכית וננטש. בשנת 1980 החלו חברי קיבוץ נחשולים לשקם את המבנה, בד בבד עם חפירות ארכיאולוגיות בתל דור ובמפרצים הסמוכים שהשתמשו במבנה לסדנאות ולחדרי תצוגה. עם השנים הפכה המזגגה למוזיאון קסום ובלתי שגרתי בו מוצגים ממצאים מרהיבים, לצד תערוכות מתחלפות של אומני זכוכית מהארץ ומהעולם.

בית חנקין כפר יהושע

תצוגת הקבע

פינת העבודה של יהושע חנקין, אוסף נדיר של צמחים מיובשים, מגוון פוחלצים ושלדים המציגים נרטיב אקולוגי, אוסף ארכיאולוגי מקומי, אוסף גיאולוגי, מפות וחומרי הדרכה.

בסיס האוסף הרב תחומי המצוי בבית חנקין, היה האוסף הפרטי של מנחם זהרוני, ואליו נוספו ברבות השנים מוצגים רבים, שנאספו על-ידי תלמידי בית הספר לדורותיו, חברי הקהילה וממשיכי דרכו. ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בעת החריש, וצמחים, בעלי חיים ואבנים, שנמצאו בשדה או במהלך טיול, הוצגו לראווה כב"חדר פלאות". איסוף הממצאים הארכיאולוגיים, הזואולוגיים, הבוטניים והגיאולוגיים על-ידי זהרוני ובני המקום, הכנסתם והצגתם ב"קודש הקודשים" החילוני – בית הספר והמרחב המוזיאלי, היו צעדים ביצירת המטא-נרטיב הציוני.

בשנת 1973 קיבל על עצמו אילן טל את ניהול המוסד וחידושו. בעזרת ביל פרגסון, צייר ואיש אקדמיה, עוצבה התצוגה מחדש בהתאם לנרטיב אקולוגי. מהלך שהיה מתקדם מאוד לימיו. נערך מיון, צוירו דיורמות, והמקום זכה לעדנה מחודשת.

היום נצבת תצוגת הקבע, כפי שעוצבה בשנות השבעים ומהווה תעוד של זמנים עברו – באופן העיצוב, התצוגה והנרטיב – אקולוגיה, מורשת והכרת טבע הארץ. 

תערוכת הקבע מהווה מעין מסע בזמן וחושפת תכנים מגוונים ואוסף רב תחומי עשיר מרתק ורלוונטי לימינו. 

משכן לאומנות- עין חרוד

ראשיתו של המשכן לאמנות ב- 1937 ב"פינת אמנות" בצריף-עץ קטן באטלייה של הצייר, חבר קיבוץ עין חרוד, חיים אתר (1902 – 1953), יוזם המוזיאון ומייסדו.
ב-1940 עבר האוסף למשכנו החדש בצריף גדול יחסית, ששימש בעבר כצריף לכיתות בית הספר. הוא שופץ וקירותיו כוסו בבד יוטה חדש. בשלב הראשון הוצג האוסף בשני חדרים, באחד הוצג אוסף ציורי השמן והאקוורלים, בשני אוסף רישומים והדפסים. ב 1942 צורף למשכן החדר השלישי בצריף והוקדש לספרית אמנות.
בשנת 1948 נפתח חלקו הראשון של מבנה הקבע שכונה מעתה: משכן לאמנות. האדריכל שמואל ביקלס (1909 – 1975) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי והייחודי של האור הטבעי. בבניין רחב הידיים נבנו בהדרגה אולמות תצוגה, חצרות לפסלים וספריה.
בעיצומו של תהליך הבניה של המשכן התחולל הפילוג בקיבוץ המאוחד, במהלכו התחלק קיבוץ עין חרוד לשני קיבוצים: עין חרוד איחוד ועין חרוד מאוחד. באופן חריג הוחלט על שמירת המוזיאון כמוסד משותף של שני הקיבוצים, דבר המעיד על היחס המיוחד של חברי הקיבוצים למשכן.
תכניתו של ביקלס הייתה שאפתנית ומרחיקת ראות, והיישום שלה נתקל בבעיות של מחסור כספי. האולמות נבנו בהדרגה, אולם התכנית השלמה לא הגיעה לכלל ביצוע. ב-1958 הושלמה הבניה (ללא שלב ג' של התכנון).
בשנים שחלפו הותאמו החללים הפונקציונליים לצרכים המשתנים: הכניסה, החנות, והמשרדים שופצו ע"י משרד עדה כרמי ונבנתה הסדנה ע"ש דודו גבע. בסוף שנות ה-90 תוכננו מחדש ספריית מאיר אגסי וקפה ביקלס ע"י האדריכל יון ננו. בהמשך נבנה האודיטוריום ע"ש מירון סימה, וכן הורחבו מחסני המשכן לאמנות.
כבר מראשיתו של האוסף עמד אתר על החשיבות של איסוף יצירות מקור ושלל הצגה של רפרודוקציות (פרקטיקה מקובלת באותה תקופה, בעיקר בקשר ליצירות מופת מהעולם). במהלך מלחמת העולם השניה עמד על הדחיפות של איסוף פריטי יודאיקה כדי לשמר את זכר הקהילות היהודיות שנשמדו באירופה. בניגוד לדעה הרווחת, לפיה שלל הקיבוץ כל קשר לדת ולמסורת, מעידה גישתם של אנשי עין חרוד על כבוד ועל קשר רגשי לעולם היהודי של מזרח אירופה. "המשכן לאמנות מבקש לרכז את יצירות האמנות שיצר עמנו ולהקנות על ידם את הערכים של החיים היהודים שנהרסו בגולה- לנוער ולילדים הגדלים בארץ, לחזק על ידי כך את תחושתם היהודית ולהמחיש לעיניהם את האווירה היהודית שאבותיהם יצרו בתפוצות" אתר פנה לידידיו, ציירים יהודים בפאריס, וקיבל מהם בתרומה יצירות ציור ופיסול. את איסוף פריטי היודאיקה עשה בנסיעותיו, ובעזרת חברי עין חרוד שהיו בשליחות התנועה באירופה. לאחר פטירתו של חיים אתר ב-1953 מונה זוסיה עפרון לתפקיד אוצר המשכן לאמנות והמשיך לבנות את אוסף המשכן ברוחו של חיים אתר. באמצע שנות ה-80 מונתה גליה בר אור למנהלת ואוצרת המשכן לאמנות עד לפרישתה בסוף 2015. במחצית השנייה של שנות ה- 80 ובתחילת שנות ה- 90 של המאה ה-20 אצרה גליה בר אור את הבינאלות לצילום שהיתה להן תרומה חשובה בקידום ההכרה האמנותית בצילום בישראל. קו מחשבה מרכזי בפעילות המשכן היה טיפול בהיבטים שלא כוסו בהיסטוריה הרשמית של האמנות הישראלית. במסגרת זאת הוצגו תערוכות יחיד של אמנים איכותיים שיצרו לאורך השנים גוף עבודה מרתק ועם זאת לא נכללו בזרם המרכזי של אמנות ישראל.
שמירת זכר אמנים ישראלים ושימור עבודותיהם מהווה חלק חשוב מפעילותו של המשכן לאמנות עין חרוד. באוסף המוזיאון שמורים עיזבונותיהם של חיים אתר, מירון סימה, מאירה שמש ומאיר אגסי וכן עיזבונות אמנים נוספים המשמעותיים לאמנות יהודית וישראלית.
המוזיאון מציג באורח קבוע תערוכות של אמנים צעירים ופרויקטים שמאפשרים התנסות חדשנית ויוצאת דופן.

בית סבתא צילה

מוזיאון ינקו-דאדא

מוזיאון ינקו-דאדא הוקם בכפר האמנים עין הוד בשנת 1983, על ידי קבוצת חברים של האמן מרסל ינקו, במטרה לשמר את יצירתו של מי שהיה ממייסדי תנועת דאדא הבין-לאומית ומי שהביא להקמת עין הוד בשנת 1953. המוזיאון, הפועל כעמותה ציבורית, שוכן בלבו של הכפר, על רכס הכרמל, כעשרים קילומטרים מדרום לחיפה, סמוך לכביש 4. החזון של המוזיאון מבקש לשמר את מורשתו של מרסל ינקו, את חזונו לקידום האמנות, ואת רעיונותיו, כמו גם את רעיונותיה של תנועת דאדא. ברוח זו הוקם בעין הוד מוזיאון המשמש כחלון ראווה לאמנות המודרנית, לפועלו וליצירותיו של ינקו, ולחשיפת עבודותיהם של אמנים עכשוויים מהארץ ומחוץ לארץ.

במוזיאון חמישה חללי תצוגה:
– תצוגת הקבע המוקדשת לשבעים שנות יצירתו של מרסל ינקו
– הגלריה באכסדרה המיועדת לאמנים צעירים ולפרויקטים ייחודיים
– הגלריה התחתונה המציגה תערוכות של אמנות עכשווית
– הבור – חלל שנכרה מתחת לרצפת המוזיאון ומשמש לתצוגות של אמנות וידיאו
– המעבדאדא – סדנה פעילה ובה פינות עבודה ויצירה העוקבות אחר טכניקות אמנותיות שבהן יצרו ופעלו אמני דאדא כמו קולאז', אסמבלאז', רדי מייד, מיצג ועוד
– הסטודיו המקורי של מרסל ינקו, השוכן בצמוד למוזיאון.
בהתאם לרוח תנועת דאדא ולרוחו של מרסל ינקו, משלב מוזיאון ינקו-דאדא מספר תחומים במקביל, ביחד ולחוד: תרבות ואמנות, חינוך והדרכה, תיירות ואירועים.

תרבות ואמנות
לצד תערוכת הקבע מציג המוזיאון מדי שנה כעשרים תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובין-לאומית עכשווית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום, אמנות וידיאו, מיצג ועוד. כל תערוכה מלווה בשיח גלריה בהנחיית מדריכות מקצועיות מצוות המוזיאון.
הפעילות מתקיימת בתוך חלליו של המוזיאון, ברחבי עין הוד וכן מחוץ לכפר האמנים, ומקנה יסודות תרבותיים ואמנותיים.

חינוך והדרכה
המוזיאון משמש גורם מרכזי בחינוך לאמנות ובחינוך באמצעות האמנות. לצד תכנית הדרכה שנתית לגנים, בתי ספר יסודיים ותיכוניים, פועל במקום מערך השתלמויות לעובדי הוראה.
צוות ההדרכה של המוזיאון מקיים סיורים מודרכים בסמטאות עין הוד וכן פעילויות-חוץ בבתי הספר.
תכניות ההדרכה מותאמות לקהל המבקרים ונערכות במגוון שפות: עברית, ערבית ואנגלית. צוות המדריכות, בעלות תואר אקדמי, משלב בין תוכן ערכי ועיוני לבין סדנאות וסיורים.

תיירות ואירועים
אל המוזיאון מגיעים קבוצות ומבקרים בודדים מהארץ ומחוץ לארץ, במסגרת תיירות הפנאי. החוויה המבוקש.

 

בית בן גוריון

מבנה הבית:

בית בן-גוריון נבנה בשנים 1930-1931 עם הקמתה של שכונת הפועלים הראשונה, שכונת פועלים א'. הבית נבנה על אדמת הקרן הקיימת לישראל. ככל הבתים שנבנו באותה שכונה, היה בן דירה אחת, ותכנן אותו המהנדס דוד טוביה ז"ל. מחיר הבית היה 350 לא"י. פולה ודוד בן-גוריון שילמו את הכסף בתשלומים.

הבית הורחב בשנת 1946, ושופץ שוב ב1960. הבית שימש כביתם הקבוע של פולה ודוד בן-גוריון עד להתיישבותם בשדה-בוקר. אחר כך שימש כביתם, לסירוגין, עם צריפם בשדה בוקר, עד לפטירתו של דוד בן-גוריון ב-1973.

קומה א'

הקומה מכילה: חדר אורחים משפחתי ומטבח- בו סעד דוד בן-גוריון את ארוחותיו.

"חדרה של רננה", שימש במצע סיני (קדש) ובמלחמת ששת הימים כחדר שינה ומקלט של דוד בן-גוריון. ממיטת חוליו בחדר זה קיים בן-גוריון בימים הראשונים של מצבע סיני את הקשר עם המטה הכללי וקיבל דיווחים מהמבצע.

"חדרה של פולה"- בו שהה בן-גוריון לפי הוראות הרופאים, בימיו האחרונים לפני שאושפז במרכז הרפואי על שם "שיבא".

קומה ב'

הקומה השניה שימשה את דוד בן-גוריון בלבד. נמצאים בה חדר-שינה וארבעה חדרי ספריה.

הראשון בהם, שימש לו פינת עבודה (בחדר זה היה קיים קו טלפוני ישיר למשרד הביטחון בקריה בתל אביב). כאן היה עובד, כותב מכתבים, כותב ביומנו ומקבל אורחים וחברים. התייעצות נרחבת יותר היה מקיים בחדר השני ליד השולחן העגול. כל פריטי המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נמצאים בבית במצב ובמיקום בהם היו בעת שגרו בו. נוספו המזכרות ותצוגות שנקבעו עם פתיחת הבית לקהל.

בשנת 1981 העמידה מדינת ישראל לרשות בית בן-גוריון את הבית השכן לו מצפון, ביתו של הלל כהן ז"ל, בהתאם לבקשתו. בבית הלל מוצגת תערוכת קבע על דוד בן-גוריון ומורשתו, ומתקיימים בו חוגי לימוד וכנסי עיון בנושאי מדינה וחברה.

הספריה

ספריתו של דוד בן-גוריון בביתו בתל אביב מכילה קרוב ל 20,000 ספרים וכתבי עת, בשפות שונות (עברית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית, לאטינית, יוונית עתיקה, ספרדית ותורכית) ובמספר תחומים שונים:

א. עם ישראל ארץ-ישראל

תולדות התנועה הציונית (תנועת העבודה ופרוטוקולים של הקונגרסים הציוניים); ספרים העוסקים בחקר ארץ-ישראל ותולדותיו ; מלחמות ישראל(מקום מיוחד תופסים הספרים לזכר חללי צה"ל ,שבן-גוריון קבע ליד שולחנו); פרסומי הממשלה והכנסת ; ספרי תנ"ך בשפות שונות, מהדורות עתיקות וחדשות וספרים בחקר המקרא.

ב. תרבות אנושית-כללית

תולדות העמים העתיקים, תולדות הפילוסופיה הכללית, כתבי פילוסופים שונים, במקור ובתרגום; היסטוריה כללית של ארצות שונות, היסטוריה צבאית; וכן ספרים העוסקים בתולדות הדתות השונות בעולם; תרבות יוון העתיקה והתרבות ההלניסטית, בודהא ואסלאם.

ג. ספרי עזר:

אנציקלופדיות, מילונים וספרי עזר שונים.

יקב טרה נובה

יקב טרה נובה הינו יקב בוטיק במושב כנף שבדרום רמת הגולן.
היקב נוסד בשנת 2007 ומייצר כ – 10000 בקבוקים בשנה.
מיקומו הייחודי של היקב מהווה נקודת מוצא נוחה לטיולים רגליים ורכובים בגולן. הוא ממוקם על גבעה המשקיפה לכנרת, לצפת ולחרמון, וחולש על הדרך המחברת את שני בתי הכנסת העתיקים – "דיר עזיז" ממזרח ו"מזרעת כנף" ממערב.
בסמוך למתחם היקב נמצא מעיין כנף, פינת הקסם בלב הטבע.
היקב מעוצב בסגנון כפרי ומיוחד, ומסביבו שתול בוסתן גדול, הכולל גפנים, זיתים, סברס, ועוד זני עצים וצמחים ארץ ישראליים.

אנו מזמינים אתכם לבקר ביקב וליהנות מחוויה של נוף, טבע, הסברים על תהליך ייצור היין, טעימה מיינות היקב המרעננים ושמני הזית. כמו כן ניתן להזמין ארוחת גבינות מהגולן*.
ביקור ביקב המעוצב מספק אתנחתא שלווה, פסטורלית, טעימה ומענגת בגולן.

בחנות היקב ניתן למצוא את יינות טרה נובה המשובחים ושמן זית גולני מייצור שלנו כמובן.
בחודשי הקיץ מתקיימת פעילות משפחתית של בציר עצמי והכנת יין בגת.

היקב פתוח למבקרים בכל ימות השבוע. הביקור בתיאום מראש.
* ארוחת הגבינות – בהזמנה מיוחדת.

 

צריף בן גוריון

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריוןן בקיבוץ שדה בוקר נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב1973.
באתר מתחם תערוכות ופעילות חדש!
מיצג אנימציה אודות קורות חייו ופועלו של המנהיג, פעילות אינטראקטיבית הבוחנת את חזונו של בן-גוריון במבחן הזמן, סרט מרגש על מנהיגותו של בן-גוריון, תערוכה בנושא חזון הנגב וקיבוץ שדה בוקר.

מוזיאון העלייה הראשונה

מוזיאון העלייה הראשונה בזכרון יעקב

בבניין היסטורי, יפה ומיוחד הנמצא במושבה הציורית זכרון יעקב, שוכן מוזיאון העלייה הראשונה ע"ש משה ושרה אריזון.
המוזיאון מספר את סיפורם של אנשי העלייה הראשונה אשר באו לארץ- ישראל בשנת 1882.
באמצעות סרטונים מרגשים אודות משפחה אחת, והקורות אותה מיום עלייתה לארץ, נחשפים המבקרים לספורה המרתק של עלייה זו, הקשיים המרובים, המאבקים, הנחישות והאמונה.
במוזיאון שלוש קומות המספרות על התקופות השונות בחיי האיכרים במושבות.

הפסלים המוצגים במוזיאון, המקימים לתחייה דמויות מהעבר הרחוק, והתערוכה המספרת על הגלגולים השונים של הבית, אלה גורמים למבקר להרגיש כאילו הוא נמצא שם במושבות הראשונות לפני 127 שנים.
במוזיאון מגוון סדנאות חינוכיות לתלמידים: דיונים ודילמות, פגוש את העיתונות, טריוויה,פסלים במוזיאון, פעילות דרמה וספר זיכרונות.
בהזמנה מיוחדת סיורים מרתקים מלווים בשחקנים, הרצאות, השתלמויות ואירועים.
כל אלה נמצאים תחת קורת גג של הבית שנחשב ליפה ביותר בארץ-ישראל של אז.

 

 

מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית

מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית ע"ש וולפסון שוכן בבניין ההיסטורי "היכל שלמה" בלב ירושלים.
המוזאון מציג תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות המתבססות על אוסף עשיר של פריטים מתחומי מורשת, יודאיקה, ותרבות יהודית-ישראלית.
אוסף המוזאון נחשב לאחד מאוספי היודאיקה החשובים בעולם, והוא מכיל פריטים מימי בית שני ועד ימינו, ממגזרים ומקהילות ברחבי העולם.
לצד הסיור במוזאון, יוכל המבקר להתרשם מבית כנסת הרמח"ל, עם ארון קודש ובימה מהמאה ה-18 מאיטליה, לסייר בגלריית המבואה המציגה תערוכות של אמנות ישראלית עכשווית, ולהתרגש מיופייה של ירושלים הנשקף מתצפית פנוראמית מרהיבה מגג הבניין.

חוות קיש דרך ארץ

חווה חקלאית תירותית עוסק גידול כרמי יין + כרמי זיתים מזן סורי לשמן החווה אורגנית וכמו כן מוצרייה.

בחווה מתחם קמפיניג להקמת אוהלים עצמיים / אוהל מקומי גדול.

בחווה ניתן לבצע ארועים כמו: חתונות / בר מצווה /או כל ארוע לפי הנידרש. כמו כן מתבצעים סיורים בכרם והסבר על הגידולים, הסבר על תהליך יצור היין , טעימות יין עם גבינות , פיתות בטאבון ועוד..

 

מוזיאון מצפה רביבים

מטיילים בדרום ?

מחפשים פעילות מרתקת וגם חינוכית ?

מצפה רביבים הינו אתר מורשת המשחזר את סיפור ראשית ההתיישבות היהודית בנגב לפני קום המדינה-בשנת 1943. . סיפורה של קבוצה רביבים שכנע, בסופו של דבר, גם את ועדת האו"ם (אונסקו"פ, 1947), כי ראוי לכלול את הנגב בגבולות מדינת ישראל

הסיור באתר מזמין את המבקר להתרשם מאותם מקומות אשר אוישו ונבנו על-ידי קבוצת הראשונים. תוכלו לבקר בבור המים הנבטי אשר שימש למגורים בימים הראשונים, ולבית חולים בימי מלחמת העצמאות. לתקופת המלחמה שייך גם סיפור המטוסים הנמצאים במקום ,תעלות הקשר המפקדה ועמדות הקרב המתארים את דרכי ההגנה על המקום. מצפה רביבים נבנה כטירה המשחזרת את חיי הקיבוץ של פעם.

במערת הראשונים מוקרנים סרטונים המספרים את סיפור ראשיתה של רביבים. לקבוצות בתיאום מראש – סיורים והפעלות. האתר נותן מענה למגוון פעילויות לכל הגילים. להתראות במצפה.

פעילויות לילדים *הפעילויות לילדים הקטנים מבוססות בעיקר על הצגת בעיות שעמדו בפני המתיישבים הראשונים ועליהם לנסות להציע פתרונות.

*הפעילויות לגדולים ומשפחות מבוססות על משחקים בנוסח "חפש את המטמון" המאפשרים להכיר את האתר תוך כדי משחק.

 

חדר תחפושות ב3 ₪ בלבד לילד :
לרשות הילדים בכל הגיליים עומד גם חדר תלבושות ואביזרים צריך רווח,באמצעותם יכולים המבקרים להתחפש לדמויות שונות מתקופת ראשית ההתיישבות, וכך להמחיש לעצמם תוך שוטטות ומשחק בשטח האתר את הווייתה של התקופה ואנשיה .

הכוונה
מכיוון באר-שבע – יורדים דרומה בכביש 40 עד צומת משאבים (כ-25 קילומטר מבאר-שבע). בצומת משאבים פונים ימינה {כביש 222} לכיוון קיבוץ רביבים, ופונים שמאלה לקיבוץ רביבים. לאחר כ500 מטר נוסף פונים ימינה לפי שילוט לכיוון מצפה רביבים. והגעתם. ברוכים הבאים.

מכיוון הנגב המערבי
סעו על כביש צאלים (כביש 222) לכיוון דרום-מזרח, 27 קילומטר אחרי קיבוץ צאלים פונים ימינה לקיבוץ רביבים, ולאחר כ500 מטר נוסף פונים ימינה לפי שילוט לכיוון מצפה רביבים. והגעתם. ברוכים הבאים.

שעות הפעילות

שעות פתיחה:
כל הגעה דורשת תאום מראש: 050-8996886 –מייל:mitzpe.revivim@gmail.com
א-ה 16:00-08:00 – יום ו – שבת וערבי חג 12:00-08:00 לקבוצות בלבד.

כניסה אחרנה לאתר שעה וחצי לפני שעת הסגירה)

מבוגר:20 ₪  ילד – גמלאי :17 ₪
כניסה לאתר כולל סיור עצמי +אור קולי + הדרכה בדגם מפעל המים.

במרכז המבקרים ניתן לקנות קפה ותה 5 ₪ וכלי קרמיקה עבודת יד. לא מכבדים כרטיסי אשראי.

 

 

מערת הנטיפים – שמורת אבשלום

המערה שמפעילה את הדמיון הפרוע

מערת הנטיפים, הקרויה גם מערת שורק, היא לבה של שמורת טבע המוקדשת לזכרו של אבשלום שוהם.
השמורה ממוקמת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה בסמוך לבית שמש.

המערה התגלתה במקרה, בעת פיצוץ שיגרתי במחצבה סמוכה.
הפיצוץ חשף מערה שאורכה כ- 82 מטרים ורוחבה כ- 60 מטרים.
למרות שהמערה קטנה בשטחה, קיים בה עולם מופלא של נטיפים וזקיפים במגוון שלא היה מבייש מערות גדולות בהרבה.

במערה זוהו נטיפים וזקיפים שגילם 300 אלף שנים לפחות.
מדענים נעזרים בהם כדי לעקוב אחר שינוי האקלים באזורנו מאז ועד היום.
אין זה אומר כי אין נטיפים "קשישים" יותר, אך שיטות המדידה בימינו אינן מסוגלות לאמוד את גילם במדויק.

הנטיפים היורדים מתקרת המערה מגיעים לאורך של עד ארבעה מטרים.
יש נטיפים בקוטר של מילימטרים אחדים, ויש נטיפים שעוביים מטרים אחדים. לעיתים נפגשים הנטיפים עם זקיפים שעולים מן הקרקע.

מלבד נטיפים וזקיפים, ניתן למצוא במערה צורות השקעה נוספות כמו אלמוגי מערה, הלקטיטים, מדפים ואשכולות.

למעשה, מלבד הנטיפים שצורתם מוגדרת היטב, יוצרים משקעי המערה שלל צורות כיד הדמיון הטובה על הטבע.

אזורים רבים במערה עדין פעילים והנטיפים והזקיפים המצויים בהם עדיין גדלים.
המערה שומרת על חום ולחות קבועים, 22-23 מעלות, מעל 90 אחוזי לחות.

טוב לראותה בכל עונות השנה ואולם בחורף, כשטיפות המים מתנפצות על הקרקע ברסיסים רעשניים ומבריקים, ניתן להרגיש כי עולם שלם ממשיך לצמוח לנגד עיננו.

הירידה למערה הינה דרך כ- 150 מדרגות ואורכת כ- 10 דקות.
ישנם מקומות ישיבה לנזקקים לכך וכן מעקות אחיזה.

העלייה במדרגות מלווה בשילוט משעשע שמעביר את הזמן בנעימות.
בדרך נשקף נוף מרהיב.

מומלץ לא להגיע עם עגלות ילדים מכיוון שההגעה למערה כרוכה בירידה של מדרגות רבות ולא ניתן להכנס למערה עם העגלה בשל רוחב השביל, פגיעה בזקיפי המערה וסכנת החלקה.

מי ומו משק קרמר

משק קרמר הינו משק ותיק הפועל למעלה מ- 100 שנה. משק חקלאי שבמרכזו רפת משפחתית גדולה ומרכז מזון בו מכינים אוכל לפרות ולבעלי החיים הנמצאים בו. אבי המשפחה, עמנואל קרמר, הקים רפת קטנה כדי לפרנס את משפחתו. שלושת בניו בחרו להמשיך את דרכו ועם חלוף השנים התרחבה הרפת והתפתחה מאוד.

כיום פועלות במשק שתי רפתות כשהחדשה שבהם פועלת בשיטת החליבה הרובוטית. למעשה, הרפת היא אחת מהרפתות המושביות הגדולות בארץ. הרפת ממשיכה לגדול וכל העת נולדים עגלים ועגלות חמודים.

במשק פועל מרכז מבקרים שבו צעירים ומבוגרים יכולים לחוות מקרוב את תהליך יצור החלב ואת החיים במשק חקלאי. הביקור מתחיל בסרט קצר ואחר כך יוצאים לעבוד בתחנות הרפת: מכינים מזון, מאכילים פרות, רואים את הרובוט בפעולה ואפילו משקים בחלב את העגלים הקטנים. שיאה של הפעילות היא הכנת גבינה טעימה ושוקו מחלב טרי (מפוסטר כמובן…).

אתם גם מוזמנים ללטף חיות ולהאכילן בפינת החי שלנו. בנוסף תוכלו לרכוש גבינות טעימות מחלב צאן או בקר ומוצרי משק נוספים.

 

מחירון

סיור חווייתי

מאכילים פרות, משקים עגלים, סדנא להכנת גבינה, פינת ליטוף.
משך הפעילות: שעה וחצי.

מחיר רגיל: 35 ש"ח לאדם.
הנחה: 10% הנחה מ5 נפשות ומעלה.
מחיר לילד: תשלום מגיל שנתיים.

מוזיאון תל אביב לאומנות

מוזיאון תל אביב לאמנות הוא מוזיאון עירוני הנמנה עם מוסדות האמנות והתרבות המובילים של ישראל. במוזיאון מחלקה לאמנות ישראלית המחזיקה אוסף עשיר של אמנות מקומית מתחילת המאה ה-20 ועד היום; מחלקה לאמנות מודרנית ועכשווית עם יצירות בינלאומיות מאמצע המאה ה-19 ועד היום; מחלקה לרישום והדפס; מחלקה לצילום; מחלקה לעיצוב ואדריכלות; ומחלקה לאמנות המאות ה-16 עד ה-19. לצד תצוגות קבע נרחבות ותערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות מציע המוזיאון תמהיל תוסס ומגוון של תוכניות ופעילויות למבוגרים, לנוער ולילדים: קונצרטים, קורסים, הרצאות, הדרכות, סדנאות ועוד.

מאז היווסדו ב- 1932, ביוזמת ראש העיר הראשון של תל אביב מאיר דיזנגוף, בביתו הפרטי שבשד' רוטשילד, שינה המוזיאון את מיקומו והתרחב באופן משמעותי. אוספו, שכלל תחילה עשרות בודדות של פריטים, גדל בהתמדה, הרבה בזכות נדיבותם של אספנים ואמנים שתרמו למוזיאון מגוון יצירות, כמו גם בזכות תמיכתם ומסירותם של אגודות הידידים השונות של המוזיאון, הפועלות בארץ וברחבי העולם.

כיום מתפרש המוזיאון על פני שלושה בניינים: ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת-זמננו, שהוקם בלב העיר ב-1959, היה משכנו של המוזיאון במשך שתים-עשרה שנה ומשמש היום בעיקר לתערוכות מתחלפות; הבניין הראשי בשד' שאול המלך, אליו העתיק המוזיאון את משכנו ב-1971; ובצמוד אליו, הבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר, שעם חנוכתו בסתיו 2011 הוכפל שטח התצוגה של המוזיאון. מבנה חדיש זה, פרי תכנונו של האדריכל האמריקני פרסטון סקוט כהן, הוא ללא ספק ציון דרך באדריכלות של העיר תל אביב-יפו ושל ישראל. מתחם המוזיאון כולל גם את גן הפסלים ע"ש לולה בר אבנר לזכר דולפי אבנר ואת גן נתה. מרכז יוסף ורבקה מאירהוף לחינוך לאמנות, הפועל מ-1988 בבניין משלו ומציע מגוון רחב של סדנאות, גם הוא חלק בלתי נפרד מהמוזיאון.

 

מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן

המוזיאון לאמנות בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד הוקם ביוני 1958. הוא נושא את שמם של האחים אורי ורמי נחושתן, בני אשדות יעקב, שניספו בנסיבות טראגיות בגיל צעיר.

אורי נחושתן נפל במלחמת העצמאות בקרב לשחרור לוד, בהיותו בן 17. אחיו, רמי נחושתן, מת מהכשת נחש בהיותו בן 17, בעת שעשה עם בני כיתתו בהגשת עזרה לקיבוץ יראון שבגליל. שני הבנים ניחונו בכשרון לציור והכל ניבאו להם גדולות, אך הגורל רצה אחרת.

אבי הבנים, מאיר נחושתן, חבר קיבוץ אשדות יעקב מאוחד, גמר אומר להנציח את זכר בניו בדרך לא שגרתית, על ידי הקמת מוזיאון לאמנות בקיבוץ, שיישא את שמם.
מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן הינו מוזיאון לאמנות עכשווית והתערוכות בו מתחלפות מדי חודשיים שלושה.

במוזיאון קיימת מחלקת הדרכה לידי גנים ותלמידי בית ספר, ההפעלות בנויות בצורה חוויתית ומטרתן לפתח אצל הילדים כלים להתבוננות, ניתוח והנאה מהאמנות הפלסטית.

ניתנות הדרכות גם לקבוצות מבוגרים.

 

מוזיאון בית ראובן

מוזיאון בית ראובן הוא בית-אמן, ביתו של הצייר ראובן רובין בו התגורר עם משפחתו ויצר משנת 1946 ועד מותו ב-1974. בבית ארבע קומות: בקומת המרתף נמצאת סדנת הפעילות לילדים ולנוער הנפתחת לחצר האחורית המקורה.

בקומה הראשונה (קומת הרחוב), ממוקמת הגלריה המרכזית, משרדי הנהלת המוזיאון, עמדת הקבלה ופינת החנות.

בקומה השנייה נמצאת גלריה נוספת, חדר העיון והספרייה, וחדר ישיבה לנוחות המבקרים. בקומה השלישית נמצא הסטודיו המשוחזר של ראובן שבו מוקרן גם סרט תיעודי עליו.

באותה קומה, לצד הסטודיו, מוצגת תערוכה ביוגרפית של צילומים, רישומים ומסמכים הפורשים לפני הצופה את סיפור חייו של האמן כפי שהם משתלבים בחיי האמנות והתרבות של עירו תל-אביב.

 

מוזיאון חיפה לאומנות

מוזיאון חיפה לאמנות, מהמוזיאונים לאמנות הגדולים בישראל, מתמקד בהצגת אמנות עכשווית מהארץ ומחו"ל, הוקם ב־1951 ופועל החל משנות ה-70 בבניין אבן שהוכרז כבניין לשימור בשכונת הדר בחיפה.

במוזיאון מוצגות עבודות אמנות בשלש קומות בתצוגה כוללת של כ־1,300 מ"ר המאפשרים הצגה של עבודות עכשוויות בתחומי מדיה שונים וטכניקות מגוונות.

אוסף המוזיאון, כולל כ־7,000 יצירות מתקופות שונות של האמנות הישראלית החל מציור, רישום, פיסול, צילום, וידיאו ועד עבודות נייר של אמנים ישראלים כמו מנחם שמי, מיכאל גרוס, משה קופפרמן ואוסף בינלאומי הכולל יצירות של אמנים כמו דייגו ריוורה, מארק שאגאל ואמנים נוספים.

במוזיאון פועל המרכז למדיה חדשה המתמחה במחקר היסטורי של אמנות הווידיאו בישראל ובעולם ואדרנלין, סדרת תערוכות לאמנים צעירים על שם שפרה טורצקי המאפשרת חשיפה מוזיאלית לאמנים צעירים.

לטובת הילדים הוקם בצמוד למוזיאון האגף אינטראקטיבי לילדים, שמטרתו להפוך את הצפייה באמנות לחוויה גם לילדים.

במוזיאון מתקיימים מדי פעם בנוסף לתערוכות הרצאות, ימי עיון, הצגות, סדנאות לילדים, מופעים וקונצרטים וכן ניתן לתאם במוזיאון סיורים מודרכים לקבוצות, באמצע השבוע.

המוזיאון מותאם לביקורי משפחות עם עגלות, נכים ומוגבלים.

 

סטודיו "קדום" לקדרות

סטודיו "קדום" הינו סטודיו לקדרות שימושית.
אליעזר ארליך, קדר מזה 20 שנה, מלמד ויוצר בסטודיו שלו בבר גיורא.
בסטודיו מועברים שעורי קדרות בקבוצות קטנות.
כמו כן אליעזר מייצר כלים שימושים לאפיה לבישול ולנוי והכל בסגנון של פעם.
הסטודיו פתוח בימי חול למבקרים ולשעורים.

ניתן לתאם מפגש אמן לקבוצות.

 

 

משק 42 – דיר עיזים ומשק חקלאי

משק 42 – חנות ומחלבה – מושב טל שחר

תקציר : משק 42 הוא דיר עיזים ומשק חקלאי משולב המזמין משפחות ובודדים לביקור מלמד וחווייתי בדיר העזים, בכרם הזיתים ובין הכוורות.

במקום מחלבת עזים, דבש דבורים טהור, שמן זית איכותי ועוד.

"במשק קטן בין הרים וגבעות, שוכן דיר עיזים עם המון הפתעות". זה אומנם נשמע כמו התחלה של ספר ילדים מופלא, אבל זה מקום אמיתי ממש.

במשק 42 מקיימים חקלאות משולבת המורכבת משלושה ענפים חקלאיים פעילים: דיר עיזים, מכוורת דבורים וכרם זיתים.

המשפחה חיה במקום, גידול העיזים החליבה וייצור גבינות – נעשים במקום. מגדלים דבורים, ומקפידים לגדל כמה שיותר צמחי צוף ואבקה עבורן.

וכמובן מגדלים זיתים, מוסקים אותם בסתיו ועוצרים את השמן. לכל עונה יש ייחוד משלה.

ביקור חוויתי במשק 42
כל יום חמישי אחה"צ אתם מוזמנים (בחינם) להגיע לדיר, להשתובב עם הגדיים הצעירים, ולהכיר את החקלאיים שמגדלים ומייצרים לנו את האוכל.

הילדים מוזמנים לרוץ ולקפוץ עם הגדיים במרעה, לעלות על הטרקטור של עודד, לחלק אוכל לעיזים, להנות מהחליבה ועוד ועוד.

הגדולים יוכלו ללמוד מעט על החיים החקלאיים שמתקיימים בארץ, על החיבור בין האדמה לאוכל שלנו, על העיקרון המנחה את המשק על פי רעיון השיווק הישיר מהחקלאי לצרכן, על עקרונות הניהול של משק משולב הדוגל בעבודה עצמית ועוד.

וכשהילדים יתנסו בעבודת המקום או יבלו עם הגדיים, ההורים יוכלו להתפנק עם קפה טעים ולשוטט בחנות קטנה ומיוחדת.

 

בודידה

בודידה על הגבעה שבין תל עזקה ("ויחנו בין עזקה לשוכה…", מלחמת דוד בגוליית בעמק האלה), לבין תל צפית (התל הלבן המבהיק למרחוק – הלא היא גת הפלישתית) שוכן מושב לוזית. בודידה – בית בד קטן – על פי רוב חצוב בסלע, "אין עושים זיתים של שביעית בבד ובקוטב אבל כותש הוא ומכניס לבדידה". משנה שביעית ח' ו'.

 

שמן הזית של בודידה
השמן הנושא את השם בודידה מיוצר מזיתים הגדלים באדמות לוזית. כמאתים וחמישים דונם של זיתים מטופחים מהזן נאבאלי מוחאסן (נאבאלי מלשון נאבלס – שכם, מוחאסן מלשון חזק); זן זה הינו ישראלי – פלשתינאי, תוצר ראשון של שיתוף פעולה וחדוות העיסוק המשותף בטיפוח סמל השלום, סמל השורשיות והקשר לאדמה של שני העמים, זיתים אלו משמשים לאצירת שמן ולכבישה טיבעית של זיתים.

בית הבד של בודידה
בודידה מפעילה בית בד מודרני הפועל בשיטה דו פזית המאפשרת ייצור שמן זית איכותי במיוחד.
בודידה מאפשרת לכל לקוח, ללא הגבלת כמות מינימום, לייצר שמן זית מזיתיו.

עצי זית להסקה
עץ הזית המשמש להסקה הינו יוצא דופן באיכותו תודות לתכולה אנרגתית גבוהה של העץ, ולניחוח המיוחד של עץ הזית בתנור החימום, ולחותם העשן הנמוך של עץ הזית.

עץ זית לגינתכם
עץ הזית הינו עץ ירוק עד, מרהיב ביופיו ומקנה יופי והשראה לגינה. תהליכי שיפור ושידרוג המטעים יוצרים עצי זית בוגרים המתאימים להעתקה ישירה לגנים.

אמץ עץ זית
במגמה לחזק את הזיקה לארצנו ולאדמתנו אנו מאפשרים, לכל המעוניין, לאמץ עץ זית. השתתפות סימלית בתחזוקת עצי זית תאפשר למצטרפים ל"אמץ עץ זית" קשר ישיר עם עץ שירשם על שמם ויזוהה עימם.

יקב צרעה

יינות יקב צרעה מופקים אך ורק מענבים אשר גודלו וטופחו בכרמי היקב.

יינות אלה מבטאים נאמנה את הטרואר הייחודי לכל כרם, והם נקראים על שם מקור מוצאם: 'הרי יהודה' אדום ולבן, המייצגים את אזור היין של הרי יהודה; 'שורש' אדום ולבן, מענבים הגדלים בכרם שורש הנטוע על טרסות עתיקות בצמוד למושב שורש; ויין הדגל 'מיסטי הילס' המופק מחלקה מובחרת בעלת טרואר יוצא דופן.

החל משנת 2010 עובד יקב צרעה עם יועץ היין מר Jean-Claude Berrouet, אשר היה יינן ראשי במספר יקבים איכותיים, ובהם Pétrus אשר נחשב לאחד היקבים המובילים באזור בורדו.

במרכז תרבות היין של היקב נערכות הדרכות וסדנאות יין ליחידים ולקבוצות בתאום מראש.

 

 

יקב טפרברג 1870

סיפורו של יקב TEPERBERG 1870 מתחיל ברובע היהודי בירושלים בשנת 1870, שם ייסד זאב זיידה טפרברג יקב והחל בייצור יין. כיום, היקב ממוקם למרגלות הרי יהודה, בלב כרמי ענבים.

גם לאחר חמישה דורות, משפחת טפרברג ממשיכה לשמור על המורשת והתשוקה ליין, תוך שימור מסורת ייננית איכותית, ידע וטעמים המשתבחים עם השנים, המביאים ליצירת יינות מהנים ולקידום תרבות היין בישראל.

יקב פלם

יקב פלם הוקם בשנת 1998 על ידי גולן וגלעד פלם ואמם קמי, במטרה לייצר בישראל יין ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר. למימוש החזון הצטרפו כל בני המשפחה וגייסו את ניסיונם וכישרונם. אביהם ישראל, מחלוצי תעשיית היין המקומית, ממנו ספגו את אהבתם ליין וגפן, אחותם הצעירה, אמונה על התקשורת השיווקית.

היכרותו האינטימית של גולן, יינן היקב, עם כל חלקה וגפן ונחישותו לשלב שיטות עבודה ידניות מסורתיות על מנת להפיק את המיטב מהכרמים, יחד עם הניסיון המשפחתי המצטבר, ההכרה וההצלחות הבינלאומיות, ביססו את פלם כיקב משפחתי עם מסורת של מצוינות.

על היקב
סיפורו של יקב פלם הוא סיפורה של משפחה. משפחה שחיה, נושמת ומייצרת יין כבר מעל ל-50 שנה. היקב ממוקם בלבם של הרי יהודה, מוקף בכרמיו, אל מול הנוף המרהיב של הרי ירושלים ומתפקד כ-Family Estate קלאסי במודל האירופאי.

"מגדלים יין"
בבסיסו של החזון של יקב פלם נמצאים הכרמים. בשונה מיקבים רבים אחרים, מגדלים ביקב פלם את אותן חלקות כרם בדיוק, שנה אחר שנה. ההמשכיות מולידה הכרות אינטימית עם הכרמים, המאפשרת ייצור יינות אותנטיים, המייצגים נאמנה את בית גידולם. כך ניתן בקלות להבדיל בין יינות סדרת הקלאסיקו שמקורם בהרי יהודה לבין יינות סדרת הרזרב, הנולדים בחלקות הכרמים הטובות ביותר שבגליל העליון.

"הכל נשאר במשפחה"
אבי המשפחה ישראל פלם, שימש כיינן הראשי ביקבי כרמל שנים רבות והיה מחלוצי הייננות המודרנית בישראל. בנו הבכור גולן, נולד בארץ הכרמים של סטלנבוש דרום אפריקה, שם נחרץ גורלו ועתידו כיינן.. התשוקה ליין דבקה גם באחיו גלעד, אשר המשיך ללימודי ניהול ושיווק, אותם ישלב בעתיד בתפקידו ביקב. הניסיון העסקי של אמם קמי, הוא זה שאפשר את הקמת היקב והתפתחותו המקצועית והמסחרית כאחת. האחות הקטנה גפן כבר נולדה לתוך מציאות בה יין מהווה חלק מהdna המשפחתי והצטרפה כצלע היצירתית לפזל המשפחתי.

יקב קדמא

יקב קדמא הינו יקב יחיד במינו בארץ המשחזר טכנולוגיות עתיקות בייצור היין. זהו סיפור של מסע שורשים של בעלת היקב. לאורך המסע נוצר חיבור בין נחלת המשפחה בכפר אוריה, ההיסטוריה רבת השנים של עשיית יין באזור שפלת יהודה, עם ארץ מולדתה – גרוזיה, ותולדות עשיית היין שם. לאורך מסע זה נחקרו שיטות עתיקות ליצור יין באזורינו שהיה ספק יין מרכזי בעולם העתיק וגובשה טכנולוגיה המשלבת שיטות אלה עם הייננית המודרנית.

יקב משפחתי בשפלת יהודה
יקב קדמא הוקם בשנת 2010 על ידי משפחת סלוצקין בכפר אוריה, בניהולה של לינה, אם המשפחה ובסיוע ושיתוף פעולה של כל בני המשפחה. משפחת סלוצקין התיישבה במושב כפר אוריה לפני 15 שנה ומאז חלמו בני הזוג שעבדו בחברות היטק לחדש את פעילות המשק ולהקים בו יקב ייחודי. ואכן בתחילת שנת 2010 עזבה לינה את עבודתה בהיטק והקימה את יקב קדמא. במקביל נטעה כרמים בחלקה החקלאית במטרה להשתמש בענבים אלה לייצור יינות היקב לכשיהיו מוכנים לבציר.

יקב קדמא נמצא באזור שבו גדלו כרמים ויוצר יין לפני אלפי שנים. כפר אוריה שוכן למעשה על חורבות ישוב קדום. בחפירות שנעשו מקום, נמצאו שרידים מהתקופה החשמונאית, הרומית והביזנטית. בחפירות שנערכו בדרך אל היקב נמצא בית מרחץ גדול ( כנראה ציבורי) מהתקופה הרומית המאוחרת, דבר המעיד על קיום ישוב יחסית גדול במקום. ליד היקב נמצאת גת עתיקה שנתגלתה במקום, זוהי רק אחת ממספר גתות שנמצאו בשטח המושב, מה שמעיד כי במקום גידלו ענבים ועשו יין בעת העתיקה.

עתיק וחדשני בעשיית היין
היקב משלב טכנולוגיות עתיקות עם ידע עדכני, ומחדש טכנולוגיות יצור יין שהיו נהוגות בארץ ישראל בעת העתיקה. הוא הוקם בעקבות מחקר מקיף שנעשה באתרים בעולם, בשיתוף פעולה עם פרופ' עמוס הדס ( מחבר הספר "הגפן והיין בארכיאולוגיה של ארץ ישראל"), ובייעוצו של ד'ר ארקדי פפיקיאן – מבכירי הייננים בארץ.

במהלך חיפוש שיטות היצור העתיקות הגענו למסקנה שכלי חרס גדולים שימשו להתססת יין באזורים שונים בעולם העתיק כמו גם באזורינו, שרידי השיטה נמצאו בארץ באפולוניה וביבנה ים. חיפוש אחר מקומות בהם עדיין מייצרים כלים אלה החזיר אותנו לגרוזיה, הנחשבת אחד ממקורות הייננות העולמית.

יקב עמק האלה

יקב עמק האלה שוכן למרגלות קיבוץ נתיב הל"ה, בלב עמק האלה התנ"כי. מימצאים אכיאולוגיים, כגון גיתות וכרמים, מעידים על כך שכבר בתקופת המקרא נחשב עמק האלה כאזור הכרמים וייצור היין של ארץ ישראל. גם מבחינה טופוגרפית ואקלימית עמק האלה נחשב לאזור אידיאלי לגידול ענבי יין. אופי הקרקע הפורה מעניק לענבים הגדלים בו טעם עשיר ואיכותי. הכרמים ממוקמים בשלושה תתי אזורים גאוגרפים שונים המשתרעים על פני מאות דונמים, בצורה זו כל זן ענבים גדל באזור המתאים לו ביותר. היקב עצמו מוקף באחת משלוש החלקות דבר המאפשר העברה מהירה של הענבים מייד בתום הבציר, אל מיכלי התסיסה.

היין אמנם נשען על שורשי המקום וההיסטוריה, אך מסתמך גם על מדע מדויק וציוד משוכלל. מיכלי התסיסה החדשניים הם בעלי יכולת עיבוד בכמויות משתנות, המאפשרים פיקוח על תהליך התסיסה בדיוק לפי מוצאם של הענבים.

בסופו של התהליך מיושן היין בחביות עץ אלון צרפתי, כמקובל ביינות מובחרים .לאורך כל הדרך, עוקבים הייננים – יעקב אוריה ויעל סנדלר – אחר כל שלב בייצור היין.

זני יינות שגדלים ביקב: קברנה, מרלו, שרדונה, קברנה פרנק, סוביניון בלו, סירה, מוסקט ועוד.

המבקרים ביקב מוזמנים להינות מחוויה המשלבת טעימת יינות והסברים אודות תהליך ייצור היין.
כמו גם בחנות היקב בה ניתן לרכוש את מבחר היינות, בכמה אפשרויות מארז ובכל כמות.

 

 

יקב קטלב

ביקב קטלב מיוצר היין בשיטות מסורתיות ובשילוב טכנולוגיה מתקדמת. את התהליך הייחודי למדתי ממשפחה יהודית יוצאת איראן אשר מטבע הדברים נאלצה בכל השנים בגולה לייצר את היין בעצמה. באיראן שלפני המהפכה היה חופש דת יחסית למדינות ערב והיהודים יכלו להרשות לעצמם לגדל ענבי יין (יש אומרים שהזן "שיראז" הוא מהעיר שיראז באיראן) או לרכוש ענבים באיכות טובה ולייצר יין יבש איכותי.

עם הידע שרכשתי ממשפחה זאת התחלתי לייצר יין ובמקביל יצאתי להשתלמויות בתחום הכימיה והטכנולוגיה של היין עיבוד וגידול כרמי יין, על-מנת להרחיב את ידיעותיי ולשלב עשייה מסורתית בטכנולוגיה מתקדמת.

בד בבד נטעתי כרמים מזנים שונים. ההקפדה על יבול נמוך, משטר מים וטיפוח מתמיד הניבו תוצאות. שטחי הכרם הקטנים אפשרו לי יכולת שליטה מלאה על נתוני הפרי בכרם ועל דיוק מרבי במועד הבציר. מה שמבטיח איזון מושלם בין מרכיבי הענבים.

בציר הענבים נעשה באופן ידני ובלילה, כאשר טמפרטורת הפרי יורדת. כך נמנעת תסיסה קודם הגעת הענבים אל היקב. ביקב, לאחר מיון קפדני והפרדת הפרי משזרות האשכולות, מותסס היין בטמפרטורה נמוכה במיכלי נירוסטה קטנים לתקופות של בין 18 ל-24 ימים, לרוב ללא הוספת שמרים מלאכותיים, עד למיצוי מרב ומיטב התכונות מהפרי אל היין. לאחר התסיסה מתחילה תקופת יישון היין בחביות עץ אלון. משך תקופת היישון המינימאלית בחביות עד למילוי בבקבוק – 14 חודש. היין לא עובר כלל סינון בדרכו אל הבקבוק. הסינון מתקבל כתהליך טבעי משפיות (העברה מחבית לחבית) הנעשות מעת לעת.

 

 

יקב רביב Raviv Winery

במורדות מושב נס הרים, בגובה 650 מטר מעל פני הים, נטוע באדמה גירית כרם קטן ומטופח בקפידה – משלב הזמירה ועד הבציר הידני.
על הכרם משקיף היקב שבו מיוצר היין המיושן במשך 16-12 חודשים בחביות עץ אלון ומבוקבק ללא סינון.

 

 

יקב קלו דה גת

יקב קלו דה גת שוכן על מורדות הרי יהודה וכרמיו נושקים לעמק איילון. בגבעות המשתפלות אל העמק גודלו גפנים במשך אלפי שנים.

גת קדומה בת למעלה מ־ 3000 שנה נמצאת בשטח היקב. שילוב בין שכבת חרסית דקה המכסה אבן גיר ומיקרו אקלים יוצא דופן, מאפשרים גידול ענבי יין באיכות גבוהה במיוחד.

יינות יקב קלו דה גת מופקים אך ורק מענבי הכרמים הגדלים סביב היקב.

היינות מותססים בעזרת השמר הטבעי המצוי על הענבים. תהליך טבעי זה מוסיף למורכבות היין ומבטא אזור הגידול בו גודלו הגפנים.

היינות עוברים הצללה טבעית ללא סינון.

 

 

יקב רמ"א

יקב רמ״א – יקב משפחתי ואירוח בולגרי.
רמי ואורלי אזולאי מארחים במרכז המבקרים ביקב רמ"א, הממוקם מול נוף הרים במושב מטע. ביקב תהנו מיין משובח וממאכלים בולגריים – בואיקוס, בניצה תרד, בניצה גבינות, מרק טרטור, פוקצ'ות, סלטים, לימונים כבושים ועוד.
ביקב עובדים בני המשפחה בשיטות מסורתיות ידניות, הם מביאים את הענבים ליקב ישירות מן הבציר ומתחילים באופן מיידי בתהליך ייצור היין.
היקב מייצר כ- 6,000 בקבוקים בשנה.

מבית יקב רמ"א
Boutique Winery
RAMA
יינות היקב – מרלו וקברנה סובניון
Merlot & Cabernet Sauvignon

במורדות הרי יהודה אל מול הרי מטע ובין ואדיות ניטע כרם ענבים והוקם יקב משפחתי הכרם ממשיך מסורת אבות ומחזיר עטרה ליושנה.

יינות היקב מיוצרים בשיטות מסורתיות מענבים הנבצרים ידנית וקרבת הכרם ליקב מאפשרת העברה מהירה של הענבים מיד בתום הבציר אל מכלי התסיסה . לאחר מכן מתיישן היין בחביות עץ אלון צרפתי במשך כ-18 חודשים.

כשר למהדרין.

יקב גיזו

על היקב והכרמים
יקב גיזו הוא יקב בוטיק זעיר ומשפחתי אשר חרט על דגלו יצור יינות איכות.
ייצור היין החל בשנת 2006, כיום מייצר היקב מידי שנה כ- 2000 בקבוקים.
היקב מייצר יינות אדומים מורכבים ואיכותיים, לצד יינות לבנים ארומטים מיושני חבית ויין קינוח סמוק בסגנון פורט. ענבי היקב גדלים בחלקות כרם אשר נבחרות בקפידה וזוכות להשגחה וטיפול מסור של היינן. העבודה נעשית במלואה באופן עצמאי, תוך הקפדה ומעקב שוטף אחר התפתחות היין והתיישנותו בתנאים אופטימליים.
היין שלנו זוכה במגע יד אישי החל מהטיפול בגפנים, הבחלת האשכולות, חגיגות הבציר הידני, התסיסה, הסחיטה העדינה ,תהליך היישון, התבגרות היין בחביות ועד לביקבוק והאריזה.
כרמי היקב ממוקמים ברובם בשטחה של המועצה האזורית מטה יהודה, מנחל איילון בצפון ועד נחל נחושה בדרום. מדובר בטרוארים מגוונים. חלק מהזנים גדלים באדמות גיר בשיפולי הרי ירושלים. זנים נוספים גדלים באדמות עמקי הנחלים הגבוהים, בואך נחל האלה ונחל נחושה בשיפולי הר חברון. האקלים האופייני לאזור הגבעי שלמרגלות ההרים, מצטיין בניקוז אוויר יעיל ובטמפרטורות לילה נמוכות.
בכרמים מבוצעות באופן עצמאי על ידי היינן עבודות מגוונות כגון: פעולות זמירה, חילון , דילול שריגים להשגת רמת יבול אופטימלית תוך מעקב אחר התפתחות הסוכר, החומצה, חומרי הצבע, והמינרלים.
תהליך התסיסה מתבצע בטמפרטורות שונות למיצוי פוטנציאל איכות הענב בכל אחד משלבי התסיסה. היין הראשוני עובר סחיטה עדינה ומיוצר ללא סינון בתהליכי הצללה ממושכים להבטחת ארומה וטעם עשירים.
היינות מיושנים בחביות אלון צרפתי ומיעוטן מעץ אלון אמריקאי. תקופת היישון בחביות – שנה ומעלה, ליצירת שילוב נכון בין ארומת הפרי וניחוח החבית. סדרת הריזרב מיושנת כשנה וחצי בחביות חדשות ומיוצרת אך ורק בשנות בציר איכותיות ( כדוגמת בצירים: 2011 , 2013 ).
תאום ביקור:
יקב גיזו פתוח למבקרים בתאום מראש.
עלות הביקור: 35 ש"ח לאדם
ביקב ניתן לזכות בטעימת יינות, בליווי הסבר על עשיית היין ולרכוש מיינות היקב
לפרטים נוספים ותיאום הגעה:
יואב אלון – נייד: 052-5342228, יקב: 02-9992060.
כתובת:
גיזו 48 – ישוב כפרי , מ.א. מטה יהודה.
היקב ממוקם במרכז דרך היין שביהודה על כביש. 44 למגיעים על כביש 3 מכיוון מחלף לטרון, פונים ימינה (מזרחה) בצומת נחשון. לאחר קילומטר וחצי פניה ימינה (דרומה) לישובים צלפון / גיזו. כעבור 50 מטר פניה שמאלה על גשרון אבן לכיוון גיזו, נוסעים כ800 מטר בצמוד ליער גיזו עד לכניסת הישוב גיזו- מומלץ להתקשר טלפונית לתאום החניה.
פרסים ופרסומים:
 • מדליית כסף  – בתחרות אשכול הזהב 2015, בקטגוריית: מרלו ,  עבור: מרלו ט"ו באב מבציר2013  – ליקבי בוטיק.
  מדליית ארד –  בתחרות אשכול הזהב 2014, בקטגוריית: מרלו, עבור: מרלו ט"ו באב ריזרבמבציר 2011– ליקבי בוטיק
  מדליית זהב –  בתחרות אשכול הזהב 2012, בקטגורית: מרלו , עבור: מרלו ט"ו באב מבציר2010 – ליקבי בוטיק.
  ______________________________________________________________________________-

   היקב זכה להיכלל בספרו של דניאל רוגוב ז"ל ROGOV's GUIDE to israeli wines 2012 במהדורתו האחרונה, כיקב הקטן ביותר במדריך. למרות גודלו הלא שגרתי, זכה היקב בשלושה כוכבי איכות עקב העניין המיוחד והערכה שגילה רוגוב ליינות המופקים בו.

על היינן
בתחילת הדרך ייצר יואב אלון יין כיינן חובב. הצלחתם המידית של היינות והרצון לנסות ולהעז הובילו להתמקצעות והגדלת מגוון היינות. בשנת 2006 שוחררו היינות הראשונים מיושני החבית. התוצאות המעודדות של העשייה, הניסיונות והלימוד המתמיד, הובילו לתגובות נלהבות ועודדו להמשיך ולפתח את הכיוון החדש – תוך קריאה שקדנית של ספרות יין, ייעוץ מבעלי יקבים אחרים, כורמים ואנשי מקצוע.
יואב הרחיב ידיעותיו בקורסים לייצור ולטעימת יין, אך הוא מאמין שרק עם התנסות ועבודה יומיומית ביקב ובכרם ניתן להבין מהי אומנות עשיית היין.
העבודה ביקב הביתי, מלווה בתחושה מתמדת של למידה והתפתחות.
עבודת היינן דורשת מתן תשומת לב לכל פרט ופרט, ביצוע בדיקות והשוואות במהלך הייצור, מעקב אחר התפתחות התסיסה, , זמן התסיסה, טמפרטורת הייצור למידה עקבית של נתוני כל חבית ועוד – כל אלו מונעים מתוך שאיפה לשפר ולהפתיע, ותמיד מתוך אהבה גדולה לעשיית היין' לאדמה ולכרם.
(קרדיט: תוכן ותמונות  – יקב גיזו)

יקב נבות

יקב נבות הוא יקב בוטיק ייחודי בעל אופי וטעם אישיים, שנולד מאהבה ליין.

נטיעת הכרם והקמת היקב הם הגשמת חלום של מוטי בוהדנה כורם ויינן. ובשגעונו הגדול ובאהבתו הרבה ליין סוחף אחריו את כל המשפחה שנוטלת חלק נכבד בעשיה ובאהבה רבה.

כשהגיע מוטי למושב צלפון נטע את הכרם וב-2003 הקים את היקב. הוא החל לייצר את היין תוך ניסיונות עצמאיים ולימוד בקורסים, אך הידע העשיר ביותר בא מעבודה בכרם, בטיפוח הענבים ובייצור היין.

הן ככורם והן כיינן מוטי מקפיד על הפרטים הקטנים כגדולים, בגידול ובטיפוח הגפנים, בעיתוי המדויק של הבציר, ובבדיקות היין שהוא עורך כדי לייצר יין איכותי וטעים, כשהכול נעשה באהבה גדולה למען הגשמת חלום.

בזמן הבציר מתאספים כולם, משפחה וחברים ומשעות הבוקר המוקדמות מתחילים בבציר. תוך כדי הבצירה מתחיל מוטי בהליך ייצור היין, הפרדת הענבים מהשדרות, ריסוקם השריה ותחילת תהליך התסיסה. במשך כל היום שותים יין ונהנים.

היקב מייצר כ-3000 בקבוקי יין מענבי הקברנה סוביניון והמרלו המיושנים בחביות עץ אלון בין שנה לשנה וחצי. כמו כן מיוצרים ביקב נבות יינות ומשקאות נוספים מענבים ומפירות העונה.

ליקב יש גם מבשלת בירה – מבשלת פפו הינה מבשלת בוטיק. הבירה מיוצרת בשיטה מסורתית בתהליך בישול של דגנים, בנפחים קטנים.

כולכם מוזמנים לטעום וליהנות.

ביקב ניתן לקיים אירועים עד איש 50.

Faran – פארן קוסמטיקה

חברת "ניחוח טבע" הוקמה במצפה רמון בשנת 1999 על ידי איתי קינן, עם חזון של פיתוח וייצור מוצרים טבעיים לחלוטין השואבים את השראתם מן הטבע ומן המדבר, באיכות משובחת וללא פשרות.

יותר מעשור שמה "ניחוח טבע" דגש על מחקר ופיתוח קווי מוצרים ייחודיים, על שכלול שיטות וטכנולוגיות יצור ועל ליקוט חומרי גלם משובחים מגידולים מקומיים, ים תיכוניים ומשאר קצוות עולם.

ב"ניחוח טבע" מייצרים לפי תקנים מחמירים ביותר, רוב המוצרים קיבלו תו תקן אורגני טבעי והינם תחת פיקוח ורישוי חברת ECOCERT הצרפתית. רוב רובם של המוצרים הינם 100% ממקור טבעי, דבר נדיר ביותר בקנה מידה עולמי.

המפעל מורשה משרד הבריאות ומחזיק ברשיונות הנדרשים למכירה בארץ ובחו"ל.

אנו מתמחים בפיתוח נוסחאות על פי דרישת הלקוח ובייצור PRIVATE LABEL
ב"ניחוח טבע" מיוצרים יותר מ- 100 סוגי סבון (אמיתי) ב- 3 קווים שונים (עבודת יד וממוכן). החברה מקפידה על איכות ללא פשרות וחלק נכבד מהייצור שלה מיוצא לרחבי העולם.

"לפני שנים רבות החלטנו להקים את ביתנו במצפה רמון, במרכזו של נוף בראשית מגוון, עצמתי וייחודי בקסמו, מרחביו ושכבותיו. מאז שנת 1999 אנחנו מייצרים ומשכללים מוצרי טיפוח ממקור טבעי בעבודת יד, בשימת לב של צוות עובדינו המסור והמיוחד.
היום אנו מתכבדים לחלוק עמכם יצירתנו זו."

ארבעת בתי הכנסת הספרדיים

לאורך מאות שנים הייתה הקהילה הספרדית למרכזית מבין קהילות ירושלים ובכך שמרה על רצף של יישוב יהודי בעיר.

מקובל לומר כי עם עלייתו של הרמב"ן, גדול חכמי ספרד, במאה ה-13 התחדש היישוב היהודי בירושלים לאחר חורבן המקדש במאה הראשונה לספירה. עם זאת, התפתחותה המשמעותית של הקהילה החלה דווקא לאחר גירוש ספרד וגירוש פורטוגל – סביב ראשית המאה ה-16 .

כבכל קהילה יהודית, היוו בתי הכנסת את המרכז הרוחני והחברתי של בני הקהילה. קומפלקס 'ארבעת בתי הכנסת הספרדים' התפתח לאורך השנים וחווה עליות ומורדות בהתאם לקורותיה של הקהילה הספרדית בירושלים.

סיפורו של המקום שזור בסיפורה של הקהילה הספרדית ובסיפורה של ירושלים שבין החומות כאחד.

עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בשנת ה'תש"ח (1948) נהרס המתחם ע"י חיילי הלגיון הירדני. לאחר שחרור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים (1967) הוחל בשיקום המבנה ובשנת ה'תשל"ג (1973) הוא נחנך מחדש לאחר ששוחזר בקפידה.

גבעת התחמושת

בתחילת שנות ה-30 של המאה העשרים, בתקופת המנדט, בנו הבריטים את "בית הספר לשוטרים" בצפון ירושלים (כיום בתחומי השכונה מעלות דפנה). התחמושת שאוחסנה בגבעה הסמוכה, העניקה לה את שמה "גבעת התחמושת" (" Ammunition Hill "). במהלך מלחמת העצמאות, ב-19/5/48, כבשו הירדנים חלקים מאזור צפון ירושלים, לרבות בית הספר לשוטרים וגבעת התחמושת. כתוצאה ממלחמת העצמאות, נחצתה ירושלים למשך 19 שנים לשתי ערים נפרדות – ישראלית וירדנית. בין שני חלקי העיר החצויה הפריד קו גבול שניקרא "הקו העירוני", מגבעת התחמושת בצפון עד מנזר מר אליאס בדרום ירושלים, שלאורכו נמתחו גדרות תיל הוטמנו מוקשים ונבנו עמדות צבאיות. העיר העתיקה נותרה בשטח ירדן. הר הצופים הפך למובלעת ישראלית, ושמרו עליו 120 חיילי צה"ל הלבושים כשוטרים. אחת לשבועיים הוחלף מחצית הכוח השוהה בהר בעזרת "השיירה הדו-שבועית". כדי למנוע את ישראל מלחבור למובלעת הר הצופים ולנתק אגב כך את כביש ירושלים המזרחית-רמאללה, בנו הירדנים שלושה מוצבים מבוצרים: מתחם בית הספר לשוטרים- גבעת התחמושת, מוצב גבעת המבתר ומוצב הגבעה הצרפתית. על מתחם בית הספר לשוטרים-גבעת התחמושת הגנה פלוגת חיל רגלים ירדנית מוגברת (כ- 150 לוחמים) מגדוד אל-חוסיין .

בבוקר ה- 5 ביוני 1967 פרצה מלחמת ששת הימים. ניסיונות מדיניים מצד ישראל להימנע ממלחמה עם הירדנים כשלו. חוסיין, מלך ירדן, הורה לצבאו לפתוח באש לאורך הקו העירוני. לרשות פיקוד המרכז בירושלים וסביבתה עמדו 3 חטיבות מילואים שנסתייעו בגדוד ארטילריה, גדוד שריון פיקודי (גש"פ) וחיל האוויר.

חטיבת ירושלים (16), בלמה מתקפה ירדנית בדרום העיר וכבשה את גזרת ארמון הנציב – מוצב הפעמון, תוך שהיא מנתקת את כביש מזרח ירושלים-בית לחם. חטיבת שריון הראל (10), פעלה מצפון מערב לעיר בכיוון רכס נביא-סמואל תוך ניתוק ציר ירושלים- רמאללה. חטיבת הצנחנים (55), הייתה אמורה לפעול בחזית המצרית, אך מכיוון שכוחות צה"ל התקדמו במהירות בחזית זו, הופנו הצנחנים ברגע האחרון לירושלים. על החטיבה הוטל להבקיע את הקו העירוני בצפון ירושלים כדי ליצור בסיס לחבירה עם הר הצופים ולשחרור העיר העתיקה. בליל ה-5/6 ביוני 1967 פרצו גדודים 28 ו-71 את הקו העירוני באזור נחלת שמעון. גד' 66 פרץ את הקו העירוני מול בית הספר לשוטרים. בגבעת התחמושת נערך קרב עקוב מדם. בבוקר ה- 7/6/67 כבשו חיילי צה"ל את העיר העתיקה. מוטה גור, מח"ט הצנחנים, דיווח: "הר הבית בידנו" – העיר החצויה חוברה לה יחדיו.

כאשר ששככו הקרבות של מלחמת ששת הימים (1967) (*), נוצר דחף לבסס את המאחז היהודי בעיר המאוחדת. כצעד ראשון החליטה ממשלת ישראל על הקמת שכונת מגורים בגבעת הטרשים החשופים, סמוך לקו הגבול לשעבר, בצפון מזרח ירושלים . ימים אחדים לאחר שחרורה של העיר החלו דחפורים לנגוס בגבעת המבתר כדי להכשירה לשיכונים לפי תכנית לבינוי מואץ על גבעת התחמושת- זירת הקרב שממנה פרץ צה"ל אל העיר. כשנודע ל יוסי יפה (ז"ל) מפקד גדוד 66 מחטיבת הצנחנים (55), כי עומדים להרוס את גבעת התחמושת, פנה ל יצחק פניגר , אביו של עופר ז"ל, ההרוג האחרון על הגבעה, וביקש את עזרתו למנוע את ההריסה. פניגר מיהר להזעיק מספר הורים שכולים ויחד, תכננו הצבת משמרות ביום ובלילה על גבעת הקרב שבתעלותיה ניכר עדין חותמה הטרי של המלחמה. התערבות ההורים השכולים ודרישתם הנחרצת להשאיר את מקום הקרב ושחררו לדורות הבאים- היא שהביאה להפיכתו לאתר הנצחה . רגשותיהם של ההורים השכולים הובנו, פניגר, שהיה למנכ"ל הראשון, הציע להקים אתר שינציח שלשה דברים:

א. את המאורע הגדול בחיי העם ועצם השחרור של ירושלים על-ידי חטיבות צה"ל שהשתתפו בקרב זה.

ב . להנציח את זכרם של 182 הגיבורים שחרפו נפשם ונפלו על שחרורה של ירושלים במלחמת ששת הימים.

ג. להנציח את עיזבונותיהם התרבותיים, האומנותיים והספרותיים של אלו שהשאירו לנו את עיזבונם ולא הספיקו לסיימם .

שבע שנים שקד הוועד על ארגון התכנית. הוקמה גם ועדה מיוחדת להקמת האתר וצורפו אליה אנשים שהיו קשורים עם שחרור העיר במלחמת ששת הימים. ליושב-ראש הראשון של האגודה נבחר אלוף (מיל.) עוזי נרקיס (ז"ל). במרכז הגבעה הוקמה אנדרטה ועליה חקוקים שמותיהם של נופלי גדוד 66, בקרב להבקעת קו הגבול -הקו העירוני כיבוש בית הספר לשוטרים וגבעת התחמושת.

בשל חשיבותה של הגבעה הוחלט להכריז עליה כאתר מרכזי לכל החטיבות אשר השתתפו בקרב על איחודה של ירושלים. בשנת 1972, ביום השנה החמישי לשחרור ירושלים, נטעו בגבעה 182 עצי זית לזכר הנופלים. בשנת 1975 ביום השנה השמיני לשחרור ירושלים נחנך האתר .

מיקומו של האתר נמצא מנגד לגבעה שחוצה בין בתי פאג"י לבין בנייני האוניברסיטה. האווירה מאז המלחמה השתנתה, במקום רעש של פיצוצים וצעקות ישנו רחש של עצי אורן, זירת הקרב מכוסה בדשא, ובמקום לוחמים משחקים בו ילדים. התעלות ואזורי הקרב הפכו לשדות משחק ולימוד. ממרומה נשקפת ירושלים החדשה. קרוב, מעבר לכביש, בתיה של רמת אשכול ומעבר לה, מגדלי המגורים של שכונת רמות ורכס הסלעים של נביא-סמואל. בדרך העולה לשכם בתיה של הגבעה הצרפתית והאוניברסיטה שעל הר-הצופים. במרכז הגבעה מוזיאון המספר את סיפורי המערכה על ירושלים.

תמר כנרת

בין התמרים בחצר של קבוצת כנרת ממשיך ופועם ליבה של ההיסטוריה.
אגדה שהתחילה בחזון של חלוצים, חברי הקיבוץ, שרצו להשיב אל ארץ התנ"ך את התמר, רצון שהפך לחלום חלום שהפך למציאות.

 החלום הזה התחיל עם 17 לירות בכיס והרבה אמונה בדרך למסע שלא נגמר. שני חולמים, חברי קבוצת כנרת, בן ציון ישראלי ועמרם רבר, חמושים ברוחו המפעמת של הוזה תמרים ידוע, שמואל סטולר יצאו למבצע מסוכן וסודי – המבצע להשבת התמר. הם פילסו את דרכם בין ביירות, דמשק ואירן, בין נהרות הפרת והחידקל אל תוך עירק, בין סכנות ודרכים עקלקלות עד שהגיעו אל החוטרים הנכספים, אותם הבריחו בדרך לא דרך על גבי גמלים ומשאיות, בין גבולות אויב, כשרק דבר אחד אוחז בליבותיהם – החלום להצמיח היסטוריה בארץ ישראל – להשיב מגלות בבל אל ארץ התנ"ך את התמר.
(קרדיט: תוכן ותמונות – תמר כנרת)

יקב שריגים

יקב שריגים שוכן בישוב לי-און שריגים בלב פארק בריטנייה אשר בעמק האלה , היקב נולד מאהבה גדולה ליין ומתוך חיבור חזק לטבע, בעלי היקב יצאו לדרך היין שלהם מתוך כוונה לתרגם את אהבתם לתחום כמו גם לאדמה, לטבע ולעשייה אמיתית.
בעלי היקב הם אוריאל הררי ומוטי מרדכי , האחד מורה דרך והאחר אגרונום,השניים גרים בשכנות ביישוב ליאון- שריגים.
מתוך כוונה תחילה לייצר כמויות קטנות לצריכת המשפחה והחברים הוביל העניין ללימוד מעמיק של הנושא ורכישת ציוד תוך התנסות בייצור נרחב יותר.
בעידוד ותמיכת המשפחות, שהתאהבו ונסחפו לתוך העשייה וההנאה שבה, גדל חדר היין והפך ליקב
כיום יקב שריגים מייצר כ- 3000 בקבוקים בשנה .
למרות היותו קטן, מייצר היקב יין ממספר זנים: מרלו, קברנה סוביניון, פטיט וורדו וקברנה פרנק.

היינן של היקב הוא אוריאל אשר את הידע המקצועי, רכש מניסיונו בעבודת היקב ובליווי מקצועי של יועץ יין,מתוך אמונה שהיין מבטא את האיזור בו הוא מיוצר, מקפיד להשתמש בענבים אשר גדלו בכרמים באיזור.

בזכות היותו יקב קטן, מקבל היין של שריגים תשומת לב פרטנית וידנית לכל אורך תהליך היווצרותו, החל בבציר , דרך המיון, שבירת הגרגירים והפרדת השדרות , ועד לשלבי ההתססה והיישון בחביות.
על כל אלה, כמו גם על שלבי הביקבוק מופקדים אוריאל הינן ומוטי ואיתם בני המשפחה, לקוחות וחברים שמסתערים באהבה על המלאכה.
למגע האישי הזה, מאמינים בשריגים ישנה השפעה מכרעת על היין.בימים אלה משתבחים יינות קברנה סוביניון , קברנה פרנק ופטיט וורדו של בציר 2007 בחביות עץ אלון משובחות.
יינות 2006 בוקבקו לא מכבר וזמינים לרכישה : קברנה סוביניון סדרת Barriqe, שריגים פרנק, שריגים קברנה סוביניון.
בתחרות אשכול הזהב 2008 זכה יקב שריגים במקום הראשון במדליית זהב עבור קברנה סוביניון Barriqe אשר התחרה בקטגוריה הגדולה ביותר שהיתה בתחרות זו.
מדליית הזהב בה זכה היקב מעידה על האיכות הגבוהה של יינות שריגים.

 

מכון המקדש

"מכון המקדש" עוסק, מאז היווסדו בשנת תשמ"ז, בהשבת נושא "בית המקדש" לחזית המחשבה היהודית ובקידום העיסוק היומיומי בנושא זה.

במסגרת זו, בין השאר, שוחזרו במכון רבים מכלי המקדש והם מוצגים לציבור בתערוכת המכון בירושלים.

המכון גם פועל לקרב את מושגי המקדש ולהמחישם כך שיהיו מובנים יותר.

לצורך כך נבנה במכון דגם מדויק של בית המקדש וכן צוירו על ידי אמנים ידועי שם ציורי שמן מרהיבים המתארים את חיי המקדש.

המכון רואה חשיבות עליונה בכך שיותר ויותר יהודים יעסקו בלימוד ובעשייה בעניינים הקשורים למקדש מתוך תפיסה שהמקדש הוא מרכז החיים היהודיים ומהווה קשר חי בין עם ישראל לאביו שבשמים.

מגדל דוד המוזיאון לתולדות ירושלים

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים ממוקם במצודה מימי הביניים הידועה בשמה 'מגדל דוד' בסמוך לשער יפו, שער הכניסה ההיסטורי לעיר העתיקה.

המוזיאון מציג את סיפורה של ירושלים, את האירועים הבולטים בתולדותיה למן העדויות הראשונות לקיום עיר בירושלים באלף השני לפנה"ס ועד להיות ירושלים בירת מדינת ישראל ואת חשיבותה לבני שלוש הדתות. תצוגת הקבע ממחישה את תולדות העיר לאורך ציר הזמן באמצעים מגוונים, ומוסברת בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק. השרידים שבה הם עדות לעבר רב התהפוכות של העיר, ויוצרים בתוכה ייצוג של העיר ירושלים על תקופותיה בזעיר אנפין. ממגדלי המצודה נשקף נוף מרהיב בתצפית של 360 מעלות אל העיר העתיקה של ירושלים ואל העיר החדשה.

נוסף להיותו מוזיאון להיסטוריה פניו של המוזיאון אל ההווה ואל העתיד: מוזיאון מגדל דוד מציג תערוכות מתחלפות אשר מתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום, והן משלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה הספונה בין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים. כן עורך המוזיאון הרצאות ואירועים מיוחדים בתחומי המוזיקה, המחול והדרמה, ומקיים עשרות פעילויות ותכניות חינוכיות.

במקום מתקיים מופע לילי יחידי מסוגו בעולם. מופע המספר את סיפורה של ירושלים. תרבויות, דתות שליטים ומיתוסים קדומים נגלים על החומות ומופיעים בין השרידים הארכיאולוגיים שבמצודת העיר העתיקה. החיזיון הלילי הוא חגיגה של צלילים ומראות עוצרי נשימה העוטפים את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה.

לצד שלל הפעילות המתקיימות במוזיאון ובמטרה לספר את סיפורה של ירושלים בצורה חדשנית ואינטראקטיבית, מגדל דוד מוביל את השימוש באמצעים דיגיטליים המעשירים את חוויית המבקרים ומציע מגוון משחקים ואפליקציות לילידים, למשפחות ולמבוגרים.

הקמת המוזיאון

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים נפתח לקהל באפריל 1989 ביזמתו ובעידודו של ראש העיר דאז, מר טדי קולק ז"ל. טדי קולק ביקש לחדש כך מסורת מימי המנדט הבריטי, עת שימש המקום מתחם תרבות ואכסניה לתערוכות מתחלפות (1932-1921) ולאירועי תרבות.

כדי להכשיר את המצודה לקראת הקמת מוזיאון העיר בה, בוצעו במקום חפירות ארכיאולוגיות, ונערכו פעולות שיקום נרחבות: חדרי המשמר של המצודה שוקמו והותאמו לשמש חללי תצוגה של תערוכת הקבע לתולדות ירושלים, אולם צלבני הוכשר לשמש חלל לתערוכות מתחלפות, לאורך חומות המצודה הוכשרו שתי טיילות המאפשרות תצפיות מרהיבות על העיר, ובחצר המצודה בין הממצאים הארכיאולוגיים נבנו מסלולי הליכה. כל אלה נעשו מתוך הקפדה על נהלי שימור ופיתוח שפת-שימור שנועדה להבטיח את אופיו הייחודי של המקום.

במקביל פעל צוות מקצועי על הכנת תצוגת הקבע לתולדות ירושלים בהחלטה להקים במקום תצוגה פרשנית, שאינה מתבססת על אוסף מוצגים אותנטיים, אלא משתמשת באמצעי המחשה מגוונים.

מיום פתיחתו ועד היום נמצא מוזיאון מגדל דוד בשורת המוזיאונים המובילים בעולם מבין המוזיאונים ההיסטוריים.

הרובע היהודי

הרובע היהודי, אחד מארבעת הרובעים של העיר העתיקה השוכן על המורדות המזרחיים של הר ציון, וצופה לכיוון הכותל המערבי. מזמין אותנו להביט על ירושלים לאורך כל תקופותיה. ברובע היהודי פרושים אתרים בהם נוכל לשמוע, להרגיש, את העבר וההווה של ירושלים. להיכנס לבתים, לפסוע ברחובות, לפגוש אנשים ולשמוע את הסיפורים על השכונות ואנשי ירושלים של פעם שהתהלכו באותם מקומות ממש בהן אנו נבקר. חצרות בתים, בתי כנסת, אתרים ארכיאולוגים, שרידים מן העבר. מבט אל ימיה המפוארים של ירושלים.

מבין אתרינו:

 • הגן הארכיאולוגי- מרכז דוידסון. לגעת להתרגש ולחזור 2000 שנה אחורה לימי בית המקדש השני.
 • הרובע ההרודיאני – לרדת 5 מטר מתחת לאדמה  ולחזור 2,000 שנה אחורה.
 • הבית השרוף – בית כוהנים מפואר אבל מתחת לפני השטח מתחילות פה מזימות ותככים.
 • בית הכנסת החורבה – האומנם חורבה ? והרי לעינינו אחד המבנים היפים והמרשימים שבירושלים !!! אגדות, סודות, מסתורין ועוד בבית כנסת החורבה.

עיר דוד

עיר דוד החלה את קיומה בימי אברהם אבינו, כעיר כנענית מבוצרת ומרשימה, סביב למעיין הגיחון המפורסם של ירושלים הקדומה.

לפני כ-3000 שנים, החליט דוד לעזוב את עירו חברון, ולעלות לירושלים על מנת לאחד את עם ישראל סביב עיר בירה אחת. עם כיבוש ירושלים מאת היבוסים, הפך אותה דוד לבירת ממלכה משגשגת וחזקה. שלמה, בנו, הקים את בית המקדש על פסגת הר המוריה, מקום עקידת יצחק, וכך הפכה ירושלים לבירה מדינית, דתית ורוחנית עבור עם ישראל כולו.

כיום מתאפשר הביקור באתרים קדומים ומרשימים אלה, בגן הלאומי עיר דוד, השוכן על גבעה קטנה וקסומה,הסמוכה לכותל המערבי, מדרום לשער האשפות.

חווית הביקור באתר כוללת תוכן מרגש, לצד סיור ייחודי בעירם של מלכים ונביאים, המקום בו נכתבו כמחצית מספרי המקרא, ובו התרחשו רוב הסיפורים בירושלים התנ"כית.

מרכז כרמל למורשת הדרוזית בעוספיא

כיצד מתוארת העדה הדרוזית מנקודת מבטה של אישה דרוזית פעילה ויצירתית? מרכז כרמל למורשת הדרוזית בעוספיא נולד בזכות חזונה של רג'אא קייס מנסור, תושבת הכפר המבקשת להציג לציבור את התרבות הדרוזית המפוארת, את סיפורו של הכפר עוספיא ב-100 שנים האחרונות, וכמובן – את הקשר היהודי-דרוזי ההדוק בכרמל לפני קום המדינה ועד היום.

כאן, באחד הכפרים הדרוזיים הגדולים בישראל המונה כ-12,000 תושבים, תיחשפו לסיפורם האישי של חלוצים וחלוצות הכפר, וגם למעמדה של האישה במשפחה הדרוזית –מעמד שהלך והתקדם עם השנים.

הביקור החווייתי מלווה בהסברים ובסיפורים נוסטלגיים מחיי הכפר, תצוגה מרהיבה של כלים אותנטיים ופריטים רבים מחיי היומיום של תושבי האזור. אפשר להצטרף לסיור מודרך בסמטאות המצוירות של גלעין הכפר העתיק, המעניק מבטים אל חצרות הבתים, מפגשים עם אתרים היסטוריים ותצפיות נוף יפות.

הביקור – המהווה חוויה תרבותית, אמנותית וקולינרית – מותאם לקבוצות שונות ולאירועים שונים: משפחות, חיילים, ועדי עובדים, פנסיונרים, ארגוני נשים, חוגים חברתיים שונים, ימי כיף, ימי הולדת, ימי גיבוש ועוד.

אל תוותרו: ביקור בבית בד קדום המצוי בתוך מערה, כולל הסבר על תעשיית שמן הזית והסבון בעבר ובהווה. הביקור כולל המחשה פעילה, כיבוד קל ולגימת מגלי – תה תבלינים דרוזי המפורסם בטעמו ובסגולותיו הבריאותיות.

במיוחד לילדים: הסיורים מותאמים גם לילדים ולתלמידים.

הידעת? אזור עוספיא מיושב מאז תקופת הברונזה. הדרוזים הגיעו למקום לפני כ-400 שנים. ב-1960 התגלה באזור מטמון עוספיא מהמאה הראשונה לספירה, ובו כ-4,500 מטבעות.

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית

מוזיאון הרכבת

מתי בפעם האחרונה ביליתם בתוך קרון טרקלין לנסיעות אח"מים, שנבנה ב-1922 ושימש נכבדים כגון הנציב העליון, קיסר אתיופיה, צ'רצ'יל ואישים רמי מעלה נוספים שביקרו בארץ ישראל? קרון זה – שמכיל ריהוט עץ משובח, תאי שינה מפנקים וחדר רחצה עם רצפת פסיפס – הוא אחד משיאי הביקור במוזיאון הרכבת, המצוי בתחנת הרכבת "חיפה מזרח".

התחנה נוסדה בתחילת המאה ה-20 כתחנת המוצא של שלוחת חיפה של הרכבת החיג'אזית, שלוחה שזכתה לימים לכינוי "רכבת העמק". בתחנה שכנה ברוב שנות קיומה הנהלת הרכבת בארץ, ובה היו גם מוסך הקטרים של המסילה הצרה (שמשמש כיום כמבנה הראשי של המוזיאון).תמצאו כאן אוסף גדול של קטרים וקרונות מכל התקופות (לחלקם אפשר להיכנס), וכן אוסף של מאות פריטים נוספים הקשורים לעולם מסילות ברזל: מסמכים ולוחות זמנים היסטוריים, מפות עתיקות, מכשור וכלי עבודה, מערכות איתות ועוד. המוזיאון שוכן בין בנייני האבן הישנים של התחנה וצמוד למסילות הפעילות של רכבת ישראל כיום.

אל תוותרו: עלו לגשר הולכי הרגל, המקשר בין חלקי המוזיאון ומספק תצפית מרהיבה אל חיפה ונמלה, וגם אל הפעילות הסואנת של רכבות הנוסעים והמשא המודרניות.

במיוחד לילדים: כניסה אל הקרונות ההיסטוריים – הקטנים לא ישׂבעו…

הידעת? קו חיפה-דמשק של רכבת העמק נחנך ב-1905 בטקס חגיגי ורב משתתפים. תחילה הופעלה רכבת אחת ביום והנסיעה נמשכה 11 שעות וחצי, במהירות ממוצעת של 25 קמ"ש.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

המוזיאון הימי הלאומי

המוזיאון הימי הלאומי הוא המקום הנכון לגלות כי הים הוא הרבה יותר מאותו "כחול גדול" המצוי שם במערב. המוזיאון מוקדש לתולדות הספנות באגן הים התיכון, בים סוף ועל גדות הנילוס, ותצוגתו משקפת כ-5,000 שנות היסטוריה ימית – מה שמבטיח מפגשים עם ממצאים מרתקים: מעוגנים קדומים עד סיפורי מיתולוגיה ימית מסעירים.

תחילתו של המוזיאון ב-1953 באוספו הפרטי של אריה בן אלי ז"ל, מייסדו ומנהלו הראשון של המוזיאון. המוזיאון מציג תערוכות מרהיבות של ספנות בתקופות שונות, וכן מוצגים בו ממצאים נדירים ששרדו מהעת העתיקה, אוספי ארכיאולוגיה תת-ימית, דגמי כלי שיט מתקופות שונות, מפות עתיקות, מטבעות יווניים ורומיים ועוד. לצד תערוכות הקבע מוצגות תערוכות מתחלפות מאוספי המוזיאון וכן תערוכות של אמנים ישראליים ובינלאומיים הקשורות כולן לים. בתערוכות הקבע ובתערוכות המתחלפות מתקיימות הדרכות לקבוצות ולקהל הרחב.

 

אל תוותרו: תערוכת הפיראטים היא תערוכת קבע חווייתית ויחידה מסוגה בארץ, המתאימה לכל גיל.

במיוחד לילדים: בימי שבת ובחגים מתקיימות הדרכות מותאמות לילדים בתערוכות וסדנאות יצירה חינוכיות וחווייתיות על פי התערוכות המוצגות באותה עת.

הידעת? נמלי הארץ הם מהעתיקים בעולם ויש עדויות על קיומם עוד לפני כ-5,000 שנה. הסיבה היא שמיקומה של ארץ ישראל בין מסופוטמיה במזרח ומצרים בדרום – מרכזי התרבות הגדולים של העולם העתיק – הפך אותה לציר ימי חשוב בנתיבי הסחר הקדומים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש.

מוזיאון ההעפלה וחיל הים

מוזיאון מרתק זה מצליח לקסום הן לילדים הן למבוגרים, הודות לעושר הממצאים, הפריטים והמידע המגוון שבו. המוזיאון סוקר את ההיסטוריה הימית-הצבאית של מדינת ישראל מימי ההעפלה והעלייה הבלתי לגאלית בתקופת המנדט הבריטי. ככזה הוא מציג את הקשר הישיר שבין ההעפלה, הפלי"ם והשירות הימי של ההגנה לפני הקמת המדינה, לביןהקמתו של חיל הים ופועלו עד ימינו.

בכניסה למוזיאון ניצב גשר הצוללת אח"י דקר, שנמשטה מן הים ב-1999, 31 שנים לאחר טביעתה.

בין שפע המוצגים שממתינים לכם במקום: דופן אוניית הגירוש פאטרייה שטובעה על ידי ההגנה בנמל חיפה ואגף מיוחד לתולדות חיל הים ובו תצלומים, תעודות, מרשמי קרב, נשק ואמצעי לחימה, דגמי אוניות ועוד. פרשת מאבק המעפילים והיישוב מוצגת במסמכים היסטוריים, קטעי עיתונות, תצלומים דגמים וחזיונות אורקוליים. למעוניינים רצוי לתאם הדרכות מראש. כמו כן, בכל שעה עגולה יוצא סיור מודרך לקבוצות קטנות וליחידים.

אל תוותרו: בספינת המעפילים "אף על פי כן" יש שחזור הוויי החיים במחנות המעצר בקפריסין ותולדות המאבק הימי בבריטים.

במיוחד לילדים: שיטוט בנבכי ספינת הטילים אח"י מבטח ובצוללת אח"י גל.

הידעת? ב-1 בינואר 1949 נערך קרב ימי מול חופי תל אביב: ספינות השייטת הגדולה של חיל הים הישראלי מול שתי אוניות מלחמה מצריות שניסו להפגיז את העיר. הכוח המצרי נמלט.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל

חיפה, 11 באפריל, 1912. חזונו של פאול נתן, מייסד חברת "עזרה" של יהודי גרמניה, מתגשם בטקס הנחת אבן הפינה למוסד חינוכי טכנולוגי חדש – הטכניקום.

נתן ביקש להקים מוסד לימודי שיכשיר עובדים יהודים בתחומי הטכנולוגיה, יתרום לשיפור מצבם של יהודי הארץ תחת שלטון האימפריה העותמאנית הנחשלת ויעודד את עלייתם של יהודים נוספים. האדריכל שנבחר למבצע היה אלכסנדר ברוולד ולמנהל המקומי מונה ד"ר שמריהו לוין.

עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה נדחתה התכנית. הגרמנים, הטורקים והבריטים השתמשו במבנים למטרות אחרות,מבתי מטבחיים עד בית חולים.

רק ב-6 בפברואר 1925, עם שישה מורים, 16 תלמידים ושתי מחלקות (ארכיטקטורה והנדסה אזרחית) נערך טקס החנוכה. ב-1965 עברו רוב הפקולטות למתחם הטכניון בנווה שאנן, וב-1984 הוקם המוזיאון.

הביקור יחשוף אתכם להיסטוריה מרתקת ולאדריכלות יוצאת דופן, בצד תערוכות בנושאי מדע, טכנולוגיה וחלל. עוד במקום: פארק אטרקציות מדעי וסינמטריקס – קולנוע רב-חושי בתלת-ממד.

אל תוותרו: לפני הביקור מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט באשר לתערוכות חדשות ופעילויות מיוחדות.

במיוחד לילדים: בשבתות ובחופשות נערכות לעתים פעילויות מיוחדות, הדגמות מדעיות, משחק "בלשי מדע" ופעילויות בתחומי השימור, המורשת וההיסטוריה של המקום.

הידעת? הוויכוח על שפת הלימוד בטכניקום, שזכה לכינוי "מלחמת השפות", גרר תגובות נזעמות ביישוב היהודי, כולל התפטרותו של ד"ר שמריהו לוין. לבסוף נכנעה חברת "עזרה" והודיעה על שינוי שפת הלימוד מגרמנית לעברית. והטכניקום? הוא שינה את שמו ל"תכניון" – חידוש של חיים נחמן ביאליק, על בסיס המילה העברית "תוכן". רק ב-1945 שונה השם ל"טכניון".

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית

מוזיאון הרמן שטרוק – חיפה

בסתיו 2013 הושלם שיקום ושימור בית שטרוק והפיכתו למוזיאון על שם הרמן שטרוק, אחד מאמני ההדפס החשובים בעולם. שטרוק היה יוצר ממוצא יהודי שפעל בסביבה גרמנית ניאו-רומנטית לאחר מלחמת העולם הראשונה. האמן, איש מערב שבחר לעלות לארץ ישראל, לב ה"אוריינט", ביטא ביצירתו את זיקתו אל המסורת היהודית ואל הרוח הציונית החדשה.

בית שטרוק הוא מבנה מהודר בעל ערך אדריכלי והיסטורי רב שתוכנן בידי האדריכל הנודע אלכסנדר ברוואלד, הצופה מראש הכרמל אל נופי המפרץ ועמק זבולון. הבית המרשים שבו אירח האמן נבחרי ציבור ואמנים רבים, משלב בתוכו אלמנטים מזרחיים ואירופיים: חלונות מקושתים בסגנון אוריינטלי ורצפות מצוירות שעל חשיפתם ושחזורם הושם דגש בשיפוץ.

כאן ממתינה לכם תערוכת קבע המוקדשת לפועלו וליצירתו של הרמן שטרוק. כמו כן נערכות במקום תערוכות מתחלפות העוסקות בסוגיות נבחרות של תולדות האמנות ואמנות של היום, תוך התמקדות בתחום ההדפס.

אל תוותרו: מומלץ להצטרף להדרכות בתערוכות הכוללות הדגמות הדפס, סדנאות הדפס וכן סיורים ברחבי שכונת הדר, מופעים מוזיקליים, סדנאות ומפגשי אמן ועוד.

במיוחד לילדים: סדנאות הדפס לילדים ופעילויות יצירה בחגים.

הידעת? הרמן שטרוק, שעסק כאן בטכניקת ההדפס האמנותי, יצר בבית זה סטודיו זהה לזה שהיה לו בברלין.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש

מוזיאון העיר חיפה

מוזיאון העיר חיפה הוא פנינה אדריכלית בניחוח נוסטלגי המעניק בריחה מענגת אל עולם של היסטוריה, אמנות ותרבות. המוזיאון שוכן במבני בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי במושבה הגרמנית. בית העם הוקם בשנת 1869 והיה הבניין הראשון שהקימו הטמפלרים בארץ ישראל. בתחילת המאה ה-21 זכו המבנים לשיקום ולשימור, ומאז פועל האתר כמוזיאון העיר. במקום תערוכות מתחלפות העוסקות בהיסטוריה המגוונת של העיר, בזהות, ברב-לאומיות ובבין-תרבותיות. בצד כל זאת תוכלו להתרשם מקרוב מהמבנים הטמפלריים ומפעולות השימור שנעשו בהם – הרבה בזכות מאבק ציבורי עיקש. הקטנים שבחבורה יתענגו במיוחד על תערוכת קבע לילדים המציגה את סיפורה של העיר חיפה בתקופות שונות.

אל תוותרו: בימי שבת, בחגים ובתיאום מראש מתקיימים סיורים מודרכים בתערוכות המוזיאון וכן סיורים ברחבי העיר בזיקה לתערוכות מתחלפות ולסיורים במושבה הגרמנית המתמקדים בסוגיות של שחזור ושימור ופותחים צוהר לסיפורם המרתק של הטמפלרים.

במיוחד לילדים: סיורים מודרכים מותאמים לילדים בתערוכות, סדנאות יצירה בימי שבת ובחגים וסיורים מרתקים לכל המשפחה בעקבות סיפורם של הטמפלרים.

הידעת? חיפה נבחרה באמצע המאה ה-19 על ידי הטמפלרים הגרמנים כמקום מושבם הראשון בארץ ישראל, בזכות מזג האוויר, הקרבה לים והפוטנציאל הכלכלי שלה.

שפות הדרכה:   עברית, אנגלית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש

שביל מורשת רמת יוחנן

שביל אחד – שפע של סיפורים ואתרים. בשביל מורשת רמת יוחנן תלמדו באופן חווייתי ומרגש על חלוצים, על מגִנים ועל יוצרים, במסלול הנע בין פינות חמד היסטוריות.

קיבוץ רמת יוחנן עלה על הקרקע ב-1931 והיה ראשון ליישובי גוש זבולון. מסלול הסיור המודרך יוליך אתכם אל כמה אתרים מראשית ההתיישבות בקיבוץ, המספרים את תולדות המקום ואת תולדות המדינה. כך תגיעו אל מגדל המים שבו מוצגים אביזרים שונים ותצלומים היסטוריים משנותיו הראשונות של הקיבוץ. סביבו משתרע גן מכונות חקלאיות. בהמשך מגיעים לאנדרטה לזכר חללי קרב רמת יוחנן בתש"ח, שם מתואר סיפור הקרב מול צבא ההצלה של קאוקג'י והמהפך שחל ביחסים בין לוחמיו הדרוזים למדינת ישראל המתהווה. הסיור מוביל אל עמדת הגנה ממלחמת העצמאות המספרת על עמידתם בקרב של חברי הקיבוץ והיישובים השכנים וכן אל סליק אותנטי של ההגנה ובו מנגנון פתיחה סודי, תצוגה, כלי נשק וסרטונים.

לקינוח – המכון להוויי ומועד: ארכיון חגים מיסודו של מתתיהו שלם, הוגה ויוצר החג הקיבוצי. המכון מציג את יצירתם של מתתיהו שלם ושל לאה ברגשטיין, בעיקר בשירה ובמחול.

אל תוותרו: עיטור קיר מונומנטלי של האמן אלעזר הלבני, המתאר דמויות העוסקות בחקלאות בארץ בימי קדם, ובמרכזו ירושלים.

במיוחד לילדים: הפעלות מיוחדות באתרי המסלול.

הידעת? הקיבוץ קרוי על שם יאן סמאטס, שהיה ראש ממשלת דרום אפריקה ואוהד הציונות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

בית פישר – המוזיאון העירוני לתולדות קרית אתא

בבית פישר שבקרית אתא מצאו דרך מקורית במיוחד לתעד את תולדות היישוב: באולם המרכזי מוצגת התערוכה "ממעוף הציפור" – תצלומי אוויר מ-2009-1945 המספרים את סיפור המקום.

בית פישר נבנה בשלהי המאה ה-19 ונודע בשם בית הבק. בראשיתו גר בו המוכתר יהושע פישר, מי שעמד בראש תושבי כפר עטה היהודים. הוא הוריש את הבית לעמותת תו"ם והועיד אותו לפעילות קהילתית. עיריית קרית אתא ועמותת תו"ם שיפצו את המבנה, שבו שוכנים כיום זה בצד זה המוזיאון העירוני לתולדות המקום ובית הכנסת מעלות הגיבורים.

באולם המרכזי מוצגת כאמור התערוכה "ממעוף הציפור" ובאולם המקומר – התצוגה החדשה "חאקי זה לא רק צבע" העוסקת במפעל אתא המיתולוגי. בחדר הראשונים אפשר למצוא מבחר כלים המלמדים על הוויי חיי המייסדים בבית ובשדה.

הארכיב מכיל מסמכים, קלטות, תמונות וזיכרונות של ותיקי היישוב בצד חומר עכשווי המבוסס על פרסומים בעיתונות המקומית ותיעוד קהילתי שרובו נעשה על ידי מתנדבים ותלמידים מקרית אתא. במרכזייה הפדגוגית חומר דידקטי הקשור לתולדות העיר, פרויקטים חינוכיים וסרטונים המספרים את תולדות המקום מאז יושב לראשונה לפני יותר מ-5,000 שנה.

אל תוותרו: מומלץ להזמין ולהשתתף בסיור "בעקבות לוחמים מקרית אתא לרמת יוחנן" הנערך ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ובסיור "בעקבות ראשונים בקרית אתא" הנערך במהלך שבוע השימור.

במיוחד לילדים: שעשועונים, דפי עבודה, משחקי חדר ומשחקי חוצות (בתיאום מראש).

הידעת? קרית אתא, שנוסדה ב-1925, זכתה לתנופה כלכלית משמעותית החל ב-1934, עם הקמת מפעל הטקסטיל אתא.

שפות הדרכה: עברית, רוסית, איטלקית, גרמנית, יידיש וצרפתית.

מוזיאון דור לדור, בית כץ – קרית ביאליק

כיום קשה לדמיין זאת, אך בשנת 1924 היה עמק זבולון שומם ברובו. בשנה ההיא הגיעו למרחב מבודד זה אפרים וסבינה כץ, ועל אדמה שרכשו הקימו את ביתם הראשון – היחיד בעמק כולו.

הבית והחווה הצמודה לו נשרפו במאורעות תרפ"ט והביאו לבניית בית האבן העומד על תלו כיום, וסביב הבית החלו אנשי העלייה החמישית מגרמניה להקים את שכונת עולי גרמניה.

במוזיאון תמצאו תיקי משפחות הראשונים, תצלומים, חפצים וחומר ארכיוני עשיר על העיר ועל העלייה החמישית. חדר המייסדים מתאר את סיפורם של ראשוני העיר באמצעי המחשה ויזואליים וקוליים, חדר העלייה החמישית כולל מוצגים, מפות ואנקדוטות, ובחדר ההקרנה פועלים סרטונים ומצגות על ראשית קרית ביאליק ותולדות העלייה החמישית.

תוכלו להזמין סיורים בנושאים כגון העלייה החמישי ויישומה בקרית ביאליק, אישיים היסטוריים ואדריכלות מקומית. ואם אתם כבר כאן סיירו בקרית ביאליק הוותיקה והגיעו אל מגדל המים הישן, שדרת הפיקוסים, מבנים היסטוריים ואתרים נוספים. נכון לאביב 2015 שוקדים כאן על שיפוץ חצר בית כץ הצמודה למוזיאון.

אל תוותרו: חדר האווירה שבו אפשר להתוודע לאורח חייהם של ראשוני המתיישבים באמצעות ריהוט תקופתי וחפצים שונים.

במיוחד לילדים: פעילויות לגילאים שונים המבוססות על סיפורי מתיישבים ותוכני מרכז דור לדור: כתבי חידה, פעילויות ייחודיות למשפחות ועוד.

הידעת? בשנת 1934, עם ההכרזה על הקריה כ"עיר הגנים", נפטר המשורר חיים נחמן ביאליק והוחלט לקרוא לה על שמו.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית.

בית גרושקביץ – מוזיאון וארכיון היסטורי לתולדות קרית מוצקין

הידעתם כי ב-9 באוקטובר 1934 התקיים טקס הנחת אבן הפינה לקריית מוצקין, בידי גוף הקרוי "ארגון המעמד הבינוני בחיפה"? מטרת הארגון, שרוב חבריו היו עצמאיים בעלי עסקים קטנים בחיפה, הייתה לאפשר לחבריו חיי רווחה בבנייה צמודת קרקע, במרחק סביר ונגיש לעסקיהם בעיר הגדולה.

שמו של היישוב החדש מנציח את המנהיג הציוני אריה לייב (ליאו) מוצקין שנפטר באותה השנה. במאי 1935 נחנך המבנה הראשון – מגדל המים – ומיד אחריו נבנו בתים נוספים. המוזיאון והארכיון ההיסטורי שוכן בבית ראש המועצה הנבחר הראשון, אריה לייב גרושקביץ (1960-1897). בית המשפחה נתרם לצורכי ציבור ושימש כספריית ההשאלה העירונית.

ב-2004 הוחלט לשפץ את המבנה, לשמרו ולכונן בו את המוזיאון והארכיון ההיסטוריים לתולדות העיר. הארכיון כולל פרוטוקולים ומסמכים מקוריים משנת 1935, כ-10,000 תמונות מחיי הקריה, תצלומי אוויר מתקופות שונות, דגם הקריה ושכונת הצריפים משנות ה-40, תיקים אישיים וסיפורי מייסדים, פרסומים, קטעי עיתונות ועוד. במוזיאון תיחשפו למאות פריטים המייצגים את התקופה במבחר תצוגות נושאיות מרתקות. הביקורים המודרכים במוזיאון ומגוון הפעילויות מותאמים לקהלי יעד שונים, החל בילדי גנים ותלמידי בתי ספר עד גמלאים.

אל תוותרו: אפשר להזמין סיורי שטח נושאיים: "בעקבות ראשונים", "מורשת קרב", "בתי כנסת" ועוד.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, דפי משימות ופעילות (לקבוצות ו/או לכיתות בתי ספר בתיאום מראש).

הידעת? סמל העיר המקורי עוצב ב-1946 ועבר כמה שינויים ותוספות במשך השנים. עם זאת מגדל המים, המבנה הראשון שהוקם בה, ממשיך להתנוסס על הסמל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אסירי המחתרות עכו

המבנה ההיסטורי המרשים והסביבה הפסטורלית, אל מול הים הכחול, אינם מעידים על הדרמות שהתחוללו כאן במחצית הראשונה של המאה ה-20.

מוזיאון אסירי המחתרות, שזכה לשדרוג של ממש לפני כמה שנים, שוכן במבצר רחב ידיים שנבנה בתקופה העות'מאנית. בימי המנדט הפכו הבריטים את המבצר לבית סוהר מרכזי שבו נכלאו מאות מחברי המחתרות – ההגנה, האצ"ל ולח"י – בעקבות מאבקם על הגנת היישוב, מלחמתם במנדט הבריטי והזכות להקמת בית לאומי בארץ ישראל. המוזיאון מציג את סיפורו של הכלא בעכו, הכולל את מאסרם של זאב ז'בוטינסקי ומגִני ירושלים בשנת 1920, תשעת עולי הגרדום (1947-1938), הפריצה לכלא במאי 1947, קורותיהם של קבוצות האסירים המרכזיות ושגרת החיים הכלא.

במקום פועלת תצוגה חדשנית המשלבת חוויה אינטראקטיבית המלווה בהדרכה ובמוצגים מקוריים ומשוחזרים. הסיור כאן משלב את תולדות המבצר העתיק, שיסודותיו צלבניים, ואת סיפורי המחתרות, כולל היכרות עם הערכים של אנשי המחתרות בזמן שלטון המנדט הבריטי כגון ציונות ואהבת הארץ, גבורה והקרבה. אורך סיור כשעה וחצי, בתיאום מראש בלבד.

אל תוותרו: סיורים מודרכים בין תאי האסירים, אגף ז'בוטינסקי, נקודת הפריצה, תאי הצינוק, תא הגרדום וחדרי ההנצחה.

הידעת? עולי הגרדום זכו להנצחה משמעותית במרוצת השנים, ורחובות רבים בערי ישראל קרויים על שמם.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אוצרות בחומה – עכו העתיקה

אם כבר עורכים מסע בזמן מומלץ לעשות זאת בלבה של חומת אבן אדירת ממדים, המעניקה את האווירה ואת התפאורה הנדרשות, זאת בצד היסטוריה, פולקלור ונוסטלגיה.

בלב החומה המזרחית של עכו העתיקה, שנבנתה ברובה על ידי השליט העות'מאני אל-ג'זאר לפני כ-200 שנה, נמצא מוזיאון "אוצרות בחומה". המבנה, ששמו המקורי בורג' אל קומנדאר, נבנה במקור כבסיס צבאי לחיילי המשמר העותמאנים ששמרו על עמדות התותחים. החללים המקומרים בלב החומה הם כיום אולמות התצוגה במוזיאון, המשמש כמרכז לאתנוגרפיה ולפולקלור וממחיש את הוויי החיים של עכו ושל הגליל משלהי המאה ה-19 עד קום המדינה.

המוזיאון הייחודי מאכלס שני אגפים המשחזרים היטב את רקמת החיים של תושבי העיר וסביבתה. האגף הראשון מתעד בעלי מלאכה מסורתיים – סנדלר, רצען, נגר, כובען, רוקע נחושת, חרש עץ, נפח, מתקן פרימוסים ועוד – באמצעות "חנויות" ופריטים שחלקם נדירים. . האגף השני מוקדש לאוספים ולאספנים והוא מלא "אוצרות" – מסלון דמשקאי עד כלי קודש של העדות השונות.

אל תוותרו: הזמנת סיורים מודרכים ברחבי המוזיאון המלווים בשחקנים (בתיאום מראש).

במיוחד לילדים: פעילויות למשפחות והפעלות לילדי בית הספר והגנים, בהתאם לגיל.

הידעת? עכו, שתחילתה בתקופת הברונזה הקדומה, נחשבת לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם. בשנת 2001 הוכרזה העיר העתיקה אתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו‏.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית.

בית ליברמן – המוזיאון לתולדות נהריה

לאחר שעמד מוזנח במשך שנים, שוקם ושוחזר אתר היסטורי חשוב זה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת, עיריית נהריה ומפעל הפיס, ומאז שנת 2000 הוא משמש מוזיאון לתולדות נהריה, בירת הגליל המערבי.

המבנה שנבנה ב-1860 והשטח שסביבו נרכשו ב-1934 על ידי מייסדי נהריה וב-1935 נמכרו לפיליפ ליברמן, תעשיין יהודי מהעיר סטניסלבוב שבאוקראינה (פולין, באותם ימים). בבית גדול מידות זה מוצגים פריטים המתארים את הקמת נהריה ב-1935 ואת הקשיים הרבים שפקדו את היישוב במרוצת השנים. כאן גם תגלו כי המתיישבים הראשונים של הקיבוצים עברון ונאות מרדכי וכן של שבי ציון סייעו בעבודות השונות של המשק החקלאי וכן בשמירה על המקום. רק בהמשך הקימה כל קבוצה יישוב משל עצמה.

במוזיאון מוצגים ותמונות מעברה של נהריה בהיבטים שונים: עיבוד חלקות חקלאיות, קליטת אוניות מעפילים, התפתחות ענפי התעשייה והקיט, התמודדות עם מצבים ביטחוניים וכלכליים מורכבים ועוד. מומלץ לצפות בסרטון על אודות נהריה בעבר ובהווה (אפשרות לכיתובים בשפות אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית).

הביקור במקום כולל הדרכה השזורה בסיפורים אישיים מרתקים, המסייעים להמחשת ההיסטוריה המקומית. בבית ליברמן תוכלו לרכוש ספר הדרכה למטייל בנהריה וספרים נוספים מתולדות היישוב וכן לקבל מידע אודות אטרקציות בסביבה.

אל תוותרו: ביקור בגלריה לאמנות הפועלת במגדל המים הסמוך לשדרות הגעתון, מבנה מרשים המתנשא לגובה של 27 מטרים הניצב על גבעה שגובהה כעשרה מטרים. במקום תערוכות מתחלפות ואירועי תרבות שונים.

הידעת? נהריה קיבלה את שמה מנחל ("נהר") הגעתון הזורם במרכזה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית, הונגרית, נורבגית

מיקום: רח' הגדוד ה-21, סמוך לכניסה הדרומית לעיר, צמוד לקניון שבשכונת עין שרה (רח' אירית 2), נהריה

מוזיאון המייסדים – מעלות תרשיחא

במבנה שהוקם בשנות ה-60 של המאה שעברה, המכונה "הרכבת" והוכרז מבנה לשימור, הוקם מוזיאון המייסדים על שם יעקב חזן. המוזיאון יציג בפניכם את תולדות ההתיישבות במעלות. הוא מתמקד בסיפורם של מייסדי העיר ויאפשר לכם להכיר מקרוב את עלילות החלוצים, ללמוד על בניין הארץ וגם לתת מקום של כבוד לזיכרון ההיסטורי.

כאן תגלו כי ראשוני המתיישבים היהודיים הגיעו לתרשיחא ב-1949 והתיישבו בה. עליית יהודי רומניה שקובצו ממעברות העולים יצרה חיי תרבות עשירים שכללו תיאטרון, בית הארחה, עיתון, בתי קפה ועוד. לאח מכן ייסדו עולים אלו את מושב מעונה וחלקם התיישבו במעלות. באמצע שנות ה-50 התיישבו עולי מרוקו בכפר תרשיחא ובשנות ה-60, עם העלייה ההמונית, הוקמה מעברה בתרשיחא. שנה לאחר מכן הוקמה מעברה באזור התעשייה של מעלות. התיישבותם של עולי רומניה ומרוקו היא התשתית להקמת מעלות ב-1957.

במקום ממתינה לכם תצוגה מתחלפת וכן דירה לדוגמה שבה חדר מגורים, מטבחון, פינת אוכל ופינת ישיבה. נוסף על כך עוצבה כאן מכולת משוחזרת משנות ה-60. בחצר המוזיאון צומחים גידולים המאפיינים את תפיסת המגורים של "משק עזר". ולאחרונה נוסד כאן "ישראל נגלת לעין" – מרכז לחקר המשפחות במעלות תרשיחא. אפשר לסייר במוזיאון בלבד ואפשר לשלב גם הרצאה וסיור רכוב במעלות ותרשיחא, הכולל סיור רגלי ברובע הנוצרי הציורי של תרשיחא.

אל תוותרו: ביקור בחדר ההנצחה של חללי הטבח ממאי 1974.

הידעת? שם היישוב מעלות נובע מהיותו ממוקם על מעלות ההרים.

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון חומה ומגדל חניתה

בבית אבן הנישא בראש ההר, אל מול נופי הגליל המערבי, ניצב מוזיאון חומה ומגדל חניתה. המוזיאון מציג את סיפור העלייה הנועז של חניתה כמבצע לאומי, במסגרת יישובי חומה ומגדל. התערוכה – שבה אוסף תצלומים ייחודי ונדיר, מפות ומסמכים, כלי נשק, כלי עבודה ועוד – תפרוש בפניכם את תולדות היישוב מאז העלייה לקרקע (1938) עד למלחמת העצמאות.

סרט קצר מתאר את הרקע ואת התנאים שהפכו את הקיבוץ לסמל של נחישות וגבורה, והוא משלב שירים, סרטים וקטעי ארכיון יחד עם ראיונות של אנשי הקיבוץ המספרים את סיפור המקום מזווית אישית ומרגשת.

מומלץ לשלב סיורים במסלולי הקיבוץ (משעול השומרים ושביל גן העדן) ובסביבה הקרובה (שביל הבאר ועין כובשים).

אל תוותרו: באגף הארכיאולוגיה תוכלו לצפות בממצאי האזור מתקופות קדומות, כגון שרידים של בזיליקה ביזנטית, פסיפסים נדירים, מטבעות מתקופת בית שני, משקוף אבן מתקופת המשנה והתלמוד וכלי אבן ששימשו את האדם הקדמון.

במיוחד לילדים: "חניתה סיפור חלוצי אמיתי" – חוברת פעילות מאוירת וססגונית בשילוב משימות ויצירה מפתיעה למזכרת, "כאן מזמן" – כתב חידה המלווה לביקור באגף הארכיאולוגי שבעזרתו הילדים מגלים את סיפורה של חניתה הקדומה וסיור תיאטרלי (לבתי ספר) – מפגש חווייתי עם הדמויות המרכזיות בסיפור העלייה לחניתה.

הידעת? במוסדות היישוב הייתה התנגדות לרכישת אדמות חניתה, כי "יהודים אינם יודעים לחיות מההר". בסופו של דבר הכריע דוד בן גוריון לטובת הרכישה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון ההגנה בג'וערה

סיפורן של המחתרות של ימי טרום המדינה מוכר למדי, אך עלומים יותר הם אתרי האימון וההדרכה של הארגונים הצבאיים הללו. בשנת 2000 נחנך בהרי מנשה מוזיאון ההגנה בג'וערה, השוכן בבית אבן מהתקופה העותמאנית. התצוגה במוזיאון מביאה את סיפור המקום שהיה בסיס האימונים של ארגון ההגנה במשך עשור (1948-1938) ומפנה את אור הזרקורים בעיקר לקורס הקצינים שנערך כאן באותה תקופה.

במהלך הביקור שלכם באתר, המצוי בלב נוף ירוק, תתוודעו לאופן שבו הוכשרו הקצינים בהגנה, ואגב כך תיחשפו לסיפור המאבק על ההתיישבות ועל הביטחון בארץ באותה תקופה. התצוגה במוזיאון כוללת רקע על ההתיישבות באזור ועל תולדותיו של המקום לאורך השנים עד ימינו, תצוגת מסדר בקורס הקצינים ודבר מפקד הקורס, סרט על ההגנה ועל ג'וערה בתקופת המנדט הבריטי, תצוגת שמות בוגרי קורסי קצינים בהגנה, תצוגת נשק ועוד.

הסיורים לקבוצות, יחידים ומשפחות (בתיאום מראש) מביאים אל קדמת הבמה את רוח ההתנדבות והחשיבות הרבה שהייתה בהכשרת צבא למדינה שבדרך.

אל תוותרו: יום בג'וערה – הדגמה של יום אופייני בקורס הקצינים ותיאור קרבות משמר העמק.

במיוחד לילדים: קבוצות מבתי ספר, תנועות נוער וקייטנות זוכות להדרכה המלווה בהפעלה בנושאים מגוונים (בתיאום מראש). בחול המועד (פסח וסוכות) מתקיימת פעילות יצירה לילדים ומשימות בדפי פעילות.

הידעת? יגאל אלון, משה דיין, יצחק רבין ורחבעם זאבי הם רק אחדים מקציני צה"ל שקיבלו את הכשרתם בג'וערה.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית אנגלית

מיקום: בסיס ג'וערה, רמת מנשה (סמוך לקיבוץ עין השופט)

מערת הפלמ"ח במשמר העמק

סודות מן העבר נוטים להצית את הדמיון גם שנים רבות לאחר שנחשפו. בפאתי קיבוץ משמר העמק, בלב יער, שוכנת לה בסתר מערה גדולה. זהו המקום שנבחר לאימוני שתי המחלקות הסודיות של הפלמ"ח: מחלקת המסתערבים והמחלקה הגרמנית.

הביקור במערה כולל צפייה בסרטון המספר על התקופה, סרט מיוחד לילדים, תצוגת כלי נשק וציוד ששימשו בסתר את הלוחמים וכמובן סיפורי גבורה מרתקים. הביקור המודרך משלב תכנים של ערכי הפלמ"ח ואפשר אף להשתתף בערבי שירה סביב מדורה, פעילות אקסטרים הנערכת בפארק החדש והשתתפות בסדנאות מיוחדות. המעוניינים יוכלו לשלב בפעילות גם ארוחת גורמה, קפה ועוגה סביב המדורה.

אל תוותרו: סיור במערה המשלב גם תצפית מראשו של הר הגעש החולש אל נופי עמק יזרעאל המרהיבים ויערות מנשה הירוקים. מנקודת התצפית מתואר סיפור הקרב על משמר העמק.

במיוחד לילדים: פארק אתגרי חדש, המתאים גם למבוגרים ופועל לפי הקוד האתי של הפלמ"ח. הוא כולל את שביל החידות (מודרך), מסלול מכשולים, אוהלי לינה ואוהל סדנאות גדול. נערכים בו סיורים ופעילויות המשלבות תכנים ערכיים.

הידעת? כאן נולדה קריאת המפקד "אחריי!"

שפות הדרכה: עברית אנגלית, צרפתית, רוסית

רכבת העמק אלרואי

מי לא נשבה בסיפורי רכבות, מסעות ומה שביניהם? רכבת העמק המיתולוגית, שפעלה בתקופת השלטון העות'מאני, נעה באטיות בין כמה תחנות ביישובים הפזורים בעמק יזרעאל, בהן תחנה קטנה באלרואי ששימשה כמקום מפגש לתושבי היישוב. מעניין לדעת כי היישוב הוקם ב-1935 במיוחד עבור יוצאי כורדיסטן, וזאת לאחר מאבק עיקש שניהלו חברי ארגון הכורדים בחיפה מול מוסדות היישוב.

התחנה שימשה את תושבי אלרואי, קריית עמל וקיבוץ שער העמקים. עם השנים חדלה הרכבת לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, וקוצים ושממה כבשו כל חלקה טובה. תושבי המקום נטלו על עצמם את מלאכת השיקום של האתר והחליטו לחדשו ולשחזרו.

כאן ממתינות לכם תחנה הרכבת ששוקמה ומסילת הברזל שחודשה, וכן קרונות של רכבת, קטר ואפילו גן פורח ופסטורלי. באחד הקרונות הוקם מוזיאון לתולדות היישוב המציג את סיפור המקום, ובקרון אחר מוקרן סרט המתאר את סיפור רכבת העמק ואת תולדות ההתיישבות באלרואי. קבוצות מוזמנות לערוך ימי גיבוש ופעולות העשרה מגוונות.

אל תוותרו: מסלול הליכה קצר במעלה הדרך מוביל למעיין שהעניק מים חיים ליישוב. צמוד למעיין יש בריכת מים מלאכותית המהווה אטרקציה אזורית בימי הקיץ. המקום הוא גם נקודת יציאה מומלצת לטיולי אופניים.

במיוחד לילדים: הפעילות "אמץ אתר", המיועדת לתלמידים מהאזור. לקבוצות עם ילדים המונות 60-20 משתתפים אפשר לארגן פעילויות הכוללות הדרכה חווייתית, סרט, טיול מודרך באזור ופעילויות יצירה ייחודיות.

הידעת? היישוב נקרא על שם דוד אלרואי, שהנהיג במאה ה-12 תנועה משיחית בכורדיסטן, פרס ועיראק.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: שכונת אלרואי בקרית טבעון, סוף רחוב

אתר רכבת העמק – כפר יהושע

הטורקים יזמו, הגרמנים פיקחו, ולאחר קשיי לידה החלה לנוע בתחילת המאה ה-20 רכבת העמק, שחיברה בין חיפה לדרעה שבעבר הירדן.

כיום נותרו ממנה רק רמזים, הבולט שבהם הוא תחנת תל אל-שמאם היפה אשר בשנות ה-30 שונה שמה ל"תחנת רכבת כפר יהושע". כאן ממתינים לכם מבני אבן מרשימים בסגנון טמפלרי, כולל מגדל המים, מבנה שירותים ובאר. בשטח ניצבים שלושה קרונות משא, ובמרכז המבקרים ששוקם בסיוע המועצה לשימור אתרים נערכת תצוגה מרהיבה המשחזרת את סיפור הרכבת ותחנותיה העיקריות, באמצעות רכבת מיניאטורית שעוצבה כהעתק מדויק לרכבת העמק.

לקהל הרחב מוצעים סיורים מודרכים באתר ובסביבתו, וכן אירועי תרבות וזמר עבריים, מסיבות בר מצווה, ימי הולדת בסימן מורשת המקום. בית שואב המים משמש בית תרבות ובו תערוכות מתחלפות וחפצי נוי נוסטלגיים.

אל תוותרו: ביקור במגדל המים, הממחיש את פעולת מנוע הקיטור ששאב את המים מהבאר והעבירו לקטר. הוא משמש גם מרכז מידע של עמותת התיירות עמק יזרעאל.

במיוחד לילדים: בקרון ההנפשה מוקרן סרט אנימציה המתאר בהומור את סיפור רכבת העמק. כמו כן מתקיימות פעילויות בנושא רכבות מכל הזמנים: סדנאות יצירה, משחקי שולחן ושעת סיפור מומחז.

הידעת? בימי מלחמת העולם הראשונה חיילים גרמנים שהוצבו ליד מרחביה קיבלו חופשה קצרה וביקשו לבלות בחיפה. כדי להגיע לעיר במהרה חובר לקרון שטוח מנוע ומדחף של מטוס, והחיילים "טסו" לחיפה במהירות שיא.

שפות הדרכה: הסרט מוצג בשפות בעברית, עברית עם כותרות לכבדי שמיעה, אנגלית, ערבית, רוסית, ספרדית, צרפתית, אמהרית

מיקום: בכניסה לכפר יהושע, עמק יזרעאל

הסליק בנהלל

גם כיום, שנים רבות לאחר שסיים את תפקידו ההיסטורי, מצליח הסליק במושב נהלל לרגש את מי שפוגשים בו, בעיקר בעת הירידה הדרמטית אל קרבו.

כאן, במשק הפרטי של משפחת אבידוב, נמצא הסליק – מחסן הנשק המחתרתי – מתקופת שלטון המנדט הבריטי. היה זה אחד הסליקים המרכזיים והגדולים ששימשו את אנשי היישוב לפני קום המדינה. המסווה לבנייתו היה מושלם: כריית בור לאגירת השתן של הפרות ברפת הסמוכה. הסליק – שעומקו חמישה מטרים ושטחו כ-25 מ"ר – נחפר ונבנה בעבודת ידיים בשנת 1943. לאחר השבת השחורה (29 ביוני 1946) נאטם פתחו מחשש לגילויו על ידי הבריטים. לאחר פרוץ קרבות מלחמת העצמאות נפתח הסליק ותכולתו הועברה לכוחות הלוחמים.

הסליק בנהלל הוא גם שם מוזיאון משפחתי ייחודי המספר את קורות משפחת אבידוב, הקשורות בהקמת מדינת ישראל ובביטחונה. המוזיאון נמצא מעל הסליק הישן במשק המשפחה ובצל עץ התמר שגם לו סיפור הקשור למקום – סב המשפחה הוביל מבצע סודי ליבוא חוטרי תמר. חוטרים אלה היו הבסיס לחידוש ענף התמרים בארץ. כאן, בני הדור השלישי והרביעי מספרים למבקרים את סיפורי המשפחה ומארחים קבוצות ויחידים לחוויה ייחודית. צפו לביקור מרתק שייקח אתכם לתקופה אחרת, חשאית ומסעירה.

אל תוותרו: סיורים מודרכים על ידי עפר אבידוב, מבני המשפחה שבמשקה נבנה הסליק, מורה דרך מוסמר ודור שלישי בנהלל. הסיורים באתר הסליק, ברחבי נהלל ובעמק יזרעאל משולבים בסיפורי העמק.

במיוחד לילדים: פעילות הכוללת האזנה לסיפורי העמק, דפי פעילות וכמובן ירידה אל הסליק.

הידעת? הסליק במשק אבידוב היווה את ההשראה לסליק המופיע בספריו של מאיר שלו "רומן רוסי" ו"הדבר היה ככה".

שפות הדרכה: עברית אנגלית גרמנית

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי ומרכז המבקרים ע"ש האלוף מאיר עמית

רבים יודעים על הנוטרים שפעלו בימי טרום המדינה, אך מה היה סדר יומם ומה היו תפקידיהם בהגנה על היישוב העברי? בנקודה אסטרטגית על קו התפר שבין נצרת ליגור שוכנת מצודת נהלל ההיסטורית. היא נחנכה ב-1936, בעיצומם של מאורעות הדמים שהתרחשו ברחבי הארץ. תפקידה היה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק יזרעאל – יהודית וערבית – ועל אנשי השלטון הבריטי. על התחנה פיקד סרג'נט יצחק שבילי, מפקד סמכותי ובעל אישיות מרשימה, שיצר יחסי רעות עם כל תושבי העמק.

במסווה של פעילות משטרתית שגרתית עזרו שוטרי התחנה בפיקודו של שבילי לפעילי ההגנה בפעולות מבצעיות רבות. לאחר שיקום התחנה על ידי המועצה לשימור אתרים, הוקם בה מרכז מבקרים למורשת השוטר והנוטר העברי בארץ ישראל.

המרכז, על שם האלוף מאיר עמית, פורשׂ את סיפור חייו ופועלו של מאיר עמית לצד סרט ייחודי המציג את סיפורם הלא נודע של הנוטרים העבריים. עוד במקום: סיורים מודרכים, צפייה בסרטון הממחיש את אווירת התקופה ואת הקשר בין הנוטרים של ימי המנדט לשוטרי משטרת ישראל היום. אפשר להזמין ערבי זמר וימי עיון.

אל תוותרו: פעילות ניווט וכתבי חידה לקבוצות, באמצעות סיור באופניים חשמליים.

במיוחד לילדים: משחק התגנבות יחידים למשטרת נהלל (בתיאום מראש).

הידעת? בתחנת המשטרה שירתו אלו לצד אלו שוטרים יהודים ושוטרים ערבים.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: על כביש 75 בכניסה למנשייה זבדה

מוזיאון העמק – קיבוץ יפעת

הביטוי "העמק הוא חלום" ניכר היטב באתר מיוחד זה – מוזיאון העמק בקיבוץ יפעת, שבו אחת התצוגות הגדולות מסוגה בישראל המוקדשת לסיפורו של העמק, להתיישבות בו ולהוויי החיים החלוציים בשנים 1951-1911.

בתצוגה אלפי פריטים – בהם תמונות, חפצים, מבנים משוחזרים, בגדים, כלי עבודה, כלי בית, מחרשות, טרקטורים וכלי חקלאות מקוריים – המציגים את סיפורם של אנשי העליות השנייה, השלישית והרביעית שהתיישבו בעמק יזרעאל. חלוצים אלו הקימו את אחד ממפעלי ההתיישבות הגדולים והמובילים בארץ, בדרך להקמת המדינה, בחזון ובלהט של יצירת חברה חדשה.

המוזיאון מתרכז בסיפורם של הקיבוץ והמושב – אבני היסוד להתיישבות השיתופית-סוציאליסטית – ועוסק גם בהתפתחות החקלאית כתשתית ליצירת פרנסה, עבודה ושינוי אורחות החיים של העם היהודי, מעם גלותי לעם חופשי העובד את אדמת הארץ המובטחת. הביקור וההדרכה מתמקדים במסרים ובערכים החברתיים והלאומיים, כפי שבאו לידי ביטוי במעשה החלוצי: מאחריות חברתית ועזרה הדדית עד יציקת תכנים יהודיים-חילוניים וטיפוח סובלנות.

המקום מתאים לקהל הפרטי ולקבוצות מאורגנות, למסיבות סיום, לערבי גיבוש ולאירועים פרטיים.

אל תוותרו: במוזיאון מתקיימים לעתים אירועי תרבות כערבי שירה בציבור וכנסים עיוניים.

במיוחד לילדים: פעילות חווייתית בשבתות ובחגים, משולבת בהתנסות וביצירה. בפארק ג'ונדיר העמק, הילדים מטפסים על טרקטורים קטנים ונוסעים בהם. עוד במקום: פעילות לתלמידי בתי ספר המותאמת לגיל הילדים, לנושאי הלימוד ולדרישות הצוות החינוכי.

הידעת? בתחילה נקרא הקיבוץ "איחוד השרון-גבת". מאוחר יותר שונה שמו על פי שם היישוב המקראי יפיע.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מקורות – מרכז מבקרים אשכול

לאחרונה ציינה מקורות – חברת המים הלאומית – יובֵל להקמת המוביל הארצי – עורק המים הראשי של ישראל ואחד ממפעלי התשתית הגדולים שהוקמו בארץ. עוד ב-1902 חזה הרצל כי בעתיד יהיה צורך להוליך בארץ מים למרחקים גדולים. עשורים רבים מאוחר יותר, ב-1964, הושלמה בנייתו של המוביל הארצי, המזרים מים מהכנרת למרכז הארץ ולדרומה.

במרכז מבקרים מיוחד זה ילמדו הילדים כיצד מגיעים המים אל הברז בבית, ואתם תזכו להצצה מיוחדת אל אחד האתרים החשובים בתוואי המוביל הארצי – אתר אשכול. האתר קרוי על שם לוי אשכול, מייסד מקורות, אשר כיהן לאחר מכן כשר אוצר, כשר הביטחון וכראש ממשלת ישראל.

אין ספק שהמוביל הארצי ליווה את מפעל ההתיישבות ואִפשר את מימוש החזון הציוני. באתר אשכול הנמצא בבקעת בית נטופה שני מאגרי מים ענקיים הקולטים את מי הכנרת ומפעל סינון מרכזי לסינון המים. כאן הם מטופלים ומוכנסים לצינור המוביל הארצי המזרים אותם לרחבי הארץ.

מהנושאים המוצגים באופן חווייתי במרכז המבקרים: משאבי המים בארץ, הדרכים לטיפול ולהשבחת איכות המים והובלתם לכל חלקי הארץ, המיצג "מים, אור וצליל", סרטוני המחשה, מודלים, משחק טריוויה על מפת ענק של ארץ ישראל ועוד. הביקור מלווה בהדרכה ומיועד לקבוצות בלבד.

אל תוותרו: תצפית פנורמית על הבקעה וסרט חווייתי המוקרן באודיטוריום.

במיוחד לילדים: הפעילות במהלך השנה מתאימה לכיתות ה' ומעלה, ובחגים – למשפחות עם ילדים. אל תוותרו על משחק הטריוויה עם מסכי מגע, שבו הילדים מתמודדים עם בעיות אספקת מים ברחבי הארץ.

הידעת? מקורות הוקמה ב-1937 כדי לסייע ליישובי עמק יזרעאל שנקלעו למשבר עקב מצוקת המים. ב-1938 הקימה את מפעל המים הראשון שלה בשדות העמק.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, רוסית, ספרדית, צרפתית

מיקום: ממחלף המוביל יש לנסוע לכיוון כפר מנדא. מול קיבוץ חנתון פונים לכיוון המאגרים ואתר אשכול

מזרע הקטנה – מוזיאון לתולדות הקיבוץ במזרע

חפצים, אנשים ומה שביניהם. זוהי הדרך הטובה ביותר לתאר את המוזיאון לתולדות הקיבוץ במזרע. הוא הוקם כמוסד הנוצֵר את העבר ומעביר באמצעותו את מסר ההגשמה של אנשי קיבוץ מזרע, השוכן בעמק יזרעאל. והגשמה זו ניכרת היטב בסיפורם של מייסדי הקיבוץ.

במוזיאון תיחשפו לתצוגת חפצים ייחודית, עשירה ומרשימה המספרת את מסכת העשייה בחברה, במשק, בחינוך, בתרבות ובביטחון – בקיבוץ מזרע בפרט ובהתיישבות בעמק יזרעאל בכלל. האתר כולל גם שחזור של חצר הקיבוץ הישנה, אוסף גדול של כלים חקלאיים ושחזור מבני המגורים הראשונים, שחזור חדר הילדים בחינוך המשותף, חדר האוכל הראשון, המוסד החינוכי, המתפרה והסנדלרייה, אולמות תצוגה עשירים בחפצים וסיפורי דמויות מהוויי החיים בקיבוץ ומהפולקלור המקומי, ואף סליק מתקופת המנדט הבריטי שהכניסה אליו חבויה הייתה מתחת למכבסה הישנה. אפשר לתאם סיורים מודרכים בדגש על סיפורי המקום, שנוסד ב-1923 על ידי אנשי העלייה השלישית.

אל תוותרו: ביקור בגלריה על שם חבר הקיבוץ, האמן אברהם (טושק) אמרנט. שלל הפריטים שבה כולל תיאטרון צלליות ייחודי שנשמר משנת 1938.

במיוחד לילדים: פעילות חווייתית המותאמת לגילאים שונים בקבוצות גדולות.

הידעת? מקור השם "מזרע" אינו ידוע בוודאות, אך הוא מוזכר במקורות ואף במפות מימי הביניים. כך או כך, את שם הקיבוץ הגתה ועדת השמות של קק"ל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, צרפתית, גרמנית

החצר הגדולה במרחביה

"החצר הגדולה" המטופחת של מרחביה נדמית כמסע בזמן אל ראשית המאה שעברה. אבל מתברר שהכול החל עוד קודם לכן: מרחביה, היישוב העברי הראשון בעמק יזרעאל, מצוי על תל עתיק שהיה מיושב מאז ימי עפרה של גדעון בן יואש. במקום היה מבצר צלבני בשםLa Feve שבו שלטו הטמפלרים הצרפתים. קרב התבור – ניצחונו הגדול ביותר של נפוליאון בונפרטה בארץ ישראל – התרחש סביב מבצר זה.

בנובמבר 1910 החלה במקום ההתיישבות העברית כקואופרציה חקלאית. חצר מרחביה, המכונה "החצר הגדולה", הוקמה בשנים 1916-1912, וכיום פועל בה מרכז מבקרים היסטורי וחינוכי.

בחצר תגלו את חדרה של גולדה מאיר בראשית צעדיה בארץ ואת חדרו של מאיר יערי, מנהיג השומר הצעיר והקיבוץ הארצי. במרכז המבקרים תצוגה הכוללת פאנלים צבעוניים ומודלים תלת-ממדיים, הקרנת סרטון הדרכה על חיי הקואופרציה וסרטון על בואה של גולדה מאיר למרחביה. הסיורים המודרכים מגיעים לתל העתיק, לסליק, לחצר הגדולה, לחדר גולדה ולתצוגה שבמרכז המבקרים.

אל תוותרו: הסליק ההיסטורי שנפתח לאחרונה למבקרים בסיוע המועצה לשימור אתרים.

במיוחד לילדים: מרכז המבקרים מתאים במיוחד להפעלות תלמידי בית הספר בנושאי תולדות ארץ ישראל בעת החדשה, במסגרת לימודי היסטוריה ואזרחות.

הידעת? בימי מלחמת העולם הראשונה יצאו מכאן אנשי הטייסת הבווארית ה-304 לצלם את מרחבי הארץ לראשונה מהאוויר. בשעות הפנאי הם אף נהגו לצלם את המתיישבים היהודים של מרחביה, וחלק מהתצלומים מוצגים באתר.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית ורוסית

בית חנקין – מעיין חרוד

יהושע (1945-1865) ואולגה (1945-1852) חנקין החליפו בחייהם כתובת רבות, אך דווקא בבית חלומותיהם, במורדות הגלבוע הציוריים, כלל לא זכו לגור.

את הרעיון לבנות את ביתם באזור הגה חנקין, שכונה "גואל אדמות העמק", בראשית שנות ה-20 של המאה שעברה, בעת שרכש את גוש הקרקעות נוריס בעמק חרוד. כאשר מלאו לו 70 הסתיימה בניית הבית, אך באותה תקופה חלתה אשתו, ולמענה החלו לחצוב אחוזת קבר באבן ההר. אולגה חנקין נפטרה בפברואר 1942, ובעלה המסור החליט להפוך את הבית למוזיאון לתולדות ההתיישבות בעמק יזרעאל. ב-1945 נפטר יהושע ונקבר לצד אשתו.

בית חנקין, המעוצב ברוח שנות ה-30, נמצא בגן הלאומי מעיין חרוד. ביקור בו יפגיש אתכם עם הסלון, המטבח וחפצים בני הזוג. במקום מוקרן סרט על חייו ועל פועלו של חנקין בארץ ישראל. עוד בסביבה: פארק הנופש גן לאומי מעיין חרוד משמש כמקום בילוי למשפחות וכחניון לילה. הוא כולל מרכז לחינוך והקניית מורשת באתרים שבסביבה, וכן את חלקת הקבר של אולגה ויהושע חנקין ואת מערת גדעון שממנה נובע המעיין שבו, לפי המסורת, ערך גדעון ללוחמיו את מבחן המים (שופטים, פרק ז').

אל תוותרו: סיור מעניין שכותרתו "מגדעון השופט וסיפור מבחן המים ועד גואל האדמות יהושע חנקין וסיפור חייו בארץ ישראל".

הידעת? בשני העשורים האחרונים של חייו היה חנקין מעורב ברכישת קרקעות בהיקף של יותר מחצי מיליון דונם.

שפות הדרכה: עברית

משכן לאמנות עין חרוד ע"ש חיים אתר

מעטים הם המוזיאונים לאמנות המצליחים להעניק במה ליצירות המוצגות בקרבם ולהיות יצירה בפני עצמה בלי להתחרות בהן. דוגמה מצוינת לכך הוא המשכן לאמנות עין חרוד.

במוזיאון, הצופה לעמק יזרעאל ולהרי הגלבוע, 14 אולמות רחבים המוארים בתאורה טבעית וחצרות פסלים קסומות המשמשים אכסניה לאוסף אמנות מהחשובים בארץ. האדריכל שמואל ביקלס (1975-1909) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה טמונה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי של האור הטבעי.

ראשיתו של המשכן לאמנות ב-1937, כ"פינת אמנות" בצריף עץ קטן באטלייה של האמן המקומי חיים אתר (1902-1953) – יוזם המוזיאון ומייסדו. ב-25 באוקטובר 1948 נחנך בניין הקבע ומייסדיו הגדירו אותו כ"בית גנזים לאוצרות הרוח היהודית". זהו המבנה הראשון שהוקם בארץ כמוזיאון לאמנות.

קו מחשבה מרכזי בפעילות המוזיאון הוא הצגת תערוכות יחיד של אמנים איכותיים שיצרו לאורך השנים ולא נכללו בזרם המרכזי של האמנות הישראלית. המוזיאון מציג תערוכות של אמנים צעירים ופרויקטים המאפשרים התנסות חדשנית ויוצאת דופן. חלק ניכר מהתערוכות עוסק בהקשרים ההיסטוריים של תולדות ההתיישבות. מומלץ לבקר באגף היודאיקה, המציג אוסף עשיר של פריטים מקהילות ישראל ממזרח וממערב. במקום ספרייה ואודיטוריום המיועד לימי עיון ולאירועי תרבות. בתחום החינוך מקיים המשכן לאמנות הדרכות וסדנאות מגיל גן ועד תיכון.

אל תוותרו: אתנחתאות נעימות בחצרות הפסלים הפסטורליות של המוזיאון.

במיוחד לילדים: באגף היודאיקה מתקיימת פעילות חינוכית לקירוב הילדים למסורת ישראל ולחגיה.

הידעת? ב-2014 נבחר המשכן לאחד מ"שבעת המבנים המופלאים" בישראל על ידי ירחון העיצוב הבינלאומי "Wallpaper".

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית (חינוך)

בית חיים שטורמן

חובבי היסטוריה, ארכיאולוגיה, טבע, תרבות, אמנות – נראה כי כל אחד ואחת ימצאו את מבוקשם באתר המיוחד הזה, הסמוי מן העין, ובו שפע תערוכות ואוספים מוזיאליים המוקדשים למורשת המפוארת של עמק בית שאן.

האתר, שנחנך ב-1941, מנציח את זכרו של חיים שטורמן, ממנהיגי השומר וההגנה, חבר עין חרוד, שנפל בי"ח באלול תרפ"ח (1938) בעת שרכבו עלה על מוקש בעמק בית שאן. עמו נהרגו אהרון אתקין וד"ר דוד מוסינזון, על שמם נקרא גן השלושה (הסחנה) הסמוך.

המוזיאון שוכן במבנה מרהיב המיועד לשימור, ובו אוסף פוחלצים ייחודי של בעלי חיים שחיו בעמק, אוסף ארכיאולוגי הכולל ממצאים מגוונים מהאזור, כלי נשק מימי ההגנה ועוד. באולם התערוכות המתחלפות מוצגות יצירותיהם של אמני העמק ותערוכות בנושאי טבע, התיישבות וסביבה.

עוד במקום: ארכיון עשיר, אודיטוריום וחצר הנצחה שבה פריטים כגון תותח הרים צרפתי הידוע בשם "נפוליאונצ'יק", הדוידקה האימתנית שניצחה בקרב על העיר בית שאן, משאית משוריינת מימי שיירות באב אל-וואד וסליק נשק סודי. בתיאום מראש אפשר להזמין טיולים מודרכים בנושאי ההתיישבות.

אל תוותרו: תערוכת "הידיד" – רטרוספקטיבה ראשונה ומקיפה על חייו ודמותו של אורד צ'רלס וינגייט ופלוגות הלילה. בתערוכה פריטים שטרם הוצגו לציבור, כגון אקדחו האישי וספר התנ"ך שנשא עמו וינגייט.

במיוחד לילדים: פעילויות מרתקות בנושאים מגוונים בתערוכות, ברחבי המוזיאון ובסביבתו.

הידעת? בית שטורמן הוא המוזיאון הראשון להתיישבות שהוקם בארץ ישראל

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

חומה ומגדל תל עמל – אתר משוחזר בגן השלושה

במרחק דקות הליכה מהמעיינות השוקקים של גן השלושה (סחנה) שוכן מבצר עץ עוצר נשימה שילדים (וגם מבוגרים) ישמחו לאמץ. מדובר בשחזור קפדני המעלה על נס את שיטת התיישבות חומה ומגדל.

כידוע, חומה ומגדל היא שיטת התיישבות ייחודית שבאמצעותה הוקמו יישובים בתקופת מאורעות הדמים (1939-1936) תחת שלטון המנדט הבריטי. את הרעיון הגו ויישמו לראשונה חברי תל עמל (ניר דוד), והוא אומץ על ידי ארגון ההגנה כשיטה אסטרטגית.

באתר שחזור בגודל טבעי של תל עמל בימיו הראשונים: חצר מוקפת חומת עץ, צריף מגורים, מכבסה, חדר אוכל ומטבח ששחזורם והתצוגה שבהם ממחישים באופן שובה לב את תנאי החיים ואת אווירת התקופה. קבוצות יכולות להזמין סיורים מודרכים, סרטון ומגוון הפעלות והרצאות בנושא התיישבות חלוצית בימי חומה ומגדל. נוסף על כך יש אפשרות לסיור עם שחקנים חלוצים, שירי התקופה, פעילות ערב וארוחת חלוצים ייחודית.

אל תוותרו: עלו למרומי מגדל התצפית הגבוה שבמרכז החצר והשקיפו על הגלבוע ועל העמק הפורח.

במיוחד לילדים: פעילות עצמאית וביצוע משימות בחצר המשוחזרת הכוללות פענוח אותות מורס, בניית חומה ואפילו כביסה בגיגית ועוד. לבתי ספר: הפעלות בהתאם לגיל ופעילות ערב.

הידעת? בשיטת חומה ומגדל עלו על הקרקע, תוך יום אחד או לילה אחד, יותר מ-50 יישובים חדשים שמבניהם הוקמו במהירות מחלקי עץ מוכנים מראש. כך יכלו המתיישבים להגן על עצמם החל מהלילה הראשון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (סרטון בעברית ואנגלית וכתוביות ברוסית, גרמנית וספרדית)

מוזיאון יק"א, חצרות האיכרים בכפר תבור

מתי בפעם האחרונה זכיתם בהצצה בלתי אמצעית אל חיי היומיום של חיי האיכרים בתחילת המאה ה-20? המוזיאון החדיש שבכפר תבור מציג עשרות מוצגים מרהיבים, מסמכים ייחודיים ותמונות מחיי הקהילה החלוצית התוססת של המושבה, שהוקמה באוקטובר 1901 על ידי חברת יק"א.

תחילה ייסדה יק"א חוות לימוד בסג'רה להכשרת איכרים ובשנים 1909-1901 הקימה בגליל התחתון כמה מושבות פלחה: כפר תבור (מסחה), אילניה (סג'רה), מנחמיה (מלחמיה), יבנאל (ימה), בית גן, מצפה וכנרת.

נושאי התצוגות הם עבודת האדמה והביטחון, רשויות הכפר, חברה ותרבות, הר תבור, תעבורה, תקשורת ודגם בית הכנסת הראשון בכפר – והכול גדוש בפריטים אותנטיים. צמוד למוזיאון משתרעות חצרות איכרים אותנטיות הממחישות את אורח חייהם של איכרי המושבה בראשית המאה שעברה. הרפת המקורית הפכה לאולם הקרנה משוכלל שבו מוקרן מיצג חדש בשם "מסחה 1901". בתיאום מראש אפשר להזמין סיורים מודרכים במוזיאון ובמושבה עצמה.

אל תוותרו: בקרו בבית שבו מוצגת תכולתו האופיינית של בית איכרים ומטבחו. בחצר הסמוכה שימו לב לתצוגת בעלי המלאכה בעבודתם.

במיוחד לילדים: הדרכה מותאמת לילדים, כולל אפיית פיתות בטאבון (בתיאום מראש).

הידעת? מספרים ששיעורי ההתעמלות הראשונים בארץ ישראל נערכו בבית הספר שבכפר תבור, בשנת 1908.

שפות הדרכה:   עברית אנגלית צרפתית

כפר הנוער החקלאי כדורי

יצחק רבין, יגאל אלון, חיים גורי ואפילו אלי יצפאן. אלה רק אחדים מבוגרי בית הספר החקלאי כדורי, שהוקם ב-1933 למרגלות הר תבור. הקמתו התאפשרה הודות לנדבן סר אליהו (אליס) כדורי, שהורה בצוואתו להקדיש חלק מהונו לטובות החינוך בארץ ישראל.

במהרה זכה בית הספר למוניטין יוצא דופן, ורבים ביקשו להתקבל אליו. התלמידים התגאו במורשת כדורי, שבאה לידי ביטוי באחריות ובמעורבות שגילו בנעשה בבית הספר, בניהול העצמאי ובבחינות הכבוד. הבוגרים השתלבו בהתיישבות החקלאית– ואחר כך – בצבא ובאקדמיה. לאחר קום המדינה התרחב בית הספר ונהפך לכפר נוער ממשלתי שבו לומדים כ-1,650 תלמידים. גם כיום מדובר בתופעה ייחודית בנוף הארץ, ובכדורי לומדים יחד תלמידים מהאזור לצד תלמידי פנימייה – יהודים ותיקים ועולים, צ'רקסים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

המבנה המרכזי והמשק החקלאי עברו בשנים האחרונות תהליך שימור ביוזמת כפר הנוער, עמותת הבוגרים והמועצה האזורית הגליל התחתון, ובסיוע המועצה לשימור אתרים. במבנה המונומנטלי שתכנן האדריכל המנדטורי אוסטן סנט בארב הריסון, יש כיום מרכז מבקרים ותצוגה נושאית המתארת את סיפור בית הספר בתמונות מחזור, חדר הנצחה, מצגת וסרט. עוד במקום: אנדרטה לבוגרי כפר הנוער שנפלו במערכות ישראל ותצפית לחי בר והמשק.

אל תוותרו: סיור הכולל היכרות עם תולדות המקום, מורשתו, הוויי החיים שבו וכן התרשמות מעבודות השיקום והשחזור.

הידעת? ממשלת המנדט הבריטי החליטה לחלק את תרומתו של כדורי ולהקים שני בתי ספר חקלאיים – אחד לערבים בטול כרם ואחד ליהודים למרגלות הר תבור.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

צריף בן צבי

בקיבוץ בית קשת שבגליל התחתון שוכן צריף המגורים של יצחק בן צבי (1963-1884) (נשיאה השני של מדינת ישראל) ובני משפחתו. לא רבים יודעים כי בעבר צריף עץ זה ניצב הרחק מכאן – בשכונת רחביה שבירושלים…

הצריף היה מרכז חייה של המשפחה ועד מהרה שימש גם כמרכז של הנהגת היישוב. הוא אף שימש כ"מטבחון" שאליו הגיעו כל מנהיגי היישוב ובו התקיימו ערבי דיונים סוערים והקבלו החלטות מכריעות. ב-1952 נבחר בן צבי לנשיא, ובעצה אחת עם רעייתו, רחל ינאית, הוחלט להעביר את הצריף לבית קשת כדי לשקמו כאתר הנצחה לעלי, בנם, שנהרג ב-1948 בקרב ההגנה על הקיבוץ.

ב-2002 הוחלט במועצה לשימור אתרים בשיתוף המועצה האזורית גליל תחתון, לשקם את הצריף. ב-2007 – לאחר גיוס תרומות באמצעות תכנית בתחנת רדיו קול רגע – יוצאות לדרך עבודות השימור והשיקום, וב-2008 נפתח הצריף לקהל. מעניין לדעת כי שחזור הריהוט המקורי נעשה על פי תצלומי ארכיון.

צניעותם של הזוג בן צבי היא מן המפורסמות, ובעיצוב הצריף הושם דגש על אורח החיים הפשוט שקיימו בו בני המשפחה. כיום הצריף הוא מרכז הנצחה למשפחת בן צבי כולה ולמורשתו של הנשיא השני של מדינת ישראל.

אל תוותרו: צפייה בסרטון המרגש על משפחת בן צבי ועל עלי בן צבי, שנהרג ערב נישואיו.

הידעת? יצחק בן צבי, שרחובות ומוסדות רבים בישראל קרויים על שמו, מונצח גם בשטר של 100 שקלים.

שפות הדרכה: עברית

מרכז למורשת הצ'רקסית

בלב הגליל התחתון חבוי עולם תרבותי נסתר ומרתק. כאן, בכפר כמא, תוכלו לזכות בהצצה מסקרנת אל חייהם ואל מורשתם של הצ'רקסים החיים בגליל כקהילה קטנה המונה כ-4,000 תושבים.

מרכז המורשת נמצא בגרעין העתיק של הכפר, בתוך בית שאמי – מבנה מהתקופה העותמאנית הבנוי אבני בזלת שחורה, עם חצר גדולה שסביבה חומה גבוהה. המבנה שוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונהפך למוזיאון.

מקורם של הצ'רקסים בהרי צפון-מערב קווקז, שם חיו במשך אלפי שנים. במאה ה-19 כבשו הרוסים את קווקז, יותר ממיליון צ'רקסים נרצחו והנותרים גורשו ממולדתם. האימפריה העותמאנית השכנה קלטה את הפליטים ועודדה אותם להתיישב בשטחיה, כולל בארץ ישראל.

המוזיאון כולל מצגת המתארת את התרבות העתיקה, פריטים קדומים מהתרבות הצ'רקסית שחלקם נדירים ומקורם בהרי קווקז, תלבושות של לוחמים צ'רקסים וכלי עבודה ששימשו את המתיישבים הראשונים במקום. באמצעות המוצגים הנגלים לעין מספר המדריך על מסורות ומנהגים: דרכי החיזור והנישואים, חיי המשפחה, המטבח המקומי ועוד. אפשר להזמין סיורים מודרכים במוזיאון בשילוב סיור בגרעין העתיק של הכפר בכרכרת סוסים, או סיור רגלי בין הסמטאות הצרות של הכפר בליווי סיפורים על היישוב ועל המורשת הצ'רקסית.

אל תוותרו: מומלץ להזמין סיור הכולל צפייה בלהקת המחול המקומית בריקודי פולקלור סוחפים.

במיוחד לילדים: משחקי חפש את המטמון.

הידעת? במחצית השנייה של המאה ה-19 הקימו הצ'רקסים בארץ שלושה יישובים, מהם נותרו כיום שניים – כפר כמא וריחנייה, שניהם בגליל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, צ'רקסית

מוזיאון בית הרופא

פריז של הגליל – כך כונתה בעבר המושבה הצעירה והדינמית מנחמיה, השוכנת בעמק המעיינות, באמצע הדרך בין בית שאן לטבריה.

מנחמיה נוסדה בדצמבר 1901 כיישוב יהודי ראשון בעמק וכאחת מארבע מושבות יהודיות בגליל התחתון. ההתחלה, כמו במקרים רבים, הייתה מאתגרת: המייסדים נאלצו להתמודד עם קשיים כלכליים, ביטחוניים, אקלימיים ובריאותיים. המרפאה שהוקמה במנחמיה סייעה לבני המקום ושימשה עוגן הצלה גם ליישובים שקמו אחריה, בהם כינרת ודגניה.

למוזיאון הרופא שני אגפים עיקריים. הראשון הוא אגף הרפואה המתעד את השירות הרפואי בגליל בראשית המאה ה-20: סוגי מחלות וגורמיהן, אמצעי ריפוי, בית מרקחת על ציודו המקורי, כלים ואביזרי טיפול. כאן תמצאו, בין השאר, כוסות רוח, חוקנים, מכשיר לעקירת שיניים ועוד.

להשלמת התמונה, אגף ההתיישבות במוזיאון מתעד את חיי האיכרים. שימו לב לדיורמה המעניינת המציגה את סיפור המיילדת שהייתה מגיעה רכובה על סוס מיבניאל למנחמיה. באגף זה אף מצויים דגם כיתת לימוד רבת-גילאים ואמצעי ההגנה על היישוב, והכול מלווה במסכי מולטימדיה ובאמצעי תצוגה המושכים את העין.

עוד במקום: הזמנת סיור ממנחמיה לאזור נהריים, בדגש הקשר ההיסטורי עם מפעל החשמל של רוטנברג, וכן עלייה לתצפית ביער לוי אשכול שממנו נשקפים רחבי העמק ומפגש הגבולות.

אל תוותרו: סיור מודרך ברחוב המייסדים, הכולל סיפורי בתים.

הידעת? בראשיתה נקראה המושבה "מלחמיה", אך ב-1921 שונה שמה למנחמיה על שם מנחם סמואל, אביו של הנציב העליון הרברט סמואל.

שפות הדרכה: עברית

תצפית מיכל

תצפית מיכל – פארק נהריים אשדות יעקב

בתצפית מיכל שבפארק נהריים אשדות יעקב ממתינה לכם הזדמנות יוצאת דופן לצפות מקרוב במפעל החשמל המרשים שהוקם סמוך לאשדות יעקב ולשמוע סיפורים היסטוריים על מים, חשמל, מורשת והתיישבות בלב נוף עוצר נשימה.

התצפית נמצאת בשטח ישראל ומספקת מבט מרשים במיוחד על המפעל הנמצא בצד מעבר לנהר ירדן, כיום בשטח ממלכת ירדן. המשתתפים בסיור חולפים ליד התעלות והסכרים הענקיים שנבנו כאן להובלת מי הנהרות ירדן וירמוך אל מפעל החשמל. אחר כך חוצים את "תעלת האפס" ומגיעים אל מפגש שני הנהרות (זהו מקור השם "נהריים"). מנקודת התצפית ניבט היישוב תל אור שבו גרו הפועלים והיישוב נהריים. הסיור אף מספק תצפיות לעבר הבית הלבן – הווילה של פנחס רוטנברג, "הזקן מנהריים", אבי החשמל בארץ ישראל. ממזרח נראים הרי הגולן והרי הגלעד, מערב כוכב הירדן, רמות סירין, רכס הפוריות ומצפון – פסגת החרמון. הסיור נערך באוטובוס או בכלי רכב פרטיים ואורך כשעה וחצי, בליווי מדריכי האתר. במקום סככות צל, מדשאות נרחבות, מגרשי חניה ושירותים מסודרים לנוחות המבקרים.

אל תוותרו: מומלץ להגיע לאתר ולקבל פרספקטיבה נוספת על חבל ארץ לא מוכר זה באי השלום.

במיוחד לילדים: לאחרונה התקבל אישור מטעם משרד החינוך לטיולי בתי ספר אל תצפית מיכל.

הידעת? בביתו של רוטנברג נפגשה גולדה מאיר עם האמיר עבדאללה לפני מלחמת העצמאות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (בתיאום מראש)

חצר הראשונים דגניה

חצר הראשונים דגניה – אם הקבוצות והקיבוצים, אתר אום ג'וני ומרכז המבקרים בבית הבד

השנה היא 1910. עשרה חלוצים ושתי חלוצות חדורי אמונה בערכי העבודה העצמית, השיתוף ובניין הארץ מקימים במו ידיהם, לחוף הירדן והכנרת, את דגניה א'. במהרה זוכה דגניה בתואר המחייב "אם הקבוצות והקיבוצים" ונהפכת לאחד היישובים הידועים ביותר בתולדות התנועה הציונית. בעקבותיה נוסדו בארץ מאות קבוצות וקיבוצים שנפרשו על פני מפת ישראל.

בחצר הראשונים היפה והאותנטית, שביקור בה נדמה כמסע אל העבר, תלמדו כי האמונה בכוחה של הקבוצה כמשפחה מורחבת, אינטימית ותומכת המצמיחה את הפרטים שבתוכה, הגשימה לראשונה רעיון חברתי מהפכני ששינה את פני החברה הישראלית.

אך זה רק חלק מהחוויה. בשנת 2010, במלאות 100 שנה להקמת דגניה, חברו קבוצת דגניה א', קרן קיימת לישראל ומועצה לשימור אתרי מורשת בישראל לשם שחזור הצריף באום ג'וני ושיפור האתר לטובת המבקרים. לכם לא נותר אלא להתענג על סיור מאום ג'וני לדגניה, המביא את סיפורם המופלא של מייסדי הקבוצה הראשונה ושל תחילת ההתיישבות השיתופית.

מוזיאון דגניה מספר בתצלומים שובי לב את סיפור התקופה. במרכז המבקרים אפשר לשכור מכשיר לסיור קולי (עברית ואנגלית) הפורשׂ את סיפור דגניה בכל אתריה היסטוריים. לקבוצות מוצע משחק תחנות אינטראקטיבי מהנה באתרים השונים.

אל תוותרו: כנסו אל מרכז המבקרים החקלאי בבית הבד שבו מפיקים שמן זית מזיתי דגניה. במקום חנות מפעל וכן מוקרן סרטון המתאר את תהליך הפקת שמן הזית. – מהעץ לבקבוק.

הידעת? מקור השם "דגניה" בחמשת מיני הדגנים הגדלים בארץ.

טלפון: מרכז המבקרים וחנות 04-6608641, הזמנת סיורים לקבוצות 052-3749170

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון כנרת

על שפת ים כנרת – ארמון רב תפארת", כתב המשורר יעקב פיכמן (1958-1881), ואם אתם מבקשים לפגוש בארמון זה פנים אל פנים בקרו במוזיאון כנרת המקסים, שנוסד ב-1988 על ידי מועצה מקומית כנרת.

המבנה שימש בעבר כמרפאה וכמגורי החובש. כאן קיבלו עזרה רפואית תושבי המושבה, החווה והיישובים הראשונים של עמק הירדן. כיום מעניק המוזיאון ביטוי לסיפורה של המושבה מראשיתה, שכיום מהווים אתריה מוצג היסטורי שמור הכולל שמונת בתי המייסדים, החומה ההיקפית, בניין בית הספר ובית חוות טריידל – אותו ארמון רב תפארת. בחצר המוזיאון ממתינים לכם כלי עבודה מראשית המאה ה-20, ובחדרים מומחשים המסרים העיקריים בנושאי העבודה, הבריאות, החינוך, הביטחון ומתוארים אירועים שונים בעלי אופי ציבורי. נוסף על אלו יש במקום פינה המוקדשת ליוצרים מכנרת, רחת מהם היא רחל המשוררת.

במוזיאון תמונות ייחודיות המוצגות לקהל המבקרים, בהם ילדי בית ספר ומחנכים הנעזרים בהן ובתעודות ומסמכים מהארכיון המצוי במוזיאון.

אל תוותרו: להשלמת החוויה והפרספקטיבה ההיסטורית, בקרו בחצר כנרת הסמוכה שנועדה להכשיר פועלים חקלאיים יהודים וממנה צמחו רעיונות חברתיים רבי השפעה.

הידעת? היישוב נקרא על שם של העיר כנרת הקדומה. המתיישבים ביקשו לבדל את עצמם מקבוצת כנרת הסמוכה, ולכן קראו ליישובם, תוך שיבוש לשון, "מוֹשָׁבַת כנרת".

שפות הדרכה: עברית, רוסית

חצר כנרת

ימי החלוצים היו ימים של עבודה קשה, הגות מעמיקה, שירה מעוררת השראה, ויכוחים ערכיים אל תוך הלילה ואהבות רומנטיות. חצר כנרת, אחד האתרים החשובים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל, אף מוסיפה לרשימה נוף קסום.

לאחר שעמדה נטושה במשך עשרות שנים, חזרה החצר לפעול ביוזמתן של המועצה לשימור אתרים, המועצה האזורית עמק הירדן והעמותה לשחזור חצר כנרת. החצר הוקמה בשנת 1908 על אדמות דלייקה ואום-ג'וני כדי להכשיר פועלים חקלאיים יהודים, ואגב כך שימשה מעין מעבדה שבה התגבשו הניצנים הראשונים של רעיונות חברתיים כגון הקבוצה, הקיבוץ והמושב. כאן חיו ופעלו א"ד גורדון, רחל המשוררת, האגרונומית חנה מייזל, ברל כצנלסון, זלמן שז"ר ועוד.

באתר פועל מרכז מבקרים והדרכה למורשת העלייה השנייה וההתיישבות בעמק הירדן וסביבתו. במהלך סיורכם תגיעו אל מבני החצר, חדר האוכל, האסם, חוות העלמות, החאן ועוד, ובאמצעות הסיורים המודרכים תתוודעו להיסטוריה המרתקת של המקום ושל האישים והרעיונות שצמחו בו, בצד התרשמות מעבודות השיקום והשחזור וביקור באתרים בולטים נוספים באזור: בית העלמין המפורסם של כנרת, בית המוטור בכניסה לקבוצות כנרת, ביתניה עילית ועוד.

אל תוותרו: הסרט "מחלונה של רחל", המגולל את קורותיה של המשוררת וסיור קצר בבית הקברות הישן.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, הדרכה מומחזת ודפי פעילות.

הידעת? בחצר כנרת הונחו היסודות לארגונים שעיצבו את פני המדינה שבדרך: ההגנה, תנובה, סולל בונה והמשביר.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מרכז מורשת הרמב"ם

מעל קברו של הרמב"ם בטבריה ניצב מבנה אבן מסקרן – בית טברייני טיפוסי המתהדר בקירות בזלת שחורים ובחלונות לבנים. לאחר שעמד נטוש במשך שנים הוכרז כמבנה לשימור, שוּמר לעילא ונחנך ב-2009.

כיום פועל במקום מרכז מבקרים יפהפה המציג תערוכה קבועה המגוללת את קורות חייו של הרמב"ם (רבי משה בן מימון, 1204-1138), חיבוריו ופועלו. במרכז אף מוצגים לקהל כתבי יד והוצאות דפוס נדירות של ספריו. מלבד זאת נערכים כאן תערוכות ומיצבים זמניים המעניקים במה לאמנים ולתלמידים במסגרות שונות.

נוסף על סיור מודרך במקום, מקיים המרכז פעילויות מגוונות: הרמב"ם – הנשר הגדול: פעילות אינטראקטיבית הסוקרת את עולמו; מה הרמב"ם היה עושה? הדילמות המוסריות של הרמב"ם כפי שהן עולות מכתביו קמות לתחייה; מי רוצה להיות מיליונר – משחק טריוויה על חייו; השעון מתקתק: משחק מאתגר בנושאים מעולמו של הרמב"ם.

עוד במקום: תכניות בר/בת מצווה, אירוח שבת רוחנית, כנסים והשתלמויות למחנכים, פעילויות לוועדי עובדים ולקבוצות מאורגנות. בתיאום מראש אפשר לשלב שיט בכנרת או סיור בטבריה העתיקה.

אל תוותרו: הפעילות "דוקטור בן מימון, אני חולה!" מתארת את עולמו הרפואי של הרמב"ם וכוללת סדנת צמחי מרפא ויצירת תרופות שונות שעליהן כתב הרמב"ם.

במיוחד לילדים: פעילות "הרמב"ם לקטנטנים" – להכיר את הרמב"ם באמצעות סיפורי מעשיות מחייו; משחק חפש את המטמון המשלב כתבי חידה ופעילויות מהנות.

הידעת? בעת שבתו במצרים שימש רבי משה בן מימון כרופא בחצר המלוכה של צלאח א-דין. כתביו ברפואה תורגמו במאה ה-13 לעברית וללטינית ונלמדו באוניברסיטאות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (ייתכנו שפות נוספות – בתיאום מראש)

מוזיאון ובית ראשונים

מוזיאון ובית ראשונים ע"ש יעקב ואייל הורביץ – מגדל

סיפורי חלוציות רבים נולדו סביב הכנרת. אחד הפרקים המרתקים בתולדות ההתיישבות כאן מצוי במגדל – יישוב שקיים מאז ימי בית שני ומוזכר בתלמוד כ"מגדל נוניא" ו"מגדל צבעא". לאחר הכיבוש הערבי התיישבו במקום פלאחים ערבים שקראו למקום מג'דל. ב-1910 חודש היישוב היהודי כחווה חקלאית פרטית של חובבי ציון מרוסיה בהנהלת משה גליקין. מטרת החווה הייתה להכשיר את חלוצי העלייה השנייה לעבודה חקלאית. בין השאר חיו ופעלו כאן יוסף טרומפלדור וחברי הקומונה שלו, שמואל פיקסמן, יוסף חיים ברנר ורבים אחרים. בשנות ה-20 התפרקה החווה, המקום קיבל מעמד של מושבה ובשנת 1949 הוכרז כרשות מקומית. המוזיאון הוקם בשנת 1998 באחד המבנים הראשונים של החווה.

במקום פועל מרכז הדרכה והסברה למורשת העלייה השנייה ולהכרת תולדות היישוב ותושביו.

עוד באתר: תצוגה של תמונות ומסמכים מימיה הראשונים של מגדל כחווה וכמושבה, המתארת באופן כרונולוגי את התפתחות היישוב. אפשר לתאם סיורים מודרכים במוזיאון, בחצר החווה וכן באתרים השונים במושבה: מעיין נון, וילה מלצ'ט, מגדל המים הראשון ומגדל השמירה.

אל תוותרו: סרט באורך של 19 דקות המתאר את תולדות מגדל מימיה הראשונים עד היום. הסרט שזור באבני הדרך המרכזיות שיצרו את הערכים של ראשית ההתיישבות.

הידעת? בימיה הראשונים, נקראה החווה "אחוזת מוסקבה".

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

בית יגאל אלון

סמוך לקיבוץ גינוסר, לחוף הכנרת, שוכן בית יגאל אלון המציג את מורשתו העשירה של האיש שהיה מפקד הפלמ"ח, חבר כנסת ושר בממשלת ישראל. הבית עורך מסע אל שורשי הציונות ודיאלוג חי עם ההווה. הגנה, חלוציות והתיישבות, יחס האדם לסביבה והקשר שלו למסורת ולתרבות – הם הנושאים העיקריים שבהם עוסקת התצוגה.

יגאל אלון (1980-1918), חבר קיבוץ גינוסר, היה מנהיג ואיש חזון. הוא נולד בכפר תבור וכל חייו ראה את עצמו כאיש הגליל. ברוח זו מציג המוזיאון רחב הידיים את התיישבות בגליל באמצעות תערוכות קבע: חדר אנשי הפלמ"ח, חייו של יגאל אלון, הציונות, ההתיישבות העברית החל מהמאה ה-19, נופי הגליל, תקופות המשנה והתלמוד ותערוכת מפגשי תלמידים יהודים וערבים. סביב למוזיאון ועל קירותיו מוצבים פסלים ופסיפסים שנוצרו בפרויקט משותף של אמנים וסטודנטים יהודים וערבים.

המוזיאון עורך סיורים מודרכים, בעיקר לקבוצות, בליווי פעילות חינוכית הנשענת על התצוגה המוזיאלית ועל סדנאות העוסקות בשאלות ערכיות באמצעות דיון במנהיגות ובחברה הישראלית.

אל תוותרו: במקום מוצגת סירת עץ עתיקה, כבת 2,000 שנה, שהתגלתה בכנרת.

במיוחד לילדים: סיורים ופעילות חינוכית לילדים ולבני הנוער.

הידעת? יגאל אלון היה תלמיד במחזור הראשון של בית הספר החקלאי כדורי (1937-1933).

שפות הדרכה: עברית

מיקום: סמוך לקיבוץ גינוסר, שילוט על הדרך

מצודת חוקוק

השנה היא 1945, ובמחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית מבקשים ליישב את האזור המשתרע מצפון-מערב לכנרת. חברת סולל בונה מתגייסת למשימה, ובעזרת אנשי הפלמ"ח מקימה מצודת אבן אימתנית שמשמשת את גרעיני ההכשרה של הפלמ"ח. שנה לאחר מכן הקימו גרעיני ההכשרה את קיבוץ חוקוק. בימי מלחמת השחרור היה חוקוק מחסום בין הכוחות הערבים לכביש שחיבר את טבריה לגליל העליון. במשך שנים היה זה היישוב היהודי היחיד בסביבה, והוא שמר על אדמות האזור כולו. לאחר מלחמת השחרור התפתח הקיבוץ מחוץ לחומת המצודה, שהמשיכה לשמש כמרכז קליטה עד שנת 1983.

כיום זהו אתר מורשת ומרכז מבקרים לתולדות ההתיישבות ולידיעת כוח המגן לפני קום המדינה. במקום נערך שימור של חצר המצודה, שכללה שני מגדלי תצפית והגנה, חדר אוכל ומטבח, מאפייה, חדרי שינה, מחסן ומתפרה, נשקייה ומערכת איסוף ואגירת מים. בחצר הוצבו ארבעה אוהלים ששימשו כ"חדרי משפחה" למתיישבים שאיישו את המקום. לקהל הרחב מוצעים סיורים במצודה, פעילות לימודית חווייתית וכן פעילויות ערב מגוונות.

אל תוותרו: סיורים הנערכים באזור המערות הסמוך.

במיוחד לילדים: פעילויות חינוכיות וסיורים לתלמידי בית ספר.

הידעת? בסביבה התגלתה מערכת מערות מסתור שהייתה שייכת ליישוב קדום בתקופת מרד בר כוכבא, וכן מערה שבה התגלה שלד של אדם קדמון.

שפות הדרכה: עברית, ספרדית, אנגלית, רוסית

מוזיאון בית המאירי

בשיפולי הרובע היהודי העתיק של צפת ניצב בית אבן היסטורי בן שלוש קומות, בכל קומה בו מתפתלים מבוכים ומעברים משונים. המבנה המרתק טומן בחובו את סיפור חייהם של היהודים בצפת ב-200 השנים האחרונות.

עולמה של הקהילה היהודית המקומית, על פלגיה ועדותיה, מועבר באמצעות חפצי לבוש וריהוט, כלי בית, מלאכה וקודש, וכל זה מעשה ידיו של איש אחד – יחזקאל המאירי, שהקים בעירו האהובה מוזיאון ייחודי המוקדש לצפת ולאנשיה.

המבנה – על תשעת חללי התצוגה שלו – הוא אחד השרידים היחידים מהגרעין העתיק של צפת, וקומותיו ומפלסיו נבנו בתקופות שונות. בקומה התחתונה שרדו מהמאה ה-16 מבני מגורים ומקווה טוהרה שעץ תאנה פרץ וצמח מבין כתליו. בלב הבית שני אולמות גדולים ששימשו באמצע המאה ה-19 את בית הדין הרבני הספרדי. מעל האולמות שוכן מבנה בית הספר לבנים שהוקם בסוף אותה מאה. בין החצרות והכוכים יש בורות מים חצובים ודליות גפן עתיקות.

למבקרים מוצעות תכניות מגוונות בשעות גמישות, בתיאום מראש. אפשר להזמין סיורים ברובע העתיק ולערוך אירועים משפחתיים. ליחידים ניתנת הדרכה קצרה לקראת סיור עצמי במוזיאון.

אל תוותרו: שיאו של הביקור הוא מפגש עם "זקני צפת", המגולמים על ידי מדריכים-שחקנים.

במיוחד לילדים: אפשר לרכוש חוברת הפעלה לחוקרים הצעירים שתלווה את הילדים בין חדרי המוזיאון.

הידעת? יחזקאל המאירי (1989-1934), מייסד המוזיאון, היה סופר, עיתונאי ודור חמישי לבני צפת. המוזיאון היה בעבורו מפעל חיים שלו הקדיש כ-30 שנים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: רחוב קרן היסוד 158, העיר העתיקה, צפת

מצודת ביריה

סיפורה של ביריה יכול לשמש נושא לסרט עלילתי רב-תפניות: בשנות ה-40 של המאה הקודמת

– כחלק מהמאבק בתקנות של שלטונות המנדט הבריטי שהגבילו רכישת קרקעות – החל הפלמ"ח ביישוב נקודות בגליל. ביריה הוקמה על אדמת קק"ל בינואר 1945 על ידי המחלקה הדתית של הפלמ"ח, אלא שבפברואר 1946 גילו הבריטים נשק שהחביאה יחידת הפלמ"ח, אסרו את 24 החברים והשתלטו על המצודה. בארץ ובעולם נשמעו מחאות נמרצות.

שבועות אחדים לאחר מכן, בלילה גשום וסוער, עלו 3,000 אנשים עמוסי משא כבד והקימו את ביריה ב' סמוך למצודה. הבריטים המופתעים תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את מבניה וניסו לכלוא את המגִנים שנותרו בה. מאות מתושבים מהאזור העפילו אליה שוב והחלו בפעם השלישית בבניית ביריה. לבסוף, לנוכח הזעקה שקמה בארץ ובעולם, התיר הצבא הבריטי למתיישבים להישאר במקום.

כיום מצוי במקום מרכז מבקרים מרתק המתעד את תולדות האתר ואת המאבק ליישובו. יש בו מוצגים מאותה התקופה, תצלומים וסרטון. אפשר להזמין סיורים מודרכים באתר ובאזור, פעילויות חווייתיות בנושא מורשת יהודית, יערות קק"ל ועוד.

אל תוותרו: תצפית מראש המגדל וטיולים ביער ביריה, שבו עתיקות, קברי צדיקים ושפע פינות חמד.

במיוחד לילדים: הפעלות חינוכיות וחווייתיות וימי גיבוש, לינות שטח ופעילות בשעות הלילה. במוזיאון מצויה מערכת מולטימדיה להפקת עיתון ברוח התקופה.

הידעת? בתקופת התלמוד (המאות ה-6-3 לספירה) הייתה כאן עיירה יהודית ובימי הביניים פעל כאן ר' יוסף קארו. בסוף המאה ה-16 ננטש היישוב.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: יער ביריה, מצפון לעיר צפת

אתר השחזור בראש פינה

בשנת 1878 (תרל"ח) יצאה מהיישוב הישן בצפת חבורת צעירים יהודים שמאסו בכספי ה"חלוקה" וביקשו להתיישב במקום חדש ולעבוד בו את האדמה. הם ניסו לקיים כאן יישוב חקלאי בשם "גיא אוני", אך הניסיון לא צלח ורובם עזבו. במקום נשארו רק משפחות אחדות.

ב-1882 הגיעו למקום כ-30 משפחות חברות חובבי ציון ממוינשט שברומניה והקימו מושבה חקלאית בשם "ראש פינה", על פי הפסוק: "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה". (תהילים, קי"ח, כ"ב) באתר השחזור הציורי ומלא הקסם תזכו להציץ אל החיים בראשית הציונות בגליל. כאן ממתין לכם שחזור של מושבת ראשונים, על בתיה ומבני הציבור שלה: בית הפקידות, בית פרופסור מר, בית הכנסת, בית המורה, בית המלון של אלתר שוורץ, בתי המתיישבים הראשונים, מערת שלמה בן יוסף ומצפה נמרוד. במקום נמצא גם הארכיון ההיסטורי של המושבה, גלריות לאמנות, בתי קפה ומסעדות. ב-2015 נחנכה תערוכת הקבע בבית פרופסור מר ושמה "פרופור מר: על מלריה, יתושים ו-DDT".

בסיורים הנערכים במקום: סיור מומחז אל ראשית התיישבות, סיור בעקבות ספרה של שולמית לפיד "גיא אוני", סיור בבית העלמין הישן, סיור גלריות וסיור בוואדי ראש פינה.

אל תוותרו: טיול בגן הברון, על הצמחייה העשירה, הטרסות היפות ובריכות הנוי שבו.

במיוחד לילדים: משחק "המירוץ למיליון" – סיור מומחז וחווייתי בסמטאות המושבה וסיור לתלמידים בדגש על מושגים שונים בתולדות הציונות.

הידעת? פרופ' גדעון מר (1961-1894) שבביתו תבקרו, היה רופא וחוקר בעל שם עולמי שחקר את מחלת המלריה. בביתו הוא אף מיקם את מעבדתו וערך בה ניסויים רבים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: מושבת הראשונים, ראש פינה העתיקה

הסנדלרייה

בקיבוץ איילת השחר ממתינה לכם הפתעה נוסטלגית שתאפשר לכם לראות, לחוש ואף להריח את אחת המלאכות הנעלמות המרתקות ביותר.

הסנדלרייה של איילת השחר שוזרת בתוכה את "סיפורי הרגליים" של החלוצים ומתיישבי הגליל. ראשיתה של הסנדלרייה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. עם השנים הלכו ונעלמו ארבעת הסנדלרים שעבדו בה, ואיתם גם הנעליים והסנדלים שיצרו מדי שנה בשנה לשימוש החברים בקיבוץ. הסנדלר האחרון שנותר בקיבוץ הוא שאול שבתאי. עקב מצבו הרעוע של המבנה נאלץ שאול לסיים את עבודתו במקום, ובשנת 2009 התבקשה המועצה לשימור אתרים לסייע בשיפוץ המבנה. תהליך החייאת הסנדלרייה היה מעין "ארכיאולוגיה של תקופות מאוחרות" וכלל סידור המקום ותיעודו כפי שנשמר במשך כ-70 שנה. רק לאחר מכן נערכו עבודות השחזור והשימור של המבנה עצמו.

כיום הסנדלרייה פעילה שוב, ובביקורכם תוכלו לצפות מקרוב בתהליכי ייצור נעליים וסנדלים באותן שיטות של פעם ובשימוש במכונות הנושנות ובכלי העבודה המסורתיים.

אל תוותרו: בסדנה "סנדלר ליום אחד" תלמדו את סודות המקצוע ותכינו בעצמכם סנדלים. התהליך כולל הכרות עם חומרי הגלם, גזירה, חיתוך, הדבקה ושיוף. הסדנה אורכת 7-6 שעות ומתאימה ל-2-3 משתתפים.

במיוחד לילדים: ערכת היצירה "שוליית הסנדלר" תגרום לקטנים לצאת מכאן עם מחזיק מפתחות בצורת סנדל תנ"כי מיניאטורי מעור.

הידעת? שם הקיבוץ נגזר מהפסוק "למנצח על איילת השחר מזמור לדוד" (תהילים, כ"ב, א'), והוא מאזכר את שמו הערבי של המקום, נג'מת א-צבאח (כוכב הבוקר).

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון הרעות מייסודו של יהודה דקל וחבריו

מצודת כ"ח (משטרת נבי יושע) היא אחד המבנים הידועים בארץ מתקופת מלחמת העצמאות ואחד מאתרי מורשת ישראל. המצודה שוכנת על רכס נפתלי במיקום אסטרטגי ההופך אותה לשער הכניסה לאצבע הגליל. היא הוקמה על ידי הבריטים ב-1937 כחלק ממערך ההגנה של גדר הצפון והם נטשוה ב-15 באפריל 1948. עוד באותו היום החלה המערכה בין היהודים לערבים על השליטה בנקודה אסטרטגית זו ופרץ הקרב הראשון.

ב-20 באפריל נערך הניסיון השני לכיבוש המצודה על ידי לוחמי הפלמ"ח בקרב מתוכנן ומאורגן ביותר. עקב כמה כשלים הסתיים קרב זה בכישלון צורב, 22 לוחמים נפלו, אך אחוות הלוחמים נתגלתה בו במלוא תפארתה. המצודה נכבשה לבסוף בקרב השלישי, שהיה חלק ממבצע יפתח לכיבוש הגליל ויצא לדרך ב-15 במאי, יום לאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל.

האתגר שעמד בפני מתכנני המוזיאון היה לגבש תפיסה עיצובית חווייתית היוצרת דו-שיח עם מוטיבים וערכים כגון הסביבה הטבעית, המצודה, אחוות הלוחמים, הרעות וההתייחדות עם הנופלים. ביקור במקום, שהוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונחנך ב-2014, ממחיש היטב עד כמה הצליחו המתכננים במשימתם זו.

במוזיאון תצוגה מרהיבה המשלבת חפצים תקופתיים ופריטים של לוחמים בצד תמונות היסטוריות וקטעי וידיאו המציגים את אירועי העבר באופן חזותי. במוזיאון מוקרן סרט דרמטי המשחזר את הקרב השני. לצד המוזיאון יש תצפית מרהיבה לעמק החולה הפרוש ממזרח לרכס נפתלי.

אל תוותרו: עמדת מציאות רבודה (אוגמנטד-ריאליטי) המאפשרת מבט תלת-ממדי ממעוף הציפור על מהלכי הקרב השני על המצודה.

הידעת? שמה של מצודת נבי יושע שוּנָה למצודת כ"ח לזכר 28 (כ"ח) הלוחמים שנפלו על כיבושה.

שפות הדרכה: עברית. אנגלית (הסרט מוקרן בעברית, אנגלית, או עם כתוביות ברוסית)

מיקום: לצד מצודת כ"ח. בנסיעה מכביש 90 פונים מערבה בצומת כ"ח. מכביש הצפון הישן אפשר לנסוע דרך סאסא וברעם.

מרכז מבקרים בית זינאתי

בכפר פקיעין התקיימה קהילה יהודית חיה ותוססת במשך מאות ואולי אף אלפי שנים. הקהילה – שמונה כיום רק את מרגלית זינאתי – מותירה אחריה מורשת מפוארת.

מרכז המבקרים בית זינאתי שוכן בסמטת בית הכנסת בפקיעין העתיקה ומעניק חוויה מרגשת בין עבר להווה. הוא כולל את מוזיאון אנשי פקיעין שבאמצעותו תוכלו להתרשם מחיי הפלאח הגלילי, ואת ביתם העתיק של בני משפחת זינאתי, שומרי הגחלת, שבו מיצג אורקולי. אפשר להזמין סיור מנגן באתרי הכפר: מערת רבי שמעון בר יוחאי, מעיין הכפר, טחנת הקמח ובית הכנסת.

עוד במקום: "המירוץ למיליון" – משחק ניווט סלולרי מגבש המיועד לקבוצות ומתקיים בסמטאות פקיעין העתיקה; אירוח בדיוואן דרוזי עתיק; מפגשים עם בני הכפר וסיפור העדה הדרוזית; מגוון סיורים, ארוחות וטיולים חווייתיים לקבוצות.

אל תוותרו: "פיסות של פקיעין" – מופע תיאטרון אינטימי שבו מרגלית זינאתי – "שומרת הגחלת" והנצר האחרון לקהילה – והשחקן אוריאל רוזנבאום מעלים חוויות ממרקם החיים של פלאחית גלילית השומרת על ההיסטוריה וחיה את ההווה. זהו מפגש שבו דמיון ומציאות מטשטשים, והוא שזור בשירים ובסיפורים מרתקים. בתיאום מראש.

במיוחד לילדים: סיורים ומפגשים עם דמויות, נגנים, משחקים וסדנאות יצירה. חגיגת בר/בת מצווה ועלייה לתורה – חוויה מרגשת הכוללת ליווי הנער/ה בתהלוכת שירה ונגינה ממערת הרשב"י אל בית הכנסת העתיק.

הידעת? בפקיעין חיים בצוותא דרוזים, מוסלמים, נוצרים ויהודים. אתרי הכפר מונצחים על שטר של 100 שקלים.

שפות הדרכה: עברית. אנגלית – בתיאום מראש.

מוזיאון אלאמיר למורשת הדרוזית

עד כמה אנו באמת מכירים את המסורת הדרוזית המפוארת ואת תולדותיה המרתקים – ואף המסתוריים – של העדה שקשרה את גורלה עם מדינת ישראל? בכפר חורפיש שבגליל העליון, במבנה ששימש בשנות ה-50 את מוכתר הכפר, פועל מוזיאון ייחודי על שם אמיר גאנם, המוקדש למסורת הדרוזית ולמנהגיה ולאורחות החיים של הדרוזים, וכן להעמקת הדו-קיום ויחסי האחווה בין הדרוזים ליהודים.

במקום שפע של פריטים היסטוריים, בהם תלבושות אותנטיות (כולל שמלת כלה), כלי בית ועבודה מגוונים, כלי נגינה, כלים רפואיים, מכשירי רדיו ישנים, חרבות ושבריות וכמובן תצלומים היסטוריים. בחנות המזכרות אפשר לרכוש חפצים שונים – מחליליות עד מחרוזות.

המוזיאון, שנחנך ב-1997, עורך בתיאום מראש סיורים באתרים סמוכים כגון מערת פער, הר מירון וקבר הנביא סבלאן – הנחשב לאתר השני בחשיבותו עבור הדרוזים בישראל ועוד.

אל תוותרו: סיור מודרך בסמטאות היישוב, שמקורותיו בתקופה הביזנטית – אל בתים נושנים, סיפורי עם מקומיים ובית התפילה הדרוזי בכפר (הכלוואה). בתיאום מראש.

במיוחד לילדים: הרצאות על המסורת הדרוזית מותאמות לגיל הילדים.

הידעת? במהלך ההיסטוריה המקומית רוב היישובים הדרוזיים הוקמו בהרים כדי להישמר מאוכלוסייה עוינת.

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית.

מוזיאון הצריף הירוק

גרמופון מפואר, מקרנת סרטים דוממת, תצלום נושן, מכונת כתיבה רעשנית, עששית מבהיקה. אלו הם רק כמה דוגמאות הממחישות את הניחוח הנוסטלגי העז שיעטוף אתכם עם הכניסה למרחב מקסים זה, שזכה לשם המסקרן "הצריף הירוק". מדוע? פשוט בגלל צבעו. מבנה עץ זה, שקירותיו ותריסיו ירוקים וגגו רעפים אדומים, היה בית הילדים הראשון של קיבוץ שדה נחמיה, והוא נחנך ב-1951, כ-11 שנים לאחר הקמת הקיבוץ.

באחת הכתבות שנכתבו על המוזיאון הוא כונה "צריף הזיכרונות", וזאת בזכות יותר מ-500 פריטים שונים, משונים וייחודיים הגודשים אותו בערבוביה שובת לב. רוב הפריטים במקום, שנחנך לאחרונה וזכה לשימור, הם משנות ה-60-50 של המאה שעברה, ומומלץ לקחת את הזמן ולהתענג על ימי העבר.

המוזיאון מחולק לחדרי נושא: חדר החלוצים, חדר הסנדלרייה והחקלאות וחדר המדמה סלון משפחתי-קיבוצי אותנטי. עוד במוזיאון: תיעוד היסטורי של קיבוץ שדה נחמיה ושל מפעל פלסטיק חוליות שנוסד על ידי חברי הקיבוץ.

אל תוותרו: אוסף העתיקות שפריטיו לוקטו מאזורים שונים בעמק החולה.

במיוחד לילדים: הקטנים ייהנו משפע הפריטים, שחלקם ייראו להם מעט אקזוטיים, אך בייחוד מטיפוס על טרקטורים וכלים נוספים השוכנים במקום.

הידעת? הקיבוץ מנציח את שמו של הציוני ההולנדי נחמיה דה לימה, ששימש יו"ר ההסתדרות הציונית ההולנדית בשנים 1918-1912 ויו"ר קרן קיימת לישראל בשנים 1922-1919.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

חצר תל חי

למרגלות הרי הגליל העליון, בראש גבעה המשקיפה על נופיו המרהיבים של עמק החולה, שוכנת חצר תל-חי.
החצר הקטנה הבנויה אבני בזלת מחוספסות, הייתה לערך ולמושג המאיר את נתיבות חיינו עד היום.
במרכז החצר מונחים כלי עבודה חקלאיים הממחישים את שאיפתם של מתיישבי תל-חי לחיי עבודה ושלום.
את סיפור המקום נספר בגוף ראשון, בהצגת דמויות החלוצים ונספר את סיפור חייהם, את הקשיים ואת סיפור הקרב המפורסם של יוסף טרומפלדור וחבריו ב- י"א באדר.
הביקור באתר הוא חוויה מרגשת המעניקה משמעות ועצמה ייחודית לכל טיול בגליל העליון.
אנו מזמינים אתכם למסע מרתק ומרגש אל שאלות היסוד של חיינו בארץ ישראל.
ההדרכה בחצר תל -חי נוגעת בערכים של ציונות, חלוציות וההתיישבות באצבע הגליל.

1 במרס 1920. קבוצת חמושים ערבים מגיעה לחצר תל חי. הם דורשים מחברי הגרעין היושב במקום לערוך חיפוש אחר הצרפתים שנואי נפשם. יוסף טרומפלדור נעתר לבקשה – הוא יודע כי החיפוש יסתיים בלא כלום. מסיבה שלא הובהרה מעולם, נשמעת לפתע ירייה מחדר העלייה. בתוך שניות מתפתחים בחצר חילופי אש ממושכים. לקראת ערב החליטו בלב כבד מגיני תל חי כי אין ברירה אלא להתפנות. טרומפלדור נפצע אנושות. הרופא שטיפל בו העיד כי לפני מותו אמר את המשפט שיהפוך לססמה ולסמל: "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו".

13 שנים קודם כן, ב-1907, הוקמה במקום חצר חקלאית שהפכה בסוף מלחמת העולם הראשונה לקיבוץ תל חי, ששילב התיישבות וביטחון, ומקומו כנקודת מפנה בתולדות הציונות נקבע במאורעות תר"פ שהגיעו לשיאם בנפילת תל חי.

ב-2008 שוקמה החצר ועוצבה מחדש בסיוע המועצה לשימור אתרים, וכיום פועל בה מרכז מבקרים חדשני ומרתק. במקום מבנה משוחזר של החצר ובקירותיו הושתלו מערכות מולטימדיה חדשניות המציגות את סיפור תל חי כחוויה נדירה עם נגיעות אקטואליות למציאות הישראלית, ועם התייחסות לשאלות נוקבות שאינן מרפות מאז ועד היום.

סיורים מודרכים בחצר בימים א'-ה' בהזמנה מראש ויום ו' בשעות 10:00, 11:30, 13:00.

אל תוותרו: סיורי עששיות והליכה בשביל הפצועים בשעות החשכה

במיוחד לילדים: הפעלות חווייתיות, תצלום בבגדי חלוצים ופעילויות מיוחדות בהזמנה מראש.

הידעת? על שמו של טרומפלדור נקרא גדוד העבודה וההגנה שהוקם ב-1920. זאב ז'בוטינסקי, חברו הקרוב, קרא על שמו את תנועת הנוער בית"ר (ברית יוסף תרומפלדור).

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: כניסה מהקמפוס הישן של מכללת תל חי, קרית שמונה

בית השומר בכפר גלעדי

לאחר שעה קלה בנבכי בית האבן המרהיב הזה תגלו עד כמה עשיר ומסעיר היה עולמם של אנשי השומר. מעניין לגלות כי חברי הארגון, שנחשבו פורצי דרך בתקופת העלייה השנייה, עסקו לא רק בשמירה על היישוב העברי בארץ ישראל אלא גם בעבודה עברית חקלאית ובהתיישבות.

כדי להנציח את ימי העבר המפוארים הללו ואת מורשת הארגון, הקימו ותיקי הארגון את מוזיאון בית השומר בכפר גלעדי. שפע של פריטים אותנטיים ממתינים לכם כאן – מפריטי לבוש דרך כלים חקלאיים ועד כלי נשק. שימו לב לדגלו המקורי של הארגון שעליו הססמה "בדם ואש יהודה נפלה בדם ואש יהודה תקום" וכן לרובהו של יוסף טרומפלדור.

עוד במוזיאון: פסלי ברונזה של בתיה לישנסקי, כלת פרס ישראל לאמנות ופסלת העלייה השנייה, ותצלומים של צלמי התקופה, לאו קהאן ואברהם סוסקין. לסיום מוקרן סרט המתאר את פעילות הארגון כפי שסופר על ידי צאצאי אנשי השומר. במקום ישנם ארכיון, אולם כנסים ומגדל תצפית שמראשו נשקף נוף גלילי יפהפה.

אפשר להזמין ביקורים בסליק נשק מקורי, בחצר הראשונים בכפר גלעדי, בקברי מייסדי השומר ובאתר האריה השואג.

אל תוותרו: צפייה בסרטים הקצרים המתארים את חוויותיו של איש השומר באמצעות מכתבים שכתב למשפחתו.

במיוחד לילדים: דפי פעילות ותחפושות ברוח התקופה.

הידעת? הארגון זכה להנצחה מקיפה בישראל. על שמו קרוי בין השאר מתחם תל השומר בבקעת אונו. ב-2007 הונפק בול לציון 100 שנים לארגון השומר.

 

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

מוזיאון בית אוסישקין

מוזיאונים רבים מעניקים חוויה הנדמית כמסע בזמן, אך רק מעטים מצליחים לערוך מסע אל עברו של הטבע.

מוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן מוקדש לטבע ולנוף של אצבע הגליל, עמק החוּלה, הגולן והחרמון. היוזמה להקמתו נבעה בעקבות התכניות לייבוש החוּלה בראשית שנות ה-50, עקב החשש שמא ייעלמו חלקים מהנוף ומעולם החי והצומח של החוּלה לאחר ייבושה.

המוזיאון הוקם בידי חברי קיבוץ דן בראשותו של אלימלך הורביץ, והמימון להקמתו הושג בעזרת קרן קיימת לישראל כמפעל הנצחה לזכרו של מנחם אוסישקין, שעמד בראש קק"ל בשנים

1941-1927. תכנון הבניין נמסר לידי הארכיטקט-האמן ליאופולד קרקואר, שעיצב אותו באופן שיתאים בקוויו העיקריים לחרמון הנשקף מאחוריו. האגף הראשון נחנך בינואר 1955, בטקס בהשתתפות אנשי ציבור וקהל רב מתושבי האזור.

כאן ממתינים לכם אוספים ותצוגות ממגוון בתי הגידול והנופים של אזורי צפון הארץ, הגולן והחרמון, ותערוכה מיוחדת המוקדשת לחיי האדם באזור בתקופת המקרא, שהוכנה על סמך ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל דן הסמוך. נוסף על כך מוצג מופע אורקולי (בכמה שפות) על טבע האזור ונערכות פעילויות מיוחדות לקבוצות. במקום אולם כנסים (עד 150 איש).

אל תוותרו: האוספים של פוחלצי בעלי חיים – מזוחלים, דגים ופרפרים ועד עופות, דו-חיים ויונקים.

במיוחד לילדים: "הבלשים בעקבות העקבות" – משחק לכל המשפחה וכן סרטים ופעילויות לילדים מגיל הגן (לקבוצות).

הידעת?

המבנה הייחודי של המוזיאון נבנה באבני גיר, שהוכנו בידי סתתים מומחים שהובאו במיוחד מירושלים.

אחוזת דוברובין

אחוזת דוברובין, פינה קסומה בעמק החולה, תחשוף אתכם לסיפורם של החלוצים שהחליטו להשתקע בגדות האגם כנגד כל הסיכויים, ולקורותיה של המושבה יסוד המעלה שתושביה נאבקו ללא לאות באיתני הטבע.

אחוזת דוברובין היא חצר איכרים משוחזרת שבה מתועד סיפור ההתיישבות במושבה שנוסדה בימי העלייה הראשונה, ב-1883, על ידי חרדים ממזריץ' שבפולין. הם הצטרפו לאחים מזרחי, שישבו כאן על שפת האגם במשך 11 שנים במקום שנודע בשם קולוניה מי-מרום. ב-1909 הצטרפו ליישוב בני משפחת דוברובין, וסיפורם המרתק חושף את עלייתם של הסובותניקים המתייהדים ושל גרי הצדק לארץ ישראל. כיום משמש הבית מוזיאון לחיי האיכרים בימי העלייה הראשונה.

באתר המשוחזר יש בוסתן עם צמחי ארץ ישראל ובו באר אנטיליה, מיצג אורקולי, שחזור חדרי המגורים והמטבח ותצוגות שונות המכילות חפצים נושנים, מסמכים ותמונות מאותם ימים. עוד באתר: "דרך הלחם" – סקירת תהליכי גידול הדגן. במקום פועלת מסעדה (לא בשבת). סיורים מודרכים לקבוצות כולל הפעלות, סדנאות ומחזה – בתיאום מראש.

אל תוותרו: לאחר הביקור סיירו לאורך רחוב המייסדים, שרידי בית הכנסת העתיק עד למגדל המים. ההליכה נוחה ומתאימה לכל גיל.

במיוחד לילדים: פעילות עצמית למשפחות הכוללת פינות יצירה, פינות תחפושת וטחינת חיטה באבני ריחיים.

הידעת? אב המשפחה, יואב דוברובין, נולד ב-1831 בשם אנדריי קריליץ' דוברובין. בצעירותו נשבה בסיפורי התנ"ך והצטרף לכת הסובותניקים. בעקבות פגישה עם הלל יפה ומאיר דיזנגוף החליט לעלות לארץ ישראל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית (מייצג אורקולי בחמש שפות).

 

פארק יטבתה

פארק חוויה חדש לכל המשפחה ולקבוצות החושף את סודות המדבר והטעם של יטבתה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת לצד פינות משחק ומתקני אתגר.
פארק יטבתה החדש צמוד לפונדק יטבתה.

סובב יטבתה: סיור מודרך למשפחות ולקבוצות. פוסעים ב"דרך השוקו" ברפת, במחלבה, ובקיבוץ, סיור חקלאי ומתקנים של אנרגיה מתחדשת. הסיור בתאום מראש.
סדנאות גלידה יטבתה: חושפים את סודות הייצור, המכשירים והמרקמים הטריים. בתאום מראש.

(קרדיט: תוכן ותמונות -פארק יטבתה)

גלריתה

גלריית אמני קיבוץ יטבתה. בגלריה תכשיטים, סלים בקליעה ידנית, צילומי נוף, צירים מקוריים, יצירות קרמיקה, כריות נוי וחפצי אמנות רבים אחרים.

הכניסה חינם
קבוצות מוזמנות להגיע גם בימים נוספים בתאום מראש.

מוזיאון משה קסטל

המוזיאון שוכן במבנה ייחודי בעיר מעלה אדומים ומשקיף אל נופה המפעים של ירושלים, נפתח ב- 2010.
משה קסטל, הוא אחד האומנים הבולטים והמשפיעים באומנות הישראלית, יצירותיו המונומנטאליות מוצגות: בכנסת ישראל, בבית הנשיא, בוותיקן ובמוסדות וארגונים חשובים בארץ ובעולם. אוסף המוזיאון מוקדש ליצירת האומן ולתולדות חייו. המוזיאון תוכנן ע"י האדריכל דוד רזניק ז"ל, חתן פרס ישראל.
מיקומו של המוזיאון נקבע בשנת 1981 כאשר היו משה ובלהה קסטל בדרכם לים המלח, ובצד הדרך נפגשו עיניהם בבתיה הראשונים של מעלה אדומים שזה עתה נבנו . הם עצרו במקום, ומיד התאהבו בו. אירוע מכונן זה היווה סגירת מעגל בחייו של משה קסטל, כשמקום הולדתו ומושא אהבתו – ירושלים, נשקפה משם למול עיניו. הוא החליט במקום על הקמת המוזיאון שלו שם.

משה קסטל הנו צייר טוטאלי שהתמסר מילדותו לעולם הציור במשך קרוב ל-70שנה. יצירתו של קסטל שואפת ממקורות יהודיים: מהתנ"ך, ומהמיסטיקה היהודית מחד, ומתבססת על היכרות מעמיקה עם התרבות העולמית על ציר היסטורי ותרבותי רחב מאידך. היצירה שלו הושפעה מאומנות רבות: מצרית ומסופוטמית, כנענית, פרסית, הודית, רוסית ועד לזרמים הכי אוונגרדיים באומנות בת זמננו. הוא ספג הלכי רוח חדשים מאומנים בולטים של התקופה בארץ ובעולם, בין חבריו נמנו: פיקאסו, שגאל, ג'אקומטי, סטמצקי, זריצסקי, ג'קסון פולוק, שמי, פן, שץ, ניומן ורבים אחרים.

(יצירתו של קסטל הינה אחת משכיות החמדה של התרבות הישראלית, ומציגה את פניה היפות) משה קסטל, יוצר ייחודי שהתפתח במשך השנים גם בסגנון וגם בטכניקה, והיה חלוץ ופורץ דרך בשימוש בבזלת. ביצירתו עשה שימוש ברעיונות ודימויים תנ"כיים וקבליים, דרך אותיות ובדמויות מן העבר רעיונות אומנותיים מרתקים.

משה קסטל היה בן המעורבים באירועי מפתח כמו: הקמת 'אופקים חדשים' והקמת כפר האומנים בצפת.

חווית צומת

מרכז המבקרים של מכון צומת מזמין אתכם לחוויה ייחודית ומהנה של שילוב בין הלכה לטכנולוגיה!
עשרות מכשירים אינטרקטיביים, סרטוני הסבר, סיורים מודרכים, הרצאות ועוד.

יקב טוליפ

בשנת 2003 הקימה משפחת יצחקי את יקב טוליפ, יקב בוטיק הנולד מתוך אהבה גדולה ליין ואהבה גדולה לאנשים.

היקב, המשלב ייצור יינות איכות לצד תרומה לקהילה, ממוקם על צלע הר בכפר תקווה, יישוב קטן ופסטורלי לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים, אשר שם לעצמו מטרה לאפשר לאותם חברי קהילה, להתפתח ולממש את יכולתם.

השילוב הנפלא בין חזון הכפר לתשוקת המשפחה לייצר יין הוליד מודל מרגש של תעשיית יין המעסיק את חברי הכפר ונותן להם פלטפורמה עסקית להשתלב בשוק העבודה כאחד האדם.
חדשנות ויצירתיות הינן מילות מפתח ביקב טוליפ. יינן היקב מקפיד ליצור יינות ולעבוד עם זנים שתוצאתם היא קבלת ממסכים מרתקים ויחידים במינם.

העבודה לצד חברי כפר תקווה, בחירת הכרמים הטובים ביותר, שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, הקפדה מתמדת על תמורה מלאה למחיר, החדשנות, היצירתיות ומתן תשומת הלב המלאה לכל אורך תהליך הייצור ואחריו – הביאו את יקב טוליפ למעמדו כיום, יקב הבוטיק הגדול בישראל ובין המובילים בתחומו.

יקב טוליפ מייצר כ – 300,000 בקבוקים בשנה הנמכרים מדן ועד אילת ובמספר רב של מדינות ברחבי העולם בהצלחה רבה.

כפר תקווה
כפר תקווה הינו בית ומקום לאנשים מיוחדים.
זהו יישוב קהילתי המהווה מודל ייחודי בארץ ובעולם, לקהילה שבה אדם עם מגבלות וצרכים מיוחדים יכול להתפתח ולממש את יכולותיו.
הכפר הוקם בשנת 1964 ע"י האגרונום ד"ר זיגפריד הירש, על גבעות זייד שבעמק יזרעאל, סמוך לקריית טבעון.
אוכלוסיית כפר תקווה מונה כ- 200 חברים, בין הגילאים 20-80 והיא מגוונת מבחינת אופי הנכות, קשיי ההסתגלות וכן רמת התפקוד והעצמאות.
דיירי הכפר מתגוררים ברובם בכפר עצמו וחלקם מתגוררים בדירות הכפר הפזורות ברחבי קרית טבעון ונטמעים בקהילה המקומית.
רוב דיירי הכפר חיים באופן עצמאי בדירותיהם ועם השאר מתגוררים מלווים, באופן חלקי או מלא, תלוי בצרכי הדיירים.

תעסוקה בכפר תקווה:
תפיסת הכפר, אשר תושביו יכולים לעבוד ובכך מוענקת להם תחושת כבוד, תרומה לערך העצמי, ליצירת סדר יום קבוע ולהשתייכות החברתית היא חלק מעקרון הנורמליזציה המנחה את כפר תקווה ומדגיש את זכותו של החריג להיות כמו כולם.
יקב טוליפ משתלב בחזון הכפר ע"י העסקת החברים בתהליך ייצור היין תוך עידוד מעורבות בקהילה וקידום פעילויות משותפות כגון,
מכירת עבודות יד פרי יצירתם של חברי הכפר ועוד.
החברים העובדים ביקב לוקחים חלק פעיל בבציר, בביקבוק היין ואריזתו ומסייעים באירוח במרכז המבקרים.

(קרדיט: תוכן ותמונות -יקב טוליפ)

מרכז מורשת גוש קטיף בניצן

אודות המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מרכז מורשת גוש קטיף הינו גוף ממלכתי שהוקם מכוח החוק ומטרתו לספר את סיפור ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון ולעסוק בערכים הלאומיים והחינוכיים הקשורים למפעל זה למען הדורות הבאים.

המרכז שוכן באופן זמני באתר הקרוונים בניצן.
במרכז המבקרים אפשר להיפגש עם סיפור ההתיישבות של גוש קטיף על כל מרכיביו: ההתיישבות,ההתמודדות עם הטרור, המאבק והעקירה והצמיחה מחדש.

המרכז מקיים באופן סדיר, פעילויות הנצחה, מחקר, חינוך ותודעה הקשורות במורשת גוש קטיף וצפון השומרון.
למידע על הפרויקטים השונים  לחץ כאן.

מרכז קטיף נועד לשמר מפעל מפואר של 35 שנות התיישבות בגוש קטיף,למען הדורות הבאים.

נמל עין גב

ברוכים הבאים לנמל עין גב

בנמל עין גב מתקיימות אטרקציות רבות המאפשרות למשפחות לבלות ולנפוש על שפת הכנרת. הנוף היפיפה, רמת השרות, הניסיון רב השנים והיכולת להציע שילוב של מרכיבי תיירות נופש, קיט ובילוי יומי, הביאו את עין-גב למקומה המכובד על מפת התיירות.

ים של חופש בנמל עין גב

למבקרים בקיבוץ ובנמל עין גב מצפים שפע של בילויים וחוויות, לילדים ולמבוגרים, מהמהנים שבאטרקציות בכנרת:

 • טיילת ציורית על שפת הכנרת הצופה אל נמל עין גב ואל נופי הגליל והגולן.
 • פעילות ימית של אירועים והפלגות על המים: שייט כנרת, שייט דייג ודייג ליום אחד.
 • מסעדות עין גב: מסעדת הדגים המפורסמת של עין גב
 • מזנון "בית הפרי" וארוחות לקבוצות בחדר האוכל הקיבוצי.
 • סדנאות יצירה בעץ להורים וילדים בנגרייה של סבא יוסי.
 • "דרך הקיבוץ"- סיור רכבת ברחבי הקיבוץ.
 • חנות מתנות בצמוד למסעדת הדגים.
 • מוזיאון בית העוגנים וגלרייה לאמנות 200- .
 • מבחר טיולי כנרת – טיולים מאורגנים בעין גב והסביבה.
 • פסטיבל עין גב למקהלות וחבורות זמר המתקיים מדי שנה בחול המועד פסח.
 • בסופי שבוע, בחגים ובמועדים, אירועים נוספים לקהל הרחב.
 • להשלמת הבילוי והנופש אנו מציעים לאורחינו את כפר הנופש עין גב.

בית בד גלילי

רק 55 דקות מתל-אביב, במושב בית לחם הגלילית, בין בתי האבן הטמפלרים ליער אלונים עתיק, נמצא כרם הזיתים שלנו ולידו בית בד בוטיק המפיק שמן זית כתית מעולה בשיטה אקולוגית ובאיכות קפדנית.
לצד בית הבד פועל מרכז מבקרים המציע חוויה גלילית יחודית של טעמים וריחות. מרכז המבקרים פתוח בכל יום, כולל שישי שבת וחגים. האורחים מקבלים הדרכה אודות מערך הפקת שמן הזית מול המכונות ועל התהליך היחודי של הפקת שמן זית בטכנולוגיה מתקדמת ואקולוגית. ההדרכה מאפשרת הצצה מעמיקה לעולם שמן הזית. ניתנת ההזדמנות היחודית לשאול שאלות ולקבל תשובות רבות אודות איכות שמן זית, זנים שונים, טעמים, אחסון שמן והאופן הנכון לשימוש בשמן זית במטבח הביתי. ההדרכה כוללת צפייה בסרט קצר המלווה את תהליך הפקת השמן מהעץ עד לבקבוק וכמובן טעימות של שמני זית ממגוון הזנים.
בחנות בית הבד ניתן לרכוש מלבד שמן זית גם גבינות עיזים יחודיות, יין בוטיק, ריבות תוצרת בית, מוצרי קוסמטיקה טבעיים, זיתים כבושים כמובן והפתעות על פי עונות השנה והתוצרת החקלאית המקומית.
הכניסה חופשית! ביקור הכולל הדרכה, צפייה בסרט וטעימות בבית הבד אינו כרוך בתשלום.
בחצר המתחם בית קפה, פינות ישיבה מול נוף הכרם והיער, פינת ליטוף והאכלת עזים ומשחקי ילדים.
מומלץ לעקוב אחר אירועים עונתיים בדף הפייסבוק של בית בד גלילי – Galili olive oil.

סבונטו – מפעל סבונים טבעיים

סבונטו הוא מפעל ליצור סבונים טבעיים בעבודת יד עם סיפור ייחודי ומרגש.
המפעל ממוקם בכוכב השחר והוקם בכדי לייצר תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים תושבי האזור.
ריח מתחבר לריח, שמן זך ונקי מתמזג עם בוץ מעומק ים המלח, המלאכה נעשית בטבעיות ובמסירות והסבונים מפיצים ניחוח גן עדן ומתפזרים בנחת על ההרים המשקיפים על ים המלח…
מוזמנים להגיע לביקור שהוא חגיגה של ניחוחות…
מיצג הממחיש מהו סבון טבעי ואיך מכינים אותו?
להריח,לטעום ולחוש את מרכיביו המשובחים של הסבון שלנו.
ולשמוע את סיפורו הכל כך מיוחד ומרגש של המפעל.
** ניתן לשלב סדנת הכנת מובייל מסבון בתוספת תשלום.

מוזיאון הטבע התנ"כי

מוזיאון הטבע התנ"כי הינו מוסד ייחודי מסוגו שהוא בחלקו גן חיות, חלקו מוזיאון להסטוריה של הטבע וחלקו מרכז למידה יהודי. הוא מציג מגוון עצום של יונקים, ציפורים, זוחלים, דו-חיים וחרקים המוזכרים במקרא ו בתלמוד.

במוזיאון מגוון רחב של תערוכות שביניהם אוסף של פוחלצים למינים הגדולים יותר בעוד שהמינים הקטנים מוצגים בתצוגות חיות! בנוסף לכך יש גם מספר רב של פריטים ביולוגיים בעלי משמעות וחשיבות דתית יהודית. הביקורים במוזיאון הינם במסגרת סיורים מודרכים חווייתיים, בהם יש אפשרות להתקרב ולגעת באופן אישי בבעלי חיים!

דרך הסיורים האינטראקטיביים הללו, מבקרי המוזיאון יוכלו ללמוד אודות זהויות ומשמעויות של בעלי החיים במקרא, להרחיב את הידיעה בערכים, משפט והיסטוריה יהודית ועל ההיסטוריה של הטבע, הנופים והחיות של ישראל התנכית.

דבורת התבור מרכז מבקרים

דבורת התבור בע"מ הינו מרכז מבקרים שהוקם ע"י יגאל ומלכה בן זאב במשק החקלאי שלהם במושב שדמות דבורה שבגליל התחתון למרגלות הר תבור. כמכוורת וותיקה (דור חמישי של דבוראים) והחווה היחידה בארץ לגידול טוואי המשי, דבורת התבור מציעה סיורים מודרכים במרכז המבקרים בנושא דבוראות, דבש והפקת משי. הסיורים נערכים לאורך כל השנה ומותאמים ליחידים, משפחות וקבוצות מאורגנות מהארץ ומחו"ל. הניסיון הרב, מבנה האתר והתכנים מאפשרים לדבורת התבור להציע סיורים איכותיים, ערכיים, מהנים וחוויתיים לאוכלוסיות שונות החל מגני ילדים, בתי ספר יסודיים חט"ב ותיכוניים דרך טיולי משפחות, טיולים לגיל השלישי ותיירים. הסיור המלא יכול להתקיים במספר שפות (לרבות עברית, ערבית ואנגלית) והאתר כולו מותאם גם לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

בנוסף לסיור, במרכז המבקרים עצמו מציעה דבורת התבור גם מגוון פעילויות חוץ בכל הארץ כגון ביקור של הדבוראי עם הפעלה מלאה לילדים, הרצאות תוכן הומוריסטיות למבוגרים, פעילויות מעשירות להרמות כוסית בארגונים והכשרות בדבוראות חינוכית . פעילויות אילו המיועדות לגני ילדים, קייטנות, מסגרות חינוך לא פורמלי, עיריות, חברות וארגונים מהמגזר הפרטי והציבורי.

מזה שנים רבות פעילה דבורת התבור גם בתחום אריזות השי המחולקות לעובדים ולקוחות בחגים ומוכרת כספק איכותי ומוערך ע"י וועדים וארגונים מהגדולים בשוק. תחום זה התפתח באופן טבעי מאריזות שי לראש השנה המבוססות על "דבש דבורת התבור" אך עם השנים התרחב וכיום מציעה דבורת התבור מגוון רחב של מארזי שי איכותיים בהתאמה אישית לכל ארגון ולכל חג.

דבורת התבור שמה לה למטרה להיות אתר תיירותי מוביל לכל הגילאים, המספק חוויה מתוקה ומהנה למבקרים אך מבלי לאבד את האוטנטיות, איכות התוכן וערכיותו.

 

מוזיאון בר-דוד לאמנות ויודאיקה

מוזיאון בר-דוד המבוסס על אוסף משה בר-דוד ממוקם בצפון הארץ, כחצי שעה מנהריה ומכרמיאל.
משה בר-דוד היה אספן חיפאי, שאהב אמנות ויודאיקה וראה באיסוף שליחות ודרך חיים.
לצד אוסף היודאיקה המוצג במוזיאון, מוצגות תערוכות של אמנות עכשווית.
השילוב של חדש וישן מרחיב למבקר את נקודת המבט ומאפשר מפגש מרתק עם מסורת וחדשנות.
המוזיאון שוכן בקיבוץ ברעם כשני קילומטר מבית הכנסת העתיק, גן הלאומי בירעם.
נופי הגליל המרהיבים לצדיו הופכים את הביקור בו לחוויה יוצאת דופן.

אגפי המוזיאון:

מבואת הכניסה
תערוכות מתחלפות אחת לארבעה חודשים ומציגות אמנים מהצפון

אגף היודאיקה
אולם מחודש ובו תצוגת קבע מרהיבה של אמנות יהודית ותשמישי קדושה מכל עדות ישראל, המעבירים את הצופה מסע רעיוני, ויזואלי, תרבותי והיסטורי, ויוצרים תמונה של מעגל החיים היהודי דרך עבר ומסורת ועד היום.

אגף אוסף המוזיאון
תערוכות אמנות מתחלפות מתוך אוסף המוזיאון . אוסף אמנות מוזיאון בר-דוד כולל יצירות אמנות בטכניקות שונות ומגוונות כגון שמן, אקוורל, רישומים, תחריטים, ליתוגרפיות ,הדפסים וגם פסלים. האוסף אוצר בתוכו עבודות של יוצרים בעיקר יהודים, החל ממחצית המאה ה-19 ועד ימינו.

אגף לאמנות עכשווית
אולם רחב ידיים המיועד לתערוכות אמנות מתחלפות של אמנים ישראלים הפועלים בשדה האמנות העכשווי.

חדר ארכיאולוגיה
תצוגת קבע של ארכיאולוגיה- כלי חרס וזכוכית, תכשיטים , מנורות שמן , צלמיות וכלים שנמצאו באזור צפון הארץ מתקופות שונות.

אגף הנוער
בכל שנה מתארחת באגף תערוכה פעילה לכל המשפחה המאפשרת למבקר התנסות בעולם האמנות בדרך של חוויה והנאה בפינות פעילות ויצירה.

גן הפסלים
תצוגת קבע של פסלי האמן יגאל תומרקין- "הקומדיה האלוהית" על-פי אלגיירי דנטה
ו"מלאך ההיסטוריה" על פי וולטר בנימין.

המוזיאון מקיים הדרכות ופעילויות לבתי-ספר, גנים, מבוגרים ולמשפחות.
פעילויות מיוחדות בחגים ובחופשים, ימי עיון, ערבי תרבות, חוגים למבוגרים וילדים וסדנאות אמן.

ליצירת קשר עם מחלקת הדרכה:
מיטל קילמניק, מנהלת תחום חינוך והדרכה, נייד: 054-6500644 .

עיזה פזיזה – משק צבן

חוויה ייחודית במשק עיזים משפחתי וארוחות של גבינות עיזים.
סיורים, סדנאות להכנת גבינה כפרית ופעילות גיבוש לפרטיים, משפחות וקבוצות.
מקום לעצירה בדרך, קפה וקניות במעדניה.
תכנית גמישה ללקוח, פעילות בעברית ובאנגלית, מתאים למבוגרים וגם לילדים.

מרכז המבקרים של קבוצת בזן בסימן 70 לעצמאות ישראל

השנה נחגוג 70 שנים לעצמאותנו. במקביל, קבוצת בזן מציינת 80 שנים להקמת בתי הזיקוק בחיפה. קבוצת בזן ובתי הזיקוק בפרט, מעמודי התווך המרכזיים של המשק הישראלי, מהווים את המנוע האנרגטי של המשק עוד טרם הקמתה של מדינתנו.

מרכז המבקרים של קבוצת בזן מאפשר למבקר מפגש בלתי אמצעי עם התעשייה. המרכז ממוקם בלב המפעל ובתוך הלבניה- אחד מתוך צמד מגדלי הקירור העצומים וההיסטוריים המעטרים כמעט כל תמונה של מפרץ חיפה.

הביקור הינו חוויתי ועוצמתי, במהלכו עובר המבקר 4 תחנות הכוללות, בין השאר: שולחנות אינטראקטיביים, מיני- מודל של מגדל הקירור, משחקי מחשב ושאלות טריוויה. הביקור מסתיים בסרט תלת מימד, המסביר כיצד נוצר הנפט הגולמי, איך הוא מופק ומה השימושים הרבים הנעשים בו כיום.

המבקר חוקר את הקשר של המוצרים הסובבים אותו, בהם הוא עושה שימוש יומיומי- לנפט. בנוסף ליסודות תהליך הזיקוק, נחשף המבקר לשלל נושאים מדעיים, כגון: תהליך הפיצוח, סביבה וגז טבעי.

הביקור הינו ללא עלות, מיועד לקבוצות (תלמידים החל מכיתה ג') ובהרשמה מראש.

אתם מוזמנים למסע מרתק בעקבות הנפט!

נשמח לארח אתכם ולחלוק עמכם ערכים אלו,

הפעילות הינה חינם!

מוזיאון ומרכז הרצל

מרכז הרצל ללימודי הציונות הנמצא על הר הרצל הוקם במטרה להטמיע את דמותו של הרצל כיסוד מוסרי וערכי של אידיאולוגיה ציונית מהותית, עכשווית ומחייבת. המרכז מציע מערך רחב של תכניות, המתפרסות על טווחי זמן שונים – בין מספר שעות עד למספר ימים, בהתאם לקהל היעד ולדרישותיו. התכניות מיועדות, בין השאר, לאוכלוסיות יעד מגוונות המבקשות להעמיק את היכרותן עם המפעל הציוני.

אחד מעקרונות היסוד של המרכז הוא יצירת גשר בין העבר להווה, אשר יעורר את מורשתו של הרצל ואת החזון הציוני בקרב הדור הצעיר, במטרה להבטיח עתיד יהודי בעל ערכים, חזון ומעוף.

המרכז החינוכי הר הרצל מציע מגוון פעילויות: סדנאות ייחודיות, כנסים, ימי עיון, השתלמויות וטקסים שונים, המתאימים הן לתושבי ישראל והן ליהודי התפוצות. בנוסף, במרכז החינוכי מופקים חומרים חינוכיים חדשניים המיועדות למסגרות פורמליות ובלתי-פורמליות גם יחד, ופועלים למען הטמעת החינוך היהודי והציוני בישראל ובתפוצות.

אותם הנושאים שהעסיקו את הרצל לפני למעלה ממאה שנה – הזהות היהודית, האנטישמיות, יחסם של יהודי התפוצות לרעיון הציוני, משמעותה של ארץ-ישראל ודמותה של המדינה היהודית – מוסיפים להעסיק אותנו גם בימינו. עניינים אלה הנם מרכיב מהותי של העם היהודי לדורותיו, ויש לעודד את הציבור היהודי – בישראל ובעולם כולו – לדון בהם ולהבין את משמעותם האישית עבור כל אחד ואחד מאתנו.

המרכז החינוכי נועד לחבר בין העבר וההווה ולפתח את השיח אודות עתידו של המפעל הציוני. שנה לפני מותו, ב-1903, הביע הרצל את רצונו להיקבר בארץ-ישראל: "אני מבקש שיקברוני בארון ממתכת ליד אבי, ולשכב שם עד שהעם היהודי יעביר את גופתי לארץ-ישראל.." – צוואתו זו ממחישה את יכולתו לחזות את העתיד, שכן הוא האמין שמדינה יהודית קום תקום גם כאשר הדבר נראה כחלום בלתי-מושג. הרצל לא הספיק להיות נוכח בהגשמת החזון: מדינת ישראל נוסדה כ- 50 שנה לאחר שנפטר, אך מורשתו בהחלט מהווה נדבך מרכזי גם עתה.

יקב לוריא

מרכז המבקרים החדש של יקב לוריא פותח את שעריו. אנו מזמינים אתכם לביקור חוויתי בו תוכלו ליהנות מסיורים מרתקים בכרמים וביקב, ללמוד על תהליכי ייצור היין הייחודיים ולבקר בחדר החביות. לאחר מכן, תוכלו לעבור סדנת טעימות מקצועית וכמובן ליהנות מיינות היקב.

בתום הסיור תוכלו להתרשם מחנות היקב, ובה מבחר היינות כולל יינות מתיישנים,אביזרי יין ושאר מוצרים גליליים.

יקב מונד

במושב משמרת שבגוש תל מונד והוא מייצר קרוב ל- 25,000 בקבוקים של יינות כשרים בשנה, מהזנים "קברנה סוביניון", "מרלו", שיראז – קברנה, "קברנה פרנק", "פטיט סירה", פטיט ורדו, יין לבן חצי יבש ויבש, מוסקט לקינוח ויין בסגנון פורט.

חוות מייסטר

"יקב מייסטר" הוקם בידי יעקב מייסטר המכונה בפי חבריו "יעקבל'ה" בשנת 2002, לזכר חותניו זהבה וצבי אורן מוותיקי המושבה ראש פינה.
יעקב מייסטר הוא פנסיונר של בנק הפועלים. במהלך 40 שנות עבודה בבנק הוא שימש בתפקידים בכירים של ניהול סניפי הבנק.
יעקב מעיד על עצמו שהוא נולד חקלאי ונשאר להיות חקלאי כל השנים.
לקראת הפרישה לפנסיה הבין יעקב כי זה הזמן לחזור "לשורשיו"  וכך החל לטפל ולעבד את השטח הקסום הזה שעליו שוכן מתחם היקב כיום.
עד 1934 היה האזור מעובד ע"י תושבי ראש פינה שהיו יורדים לכאן עם חמורים ופרדות ומעסיקים במקום פועלים ערבים שנקראו "חרטין".
אלה, היו מתגוררים במערות ובמחילות המוצלות הטבעיות שהיו בסביבה בתקופת החריש, הזריעה והבציר.
במאורעות בשנת 1934 הערבים שרפו ונטשו את הכול.
לפני 21 שנה נרצחו זהבה וצבי אורן, הוריה של רותי מייסטר, אשתו של יעקב מייסטר.
הרצח היה בראש פינה, עד היום רב הנסתר על הידוע וקיימת סברה שהרצח היה על רקע לאומני.
יעקב ורותי החליטו להקים גן זיכרון בחווה לזכר ההורים שנרצחו , הוחלט לקרוא לגן "גבעת אורן" על שם ההורים זהבה וצבי אורן.
בחווה, מאות עצי ארץ ישראל, פינות ישיבה, מדשאות מוצלות, משק חי ועוד.
יעקב החל מעבד את הקרקע. הוא העביר קווי מים, יישר את השטח, החל נוטע עצי פרי נשירים, כרמי זית, כרמי ענבים ועוד.
ניטעו כ-15 דונמים של כרמי יין, בזנים, קברנה סוביניון בעיקר, מרלו, שיראז, קברנה פרנק, פטיט ורדו ופטיט סירה מהם אנו מייצרים את היינות.
היינן עד לשנת 2012 היה יעקב מייסטר בעצמו, בוגר קורס היין הראשון של מכללת תל-חי.
יעקב כיום בן 70+ והוא ייצר יין ביקב מייסטר במשך 10 שנים.
יעקב, שעד לשנת 2014, עשה כמעט הכל לבדו, חיפש אחר עזרה בחווה.
החל משנת 2014 חברו איתי והדר, זוג צעיר מהגליל, ליעקב, למדו ממנו את "סודותיו", כיצד לטפל בצומח ובנטוע וכל מה שצריך על מנת להגשים את החזון.
הדר, בשל ההתאהבות המהירה בעולם היין והעניין הרב ,החליטה ללמוד את הנושא המרתק, ולייצר את היינות החדשים, בליווי אנשי מקצוע, בשאיפה לייצר יין מיוחד כמו היקב בו הוא מיוצר.
בהמשך הדרך החליט אחיו הצעיר של איתי, שגיא, להצטרף לעבודת הכפיים, ובכך מנסים השלושה לשמר, לפתח, לעבד ולטפח את חוות מייסטר ואת היקב בפרט.
אנו מזמינים אתכם לבקר ביקב שלנו ולחוות איתנו מעט ממה שאנו חווים במהלך עבודתנו ומחייתנו.

יקב מוני

אל יקבי המנזרים לטרון ובית ג'מאל הצטרף ב-2002 גם יקב מוני במנזר דיר ראפאת. שקיב ערטול ומשפחתו הגיעו לכאן בתחילת שנות ה-80 מהכפר מע'אר. הם שכרו מאות דונמים מאנשי האזור והקימו חווה חקלאית לגידולים שונים, ביניהם גם זיתים וגפני יין. את תנובת הענבים סיפקו ליקבים שונים. מוני, אחד מבניו של שקיב, נפטר ב1995 בטרם עת והמשפחה החליטה להנציח את זכרו ע"י הקמת יקב בוטיק. הזנים בכרמי ערטול הם רבים- קברנה, מרלו, שיראז, פטי סירה, שרדונה, זינפנדל, קברנה פרנק ועוד.
היקב מייצר תחת פיקוחו של היינן סם סורוקה יינות קברנה, מרלו,שיראז ושרדונה (כ-45,000 בקבוקים בשנה) ומתכנן לייצר יינות נוספים. מרתפי המנזר, שנחצבו בידי הנזירים במקום לפני שנים רבות במטרה להקים יקב, משמשים למרתפי היין. היינות כשרים, לא יקרים וניתן לקנות אותם בחנות היקב לצד שמן זית הנעצר במקום וזיתים סורים דפוקים מרירים ונהדרים שאפילו רק הם שווים את הנסיעה. אפשר לבקר ביקב בכל ימות השבוע, לטעום, לסייר ולרכוש יינות.

יקב מילס – יקב כרם בן זמרה

אורחי היקב המגיעים למרכז המבקרים הנמצא ביקב בגליל, מתקבלים בברכה ובמאור פנים על ידי עמליה, וזוכים להסבר מרתק על עשיית היין ותרבות שתיית היין בליווי טעימות יינות הדגל של היקב-סובניון בלאן, שיראז רזרב, קברנה סובניון רזרב, מרלו, גוורצטרמינר (שנחטף כשהוא בנמצא) ובלנדים מאוזנים של קברנה סובניון עם שיראז, וקברנה סובניון עם מרלו.
היין ביקב בגליל שלנו מתבגר במשך 10 שנים בחביות. הוא מתוק במידה ומחוזק באלכוהול מה שהופך אותו ליין מנחם כהגדרתה של עמליה.

מלבד יינות היקב הנמכרים במרכז המבקרים תוכלו לרכוש ליקרים שעשויים מפירות שמגדלים בבוסתן של המשפחה כגון דובדבנים, שזיפונים ומנדרינות בהתאם לעונה, מרקחות ריבה וגבינות עיזים משובחות,לאכול במקום בליווי יין או לצאת לפיקניק באזור הקסום שלנו במעיין עין עלווה, יער ברעם, נחל דישון עם הפינות הקסומות שבו ועוד.

ביקור ביקב בגליל הוא חוויה נעימה החושפת את המשתתפים לעולם חושני מלא ריחות טעמים וצבעים עזים בדרך שעשויה לשנות את דעתם של הספקנים שחושבים שהעיסוק ביין הוא פלצני.

יקב מישר

יקב מישר מזמין אתכם לסיור מודרך בכרם וביקב, בין מרחבים פתוחים של גבעות כורכר ופרדסים, באוירה של חקלאות ישראלית מצטיינת.

הסיור מלווה בהסברים על תהליכי גידול הגפן והכנת היין, מהכרם ועד לבקבוק.
בסיום הסיור תתקימנה טעימות מיינות היקב בסטודיו של הציירת נעמי סמילנסקי שהוסב לחדר טעימות מפנק באוירה אומנותית.

יקב מרגלית

רקע והיסטוריה

יקב מרגלית הוא יקב משפחתי קטן שהוקם ב – 1989. לבעלי היקב, יאיר מרגלית ובנו אסף יש יחס מועדף לזני בורדו הקלסיים קברנה-סוביניון, מרלו וקברנה-פרנק, ולכן היקב מתמקד בייצור יינות אלו.
השיווק המסחרי הראשון של היין (קברנה-סוביניון בציר 1989), היה לאחר שנים רבות של ייצור ביתי וניסיוני וחלוקת היינות ללא תמורה בין חברים. עניין הציבור ביקב הקטן הלך וגבר עם השנים, וזאת כנראה משתי סיבות: האחת, היה זה היקב המסחרי הקטן הראשון שהופיע בנוף תעשיית היין הישראלית שהייתה בשליטה מלאה של יקבים ותיקים, גדולים ובינוניים. והשנייה בגלל איכותו של היין וייחודו.

בשנים הראשונות היה היקב בכפר-בילו ובשנת 1994 עבר למיקומו הנוכחי ליד חדרה.
היקף היצור גדל לאיטו מ- 80 ארגזים ב- 1989 להיקף הנוכחי היציב שנים רבות של כ- 1600 ארגזים בשנה. חלק ניכר מהיין של הבציר החדש נמכר ביקב בשלשה סופי שבוע של טעימות ללקוחות היקב שנערך מאז שנת הבציר הראשונה, באביב בחדשי מרץ/אפריל. יתרת היין משווקת לחנויות ולמסעדות בישראל, וחלק קטן נמכר לייצוא.

טיפת יין אישית

השקפת העולם ביקב מרגלית היא קודם כל ליהנות מן העשייה תוך הקפדה מירבית ללא פשרות, על איכות היין. אנו מאמינים שקיימים אזורים בישראל שהם מקום אידיאלי לגידול ענבי יין, וזאת בגלל השמש והאור, וסוגי הקרקע, התורמים לאיכות הענבים.
ליינות מרגלית אופי מובהק, העובר כחוט השני לאורך השנים ומלווה את יינותיו מהראשון שבהם ועד האחרון.

נהריים בגשר

ב"נהריים בגשר" תכירו אנשי חזון ומעשה.
מראשוני המתיישבים לפני כמעט 100 שנה ועד היום, הסיפורים של "גשר הישנה" מגלמים בתוכם את סיפורה של מדינת ישראל. על גדות הירדן הדרומי, נשמע את סיפורי החלוצים של שנות ה-30, על קרבות מלחמת העצמאות, על הקמת תחנת כוח היסטורית, על הסכם השלום עם הירדנים ועל שיתופי פעולה אזוריים.

בקצה כביש מתפתל בין שדות, מטעי תמרים ובריכות דגים, אל מול הרי הגלעד התלולים, שוכנת פינת נוף חבויה המביאה עמה ניחוחות עבר. סיפור היסטורי מרתק, על גבורה, נחישות ועוצמה אנושית.

תוכלו להנות מסיורים ופעילויות מגוונות לקבוצות ויחידים.

בשנת 1939 הגיעו למרחב הטרשי והפראי שעל גדות הירדן חלוצים נמרצים ובחרו לבנות כאן את ביתם –במקום מרוחק הסמוך לגבול, דל באמצעים אך מלא בקסם בראשיתי שקשה לעמוד בפניו.

אך זוהי רק חלק מהתמונה ההיסטורית: ב-1927 החלו העבודות הקדחתניות להקמת תחנת כוח הידרו-אלקטרית סמוך למפגש הנהרות ירדן וירמוך, ובתוך פחות מחמש שנים החלה תחנת הכוח נהריים לייצר חשמל. על המיזם, שפעל עד 1948, ניצח היזם פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים").

שני המאורעות שלובים כאן יחדיו ב"חוויית נהריים" – מיצג אורקולי הכולל סכרים נעים, מים זורמים, צלילים וצבע להמחשת פעילותה של תחנת הכוח; ובמיצג מולטימדיה מרגש במבנה האבן היחיד שנותר מהיישוב. עוד במקום: בונקר הלוחמים המקורי ו"אגדת לחם" – מאפייה ובה תנור לבֵנים בן למעלה מ-80 שנה.

מדי יום ב-11:00 וב-12:30 יוצא סיור מודרך הכולל את מיצג "חוויית נהריים" ומעבר בגדר המערכת אל גדת נהר הירדן. בתיאום מראש אפשר להוסיף סדנת אפייה, סדנת העצמה "הופכים חזון למציאות" וארוחות לאירועים.

אל תוותרו: טיילת גאון הירדן שעל גדת הירדן תפגיש אתכם עם שלושת הגשרים הנוטים מעל הנהר ועם חאן ממלוכי מהמאה ה-14 (בתיאום).

במיוחד לילדים: בחול המועד (פסח וסוכות) או בתיאום מראש – פעילויות וסדנאות מיוחדות.

הידעת? בית הילדים בגשר נבנה מלבני בוץ, ולאחרונה חודש בידי צוות השימור של המועצה לשימור אתרים, בשיטות המקוריות שבהן נבנה.

 

שעות פתיחה:

טלפון:

דוא"ל:

אתר: www.naharayim.co.il

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: כביש 90, בצומת קיבוץ גשר פונים מזרחה לפי השילוט

ביו תור שדה אליהו

מרכז המבקרים ביו תור נבנה מתוך כבוד ואמונה בדרך החיים הירוקה בה בחרנו.
יש בנו רצון גדול להעביר זאת לאנשים אחרים ככל האפשר, בכדי ללמד על חשיבות שמירת הטבע.
המרכז נמצא בקיבוץ שדה אליהו , קיבוץ דתי שיתופי בעמק המעיינות.
אנו חלוצים בארץ בתחום החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית, ומזמינים אתכם לחוויה מהנה ומעשירה בנושאים שונים :

חקלאות אורגנית – נבקר בשדה האורגני נטעם, נחוש ונהנה מהמרחבים הירוקים , בשדה המשתתפים ישמעו על מריו לוי האיש והאגדה , אבי החקלאות האורגנית בישראל , על הייחודיות של חקלאות זו ועל חשיבותה לבריאות שלנו.

הדברה ביולוגית – BIOBEE מפעל ההדברה הביולוגית הראשון בארץ , מפעל מוביל בתחומו ברמה הבינלאומית. בסיור נבקר את תיבות הקינון של התנשמת והבז, המסייעים בהדברה ביולוגית לחקלאים , הדגמות של הדברה ביולוגית באמצעות מיני חרקים וזבובים מעוקרים . הדגמה של דבורת הבומבוס המשמשת להאבקה טבעית בחממות ובשטחים פתוחים .

קהילה שיתופית דתית – הכרות עם אורחות החיים בקיבוץ שהוקם בשנת 1939 ועד ימינו עוד ממשיך להתקיים כקיבוץ שיתופי על כל המשתמע מכך…

בנוסף ניתן ליהנות אצלנו משלל אטרקציות וסדנאות ולשלב ארוחות חלביות בקפה בשדה או ארוחות בשריות באולם חדר האוכל .
במקום ישנה חנות לקניית מוצרים אורגניים וטבעיים ומוצרים מתוצרת מקומית.
המקום פתוח בכל השנה למעט חגים ושבתות . יש לתאם מראש.

יקב שיכר הכפר (שיקויי געתון)

שיכרי פירות.

מרכז מבקרים בו ניתן לרכוש שיכר פסיפלורה, רימון, ליצ’י, קיווי, דובדנים, תמרים ועוד.

כל המשקאות מיוצרים במקום.

סדנה לטעמך

בסדנת לטעמך יוצר המבקר שיכר לטעמו הפרטי ע"י עירבוב של שיכרי פסיפלורה, ליצ'י, רימון, קיווי, שקד ודבש, או מקצתם, ביחסים כמותיים שהמבקר קובע. לרשות המבקר עומדים שיכרים וכלי מדידה.

בגמר הניסיון עומד לרשות המבקר השיכר שנבחר על ידו (בבקבוק של 250 מ'ל) וכן בקבוק שיכר של 750 מ'ל מהמבחר של "שיקויי געתון". מחיר הסדנה: 175 ש"ח לזוג מבוגרים ו 195 ש"ח לזוג מבוגרים עם ילדים.

ארץ גשור

מרכז מבקרים

טעמתם פעם שמני זית במגוון טעמים?
אתם מוזמנים ליהנות מסיור חווייתי אשר יכניס אתכם לעולמו המרתק של שמן זית ארץ גשור.
הביקור מיועד לכל המשפחה ומשלב צפייה בתהליך המתקדם של עצירת השמן האיכותי (בעונת המסיק), צפייה בסרט "סיפורו של שמן ארץ גשור" וכמובן טעימות ממגוון השמנים הזניים תוך הכרת השימושים והארומה הייחודית לכל זן.

הפעילויות עונתיות ומתאימות למבוגרים ולילדים, חובבי טבע וחקלאות. בבית הבד תכירו תפיסה חדשנית ומהפכנית בייצור שמן זית זני איכותי, לפיה קיימת שליטה מוחלטת על תהליך ייצור השמן, מגידול השתילים ועד לבקבוק, תפיסה אשר הופכת את השמן לאיכותי ובריאותי בקנה מידה עולמי. השליטה בתהליך מתחילה בקביעת מיקום הכרמים, דרך ייצור עצמי ומוקפד של השתילים, ועד תהליך המסיק, ייצור השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה מיוחדים. תהליך ייצור מתקדם זה, מאפשר לנו לשמר את איכות השמן ולהבטיח את שמירת הטעם והארומה הייחודיים לכל זן.

בסיום הסיור, ואחרי שתדעו מהו הטעם האהוב עליכם, תוכלו לרכוש בחנות הצמודה למקום לשימושכם הפרטי או כמתנות, מבחר מוצרים בבקבוקים ופחים מעוצבים להפליא – כולם ממוצרי האיכות של ארץ גשור.

הדרך לקבוץ גשור, 15 דקות בלבד מהכנרת, עוברת בתוך נוף גולן מרהיב ומומלץ לשלב את הסיור עם טיולים בסביבה.

שעות פתיחה: ימים א-ה: 8:00-16:00 יום ו: 10:00-13:00 יום שבת: סגור.

רצוי לתאם הגעה מראש בטלפון: 04-6764036

5% הנחה על קניית שמן בחנות (מלבד פח 18 ליטר) וסיורים חינם

בית בד

איכות שמן זית ארץ גשור
תהליך הפקת שמן זית ארץ גשור כולל שליטה מוחלטת על כל שלב ושלב בתהליך: החל ממיקום המטעים וסוג הקרקע, דרך ייצור עצמי של השתילים וכלה בתהליך המסיק, עצירת השמן ושמירתו במיכלי נירוסטה בבית הבד המודרני.

שמן זית כתית מוגדר כשמן שהופק באמצעים מכניים בלבד ולא ע"י מיצוי כימי.
השלב הראשון בהפקת שמן הוא ריסוק הזיתים לקבלת עיסה אחידה. ניתן לעשות זאת עם אבן שמרסקת את הזיתים או בעזרת מרסקת מפלדה עם סכינים או פטישים.

הפרדת השמן מהעיסה נעשית במספר שיטות. השיטה המסורתית היא הפעלת לחץ (מכבש) על עיסת הזיתים. שמים את העיסה בסלים מבד, מסדרים את הסלים בערמה ולוחצים עם מכבש בורג או עם בוכנה. השמן ניגר ונאסף בתחתית הער

מה. בבית הבד המודרני של ארץ גשור עושים את ההפרדה במספר שלבים. השמן היה כלוא בזיתים בתאים של הפרי שגודלם פחות ממיליליטר. הריסוק אמנם שובר את הזיתים אך השמן עדיין נמצא בטיפות קטנות. לפיכך, בשלב הראשון בוחשים באיטיות את עיסת הזיתים. הבחישה גורמת לטיפות השמן הקטנות להתלכד וכך מתרחשת הפרדה ראשונית של השמן משאר מרכיבי הפרי. שלב ההפרדה הבא נעשה עם צנטריפוגות (דקנטר). ההפרדה מבוססת על המשקל הסגולי השונה של השמן, המים והגפת (החלקים המוצקים של הזית). הסיבוב המהיר של הצנטריפוגה זורק כל אחד מהמרכיבים למרחק שונה ויוצר הפרדה של השמן משאר המרכיבים. הצנטריפוגות מפרידות את העיסה לשלושה מרכיבים – שמן, מים וגפת יבשה – תהליך מכונה "עבודה בשלוש פאזות", או הפרדה לשני מרכיבים – שמן וגפת – תהליך המכונה "עבודה בשתי פאזות". במצב זה המים נשארים עם הגפת ומתקבלת גפת נוזלית. בשני המקרים השלב האחרון בבית הבד הוא צנטריפוגה נוספת, מהירה יותר, המפרידה שאריות של מים מהשמן.

בכל סוג של בית בד, השמן המתקבל אינו צלול בגלל נוכחות חלקיקים קטנים של עיסת זיתים שמפאת גודלם הזעיר לא הופרדו בצנטריפוגה. שמן כזה הוא ראשון המסיק והוא מתאפיין בדרך כלל בטעמים חזקים יחסית האהובים על חלק מהציבור. תכונה זו נעלמת עם הזמן שכן החלקיקים שוקעים לתחתית המיכל או לתחתית הבקבוק. ניעור קל של הבקבוק יביא להרחפה חוזרת של החלקיקים והחזרת האופי הראשוני לשמן.

השמן מהוה בין עשרה לעשרים אחוז ממשקל הזיתים. שעור השמן בזית תלוי בזן, בשיטות הגידול, במועד המסיק ו….במזג האוויר. במידה והמסיק מתבצע מיד אחרי גשם הזיתים גדלים במשקלם ואחוז השמן בהם יורד.

קיימות מספר שיטות להעלאת כמות השמן המופק בבית הבד אולם שיטות אלה עלולות לפגום באיכות השמן. חימום למשל יביא לעליה באחוז השמן אולם מאידך יגרום להתנדפות של חלק ממרכיבי הטעם והריח של הזיתים ויפגע בטעם השמן. בכבישה קרה אסור שטמפרטורת העיסה תעלה על 28 מעלות.
זמן הבחישה אף הוא משפיע על שעור השמן המופק. מאחר ובזמן הבחישה העיסה חשופה להתחמצנות, בחישה ארוכה מדי תפגע באיכות השמן. זמן בחישה של 45 דקות נחשב לסביר ללא גרימת נזק לשמן.

השימוש בבוצרת המכאנית של גשור מאפשר מסיק של כמות גדולה של זיתים בפרק זמן קצר והגעתם לבית הבד תוך 2-4 שעות מתחילת המסיק של אותו יום. מהירות זו מאפשרת עצירה מידית של השמן, לפני תחילת תהליכי חימצון. כך אנו מונעים היוצרות של טעמי לוואי לא רצויים ועליה בחומציות. ההקפדה נמשכת בבית הבד, בו אנו שומרים על טמפרטורת כבישה קרה וזמן עירבול מינימלי לשמירה על המרכיבים הבריאותיים והארומות הייחודיות לכל זן.

יקב רוגלית – יקב בוטיק

יקב רוגלית נמצא באזור עמק האלה מדהים בנופים טבע והיסטוריה עשירה

לפני 7 שנים עברנו לגור במושב נווה מיכאל שבעמק האלה ומה שמשך אותנו זה הטבע ומזג האוויר הנוח.

האזור עשיר בכרמים, יקבים, מבשלות בירה ואוכל טוב

זה סיקרן אותנו התחלנו ללמוד את הזני הענבים ואת מלאכת עשיית היין וזה שאב אותנו לעשות יין בכמויות קטנות ואיכותיות   במרתף שנמצא בחצר הבית.

מקור השם "רוגלית" הוא גפן השרועה קרוב לקרקע "ויקח מזרע הארץ ויתנהו בשדה זרע, קח על מים רבים, צפצפה שמו. ויצמח ויהי לגפן סורחת, שפלת קומה, לפנות דליותיו אליו ושרשיו תחתיו יהיו. ותהי לגפן ותעש בדים ותשלח פארות" (יחזאל פסוק ה,ו)

גלריית בית הבד

גלריה לאמנות ישראלית עכשווית.

הגלריה מציגה עבודות של מבחר אמנים ישראלים ידועים ופחות ידועים בתחומי פיסול, קרמיקה, זכוכית, ציור, גרפיקה, הדפס ועוד.

משלוחים לכל רחבי תבל במקצועיות, באחריות ובמהירות.
עבודה מול אספנים פרטיים ומול מוסדות וגופים ציבוריים.

הגלריה ממוקמת במרכז כפר האמנים עין הוד.

מדריכי תיירות, מעצבי פנים, אדריכלים מוזמנים לשיתופי פעולה.

ארטנובה

ארטנובה הוקמה בשנת 1989 על בסיס רעיון לעיצוב וייצור של ציורי אמנות רכים בטכניקה חדשה שפותחה בישראל על ידי אמנים מקומיים, כיום ארטנובה היא חברה פרטית בבעלות משפחת מנדל- שקד.
בטכניקה זו שבה מברשת הצבע הרגילה של האמן הוחלפה בפיסות בדים, הצבע הוחלף בסיבים אקריליים צבעוניים ומשיכת העיפרון הוחלפה בחוטים.
הציורים הרכים עוברים דיקור באמצעות אלפי סיכות בתהליך טכני חדשני שמקנה להם אורך חיים תמידי, ארטנובה הינו כיום מרכז האמנות הגדול ביותר בעולם לציורים רכים.
היצירות המקוריות נוצרות על ידי אמני הבית המוכשרים שמשתמשים בתמונותיהם בסיבים אקריליים במגוון רחב של צבעים וטקסטורות. האפקט המיוחד המתקבל באמצעות ההרמוניה הרב ממדית של הציור הרך הביא לפריצת דרך בתהליך חדש ליצירת אמנות.

אמנות הציור הרך של גלריית ארטנובה, חושפת את השילוב המוצלח בין העיצוב לאמנות, באמצעות עולם עשיר של פתרונות אמנותיים, במשחק של צבעים, סגנונות, ונושאים תוך התאמתם המלאה לעיצוב החדר ולריהוט המצוי בו. ארטנובה הינו הסטודיו היחיד בעולם שמציע את שירותיו לאמנים וגלריות שרוצים לבטא את היצירתיות שלהם על ידי רפרודוקציות של ציורים רכים. ארטנובה מתמחה בייעוץ ועיצוב של ציורים רכים בהתאמה אישית וע"פ דרישת הלקוח. היצירה נעשית בעבודה צמודה של אמן הבית עם הלקוחות, האדריכלים ומעצבי פנים.
הציורים המוכנים נשלחים ללקוח באמצעות בלדר כאשר הם מוכנים לתלייה על הקיר.

 

 

מוזיאון תולדות ירושלים בימי בית ראשון

ירושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, רושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, עיר של מלחמות ושלום. מרכז אריאל הוא מרכז ייחודי המפגיש את המבקרים עם תקופה חשובה זו.

במרכז, היושב ברובע היהודי, ניתן להתרשם מתערוכת קבע של ממצאים ארכיאולוגיים, דגם בנוי של העיר, ומיצג חדש ומרגש הנקרא "הרוח שהחומר", החושף את סוד קסמה של ירושלים .

"הרוח שבחומר" מיצג אורקולי מלווה צייר המבקש לצייר את יצירת חייו, את ירושלים, ולהאיר בצבעים את סודה. בדרכו הוא פוגש בדמויות ובאירועים אשר הותירו חותם לדורות. איורי אנימציה מרהיבים מלווים אותו במסע אחר הרוח שבחומר. החזיון מוקרן בעברית ובאנגלית.

דגם העיר – דגם בנוי של ירושלים בסוף תקופת הבית הראשון. במבט-על ניתן להתרשם מבתיה,מחומותיה ומבית המקדש, ולחוש כפוסעים בין סמטאותיה.

תערוכת קבע ובה מוצגים (לא מקוריים) הממחישים את חיי היומיום בתקופה: תכשיטים, כתובת השילוח מנקבת חזקיהו, בולות, ברכת הכוהנים מקברי כתף הינום ועוד. וכן המחשות, דגמים וצילומים המאפשרים הבנה והכרות מעמיקים עם ירושלים של תקופת המקרא.

במקום הדרכה פעילה ליחידים, לקבוצות ומשפחות.

חצר ראשונים – אתר הסליקים בכפר גלעדי

מתחם ייחודי של מבנים וסליקים מתחילת ההתיישבות השיתופית בגליל העליון, תקופת העלייה השנייה, מעשה ידיהם של אנשי ארגון "השומר" בראשותם של ישראל גלעדי, אלכסנדר זייד, מניה שוחט וחבריהם שבחרו להתיישב בסמוך לגבול ולממש את חזון ארגון "השומר" בהתיישבות וביטחון בארץ ישראל.

מה באתר: מבנה בזלתי ששימש למגורים וכחדר האוכל של היישוב, מבנה מחלבה, מקום הקבורה הזמני של נופלי תל חי, מבנה הרפת, אורווה הפעילה עד היום, שורת מבני לולים המכונה "רחוב הלולים", אסם וסליקים, ביניהם סליק "השומר" משנת 1921 וסליק "ההגנה" משנת 1938.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים בחצר ראשונים בדגש על אנשים וחלוצים מהפכנים שהקימו את כפר גלעדי; ביקור בסליקים החשאיים; סיור ברחוב הלולים שמשמש כיום רחוב גלריות וחנויות וכמקום פעילות של אמנים יוצרים; סיור בבית הקברות ההיסטורי של כפר גלעדי. הסיור מתאים למשפחות, ילדים וקבוצות מאורגנות.

השנה היא 1921, ומתחת לאוורת סייחים תמימה למראה נחפר – במשך כשנה שלמה ובחשאיות גמורה – הסליק הראשון של כפר גלעדי. אחר כך ועד קום המדינה נחפרו בכפר גלעדי יותר מ-20 סליקים נוספים, חלקם נחשפו לקהל הרחב רק עשרות שנים מאוחר יותר.

כפר גלעדי שבאצבע הגליל הוקם באוקטובר 1916, בימי מלחמת העולם הראשונה, והסיור במתחם ייחודי זה מתחיל בהקרנת הסרט "כפר גלעדי בראשית הדרכים" – תיאור של 100 שנה ב-13 דקות. לאחר שתקבלו מבט על היסטורי, יגיע הזמן לחקור את המקום, שבו מבנים וסליקים מתחילת ההתיישבות השיתופית בגליל העליון, תקופת העלייה השנייה, מעשה ידיהם של אנשי ארגון השומר בהנהגתם של ישראל גלעדי, אלכסנדר זייד, מניה שוחט וחבריהם. הם בחרו להתיישב באזור מסוכן זה הסמוך לגבול ולממש את חזון ארגון השומר בהתיישבות, בעלייה ובביטחון בארץ ישראל.

בַּמקום מבנה בזלת ששימש למגורים וכחדר האוכל של היישוב, מבנה מחלבה, מקום קבורתם הזמני של נופלי תל חי, מבנה הרפת, אורווה הפעילה עד היום, שורת מבני לולים המכונה "רחוב הלולים", אסם וסליקים, בהם סליק השומר מ-1921 וסליק ההגנה מ-1938.

אפשרלהזמין סיורים מודרכים בדגש על אנשים וחלוצים מהפכנים, ביקור בסליקים החשאיים וסיור בבית הקברות ההיסטורי של כפר גלעדי.

אל תוותרו: סיור ברחוב הלולים, שמשמש כיום רחוב גלריות וחנויות וכמקום פעילות של אמנים יוצרים.

במיוחד לילדים: הסיורים מותאמים לקבוצות גיל, כך שגם הקטנים שבחבורה ייהנו מהם.

הידעת? בתום מלחמת העולם הראשונה שכן כפר גלעדי בשטח המנדט הצרפתי של סוריה, והוא צורף לשטח המנדט הבריטי של ארץ ישראל רק ב-1923.